1

Temat: formatowanie dyskietki

Witam
Chciałbym aby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczył jak mam sformatować dyskietkę?
Bo wgrałem jakiegoś dosa juz nie pamietam jakiego wybrałem opcję format i zepsułem dyskietkę z dosem :(
I jak teraz na tak sformatowaną dyskietkę zapisać program w basicu a potem jak go odczytać stamtąd, zakładając ze mam ich kilka to jak wczytac ten konkretny *.bas.
dziekuje za pomoc i przepraszam za takie pytania.

2

Odp: formatowanie dyskietki

A jaki masz do dyspozycji Dos???
Polecam totalnie najprostrze rozwiązanie:
toms navigator:

Po uruchomienie wciskasz F i wybierasz w jakim formacie ma być dyskietka sformatowana:
90kb 130kb 180kb 360kb(wersja1.2) 720kb
Oczywiście wszystko zależy jaką masz stację czy 2głowicową czy jedno głowicową.

p.s
dyskietka zostanie sformatowana w formacie mydos4.5

3

Odp: formatowanie dyskietki

secon napisał/a:

Bo wgrałem jakiegoś dosa juz nie pamietam jakiego

Musisz wgrać jakiś inny DOS, potem jakoś sformatować (nie pamiętam w jaki sposób) i powinno się jakoś dać wgrać program.

Wręcz pasjami uwielbiam takie prośby o pomoc: weź pomóż - wyskoczył mi "jakiś komunikat" i nie pamiętam co tam jest napisane "coś tam, coś tam", nie czytałem nawet, ale pomożesz - prawda?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: formatowanie dyskietki

Ogólnie jest tak:
Załaduj DOSa, np 2.0 BEZ wciskania OPTION.
Gdy pojawi się READY napisz DOS i zatwierdź RETURN.
Pojawi się menu
WYJMIJ dyskietkę z DOSem i włóż inną.
Klepnij I i sformatuj. Zapisz DOSa opcją H.
Przejdź do Basica (B) i wklep program. Zapisz go:

SAVE"D:NAZWA.BAS

Potem możesz ten program załadować przez

LOAD"D:NAZWA.BAS

Możesz zapisać też komendą LIST"D:NAZWA.BAS  i ładować przez ENTER"D:NAZWA.BAS  - ta opcja jest zalecana do finalnego zapisu, bo nie są zapisywane śmieci typu błędne linie, RUN itp, tylko czysty kod.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-12-21 14:32:53)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: formatowanie dyskietki

Bardzo dziekuje za wyczerpujące odpowiedzi.
Ogólnie to dos mi sie wtedy własnie skasował ale mam od kolegi Mydosa, sprawdze jeszcze wersję.
Rozumiem że jeżeli wczytam dosa to on rezyduje jeszcze w pamięci az do zimnego resetu?

6

Odp: formatowanie dyskietki

Ja to bym zakleił "okienko" dyskietki z działającym DOSem aby jej nie sformatować.
Tak dla spokoju ducha.

7

Odp: formatowanie dyskietki

o, i to jest bardzo dobra koncepcja :)

8

Odp: formatowanie dyskietki

jer napisał/a:

Ogólnie jest tak:
Załaduj DOSa, np 2.0 BEZ wciskania OPTION.

A co daje nie wciskanie option? Ja wszystkie dyskietki zawsze ładowałem z wciskaniem tego klawisza :/

9

Odp: formatowanie dyskietki

np wlaczenie basica, czy tez raczej nie wylaczanie basica

basic by sie przydal do ladowania basicowych programow

chyba ze by ci sie nie przydal

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: formatowanie dyskietki

secon napisał/a:

Ja wszystkie dyskietki zawsze ładowałem z wciskaniem tego klawisza

No to załaduj tak choćby całodyskowego Strip Pokera.

Ostatnio edytowany przez jer (2010-12-22 13:46:50)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: formatowanie dyskietki

Pani straci na urodzie? ;)

MM: haha! :D

12

Odp: formatowanie dyskietki

Secon - skąd jesteś, bo jeśli z okolic Małopolski / Krakowa to oferuję pomoc w razie problemów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: formatowanie dyskietki

Dziękuję Pin, niestety z Mazowsza koło Warszawy. Ale za pomocą forum myślę że uda mi się ponownie przywrócić zapał do 8śmiu bitów. Doradźxie mi czy jak Lotharek będzie mi naprawiał 130xe to może jest coś takiego jak sprzętowo wbudowany dos? żeby go nie wczytywać z dyskietki?

14

Odp: formatowanie dyskietki

Jest, SpartaDOS X.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: formatowanie dyskietki

czy montaż tego jest mocno kosztowny tak w przybliżeniu? A czy moge prosić o niezbędnik rzeczy które dobrze jest mieć wbudowane w atari?

16

Odp: formatowanie dyskietki

Szukaj "Lotharek", wykonuje rozszerzenia wewnętrzne, a co by się przydało?

To zależy czego oczekujesz od sprzęciku: sparta, ram, więcej os'ów, sio to SD lub podobne, stereo.
A poza tym poczytaj na forum co Ludzie mają, co można mieć i przemyśl temat.

Dzieci (dzisiaj prawie 20 letnie) wychowałem na Atari 65XE i LDW2000, teraz po latach wracamy, typowa nostalgia.

17

Odp: formatowanie dyskietki

Teraz mam problem z monitorem philipsa cm8833, padł mi ostatnio i jestem teraz w tzw. du....e nie wiem co mam do niego podłączyc itd. Raz po S-video podłaczyłem mały tv lcd ale jakośc obrazu jest podła.

18

Odp: formatowanie dyskietki

Jeśli kinol był dobry, oddaj do naprawy. Koszt min. 30zł za diagnozę. A często to pierdka, za którą skasują Cię na 100zł.

Candle zna się monitorcach.

19

Odp: formatowanie dyskietki

Kineskop był rewelka ostry wyraźny obraz kolory nasycone. Macie może jakieś sprawdzone warsztaty gdzie moga mi go naprawić? Ostatnio licytowałem cm8833 prawie nowego ale wymiękłem ktoś mnie przebił na 405pln. Więc raczej postaram sie ten naprawić.