26

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Candle napisał/a:

powiedzcie mi jedno, bo chyba mi cos umknelo

st/ste maja support dla dyskow "natywnie", wiec kruca dla czego w ogole sie jakies hddcostam instaluje? niektore sa niawet platne?! po co ten caly kram? nie da sie podlaczyc i miec?

Nie. TOS tylko odczytuje i uruchamia bootsector dysku. Atari swego czasu dostarczało darmowy program i driver AHDI. Niestety rzeczywistość go przerosła i na dzisiejsze czasy już nie styka.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

27

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

sqward, napisz cos wiecej - w polsce nie dzieje sie wiele na 16/32 bity i sytuacja wcale sie nie zmieni jesli nie bedzie jakiegos ruchu i wiedzy (takiej sforumowanej wiedzy) po polsku w temacie

sam mam ste, ostatnio wlaczone ze 3 miesiace temu, bo znowu wgrywanie czegos co ma wiecej niz jeden dysk mnie przeroslo (nie mam orginalnego napedu)
mam tez satana w proszku, ale sposob w jaki ktos zaprojektowal plytke bardzo przypomina ta od sio2sd (tu diody pod wyswietlaczem - bardzo pod nim potrzebne, a w satanie - pady do lutowania programatorow dla xilinxa i avr, tak jakby normalny standardowy header sie nie miescil)

oczywiscie marudze, ale nie bez powodu
cala zabawa z ste skonczyla sie dla mnie po napisaniu paru pchelek w asmie 68k - chcialbym do tego kiedys wrocic, ale narazie calosc jedynie zniecheca

przechodze na tumiwisizm

28

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Nawet Atari TT (i podejrzewam Falcon) które mają twardziela w standardzie, nie zobaczą dysku bez odpowiedniego sterownika. Dlatego zawsze były dodawane dyskietki systemowe ze sterami do HDD.
HDDriver jest w dalszym ciągu rozwijany, dlatego jest na bieżąco z nowszymi rozwiązaniami.

Podłączałem już do ST i TT różne urządzenia SCSI/IDE (przez przejściówkę SCSI-IDE) i zawsze HDDriver sobie radził, podczas gdy inne sterowniki niekoniecznie.

Pin: tak jak pisze jury to może być kwestia rozmiaru pierwszej partycji (poza tym to musi być partycja GEM lub BGM-big GEM, bodaj tak to się zwie). We wspomnianym HDDriver'ze masz w menu opcję "GEMDOS limits" tam są informacje na temat tego, co jest w stanie zobaczyć system który masz w ST.

Było miło :) Do widzenia.

29

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Pin, jest to dysk SCSI, więc sprawdź:
1. Czy ostatnie urządzenie w łańcuchu ma terminator (o ile większość TT-ek go "olewa", ale nie wszystkie - wiem z autopsji, o tyle w ST jest wymagany. Przynajmniej w większości urządzeń).
2, Czy przypadkiem nie ustawiłeś ID dysku tak samo jak ID kontrolera (w TT-ce ID kontrolera ma zawsze numer 7, w Falconie tak samo, w ST - nie wiem)
3. Czy w HD Driverze ustawiłeś odpowiednio bootowanie i czy są przegrane odpowiednie pliki do katalogu AUTO na partycji bootującej
4. Czy dyski mają różne fizyczne ID - bo niektóre kontrolery głupieją, więc zamiast komunikatu o tym samym ID urządzenia SCSI - albo widzą jedno urządzenie, albo żadnego, albo oba, ale różnie wtedy z bootowaniem jest.
Możesz też spróbować wymusić bootowanie z danej partycji - jak masz dwa dyski, na obu boot partycję - a tak masz - postaraj się wymusić bootowanie z danego dysku (bodajże control plus literka partycji) - i dopiero po prawidłowym zabootowaniu zrób ponowne ustawienie parametrów HD drivera.

Sikor umarł...

30

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Sikor napisał/a:

w TT-ce ID kontrolera ma zawsze numer 7

Niekoniecznie, to można ustawić :)
http://img9.imageshack.us/i/scsiscanxv9 … atari%20tt

Sikor napisał/a:

czy są przegrane odpowiednie pliki do katalogu AUTO na partycji bootującej

Katalogu AUTO może nie być, grunt aby był sterownik (plik *.SYS)

Sikor napisał/a:

bodajże control plus literka partycji

Sama literka, bez control

Było miło :) Do widzenia.

31

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

candle: W romie znajduje się tylko niewielka procedurka potrafiąca zabootować kompa z dysku. To tłumaczy np. fakt, że tosy do 1.6 włącznie (plus tosy TT, czyli 3.x), nie potrafią się zabootować z dysku IDE. Dopiero od tosa stbookowego jest bootowanie z IDE. To bardzo prosta procedurka, która wczytuje pierwszy sektor dysku. Jeden sektor to o wiele za mało więc bootloader musi wiedzieć skąd wczytać prawdziwy driver. Zajmuje się tym właśnie Hddriver (albo jakikolwiek inny soft do tego przeznaczony). Cała ta instalacja polega na spreparowaniu bootsektora który wie gdzie na dysku szukać właściwego sterownika. Jak zerkniesz na C: to widać tam np. hddriver.sys. To jest driver wczytywany przez bootsektor.

Proponuję poczytać to: http://dev-docs.atariforge.org/files/Th … endium.pdf

Może nie specjalnie na temat, ale dobre źródełko wiedzy o ST.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

32

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Jury - wielkie dzięki, bo właściwie pierwszy link wyjaśnia tu najwięcej :). Jutro testy :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

W HD Driver'ze jest w opcjach pozycja "ICD compatible adapter" - może to ma jakieś znaczenie.

Było miło :) Do widzenia.

34

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Format in progress ..... :) - pierwsza partycja 32MB, zobaczymy.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Kilka wskazówek:
1) Hddriver działa w języku TOSa a którym działa - zmienisz TOSa na US, będzie po angielsku
2) Ikony możesz sobie dodać na desktop sam - potem zapisz te ustawienia
3) TOSy przed 2.x zasadniczo nie bootują z dysku twardego.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

36

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Adam Klobukowski napisał/a:

3) TOSy przed 2.x zasadniczo nie bootują z dysku twardego.

1.62 działał mi bez problemu - w sensie bootowania z HDD. Takiego problemu nie spotkałem osobiście.


Ważne pytanie: Czy HDDriver wykonuje format niskiego, czy wysokiego poziomu????

Ostatnio edytowany przez Pin (2009-09-27 09:49:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

37

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Raczej nisko, ale nie dam sobie nic uciąć :)
Nawet po sformatowaniu dysku na PC, wykonywałem na Atari tylko partycjonowanie i wszystko działało.

Było miło :) Do widzenia.

38

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

... to dobrze w takim razie, że dysk nie padł - bo otrzymał dawkę trzykrotnego LOW-LEVEL FORMAT... :). Reasumując, wynika z całej tej sytuacji fakt, iż najprawdopodobniej TOS 1.62 nie najlepiej radzi sobie z jakąkolwiek partycją powyżej 32MB, natomiast 2.06 o ile wykrył mi 3 partycje z nowego HDD, to dostęp na 1024MB mam tylko do pierwszych dwóch o pojemności odpowiednio 32, oraz 500MB. Dziwne to.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

No wielkość partycji jest ważna. Zresztą HDDRIVER lojalnie ostrzega jakie wielkości z jakimi TOSami będą chodzić.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

40

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Nawet na TT nie zrobisz większej partycji pod TOS'em niż 500MB.

A tu krótki poradnik:
http://www.ataritt030.yoyo.pl/dysk.html

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Partycje zrobisz, ale TOS jej nie odczyta.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

42

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

To właśnie miałem na myśli :) Wszak zrobić można i znacznie większą.

Było miło :) Do widzenia.

43

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

a co jest w stanie odczytać taką partycję, jeśli hddutil umożliwia utworzenie takowej? :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

pewnie mint i magic, ale tylko zgaduje :)

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Dokładnie. Jest jeszcze Bigdos, ale nie jest to szczególnie polecany program, pewnie Draco miałby tu coś do powiedzenia.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

46

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

... więc pod koniec tego tygodnia zmieniam TOS na 2.06. Czyli wprost, wystarczy podzielić rom tosa (256kB) na 2*128k, wgrać na dwa epromy o właśnie tej pojemności - i teoretycznie powinno zadziałać?

1.62 ma 256k, 2.06 także.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

47

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

Pin napisał/a:

wystarczy podzielić rom tosa (256kB) na 2*128k, wgrać na dwa epromy o właśnie tej pojemności - i teoretycznie powinno zadziałać?

Odpowiedź już padła :)

jury napisał/a:

...jesli tak jak ja wymieniasz tos na 2.06 i czesc, to musisz przelutowac po jednej nozce 2 rezystorow do innego punktu.
...A swietny opis wymiany tos'a na 2.06 w STe jest Atari Magazyn nr 2 z 1993

Atari Magazyn (.djvu) dostępny jest na atarionline.pl

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-09-30 08:26:18)

Było miło :) Do widzenia.

48

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

sorry, miałem kiepski dzień i myślenie mi się wyłączyło po tym jak posiałem fona...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

49

Odp: Kontroler ICD - AdSCSI Plus ST - pytanie.

artik-wroc napisał/a:
Pin napisał/a:

wystarczy podzielić rom tosa (256kB) na 2*128k, wgrać na dwa epromy o właśnie tej pojemności - i teoretycznie powinno zadziałać?

Odpowiedź już padła :)

jury napisał/a:

...jesli tak jak ja wymieniasz tos na 2.06 i czesc, to musisz przelutowac po jednej nozce 2 rezystorow do innego punktu.
...A swietny opis wymiany tos'a na 2.06 w STe jest Atari Magazyn nr 2 z 1993

Atari Magazyn (.djvu) dostępny jest na atarionline.pl

A wie ktoś jakie mają rezystancje te 2 rezystory, bo mi przy próbie przelutowania rozleciały się :/ chyba ze starości. HELP PLEASE bo mam unieruchomioną Atarkę

"Mieliśmy 2 paczki trawy, 75 granulek meskaliny, 5 arkuszy kwasu, pół solniczki kokainy. Całą plejadę stymulantów i barbituranów. Litr tequli, litr rumu, karton piwa, pół litra eteru i dwa tuziny amelu. Nie potrzebowaliśmy wszystkiego, ale jak człowiek zacznie zbierać dragi - trudno skończyć. "