26

Odp: Poszukiwania FGTIA

Duddie, osobiście mam dwa komputery (800XL i 130XE) z rzeczonymi układami. We Francji było ich sporo.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

27

Odp: Poszukiwania FGTIA

Hmmm... i ja widziałem FGTIA na własne oczy.

http://img175.imageshack.us/img175/7484/pict0178z.jpg

Ostatnio edytowany przez pasiu (2009-10-28 20:23:33)

28

Odp: Poszukiwania FGTIA

Ooooo, to i XEGS było w SECAMie? Pasieńku, a mógłbyś podesłać mi dokładnięjszy obraz prawej górnej ćwiartki? Sprawdzę, czy są różnice w oznaczeniu elementów między XEGS i 130XE (chodzi o obwdy GTIA). Jakiś szemacik bym sporządził :)

Edit: Wróć, wróć... Ten jest wystarczajaco dokładny :)


I niestety, nie odpowiadają oznaczenia, są zupełnie inne :(

Ostatnio edytowany przez jer (2009-10-28 20:42:31)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

29

Odp: Poszukiwania FGTIA

Jasne, że mógłbym, ale niestety dopiero w sobotę. W tej chwili ów płyta jest 50km ode mnie.

Na razie może na tym zdjęciu będzie coś lepiej widać:

http://img94.imageshack.us/img94/1535/pict0174.jpg

Ostatnio edytowany przez pasiu (2009-10-28 20:38:30)

30

Odp: Poszukiwania FGTIA

Dzięki wielkie :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

31

Odp: Poszukiwania FGTIA

Ciekawostka - jeden z posiadanych przeze mnie FGTIA ma specyficzne uszkodzenie, wyglądające na wadę fabryczną. Wada objawia się brakiem 1 duszka (nie wiadomo, czy tylko - nie testowałem dalej), włączając w to niewykrywanie jego kolizji z innymi elementami obrazu. Układ jest z 28 tygodnia 1984 roku, a filmik ilustrujący wadę można obejrzeć tu:
http://www.youtube.com/watch?v=bC_SBUiGoRg

Ostatnio edytowany przez Simius (2009-11-01 23:53:44)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

32

Odp: Poszukiwania FGTIA

Czy mógłby ktoś NTSCtest 1.1 sprawdzić na atari z SECAM-em ?

//EDIT: zresztą inne też :-)

Ostatnio edytowany przez maw (2009-12-11 19:38:51)

___
Press play on tape...

33

Odp: Poszukiwania FGTIA

A ja mam takie pytanie do wszystkich, którzy mają dostęp do komputerów z FGTIA (Simius, Sikor, Bitman, Pasiu, Jer, może ktoś jeszcze):

1) z jednej strony mamy informację, że $D014 = $01: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 09#p100909 (ten wątek, post #13, by Simius)

2) dataszit od FGTIA twierdzi to samo (że ma być $01)

3) a z trzeciej strony mamy raport, że $D014 = $00: http://atariki.krap.pl/index.php/Dyskusja:FGTIA (Atariki, by Sikor)

Czy mógłby ktoś rozstrzygnąć, czy chodzi tu o różne wartości zwracane przez różne egzemplarze FGTIA (np. z różnych serii) czy też może zachodzi tu jakaś pomyłka. Nr seryjny FGTIA w kompie Sikora to C020120-01 (może ma też jakąś datę produkcji?).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2009-12-15 17:17:30)

KMK
? HEX$(6670358)

34

Odp: Poszukiwania FGTIA

Właśnie kilka dni temu dostałem 130XE od znajomej. Dzisiaj chciałem go użyć, a gdy podłączyłem - był tylko dźwięk. Rozebrałem - 130XE SECAM. Porzeźbiony, bo domontowany modulator (dziura w obudowie), chyba od XEGS i wymienione złącze monitorowe. Cena wywoławcza 20pln. Simius - masz pierwszeństwo i upust 100%, jeśli wyrazisz zainteresowanie ;)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

35

Odp: Poszukiwania FGTIA

jak simius nie będzie zainteresowany, ustawiam się w kolejce i daje 50zł ;)

pozdrawiam
Seban

36

Odp: Poszukiwania FGTIA

Oczywiście, że jestem zainteresowany.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

37

Odp: Poszukiwania FGTIA

Wszystkie trzy FGTIA, jakie mam, mają zawartość rejestru $D014=$01. Wszystkie mają oznaczenie CO20120-01 i daty produkcji: 8428, 8522 i 8636.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

38

Odp: Poszukiwania FGTIA

Muszę sobie nowy kabelek wystrugać, może jakoś między świętami. Ale jak sprawdzałem wcześniej - było 00, może mam starszą wersję, może zwaloną... Cholera wie. Przypomnijcie mi w okolicach świąt.

Sikor umarł...

39

Odp: Poszukiwania FGTIA

No i?

KMK
? HEX$(6670358)

40

Odp: Poszukiwania FGTIA

No i jest 1, a wtedy na 100% było zero... Dziwne... Pytanie do elektroników: czy mogło to być spowodowane zwarciem na kablu? (choć szczerze mówiąc, wątpię)... Chyba, że mam uwalony układ i może się to objawiać po dłuższej pracy?

Sikor umarł...

41

Odp: Poszukiwania FGTIA

Iloma komórkami pamięci mogą się różnić dwa komputery tego samego typu w dwóch wersjach GTIA ? Jeżeli by ktoś napisał procedurkę zrzucającą całe 64kB do pliku na obu komputerach, można by się pokusić o porównanie tylko różniących się komórek.

___
Press play on tape...

42

Odp: Poszukiwania FGTIA

po co zrzucac cale 64k? wystarczyloby D000-D01F, tylko ze nie rozumiem co by to mialo dac, moze wyjasnisz :)

a co do meritum to najwyrazniej sikor wprowadzil 'blad pomiarowy' i nalezy uznac ze FGTIA daje 01 w D014, jako rzecze dataszit.

43

Odp: Poszukiwania FGTIA

Bo tak naprawdę nie wiemy, czy gdzieś indziej też nie ma jakichś zmian - warto by to sprawdzić.

___
Press play on tape...

44

Odp: Poszukiwania FGTIA

Nie rozumiem metodologii ;)  Przeciez SECAM ma (wedle mej najlepszej wiedzy) ten sam ROM, wiec z punktu widzenia softwaru to jest ten sam komputer i o zadnych zmianach mozliwych do detekcji 'twoja' metoda mowy byc nie moze.

45

Odp: Poszukiwania FGTIA

Są różne ROMy systemowe do XL, XE, są różne wersje Basicu, ale ogólna zgodność powinna być zachowana.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

46

Odp: Poszukiwania FGTIA

tak oczywiscie, ale ja mowie o roznicy pomiedzy 800XL SECAM a 800XL PAL gdzie ROMy sa identyczne :)

47

Odp: Poszukiwania FGTIA

jer: "różne ROM-y" mają też różne numery rewizji i ich cechy są znane. Atari nie wyprodukowało oddzielnych systemów dla XL/XE różniących się systemem TV (nie ma XL OS NTSC, XL OS PAL i XL OS SECAM, wszystko to jest jedna i tam sama wersja XL OS).

KMK
? HEX$(6670358)

48

Odp: Poszukiwania FGTIA

Jaka dokładnie jest częstotliwość kwarcu CPU w Atari wersji SECAM? Atariki podaje, że na płytach z układem FREDDIE kwarc dla SECAM jest 14,252 czyli wyglądałoby na to, że do CPU dochodzi 1,7815. Cy to jest dokładna częstotliwość, czy jest tam jakaś reszta? Czy wszystkie płyty z SECAM mają Fredki?

Edit: A i jeszcze Sikor podaje 14,252.

Ostatnio edytowany przez mono (2016-11-12 15:56:04)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

49

Odp: Poszukiwania FGTIA

Info z Atariki jest w całości oparte na 130XE Sikora (i góglu), nie są to źródła niezależne :)

EDIT: wygląda też na to, że (PAL + NTSC) / 2 = SECAM: (14,187576 + 14,31818) / 2 = 14,252878. Podejrzane :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-11-14 16:21:51)

KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: Poszukiwania FGTIA

Wydaje mi się że Secam powinno miec taki sam zegar jak pal.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477