76

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

A ja chciałbym powiedzieć, że obsługa klawiszami urządzenia (bez korzystania z konfiguratora) ssie wora okrutnie, BARDZO. Trzeba uważnie patrzyć na klawisze, które się naciska ponieważ jeśli wejdzie się przypadkiem w tryb wirtualnych dysków (czy jak to diabelstwo się nazywa) to bez patrzenia w instrukcję szlag jasny człowieka trafia ponieważ nigdy nie pamiętam, w jaki sposób z tego wyjść. Zgłaszam więc zapotrzebowanie na przerobienie kombinacji klawiszy służących do wejścia w tryb "V", w taki sposób aby włączenie było zawsze świadome (np. wszystkie pięć klawiszy, jednocześnie z wymówieniem hasła "APAGE!!!"). Nie rozumiem dlaczego funkcja, której korzyści jeszcze nikt nie potrafił sensownie wytłumaczyć, podstępnie włącza się wtedy, kiedy jest niepotrzebna.

Uprzejmie informuję, wcale nie grożąc nikomu, że dopóki ta wada nie zostanie usunięta to strzelam focha i zamykam forum na zawsze ;)

Ewentualnie poproszę o wersję 2.99999, która od 2.5 będzie się różniła możliwością tworzenia plików ATR oraz NICZYM WIĘCEJ. Dziękuję.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

77

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

znaczy sie idziesz na kolację i zaraz wracasz? Hej, fochy to moja działka ;P

Sikor umarł...

78

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

@Dely - a czy możesz o sobie powiedzieć że dłuuugo bawiłeś się z S2S i wiąż były pomyłki (wciskałeś Shift+K3)?


larek napisał/a:

Jak mamy na ekranie Configuratora, to w SIO2SD nie sposób wejść w tryb konfiguracji (2xShift)

Bo każde mrugnięcie Maski to odpytanie S2S o status - a to jednocześnie eliminuje dostęp do SETUPU.
Dlaczego odpytuje - by sprawdzić czy jest karta w slocie. Mogę z tego zrezygnować....

Montezuma napisał/a:

1) Wsad SIO2SD: ATARI powinno wyswietlic troszke wiecej informacji niz
[+option] start select
np. liste adresow z kombinacja klawiszy dla loadera i informacje, ze reset wylacza turbo

Ale to zabiera pamięć wsadu, a zostało nam 100b wolnego :(
Musi wystarczyć instrukcja - którą należy uzupełnić....

2) S2S loader: Maska wyszukiwana mruga.
Prosze o wylaczenie mrugania.

To taki prompt, widać że prog nie zdechł - mogę wyłączyć, albo spowolnić...

3) S2S loader: Potwierdzanie polecenia "X" jest wkurzajace.

Dobra, zrobię długie przytrzymanie X (tak jak przy RETURN na pliku).

Komentarz: Nie mam pojecia co sie stalo, w kazdym razie podmienilem atr-y na orginalne i gry chodza.
   Czy to mozliwe, ze SIO2SD modyfikuje atr? 6-ty bajt - bo mysli, ze to Configurator?

Muszę mięć przykłady i w jakich okolicznościach, bo mi trudno to teraz powtórzyć...


===========

PD. Jest dorobiony HaltFind....

79

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

@Pajero
Po wlaczeniu ATARI z przytrzymanym przyciskiem SHIFT w SIO2SD, to zanim zostanie zaladowany Configurator, musze potwierdzic pod jaki adres chce zaladowac TURBO loader, np. naciskajac START.
Czy nie daloby sie tego wykryc w Atarce, ze SIO2SD jest w trybie SETUP i po wlaczeniu ATARI (lub po coldstarcie) zaladowac TURBO loader pod domyslny adres, a nastepnie zaladowac Configurator?
Poza tym Configurator mi sie nie uruchamia, jesli startuje go z wlaczonym Basic-iem :-(

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2011-04-19 21:30:17)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

80

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

1. Może by można, zobaczy się.
2. AtariOS - bootuje do Basica, tam B. - SelfTest, (2xShift w S2S) i Reset - wczytuje się Loader (Start albo Reset), wczytuje się Configurator..... a jak Ty robisz?

Montezuma napisał/a:

5) Sa problemy z kompatybilnoscia. Niektore gry sie nie laduja (nawet bez TURBO na przerwaniach). Wiecej szczegolow pozniej.

   Komentarz: Nie mam pojecia co sie stalo, w kazdym razie podmienilem atr-y na orginalne i gry chodza.
   Czy to mozliwe, ze SIO2SD modyfikuje atr? 6-ty bajt - bo mysli, ze to Configurator?

Wersja 3.0 - zrezygnowaliśmy ze zmiany 6bajtu, pozostał jeno wsteczny standard, by Configuratory rezerwowały ten bajt, że a nóż ktoś uruchomi go na wsadzie 2.x

Co do gier - czy dotyczy to wsadu 3.0RC4? Prosimy o przykłady, które nie chodzą!

81

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

2. AtariOS - bootuje do Basica, tam B. - SelfTest, (2xShift w S2S) i Reset - wczytuje się Loader (Start albo Reset), wczytuje się Configurator..... a jak Ty robisz?

Ja testowalem inaczej (ale tak jak Ty robisz tez mi nie dzialalo):
1) Atari wylaczone
2) wciskam SHIFT w SIO2SD
3) wlaczam ATARI bez OPTION
4) naciskam START w ATARI i laduje Configurator
5) ekran jest czarny i smigaja po nim jakies poziome linie

Udalo mi sie zawezic problem, jest w pliku Sio2SD_CFG_PJ.SET.
Po skasowaniu pliku z karty, wszystko dziala.
Wadliwy plik zalaczam do posta.

Post's attachments

Sio2SD_CFG_PJ.SET 1.13 kb, liczba pobrań: 10 (od 2011-04-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

82

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Ha, ciekawostka.

Configurator wczytuje się w obszar 87xx-9b7f. Ale dane .SET na 9b80-9fff. Jeśli w pliku .SET nie ma zawartego DL a mamy włączony Basic - to obraz będzie się rylotał i może Antic zrobić nam zwis. Miało być uproszczenie, a wyszło gorzej. Dobrze, że SET ma nr wersji i mogę to poprawić wypuszczając nową wersję programu.
Dzienks.

83

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Uprzejmie donoszę, że pojawiła się wersja 3.0 RC5

Ostatnio edytowany przez larek (2011-04-29 14:19:12)

84

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

No nic się nie ukryje przed Wami :D

Znaczy się....
    * Poprawiona inicjalizacja kart SD (napis "card init error" powinien pojawiać się znacznie rzadziej)
    * Dodanie automatycznego ustawiania prędkości komunikacji z kartami SD (usunięta opcja "SD speed")
    * Poprawiona logika urządzenia w sytuacji gdy się usuwa lub wkłada kartę SD
    * Dodanie możliwości wejścia prosto do setup'u (dbl-shift) gdy w slocie nie ma karty


Powinien też się ukazać Configurator v30
    * Prawidłowo działa z Basic ON
    * Pod "ulubionymi" działa klawisz Shift+? (wskocz do katalogu z wpisem)
    * Reboot - klawisz "X" - nie ma potwierdzenia Y/N i zapisu ustawień, jest długie przytrzymanie z "X"
    * Maska nie miga, nie ma ciągłego odpytywania Sio2SD o status, można wchodzić do SETUPu itp.

Miło mi ogłosić, że przyłączył się do nas Montezuma - jako tłumacz szprechen zi dojcz

85

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Ja chciałbym ponownie podnieść propozycję utrudnienia przejścia w tryb wirtualnych dysków :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

86

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero can you release a czech/slovak or PL version of sio2sd v3? :) you can only translate texts..

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

87

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Jeśli chcesz tłumaczyć - mogę podesłać Ci teksty w OpenOffice....
Możemy założyć podstrony (prócz PL,ENG,DE)....

Ale roboty trochę z tym jest...
Napisz mi na PW adres e-mail, to wyślę paczkę

@Dely - by wejść w tryb Virtualnych dysków należy wcisnąć dwa klawisze. Co tu bardziej komplikować?
Shift+K3
Dotychczas te klawisze (wsad 2.x)  powodowały wykonanie Swap'u D1<->D2, czy poprzednio się także myliłeś?
Czy aby to nie jest problem, że nie masz u siebie dobrze opisanych przycisków - i trafiasz przypadkowo?


PS. Configurator v30 dostępny...

.

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-04-30 22:21:12)

88

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Dotychczas się nie myliłem, ponieważ wykorzystywałem swap :)

Chciałbym oficjalnie się zapytać (w takim razie) KTO W OGÓLE UŻYWA WIRTUALNYCH DYSKÓW? Wpisujcie miasta, nicki, ew. fotki żon :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

89

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

- Ja używam wirtualnych dysków, choć przyznaję, że tylko V1-V4.
- Sosnowiec
- larek
- http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRMPrOhj5l6RhIi3UKT7ZG6UC7oPicqsF-sR5IGc8cDiNzQ8tGP

90

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

dely napisał/a:

Dotychczas się nie myliłem, ponieważ wykorzystywałem swap :)

Nie macie co wpisywać miast, tudzież wstawiać fotek sprzedajnych bab.
Virtualne zostaną, ino może się zmienić ich obsługa.

Otóż nie ma możliwości aby Swap i Virtualne były na oddzielnych klawiszach.
Brak wolnych kombinacji.
Nie można dać np. Sh+K1+K2, bo zawsze najpierw wciśnie się albo Sh+K1 albo Sh+K2
Pomysł z wieloklawiszowaniem trybu Virtualnego jest do bani.

Były wielokrotne głosy, by zmienić liczbę Swap'owanych napędów z 2 na 4 albo lepiej do 8.
Jeśli 4 jeszcze Swapować się dało, to już 8 było czasochłonne i łatwo było się pogubić.
Na dłuższą metę Sh+K3 robiący ROL D1<-D2<-D3<-......<-D8 okazał się upierdliwy w obsłudze.

No i wiązało się to z powstaniem = wejściem do Trybu Swap (Sh+K3), ROL lub ROR-owaniem napędów i opuszczeniem trybu (Sh+K3).
I tu pewnie znowu by się panu D. się nie podobało.

Drugie, Virtualne dają ogromne możliwości - które Dely nie chce dopuścić do głosu.
W trybie Virtual możemy zamienić offsety napędów między sobą.
Piszę offsety - bo to nie jest trwała zamiana (jak Swap), tylko tymczasowa!

Swap może tylko przesuwać napędy po "łańcuszku"
Virtualne - mieszać kolejność napędów

Wejście do trybu (Virtual@Swap Mode) Sh+K3
K3 - Swap D1<->D2
K4 - Swap ROL D1<-D2<-D3<-D4                         Sh+K4 - Swap ROR D1->D2->D3->D4
K1 - zmiana napędu D1,D2,D3.....D15,V1,...,V99  Sh+K1 - zmiana napędu  V99....V1,D15,....D1
K2 - wybór offsetu napędu   (Sh+K2 - cofanie się)
== no i klawisze K1 i K2 działają analogicznie jak po za trybem Virtual@Swap Mode

Czyli
Pod D1 możemy wstawić offset D7  (D1<D7)
Pod D1 możemy wstawić offset V3  (D1<V3)

Jak odczytacie coś takiego:
D1<D4  D2<D3
= to klasyczne włożenie czwartej dyskietki do D1 i trzeciej do D2.
Swapem tego nie zrobisz.

Jak odczytacie coś takiego:
D3<D2  D4<D2
= napęd D2 jest widoczny pod D3 i D4

Bo jeśli D1-D8 są raczej często modyfikowane (im bliżej D1 tym bardziej) to D10-D15 kryją w sobie partycje dla SDX
Nie zmagazynujemy tam niczego co nam się często przydaje.
Ale już 99 virtualnych się do tego bardzo nadaje.
Ulubione gry, często używane ATRy z toolsami.

Dla mnie powyższe to argument nie do przebicia.

91

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

Ale już 99 virtualnych się do tego bardzo nadaje.
Ulubione gry, często używane ATRy z toolsami.

Dla mnie powyższe to argument nie do przebicia.

Do tej pory mialem na karcie pamieci katalog "ulubione", a w nim kopie najczesciej uzywanych plikow.
Dzieki koncepcji wirtualnych dyskow moge z tego zrezygnowac.
Na karcie nie bedzie dubli, a ulubione beda i tak szybko dostepne :)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

92

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

No i Configurator  pamięta ostatnio używane nazwy podkatalogów i podpinanych plików... klawisz "dwukropka" (jak rozdzielacz w ścieżce podkatalogów). A tam - ostatnio używane mogą stać się ulubionymi... klawisz "P" (protect). Całość należy zapisywać przed opuszczeniem programu (Sh+Ct+S).


Jeśli kasujemy pliki na karcie SD to często zapominamy, że te pliki mogły być podpięte pod D1-D15 (czy obecnie także V1-V99).
To często tworzy problemy: "a mnie coś nie czyta Sio2SD".
W Configuratorze, Sh+Ct+Clear = zrobi test podpięć i wpisy odsyłające "w kosmos" zostaną wykasowane (znaczy -OFF- na podpięciu do nieistniejącego pliku).

:)

Ostatnio edytowany przez pajero (2011-05-01 23:44:26)

93

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Pajero, żeby nie było wątpliwości - dla mnie wszystko jest OK :)
Dyski wirtualne na razie w małym zakresie, ale jednak wykorzystuję.

Jakbym miał pomarudzić... to chyba Configuraor v30 zmienia kolor tła na inny niż domyślny systemowy. Wydaje mi się, że poprzednia wersja tego nie robiła (nie sprawdzę tego, bo poprzedniej wersji już nie mam, a i ze strony projektu zniknęła). Czy Configurator może nie ruszać kolorów ekranu? Wcale ładniej to nie wygląda, a na TV LCD wręcz gorzej. To byłaby moja (chyba) ostatnia prośba :)

94

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Fakt, zmieniłem, bo na moim TV wyglądało lepiej....

Poszukaj w kodzie v30 nw i NOPuj.

$8C13 A9 82           lda #$82
$8C15 8D C6 02      sta 710

zaczyna się od $4d5 bajtu w pliku XEX

Wyrzucę z wersji następnej.

95

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

No i Configurator  pamięta ostatnio używane nazwy podkatalogów i podpinanych plików... klawisz "dwukropka" (jak rozdzielacz w ścieżce podkatalogów). A tam - ostatnio używane mogą stać się ulubionymi... klawisz "P" (protect). Całość należy zapisywać przed opuszczeniem programu (Sh+Ct+S).

Czy można skasować zapisane "ulubione" inaczej niż kasując plik z zapisaną konfiguracją?
I czy dałoby się, żeby zapisywane były tylko te ulubione, które są trwale "zaznaczone" (przyciskiem P)?

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

96

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

1. pod sparta nie dziala high speed....
2. sdc 4.43 nie widzi sio2sd z rc5 po wpsianiu prostego configa

Ostatnio edytowany przez lotharek (2011-05-26 19:59:03)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

97

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Przemo - wiem.

Dostałem SIC i mam SDX - uczę się jej. Nie jest ona taka fajna w obsłudze w stosunku do możliwości.
Jest jakiś myk... nie tylko SDX ma problemy, ale także inny soft który wpakowuje swoje IRQ (tak podejrzewam).

Mam 10 dniowy batalie - maluje duży pokój - atarka w kartonach....


Montezuma napisał/a:

Czy można skasować zapisane "ulubione" inaczej niż kasując plik z zapisaną konfiguracją?
I czy dałoby się, żeby zapisywane były tylko te ulubione, które są trwale "zaznaczone" (przyciskiem P)?

Czyli w ulubionych, np klawisz ctrl+Clear ma czyścić linie z wpisami innymi niż z "protektem" ?

Mogę dodać, tylko pytanie po co?

98

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:
Montezuma napisał/a:

Czy można skasować zapisane "ulubione" inaczej niż kasując plik z zapisaną konfiguracją?
I czy dałoby się, żeby zapisywane były tylko te ulubione, które są trwale "zaznaczone" (przyciskiem P)?

Czyli w ulubionych, np klawisz ctrl+Clear ma czyścić linie z wpisami innymi niż z "protektem" ?
Mogę dodać, tylko pytanie po co?

Ja używam ostatnio ":" do zapisu ulubionych, ponieważ to łatwiejsze w obsłudze od wirtualnych dysków.
Problem z tym, że zapis ustawień (Sh+Ct+S) zapisuje również całą historię.
Raz zapisana historia nie daje się wyczyścić i lista nie jest przejrzysta.

To czyszczenie z ctrl+clear bardzo mi się podoba, to trochę tak jak czyszczenie historii przeglądania w przeglądarce internetowej :-)
Jakbyś dołożył tą funkcję, toby załatwiło sprawę (najpierw czyszczenie historii ctrl+clear, a potem zapis tego co zostało Sh+Ct+S ).


Rozumiem, że batalia przy malowaniu polega na przekonaniu piękniejszej połowy, że poniższe znaczki namalowane na ścianie mają na niej pozostać ;-)

       dFMMdN
       dFMMdN
       M$MMOM.
      .M%MMvMr
      dM`MM:MN,
    .MM$ MM:,MMa
..JMM#'  MM:  TMMN.,
JMY"     MM:    ?"M#

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2011-05-26 21:42:21)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

99

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

Malowanie zakończone dawno, wakacje 3 tygodniowe także, no to do pracy :D

Mamy nową wersję Configuratora: 31
1. Default koloru to standard Atari, można se zmienić
   (np. pod Frezzer'em QMEGa: Ctrl+HELP oraz 02c6 xx Return i Help, gdzie "xx" liczba w Hex)
   Każdorazowy zapis ustawień/ulubionych zapamiętuje także tą wartość...
2. Ulubione dodano Ctrl+CLEAR = usuwa wpisy bez protekcji

Nie mogę zmienić:
1. Startu z innego urządzenia niż nr1
   To musi być poprawione w firmware
2. Innego wyglądu okna Virtualnych
   To zostanie zaadaptowane do Atari Commandera w nowej wersji....

Co nowego?
ATR boot'owalny który zapewnia wybór pliku do uruchomienia przy cold start i CFG MODE w Sio2SD.
Dogrywamy do ATRa (polecam plugin TC) wybrane COM-y i EXE-ki = te, które mogą się nam przydać na co dzień.
Zmieniamy mu nazwę na.... SIO2SD.XEX i przegrywamy na kartę SD do katalogu Root.

Paczka oczywiście na stronie projektu (pewnie pojawi się dziś późną nocą).

Post's attachments

Sio2SDBootLoaderCfgTools.atr.png 1.69 kb, liczba pobrań: 1 (od 2011-07-31) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

100

Odp: Sio2SD firmware 3.0RC

pajero napisał/a:

Paczka oczywiście na stronie projektu (pewnie pojawi się dziś późną nocą).

Softu jeszcze nie ma na stronce, czy tez cos przeoczylem?

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3