Temat: Atari XE

Podzielę się z Wami moim fartem i poproszę od razu o pomoc.

Kiedyś w zamierzchłych czasach miałem wspaniałego Atari XE Video Game System. Joystick, pistolet, kilka cartrideów, mnóstwo kaset z grami. Gdzieś ok. roku 90 puściłem go w obieg po rodzinie (miałem wtedy już 386sx :)). Słuch po nim zaginął.
Po wielu latach tj, wczoraj odnalazłem to cudo w piwnicy u ciotki. Okazało się, że nie wygląda już tak jak dawniej, zostało parę kaset i magnetofon. Brakuje joysticka i zasilacza! Nie wiem więc czy mój sprzęcik z dawnych lat jeszcze żyje. Mam taką nadzieję.

Wygląda tak.

http://images37.fotosik.pl/236/1434eeb023e99f5a.jpg

A pudełko tak

http://images44.fotosik.pl/241/72c9179be09067a7.jpg

Jak myślicie, czy kasety, które przeleżały tyle w piwnicy jeszcze ruszą. Czy magnetofon trzeba jakoś ustawić?
Czy wreszcie jest jakakolwiek szansa na zakup nowego joysticka? Ma ktoś coś podobnego?

2

Odp: Atari XE

Joye i zasilacze to Allegro. Magnetofon może mieć sparciały pasek, a kasety z pewnością będą działać. To nie dzisiejsze CD, które padają jak muchy :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Atari XE

Zasilacz się znalazł :)

Jakim kablem to podłączyć do TV (mam taki mały tylko z wejściem EURO i antenowym). Mam z tyłu 2 wyjścia chinch audio i video + pojedyncze wyjście takie jak chinch na monitor.

Próbowałem podłączyć chinchami do TV, ale nic mi nie wykrywa. Z tego co pamiętam kiedyś podłączałęm ten komputer do gniazda antenowego. Czyli z jednej strony pojedynczy chinch z drugiej takie coś jak antena do TV. Są takie kable jeszcze? Jak one się fachowo nazywają?

Tak to wygląda(przepraszam za jakość). Innych wyjść nie ma

http://images36.fotosik.pl/128/8662487111696d52.jpg

Ostatnio edytowany przez redundantor (2009-12-27 17:04:54)

4

Odp: Atari XE

Taki kabel powinien wystarczyć:

http://www.allegro.pl/item853452122_kab … mocja.html

I Ty zostaniesz big endianem...

5

Odp: Atari XE

Dwie opcje,
albo kupujesz cos takiego http://www.allegro.pl/item860841229_ada … kowy.html, i podlaczasz do niego AUDIO i MONITOR, poprzez kabel chinch - chinch i do euro w tv, zalety, lepszy obraz,
UPDATE,

Dopiero zauwazylem co miker wkleil i  miker lepiej radzi z kabelkiem.

albo  zwyklym antenowym do gniazda Television, kabel typu chinch - wtyk antenowy i dostrajasz tv ok 36 kanalu.

Fajny XEGS, duzo miejsca w srodku na rozszerzenia,lol.

Ostatnio edytowany przez zaxon (2009-12-27 18:15:46)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

6

Odp: Atari XE

Dzięki Koledzy, poszukam takiego kabelka jutro.

Co do rozszerzeń - poczytam o możliwościach, chociaż nie za bardzo wiem, do czego to może mi sie przydac. Kiedyś, pamiętam była jakaś polska gierka, do której trzeba było mieć 128 KB, bo inaczej działała bez dźwięku. Coś z jakimś kosmonautą.

Nie jestem informatykiem, ani elektornikiem, więc dla mnie te rozszerzenia pewnie nic nie dadzą, ale może o czymś nie wiem.

Nie mogę sie doczegać na miecze waldgira, robbo, ad2044 itp. Wszystko to leży i czeka :)

PS: sorry za głupie pytanie, ale w tym kabelku z Euro (podłączonego do TV) podłączam do XEGS kabelki audio i Video in?

Ostatnio edytowany przez redundantor (2009-12-27 22:37:21)

7

Odp: Atari XE

XEGS działa i ma się dobrze, z tym, że nie działa mi magnetofon.

Pograłem więc we wbudowaną gierkę Missile Command.

Czy ktoś ma może do sprzedania działający magnetofon, stację dysków lub SIO2SD (to najchętniej)? Najlepiej z Kielc albo z Wawy.

PS.

Na ebayu takiz estaw można też kupić. Nawet lepszy!

http://cgi.ebay.com/priced-for-over-200 … 19b8c297c1

Ostatnio edytowany przez redundantor (2009-12-28 12:17:23)

8

Odp: Atari XE

A na pewno magnetofon nie działa? Jakie masz objawy ijak sprawdzałeś?
Zrób tak: podłącz zestaw i magnetofon, wsadź czystą kasetę, włącz komputer, gdy pojawi się napis "ready" napisz dowolny program w basicu, na przykład:

10 ?"Test Atari"
20 goto 10

Wyzeruj licznik magnetofonu, przesuń kasetę na 5 obrót, wciśnij w magnetofonie "PLAY" i "RECORD", napisz

CSAVE

i dwukrotnie naciśnij RETURN w Atari. Gdy to zrobisz - przewiń kasetę ponownie na 5 obrót (ważna dokładność ustawienia kasety), napisz na komputerze NEW i wciśnij RETURN (wykasuje Ci to program z pamięci komputera), naciśnij PLAY w magnetofonie i napisz komendę CLOAD w komputerze, następnie naciśnij 2 razy RETURN. Gdy pojawi się napis READY - wyłącz PLAY w magnetofonie i napisz LIST lub RUN - sprawdzisz, czy się program wczytał.
Jeśli nie działa Ci przewijanie w magnetofonie, sprawdź tak:

POKE 54018,54

załącza on silnik magnetofonu, sprawdź przewijanie teraz - jeśli pójdzie, to padnięte są styki od przycisków - dość prosta naprawa (zwróć się do Jer-a, jest z Nowego Dworu pod Warszawą, ale o ile pamiętam - pracuje w Warszawie). Jeśli nie pomoże - sprawdź pasek w magnetofonie (tak jak pisał DELY).
Co do SIO2SD - zwróć się do Piguły, Lotharka lub Zenoona, myślę, że któryś z nich będzie mógł Ci pomóc.
Powodzenia.

Sikor umarł...

9

Odp: Atari XE

Dziękuję za bardzo obszerną odpowiedź. Co się okazuje. Mechanicznie chyba jest ok, ale...

opiszę to na przykładzie zdjęcia.
http://images46.fotosik.pl/241/94acea6fc4d51952.jpg
Będę opisywał te trybiki i kółeczka. Od lewej są to:

1 średnie czarne
2 żółte
3 małe czarne
4 żółte
5 duże czarne - które łączy się paskiem z licznikiem

Po wciśnięciu play zaczyna się kręcić (2) i jednocześnie styka się ono z (3), a to z kolei z dużym czarnym (5). Ale (2) ślizga się po tym (3), a więc to (5) również stoi w miejscu. To wygląda tak jakby cały mechanizm nie miał za dużo siły. Nie chce działać samo, a co dopiero z kasetą.

Zauważyłem, że z drugiej strony jest taka sprężynka, która dociska to 3 kółeczko. Jest ona dość słaba i rozciągnięta. Chyba to jest powód.

PS. Może ktoś z Was podejmie się odpłatnie naprawy i czyszczenia tego magnetofonu?

Ostatnio edytowany przez redundantor (2009-12-28 15:32:18)

10

Odp: Atari XE

No dobra, dorwałem drugi magnetofon, ale ten z kolei nie chce ruszyć przy wgrywaniu. Normalnie przewija kasety, ale po włączeniu komputera z start+option i wciśnięciu play nic się nie dzieje. Macie może jakiś pomysł co to może być?

11

Odp: Atari XE

Zacznijmy od najprostszej rzeczy - czy po wciśnięciu play naciskasz też dowolny klawisz na klawiaturze ?

12

Odp: Atari XE

Nie nie naciskam (nawet jej nie podłączyłem). A trzeba? PRzepraszam za głupie pytania, ale przez te kilkanaście lat trochę mi skilla odpadło w zakresie atarynek.

W poprzednim magnetofonie od razu play zadziałał

13

Odp: Atari XE

Po usłyszeniu sygnału trzeba coś nacisnąć - w przypadku XEGS może to być albo dowolny klawisz na klawiaturze, albo klawisz START na głównej części konsoli.

14

Odp: Atari XE

Fuji, nie wprowadzaj w błąd. Trzymając START + OPTION włączamy komputer, a klawisze trzymamy wciśnięte do momentu usłyszenia pojedynczego sygnału. Jeżeli taśma jest ustawiona tuż przed początkiem nagrania i klawisz PLAY jest wciśnięty - wciskamy dowolny klawisz poza: HELP, START, SELECT, OPTION, RESET, BREAK. CONTROL, SHIFT i CAPS. Najlepiej wcisnąć spację. Magnetofon powinien ruszyć, a po kilkunastu sekundach będzie słychać dzwoniący, rytmiczny sygnał wczytywania kolejnych sektorów. Oczywiście, kaset turbo nie wczytuje się w ten sposób, tylko nagrane w normalnym trybie.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

15

Odp: Atari XE

Jer, specjalnie włączyłem XEGSa zanim odpisywałem. Dla XEGS wciśnięcie START po sygnale też uruchamia magnetofon (w końcu to miała być przede wszystkim konsola do gier, a klawiatura to dodatek). Co do pozostałych wyjątków masz rację, choć wczytywanie rozpoczyna też wciśnięcie kolejno CAPS i BREAK lub BREAK i CAPS. Kajam się również z tego powodu, że powinienem napisać "dowolny klawisz", a nie - dowolny klawisz ;).

16

Odp: Atari XE

O tym START-cie to nie wiedziałem :o , ale w przypadku XEGS to ma sens. Ciekawe jak jest w atarynce. Klawisz BREAK + CAPS to tylko ciekawostka, program w Basicu się nie wczyta po BREAK, podejrzewam, że i maszynowe się nie wczytają. Nie masz się więc co kajać :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware