Temat: EPROM z Q-MEG-iem

Czy ktos jeszcze zajmuje sie programowaniem EPROM-ow ew. sprzedaza systemu Q-Meg ? Prosze o odzew.

2

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

ja sie tym zajmuje :) i chyba jeszcze pare osób Pecuś, Piguła,Pasiu... tylko chwilowo :( nie mam ultrafioletu do kasowania.Bede se robił na dniach kasowarke z palnika UV ze zbitej lampy rtęciówki może mi się uda nie spalić chaty :)
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=8045
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Hi Macgyver,

Qmeg Os (4.04) can be burned on a 27c128 eprom, but it is possible to take a larger eprom 27c512 and burn 3 os's on it.. and use a three position switch to select which OS you want to use..

so a 27c512 eprom that has Standard Atari OS, QMEG 4.04 OS, & FixXL OS (to load those old 800 software on the ATARI XL/XE).   this what i would go for

Nir Dary
Jerusalem

Atari Lives Forever

4

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Hello Nir,

Thanks for information :)

STRYKER: Ile kaski bys chcial za nagranie ?

5

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

but it is possible to take a larger eprom 27c512 and burn 3 os's on it.. and use a three position switch to select which OS you want to use..

4 os's and two two position swithes will be better :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

No i uruchomilem wrescie ta kasowarke :)
Tu mozecie zobaczyc jak to wyglada (powietrze niezle jonizuje....):
www.gdansk-orunia.eu.org/pc/kasowarka.jpg
Co do QMEGA to najlepiej jest go zrobic na 27c512 jest tanszy od tych mniejszych(27c128,27c256) (u mnie w sklepie 10 zł) do tego 2 przełączniki i wsio. J mam u siebie 2x Atari OS (ten ze sprawdzanie dodatkowej pamięci i klawiszy F1-F4) a także QMEG 4,3 i QMEG 4.04 ale to już zalezy od was jaki chcecie bo mzna wgrac nap: qmega 3.0 , argos....... itd
ps. dzis robie sobie TTP jest bardzo prosty w budowie i fajny :)
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

STRYKER: mi chodzi o cene zaprogramowanej kosci u Ciebie, bo jezeli chodzi o montaz, to wykonam go we wlasnym zakresie - btw. jakby byl wiekszy EPROM, to pozostala przestrzen nie musi byc zapelniona, ale jak czyms zapelnisz, to tez nie bedzie zle - moze umowimy sie tak, ze zrobisz tego Q-meg-a a ja odbiore go podczas sztabu 28 wrzesnia i sie rozliczymy - co ty na to ?

8

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Widze ze ta kasowarka ma wbudowany odtwarzacz kasetowy :)
Nie ma to jak polska mysl konstrukcyjna :P

. . . . ..... . . . . . . . .. . .... .. ... . . . . . . . . .. . . . . . ..

9

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

OHO ! A ja mam taki sam miernik  :lol:

10

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

...No i uruchomilem wrescie ta kasowarke :)
Tu mozecie zobaczyc jak to wyglada (powietrze niezle jonizuje....):
www.gdansk-orunia.eu.org/pc/kasowarka.jpg...

mam pytanko... nie znam sie na elektronice, ale:
1. Po co i do czego ta kaseta? ... jedyne co przychodzi mi na mysl to "Atari aby dzialalo tez potrzebowalo kasety" ;)
2. Czy nie dalo by sie tego upchnac w mniejszej obudowie :)
3. Jak bym chcial abys zalozyl mi epromika , to czy po podlaczeniu go do mojej atarki tez bede mial taki pier...olnik jak na Tym zdjeciu :):):):):):):):)

Fajnie to wyglada... 3 maj sie...

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>

11

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

macgyver - epromke zaprogramuje ci za free bo trwa to 10 sekun :) tylko bedziesz musial mi zwrucic taka sama albo kesz :) i napisz jakie chcesz tam osy !!!
Maly_swd - chyba se zemnie jaja robisz :) ???
kasete mailem akurat pod reka zebu podlazyc ja pod ten drut :) aby niebylo gdzies zwarcia (220V!!) co do wielkosci tego to zlozylem to z pospiechu i wyglada to jak wyglada ale bedzie mniejsze ....
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

macgyver - epromke zaprogramuje ci za free bo trwa to 10 sekun :) tylko bedziesz musial mi zwrucic taka sama albo kesz :) i napisz jakie chcesz tam osy !!!

Wole Ci zaplacic za EPROM-a - a co do OS-ow, to zalezy co masz oprocz Q-meg-a - TOMS OS ?

13

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

No - mi by się przydało coś takiego:

- ROM Atari 400/800 (chyba OS A, jak coś to mnie poprawcie) - tak żeby olać wszystkie translatory.
- ROM z XL/XE
- QMEG 3.2
- QMEG 4.04

I to by było na tyle - Stryker, ustawiam się po to w kolejeczce!!! :)

I Ty zostaniesz big endianem...

14

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

macgyver: co do tomsa zobacz tu:
http://atari.art.pl/stuff/collections/n … OMS_OS.ROM
oraz inne:
http://atari.art.pl/stuff/collections/n … _cds/ROMS/
miker niema problemu: jeżeli chodzi o ten rom z Atari 400/800 to napisz jaki to ma byc bo ja jeszcze tego nie używalem a jezeli chodzi o odbiór to moge dac macgyverowi a on ci dowiezie na Easta ofkors jezeli tam bedziesz i ci to odpowiada ??
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Spoko! :D A romik to ten: Atari 400_800 rev A pal

Jeszcze się tylko zastanawiam z czym ewentualnie mogę zdradzić QMEGA 3.2... Jak coś, to dam znać.

Anyway thanks! :)

I Ty zostaniesz big endianem...

16

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Acha... i tak skręcając nieco z tematu, będę chciał sobie w mojej 1050tce też zrobić małą reformę - wywalić znienawidzonego TOMSA MULTI DRIVE 1050, absolutnie niekompatybilnego z Happy i UltraSpeedem i wrzucić sobie tam cos lepściejszego... No, ale to już plany niego odleglejsze...

I Ty zostaniesz big endianem...

17

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

co do 1050 to jak ja uruchomie :) to tez cos do niej bede chcial wladowac :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

18

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Mam do was pytanie :
Dlaczego EPROM - kasowarka , programator - przecież łatwiej jest podłączyć flasha - mniej zabawy , upgrade Romu z poziomu programowego - mozna zrobić zworkę - write protect , poza tym średnioskomplikowana procedurka flashująca , możliwość stosowania kilku romów - najmniejszy flash z tego co pamiętam to 29ee512 , czyli 64 kb - 8 banków po 8 kb , itd.
Jakby ktoś chciał procedurę flashującą to mam takową i mogę podesłać :-) (co prawda nie do ATARKA ale napisana pod 6502)

19

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Róló pomysl świety ! Ja popieram. Fajnie miec takiego flasha, mozna by sobie wgrywac co tam sie podoba, a jak sie nie podoba to zamienic !

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

W swoim czasie dosyc popularny wsrod atarowcow byl tzw. ROM-emulator - byla to pamiec statyczna z podtrzymaniem bateryjnym, dodatkowo istnial przelacznik, ktory umozliwial wybor miedzy dwoma trybami pracy: tylko odczyt/odczyt+zapis. Mozna powiedziec, ze bylo to troche spokrewnione z filozofia RAM-Carta, tyle ze stanowilo to alternatywe dla standardowego ROM-u z OS-em.

21

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Spoko! :D A romik to ten: Atari 400_800 rev A pal

Jeszcze się tylko zastanawiam z czym ewentualnie mogę zdradzić QMEGA 3.2... Jak coś, to dam znać.

Anyway thanks! :)

kurcze mam pytanko zaladowalem do epromki 27c512 po kolei:qmeg4.04 ; 3.2 ; atarios i na koncu Atari 400_800 rev A pal który zajmuje 10 kb a tamte 16 kb kazdy no i zostaje jeszcze 6 kilo wolnego ....po wgraniu i uruchomieniu wszystkie trzy pierwsze dzialaja i ten ostatni dupa- "czerwony" ekeran czy ktos juz wgrywal,wlaczal ten romik(system) na Atarce ????(65xe,130xe....) prosze bardzo o pomoc moze cos zle robie z tym ostatnim systemem(przy odczycie zawartosci epromki w 6 ostatnich wolnych kilobajtach sa same FF moze maja byc 00) sam juz niewiem romik sprawny bo wyjety z emulatora :)
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Moze w 400/800 ROM lezy od $d800? W sensie, ze od $c000 do $cfff nic nie ma. Nie wiem, tak se strzelam...

23

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

STRYKER - popelniles blad. Nie zapominaj, ze pod adresami $fffa-$ffff leza wektory przerwan: IRQ, NMI i RESET, zatem jezeli tam sa zera lub $ff to nastepuje tzw. skok w maliny. Tak jak slusznie zwrocil uwage na to Lewis zawartosc ROM musi siedziec od $d800-$ffff.

24

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

Heh, a skad ja to wiedzialem? Sam nie wiem. Tak mi sie wpasowalo w adresy... ;)

25

Odp: EPROM z Q-MEG-iem

STRYKER - popelniles blad. Nie zapominaj, ze pod adresami $fffa-$ffff leza wektory przerwan: IRQ, NMI i RESET, zatem jezeli tam sa zera lub $ff to nastepuje tzw. skok w maliny. Tak jak slusznie zwrocil uwage na to Lewis zawartosc ROM musi siedziec od $d800-$ffff.

thx Lewis,macgyver fakt popełniłem starszny błąd(amatorski :) ) i teraz juz dziala.
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."