Temat: RealDOS ver 3.0

Stephen J. Carden wlasnie podeslal mi nowa wersje swojego DOSa ktory jest duza alternatywa dla SpartaDOs'a.
Plik zawiera ATR'a z dosem i PDF'a z documentacja techniczna.

Post's attachments

RealDos ver 30.zip 1.11 mb, liczba pobrań: 23 (od 2011-04-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: RealDOS ver 3.0

...z tą dużą alternatywą, to bym nie przesadzał :D ..

ale może być to przydatna sprawa pod warunkiem obsługiwania sektorów 512B.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: RealDOS ver 3.0

Hmm, pod tym kontem nie sprawdzalem. Ciekawe co jest w dokumentacji na ten temat, bo calej nie czytalem jeszcze  (chroniczny brak czasu :( )

4

Odp: RealDOS ver 3.0

RealDOS to jest SpartaDOS 3.2 ze zmienioną nazwą i wewnętrzną sygnaturą (pod $0700 ma "R" zamiast "S"), plus trochę pary w gwizdek. Raczej bym tego "dużą alternatywą" nie nazywał, jak już ze wszech miar słusznie zauważył Pinokio.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: RealDOS ver 3.0

Mi najbardziej podoba się zabezpieczony przed czym się tylko da (można tylko drukować, przeglądać - i to też słabo, ponieważ widok jest najmniej dziwny) manual. Równie ciekawe są aspekty licencyjne, a w szczególności brak (ja w każdym razie nie znalazłem) informacji o tym, co raczył celnie zauważyć kolega wyżej - że jest to tak naprawdę SpartaDOS 3.2 :) A dokładniej, nie ma nigdzie napisane, że p. Stephen Carden to za dużo się nie narobił (w porównaniu z ICD/FTe) "pisząc" RealDOS.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: RealDOS ver 3.0

Fragmenty manuala są zabezpieczone nawet przed czytaniem, tzn. są po niemiecku. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

7

Odp: RealDOS ver 3.0

Tu jest caly watek na ten temat http://www.atariage.com/forums/topic/15 … shareware/
Zdziwil mnie fakt iz soft jest platny w dobie keidy SpartaDos X nie jest. No ale, niektorzy twierdza iz DOS jest niezly.

8

Odp: RealDOS ver 3.0

Bo SpartaDOS 3.2 jest całkiem wporzo.

Przypomniało mi się, że RealDOS ździebko inaczej zapisuje dyski: w bootsektorze liczba ścieżek jest $00, a w katalogach: wpis katalogowy podkatalogu ma zawsze długość ustawioną na 0 (w SpartaDOS-ach: 23, czyli wielkość pojedynczego wpisu katalogowego), oraz wartość $00 ma też bajt 0 (status) nagłówka podkatalogu.

O ile pierwsze dwa nie robią żadnej różnicy, o tyle za ten ostatni pomysł pan Carden dostał parę nieprzyjaznych komentarzy słownych w czasie, kiedy pisałem CleanUp X; a to dlatego, że $00 na tej pozycji (czyli w bajcie 0 wpisu katalogowego) oznacza tradycyjnie koniec katalogu.

A, no i któraś wersja źle tworzyła bitmapę przy formatowaniu (alokując o jeden sektor za dużo), nie wiem, czy to poprawiono.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2011-04-26 15:27:23)

KMK
? HEX$(6670358)