1

Temat: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

...tak, tak, tak! To działa. Jako alfa tester po tygodniowym użytkowaniu tegoż wynalazku stwierdzam, że to jest to. Dostałem od Pasia soft, który powstał w wyniku modyfikacji oprogramowania przeznaczonego dla innego (?) interface'u obsługującego CD ... A i oto co zastałem:

* CDx32 (podłączany jako SLAVE) - na 100% wystarczy zwykła KMK/ rom v1.4 - przynajmniej na tym przeprowadzam testy
* format CD powszechnie stosowany na grzybie (PC - dla niedokształconych 8O  :D )
* odczytują się nawet CD od dziadzia Waska (lecz nawet to nie poprawia CRC zawartych tam danych 8O  :D  :D  :D )
* soft obsługuje wszystko, albo prawie wszystko czego nam potrzeba; czyli subdir na CD, oraz podkatalogi SpartaDOS X (nie testowałem tego pod kontrolą innych dosów;-)

.... całość wygląda tak; z CP odpalamy CDREAD.COM, który umożliwia nam kopiowanie softu z CD do dowolnie wybranej lokalizacji. W operacji pomaga nam całkiem znośny file manager....

BUGS: (oczywiście chodzi o w/w soft, nie sprzęt)
* poprawnie kopiuje pliki do ok. 500kB
* file manager nie dopuszcza możliwości zaznaczenia większej ilości plików, więc trzeba siedzieć przy kompie i naciskać return. .  :D  :D ; choć i tak soft ten jest bardziej w fazie eksperymentu, gdyż sam autor interface'u onegdaj twierdził, iż cedeka obsługiwać to nie będzie;- (przynajmniej tak mi powiedział).

BUGS HARDWARE: (prawdopodobnie)
* całość nie obsługuje wszystkich typów napędów - tzn. jeśli wiem, że LGx32 działa, to każdy taki działać powinien - zresztą to samo można odnieść do HDD obsługiwanych przy pomocy w/w - KMK dla przykładu nie lubi dysków IBM. ...i to dobrze, bo są to dyski, które zazwyczaj lepiej jest omijać "stromym łukiem gotyckim" i najlepiej jest na takiem "położyć żur koherentny prosty" ...  :D  :D .

... mam jeszcze soft do CD_Audio, lecz nie zostałem upoważniony przez autora do jego (softu) rozpowszechniania.

* ... i na koniec;- jak tylko dorwe YerzmYeYa to wrzuce to grześ na net ... albo; Dely? jest tam kto???

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

no to slicznie.. najwyzszy czas... a skoro juz o cd_audio gaworzymy, ciekawy jestem jak toto jest rozwiazane. wiem ze jest pin (nomen omen) na szynie atari do ktorego gdy podepniemy zewnetrzne audio atari poda to na glosniki, w cedekach tez jest analog output wiec jakby tak :-) podlaczyc?

i juz calkiem na koniec... czy za pomoca jednej tasmy mozna podlaczyc cd i hdd do kmk ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Bue, pinek dawajże jakis disk z toolsamy to wrzucem.

Poza tym sio2ide dawno juz obsluguje sidiromy. Tyle ze drugi kontroler needed :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

to samo można odnieść do HDD obsługiwanych przy pomocy w/w - KMK dla przykładu nie lubi dysków IBM.

A jak wyglada sprawa dyskow Seagate-a, Caviarow i Maxtor-ow ?

5

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

...no to tak:

* HDD i CD obsługiwany jest na jednej taśmie, jeden jako majster :D , drugi slave oczywiście, czyli wystarczy jednen interface :D .

* z CD_AUDIO -> bardzo ciekawa sugestia; dziś to sprawdze i przetestuje .... tyle, że w tym układzie dźwięk będzie mono, ... lecz będzie jednak w Atarce - to chyba najważniejsze.

* Co do HDD - interface testowałem na Quantumach (od modelu LPS170A w zwyż powinno wszystko działać) ... na pewno do 4,9GB (5.1- w.g. producenta, lecz każdy wie jak ci analfabeci liczą kilobajty,... po 1000 bajtów .. hehe), Seagate j.w. - czyli modele powyżej 100MB - raczej nie ma problemu. Testowałem z ST3850A i z 2,5" 170MB - sory oznaczenia nie pamiętam; stare Connery - OK. ... co do Maxtora;- nie powinno być problemów. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim zapasie mocy ze strony zasilacza - miałem taki - co na 12V dawał około 1A i okazało się, że część HD nie chciała ruszyć - zresztą nic dziwnego w tym nie ma. Oczywiście po podłączeniu do większej zasilałki wszystko było OK.
...lecz i tak najlepiej jest każdy jeden sprawdzić - wówczas pewność wynosi 100%.

.....a tak dla sportu;- niebawem powinienem mieć sterownik KarinMaxi;- więc spróbuje podłączyć w/w jako drugie urządzenie NewDevice... ciekawe czy to odpali - teoretycznie nie powinno być z tym problemu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

A jak wyglada sprawa dyskow Seagate-a, Caviarow i Maxtor-ow ?

...jak znam zycie...to jak zawsze żygejty robią mniejsze lub wieksze problemy...

gep/lamers^dial

7

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Gep!;- raczej nie. Nie robią.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Czyli moge smialo zakladac, ze jak stane sie wlascicielem KMK IDE to moje dyski Segate 540 MB i Caviar 850 MB beda poprawnie wspolpracowac ?

9

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

tak dla informacji.
W zyciu widzialem/mialem/naprawialem/testowalem kilkaset roznych dyskow i jedno powiem - nie ma takiego ktory ewidentnie sprawia problemy. Jednakze z moich obserwacji wynika ze zdecydowanie najwiecej upierdliwosci i problemikow sprawiaja CAVIARy i IBMy.
Od Maxtora lapy precz ... IMO najlepsze dyski na swiecie ...

10

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Mikey: ja sie nie wypowiadalem na temat jakosci dyskow (bo to IMHO sprawa indywidualnych serii/modeli/egzemplarzy), tylko o wspolprace ww dyskow z IDE by KMK ;>

11

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

A ja sie odnosilem do wypowiedzi Geparda.

12

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Co do Seagate 540MB;- miałem takiego jednego i chyba nie ruszył. Nie pamiętam, czy to była sprawka wspaniałego zasilacza, czy HDD. Mac! i tak jesteś jego właścicielem w/w HD, więc spróbować nie zaszkodzi.
KMK róló!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Jednym z dysków, na których testowany był prototyp interfejsu, był stary Seagate ST-157A. Nie sprawiał większych problemów.
Stanowczo dementuję pogłoski ;) , jakoby kiedyś pojawiła się opinia, że interfejs nie będzie w stanie współpracować z CD-ROM. Co najwyżej mogło zdarzyć się stwierdzenie, że (póki co) oprogramowanie nie umożliwia takiej współpracy. Nie mieliśmy wtedy, niestety, żadnych informacji na temat obsługi CD-ROM w standardzie ATAPI.

PS. Rozumiem, że nowy interfejs by Pasiu, jest zrobiony na płytce wg poprawionego przed 4 laty projektu, który otrzymało ode mnie parę osób?
Czy w takim razie mogę przypomnieć, że miałem otrzymać choć jeden egzemplarz "autorski" (gołej, niezmontowanej płytki)?
Może to nieładnie się tak upominać, ale skoro nikt nie pamiętał, żeby wysłać choćby maila o treści "pocałuj mnie w ..."   ;)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

14

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

:) ladnie
mozecie mi powiedziec czy miedzymordzie wykorzystuje 16 bitow, czy tez 8?

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Międzymordzie wykorzystuje całe 16 bitów.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

16

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

... informacje o obsłudze CD miałem od Jacka Żuka - j.w przekazuje opinię z bodajże 1998r. ... no chyba, że się nie dogadaliśmy i faktycznie chodziło o SOFT. Jeśli tak to sorki.  :D  :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

PS. Rozumiem, że nowy interfejs by Pasiu, jest zrobiony na płytce wg poprawionego przed 4 laty projektu, który otrzymało ode mnie parę osób?

Schemat nie jest poprawiony, tylko zrobiony od poczatku. Potrzebne byly tylko adresy, pod ktorymi siedza rejestry twardziela (dla kompatybilnosci dzialania biosu interfejsu)...

18

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

wciaz - jesli wykozystuje sie czesc starego projektu (chocby to bylo software) nie widze powodow aby autor pierwowzoru nie mogl dostac poprawionej wersji..

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Interfejs jest robiny jako wewnetrzny, a plytki robie recznie. Jezeli znajdzie sie sponsor, ktory sfinansuje produkcje profesjonalnych plytek, to nie ma sprawy - autor pierwowzoru dostanie taka.

20

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

naswietlanie i trawienie nie jest takie pracochlonne - powiercic sobie mozna samemu...

przechodze na tumiwisizm

21

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

Hmm I have an old version of the KMK IDE interface with the 1.0 rom, is it possible to upgrade it to 1.4 ? Secondly does someone have the newest harddisk software and the CD-rom tools for the KMK ide for me ?

TXG/MNX

22

Odp: IDE KMK & CD-ROM drive!!! - rabotajet (working)

...załatwione. :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info