Temat: Początki z Amstradem

Witam

Przeczytałem ostatnio kilka postów na naszym forum, o Amstradzie i postanowiłem nabyć do mojej kolekcji taką maszynkę. Mam okazję kupić CPC 464 z wbudowanym magnetofonem. Mam jednak kilka pytań do osób bardziej obeznanych z tematem tego komputera:

1. Jak najwygodniej przesłać programy na ten komputer pobrane z internetu (transfer z PC do Amstrada)?
2. Z tego co wyczytałem w google do podłączenia tego komputera do złącza SCART w telewizorze wystarczy tylko odpowiedni kabel bez żadnej elektroniki czy tak jest naprawdę?

Ciężko mi coś znaleźć konkretnego w google. W większości przypadków są tematy o Amstradzie z wbudowaną stacją dyskietek lub opisy dotyczą przeniesienia danych z Amstrada na PC, a ja chcę odwrotnie:)

Pozdrawiam
Maciek

2

Odp: Początki z Amstradem

0. Kup sobie CPC 6128, spora część softu korzysta z dodatkowej pamięci.
1. Kup sobie od Lotharka floppy emulator.
2. http://pinouts.ru/Video/AmstradCPC6128M … nout.shtml
2a. Musisz oprócz tego załatwić sobie zasilacz, ponieważ wszystkie Amstrady biorą zasilanie z monitora.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Początki z Amstradem

dely napisał/a:

0. Kup sobie CPC 6128, spora część softu korzysta z dodatkowej pamięci.

Rozejrzę się. Może uda mi się nabyć w jakieś atrakcyjnej cenie taki model.

dely napisał/a:

1. Kup sobie od Lotharka floppy emulator.

Model 6128 ma wbudowanego flopa model 464 nie. Czy w związku z tym będzie działać emulator flopa w modelu 464?

PS.
Dzięki za link do rozpiski pinów wyjścia monitorowego. Szukałem tego do wersji 464 dlatego nie mogłem znaleźć.

Ostatnio edytowany przez gottrek (2011-03-27 19:45:53)

4

Odp: Początki z Amstradem

Nie wiem jak w amstradzie(takowego niestety nie posiadam), ale w sznajderze 464 jest gniazdo do podpięcia zewnętrznej stacji dysków (tyle że chyba 5.25 a nie 3"), więc może i te od Lotharka ustrojstwo będzie działać?

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2011-03-27 20:03:24)

wszystkie trzy strony świata

5

Odp: Początki z Amstradem

Chyba niestety nie będzie działać. Ta stacja, z tego co pamiętam z Bajtka, to nie był goły napęd. Zawierała też kontroler. Potrzebna byłaby oryginalna stacja i podmiana napędu na interfejs Lotharka. To zdecydowanie taniej wyjdzie kupić 6128.

6

Odp: Początki z Amstradem

mormon napisał/a:

Chyba niestety nie będzie działać. Ta stacja, z tego co pamiętam z Bajtka, to nie był goły napęd. Zawierała też kontroler. Potrzebna byłaby oryginalna stacja i podmiana napędu na interfejs Lotharka. To zdecydowanie taniej wyjdzie kupić 6128.

Coś w tym jest. Od dłuższego czasu szukam informacji na googlach. Widzę, że Schneider 464 ma specjalnie wyjście na zewnętrzną stację. Jednak wszystkie porady dotyczące podłączenia stacji zawierają informację, że nie dotyczą wersji 464 tylko 6128.
Nie znalazłem żadnego opisu podłączenia stacji do tego złącza w 464.
Choć wprost tego napisanego nie znalazłem to jednak wygląda na to, że to złącze stacji w 464 nie umożliwia od tak po prostu podłączenia sobie zwykłego nepędu.

Ostatnio edytowany przez gottrek (2011-03-27 20:59:30)

7

Odp: Początki z Amstradem

gottrek, dely dobrze Ci radzi. Kup CPC6128, bo magnetofon w CPC464 prawdopodobnie nie bęedzie dobrze działał z uwagi na wiek sprzętu. W 6128 napęd dyskietek też pewnie będzie wymagał wymiany paska, który kosztuje grosze i często pojawia się na allegro.
Kabel Scart jest łatwo wykonać, będziesz potrzebował wtyk DIN (w TME nr kat. DC-004 http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtm … 3%3B100377 ).
Zasilacz ma dać stabilizowane napięcia stałe 5V/1A i 12V/1A. Wtyk 5V powinien mieć + wewnątrz, - na zewnątrz, a gniazdo 12V - na bolcu, + na styku zewnętrznym. Opis dotyczy CPC6128, bo CPC464 potrzebuje tylko 5V.
Pinout gniazda video:

pin 1 - R
pin 2 - G
pin 3 - B
pin 4 - CSync
pin 5 - GND
pin 6 - Luminancja (wykorzystuje ją monitor monochromatyczny)

Ostatnio edytowany przez jer (2011-03-27 21:03:30)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: Początki z Amstradem

a tak na marginesie - cpc 6128 potrzebuje tylko 5V ale po wywaleniu stacji dyskow, gdzy tylko do jej działana potrzebne jest 12V. ja w swoim CPC wbudowalem gniazdo canon do mojego standartu monitora (ci co widzieli wiedza o co chodzi- jeden kabel ze scarta z lcd i rozne adaptery do roznych kompow) .

Rozpiska Jera ma tylko jedna wade - TV - monitor sie nie przelaczy w tryb RGB bez podania bodajze na pin 16 scarta napiecia sterujacego. musialbym sparwdzic dokladnie. Amstrad jest bardzo fajnie zaprojektowany - w zalaczniku zdjecie z podlaczenia sygnalow dla RGB video ze srodka CPC6128

Ostatnio edytowany przez lotharek (2011-03-27 21:23:56)

Post's attachments

Zdjęcie0052.jpg 281.49 kb, liczba pobrań: 3 (od 2011-03-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

Odp: Początki z Amstradem

Lotharek ma racje tak wyglada schemat kabla :

http://bitman.free.fr/cpcoldx.jpg

p.s

modele 464 maja gniazda floppy ale bez kontrolera , floppy zewnetrzne byly zawsze sprzedawane z dodatkowymi kontrolerami

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014