Temat: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Czoł(gi)em,
Zanabyłem "works great" FX551 z napędem wymienionym na 3.5" NEC FD1037A.
Niestety stacja nie "works great" :(
Próba sformatowania dyskietki pod SDX4.42 (format), Sparta 3.3 (xinit) albo MyDOS (change config/set density/initialize disk) kończy się błędem 138 lub 144 - albo od razu po komendzie format albo słychać że formatowanie się rozpoczyna, głowica przechodzi kilka, kilkanaście, czasem więcej ścieżek i dopiero wtedy błąd.
Próbowałem wszystkie kombinacje ścieżek, gęstości i ilości stron (40/80, SD/DD256/DD512 i SS/DS) - zawsze z którymś z błędów.
Oczywiście testowane dyskietki są DD (nie HD), sprawne (formatują się w ST bez najmniejszych problemów) i nie są zabezpieczone przed zapisem.

Postanowiłem więc otworzyć napęd żeby przeczyścić głowicę i przy zdejmowaniu górnej pokrywy przyczepiła się do niej płytka z taśmami od głowicy (jakaś durna konstrukcja), które zbyt mocnym szarpnięciem dekla urwałem :(

Spróbowałem ze stacją 800k z MEGA STE Epson SMD-380 i 1.44M z PC (z ID ustawionym jak do ST) Sony MPF520-1, niestety, nie ruszają. Innych teraz nie mam.

Po obejrzeniu płyty głównej stacji mam jednak podejrzenie czy ta stacja w ogóle ma prawo działać z napędem 3.5" ponieważ wygląda mi na to że ma oryginalny ROM Atari C101696-002. Czy nie powinna mieć wymienionego na ten od Boba Woolley'a ?
Dodatkowe info o płycie: C100729 Rev.1, kontroler Intel P8040AHL

I drugie pytanie, czy oprócz stacji (3240-U TEAC TEAC FD235HF FD235HF 5165-U TEAC FD235HF 6291-U i Mitsubishi MF353 B Epson SMD-300, FB-354 * CHINON CHINON FZ-354 * OSD-45C CITIZEN) wymienionych tutaj mogą zadziałać jakieś inne? Skoro działa stacja EPSON SMD-300 z Amigi to czy dostępne na Allegro stacje PC przerobione do Amigi mają szansę zadziałać?

Mam jeszcze dwie XF551 na WD1772, czy te nadają się lepiej lub gorzej pod 3.5" i z którym ROMem?

Po uruchomieniu którejś z napędem 3.5" jedna z dwóch pozostałych 5.25" będzie szukała nowego domu.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2011-07-03 14:23:57)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

2

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Przyjrzyj się lutowaniu gniazd SIO, bardzo często luty pękają i wtedy 138. Zobacz tutaj
Rom Boba niewiele różni się od oryginalnego, różnica zawartości kilku/kilkunastu bajtów. Każdy typowy (no i sprawny) napęd ustawiony na id0 powinien działać poprawnie. Przecież tam nie ma wielkiej filozofii.
To przyczepienie płytki do dekla mogło być przyczyną złego działania, choć nie bardzo wiem, jaka to konstrukcja tak ma. Jeszcze takiej nie widziałem.

Ostatnio edytowany przez jer (2011-07-03 15:32:28)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

3

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

hahahahahahhh - na 90% jest to stacja, którą Waskowi zrobiłem na któreś LatoLudzików, lub LastParty .... około 10 lat temu. Stacja ta poszła jako nagroda w konkursach, nie pamiętam kto to wygrał. Jeśli tak, to jest to po prostu XF z romem na 720k i napęd z PC w "maskownicy" do flopa 3,5" kupionej w Krakowie na ul. Zamojskiego 7 :D

Sprawdź, czy przypadkiem jest to napęd ze zworkami (D0:-D3:), jeśli nie - to będzie patent na taśmie z przekładaniem sygnałów. W tym drugim przypadku podmień flopkę na ZWYKŁĄ flopkę od PC, bo takie właśnie działają z XF551!!! :)

EDIT:

.. na oryginalnym romie z czego pamiętam stacja z takim napędem powinna zadziałać jak 360k. Oczywiście jest to bez sensu, więc polecam rom HyperXF dla 720k i podmianę napędu j.w.

Jeśli jedziesz na Głuchołazy, to zabierz to ze sobą.

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-07-03 20:00:20)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Pierdzielisz, tam były taaakie nagrody!?

5

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Do G-z przyjeżdżam, a zabrać żeby pokazać czy możesz pomóc w reanimacji jeżeli sam nie poradzę? Chwilowo nie mam czasu, może pod koniec tygodnia nad nią zasiądę.

Stację kupiłem z Kanady, myślisz że ta o której piszesz mogła tam trafić?
Rzeczywiście jest z sankami i maską do montażu napędu 3.5" w zatoce 5.25"

Napęd nie ma zworek, tylko na płytce przełącznik, coś jakby trójpozycyjny dip switch. Taśma gładka, bez żadnych twistów.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

6

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

... z tym dipsłiczem to tylko dziwne, bo jak coś to owy dodatek to nie moja sprawka :). Jaki procek siedzi w stacji? - Intel 8040, czy 8050?

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-07-04 21:46:01)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Napisałem wyżej - Intel P8040AHL.

Ten niby dipsłicz to nie jest żaden dodatek, jest oryginalnie zamontowany na płytce napędu Panasonic i to się pewnie inaczej nazywa, ale nie wiem jak (to nie jest klasyczny dip switch on/off), postaram się jutro wrzucić zdjęcie, bo i Jurka zainteresowała konstrukcja tego Panasonica.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Nie ma znaczenia, czy siedzi 8040 czy 8050. To są dwie wersje tego samego procesora, tylko 8040 jest wersją ROMless, co i tak nie ma znaczenia, bo ROM jest zewnętrzny.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Bezproblemowo dzialaja napedy z Atari ST. Pamietam, ze pierwsza stacja poszla u mnie na napedzie od SF354 (tu nawet chipa nie trzeba zmieniac) a potem wlozylem SF314 (720KB) - naped od SF314 bedzie takze wykryty jako 360KB pod SDX bez wymiany chipa.
Najprostrze do modyfikacji sa stacje z okragla dioda sygnalizujaca prace napedu - z ROM w osobnym ukladzie. Wystarczy wymienic uklad ROM, podlaczyc naped i gotowe. Z tego co pamietam to 8040 byl z zintegrowanym ROM a 8050 byly z ROM zewnetrznym (ale moge sie mylic - bawilem sie tym w 2000 roku...).

10

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

jet napisał/a:

Najprostrze do modyfikacji sa stacje z okragla dioda sygnalizujaca prace napedu - z ROM w osobnym ukladzie. Wystarczy wymienic uklad ROM, podlaczyc naped i gotowe. Z tego co pamietam to 8040 byl z zintegrowanym ROM a 8050 byly z ROM zewnetrznym (ale moge sie mylic - bawilem sie tym w 2000 roku...).

właśnie dlatego pytałem o procek ;)-

Cze Jet!!! - czy to ten Jet o którym myślę? :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Czy zaprogramowałby mi ktoś nowy ROM, najlepiej dwa: i ten Bob Woolleya i HyperXF? Jakie koszty z wysyłką?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Hej Pin, nie wiem o ktorym Jetcie myslisz ;)
dawniej pisywalem do s* i bylem w partii T*,
a tak powaznie, zawsze mnie zastanawialo, dlaczego pomimo tak prostej przerobki, tak malo jest stacji 3,5''... z drugiej strony po co komu dzis stacja dyskow...

13

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Ha, o tym co grzebał w XF551, który onegdaj załapał kontakt z RAK'iem spod Strzelców Opolskich i przez co tutaj jestem poniekąd po dziś dzień :D

... Jet - i nie zadawaj pytania po co komu stacja dysków, bo nawet użytkowników magnetofonów się tu nie dyskryminuje a na podobnej zasadzie można zadać pytanie "na co komu Atari", bo przecież to bez sensu ;)- przecież "czas, nie ku***as i nie stoi a miesiączki lecą" :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2011-07-06 23:50:18)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Spóźnione zdjęcia:
Panasonic FD1037A -1

Panasonic FD1037A -3

Łatwo zobaczyć gdzie została przerwana taśma między głowicą a płytką - która zamiast zostać z napędem jak na zdjęciu 2, przyczepiła się do dekla jak na zdjęciu 1).

A ten switch o który pytał Pinokio jest na górnym zdjęciu powyżej złącza kabla fdd.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Weź wyśmietnicz to i wsadź zwykły napęd. Większość ma zworki D0 i D1 lutowane, ale najprościej zewrzeć na stałe pin 10 i 12 złącza 34pin od strony lutowania i będzie hulać. Można to też zrobić na płytce stacji.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Inny napęd to nie problem, tylko jakoś nie ma chętnego do zaprogramowania mi ROMu HyperXF. Będę musiał kupić na ebayu.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

powiedz jaka kosc i jaki dokladnie plik to ci przywioze na glucholazy za browar :)

18

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

W SIC nie można nagrać?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

19

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

dely <- nie mam SIC i na razie nie kupuję żadnych nowych wynalazków, bo kupione różne wcześniejsze leżą i czekają na uruchomienie z braku czasu :(

mikey <-- dzięki wielkie, podeślę na priv link. A może ktoś ma sprawdzony wsad HyperXF?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

Link do ROMów jest w tym poście. Przeczytaj na Atariki którego z nich potrzebujesz, bo są 2.

21

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

mikey, to już nie będę pisał na priv. Poproszę po 2 sztuki wersji A i dwie wersji B. Czy wystarczą te informacje z wątku podlinkowanego przez truba? Jak potrzebujesz kaski na zakup kości, daj na priv dane do przelewu. Oczywiście pifo na miejscu w Głuchołazach.

A BTW, tutaj jeszcze jest .zip z toolsami.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

'zamowienie przyjeto do realizacji' hehe
Rozumiem ze chcesz CZTERY kostki, dwie z A i dwie z B.
Nie wiem ile beda kosztowac kosci - rozliczymy sie po party. Mozliwe ze mam jakies za friko.

Pozdro.

23

Odp: XF551 napęd 3.5" uno problemo :(

tak, CZTERY :) mam 3 stacje,  a 4-ta kostka rezerwowa.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.