Temat: Ile to je RAMca ?

Witam. Mam pytanko do "kumatych" w tym temacie.  :)
Przedwczoraj kupiłem sobie 1050  8) . A bonusowo dostałem ATARI 800 XL które mi nie potrzebne bo wygląda gorzej od tego które już mam a ja pracuje i tak na serii XE. Dlatego pomyślałem żeby je wystawic na Allegro. Rozebrałem je do czyszczenia i okazało się że ma dodatkową pamięć, nie wiem tylko ile bo nie moge tego dopasować do żadnego schematu rozszerzenia które widziałem.
Poniżej widokówka dla "tych co jak zobaczą to od razu wiedzą"  :twisted:
http://atari8bit.republika.pl/small.jpg
Pamięci są 3 pięterka czyli 24 kości czego nie widac za barzo na zdjęciu.
A większe zdjęcia pod tymi linkami:
http://atari8bit.republika.pl/main.jpg
http://atari8bit.republika.pl/pcb.jpg
http://atari8bit.republika.pl/ram.jpg
Jak komus za mało do moge podesłać na maila TIFFy  po 11.9 MB - będzie co powiększać  :twisted:

2

Odp: Ile to je RAMca ?

Najlepiej uzyj jakiegos programu do testowania RAM-u, wtedy bedziesz mial pewnosc.

Jezeli chodzi o rzadki pamieci, to musisz odczytac oznaczenie na tych scalakach. Jezeli posiadaja oznaczenie *164 lub *264 (4164, 44164), to rzadek pamieci ma 64 kB a zatem mozna przypuszczac, ze komputer ma 192 kB RAM (3*64). Gdyby jednak widnialo tam oznaczenie: 41256, to oznacza, ze rzadek ma 256 kB, a komputer zapewne 576 kB (64+256+256). Oczywiscie nie mozna wykluczyc "hybrydy", np. 64+64+256, ale to wedlug mnie zdecydowanie najmniej prawdopodobne rozwiazanie.

3

Odp: Ile to je RAMca ?

Najlepiej uzyj jakiegos programu do testowania RAM-u, wtedy bedziesz mial pewnosc.

Bałem się właśnie takiej odpowiedzi ! :(
Nie mam jeszcze SIO2PC a moja stacja 5,25 w PC  którą specjalnie sobie do tego kupiłem nie czyta dysków SD z Atari. :evil:
O to tez miałem spytać tylko zapomniałem  :D - Czy jak nie czyta SD to jest jakaś szansa że będzie czytała i zapisywała rozszerzoną albo podwójną gęstość Atari :?:

4

Odp: Ile to je RAMca ?

popros arasa aby ci napisal jakis tester pamieci, na szybkiego to chwilka : >

5

Odp: Ile to je RAMca ?

Już czeknąłem - pamięci to TMM 4164AP-15, czyli że razem 192 kb.  8)
Dzięki dla macgyver'a za pomoc.  :D
Jest jeszcze ta druga kwestia - "dla ułatwienia dodam" że flop pracuje w trybie 1.2M

6

Odp: Ile to je RAMca ?

W przypadku stacji PC-towej największe szanse odczytania ma format DD (180kB) Atari, jako zgodny z kiedyś stosowanym na XT.
Opinie są również takie, że najlepiej sprawują się stacje PCtowe 360kB a nie 1.2M, chociaż ja nie miałem żadnych problemów z tą ostatnią.
Mimo wszystko polecam raczej Sio2pc.

7

Odp: Ile to je RAMca ?

192kb
8 kostek podstawowych + 16 dolutowanych na barana 4164 jesli dobrze widze

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: Ile to je RAMca ?

Candle: nigdy nie wiadomo do konca, czy jakis elektronik - dywersant nie wrzucil pod spod 41256 ;)

9

Odp: Ile to je RAMca ?

Hyhy przypominaja mi sie rozszerzenia pamieci w standardzie JET. Kompatybilne ze wszystkimi innymi rozszerzeniami (o ile montowal je Jet) :D :) ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Ile to je RAMca ?

macgyver :) a nie wspominalem ze mam rentgena? :D
co do flopa to naprawde szybciej mozna wystrugac sio2pc niz zmusic coniektore napedy do dzialania (zapisywania) dyskow w atarowskim DD tak zeby to sie jeszcze na atarce dalo odczytac

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: Ile to je RAMca ?

Hyhy przypominaja mi sie rozszerzenia pamieci w standardzie JET. Kompatybilne ze wszystkimi innymi rozszerzeniami (o ile montowal je Jet) :D :) ;)

Rozszerzenie Jet-a mialy zonka w zwiazku z jedna sprawa - Jet zrobil cos, co wolalo o pomste do nieba, mianowicie bit 5 portu $d301 decydowal u niego zarowno o dostepie ANTIC-a do dodatkowej pamieci jak i decydowal o numerze wybranego banku - Jet to tlumaczyl zgodnoscia z Atari 130XE, ktorej w rzeczywistosci nie bylo ! Problem polega na tym, ze w rozszerzeniach Jet-a w efekcie koncowym ANTIC ma dostep tylko do polowy bankow rozszerzonej pamieci, te banki, przy ktorych jest bit 5=1 sa niedostepne dla ANTIC-a - mozna to nazwac trzecim standardem: jest RAMBO, jest COMPY SHOP niech bedzie i JET ;) A powaznie - IMHO moze przyswiecala mu wartosciowa idea, ale wyszla manianka z lekka. Pozostale standardy daja pelny dostep ANTIC-owi i CPU, z ta tylko roznica, ze COMPY SHOP daja mozliwosc niezaleznego dostepu dla ANTIC-a (i traci sie na tym 1 bit, ktory moznaby wykorzystac na zarzadzanie bankami - 1 dodatkowy bit, to mozliwosc sterowania 2 razy wieksza iloscia RAM-u), natomiast RAMBO przy pomocy bitu 4 decyduje o dostepie obydwu procesorow - albo oba korzystaja z pamieci podstawowej, albo oba z dodatkowej.
Ostatnio uslyszalem informacje o tym, ze probuje sie przeforcowac standard 2 MB RAM na porcie $d301 - chodzi o podwojne znaczenie bitu ROM/RAM - wedlug mnie rozwiazanie te niesie zagrozenie tego typu, ze nawet jezeli zastosujemy jakis rejestr, ktory bedzie "pamietal" wlaczenie/wylaczenie ROM-u, aby przy bit 4=0 bit ROM/RAM decydowal tylko o wyborze banku to w pewnych okolicznosciach moze sie okazac, ze niektore programy "wykladaja sie" - zalozmy, ze majac wlaczony ROM program jedna kombinacja chce jednoczesnie wlaczyc dodatkowa pamiec i wylaczyc ROM - w tym momencie powstanie ZONK, bowiem ROM pozostanie wlaczony i jezeli program probowal wrzucic cos np. z pamieci pod ROM do dodatkowej pamieci, to conajwyzej przerzuci kawalek ROM-u.  Wydaje mi sie, ze bezpieczniej bedzie np. wstawic drugiego PIA (analogicznie do drugiego POKEY-a) w przestrzen adresowa $d304-$d307 - na upartego zyskamy tam 16 dodatkowych bitow, co w polaczeniu z $d301 da nam ograniczenie do 64 GB RAM (32 GB dla Compy Shopa) - zatem na dluuuugie lata standard bedzie rozwojowy (to po pierwsze), po drugie zas bedzie 100% kompatybilnosc ze starymi programami w tzw. dol.

12

Odp: Ile to je RAMca ?

to co zaproponowal jet bylo zgodne ze standardem atari 130!
tyle ze wiekszosc programistow miala wlasne widzimisie na ten temat i olewala normalna 130xe, jesli wykryly wiecej ramu to zakladaly rozszerzenie rambo albo compy shop i koniec, nie za ladnie
wstawianie drugiego pia tylko po to, by miec port jedynie do zapisu jest chore... nie mozna tego zrobic na zatrzasku?  nie ma problemu z kostkami 4mb, nie chce rowniesz bawic sie w m$bila, ale 4mb to naprawde powinno wystarczyc
(ps. schemat rozszerzenia do 4mb wykorzystuje 5 ukladow (liczac z dodatkowym rejestrem :) )

przechodze na tumiwisizm

13

Odp: Ile to je RAMca ?

nie bylo zgodne, bo:
- jezeli bylo min. 576 KB to wylatywal basic
- antic nigdy nie mial dostepu do dodatkowej pamiec (poprawial to Nietoperek lutujac JEDEN kabelek)

poza tym pamiec byla czesto niedzialajaca - jezeli tester sprawdzal banki, to bylo ok - bez bledow, jednak sprawdzanie bankow metoda opisana w Syzygy (zakladanie kilku ramdyskow jednoczesnie na roznych bankach, zapis i odczyt) ZAWSZE dawalo bledy

14

Odp: Ile to je RAMca ?

8O  Zrobił się topic multitematyczny hehehe
W kazdym razie komputerek o który pytałem jest już na aukcji:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=16623293
Zapraszam

15

Odp: Ile to je RAMca ?

Vasco słusznie prawi, kompatybilność ze 130XE polega na oddzielnym dostępie dla CPU i Antica, a nie na braku dostępu dla Antica. Wiele razy zwracałem uwagę Jetowi na tą usterkę, poprawiał i parę kompów robił dobrze, ale potem znów było to samo.

Poza tym jednak rozszerzenia Jeta były sprawne i Vasco demonizuje. Raz mu się bodaj faktycznie trafiło (i Vasco dostał).

16

Odp: Ile to je RAMca ?

No nie wiem czy raz. Ten dla mnie no i jakos wydaje mi sie, ze nagroda, ktora kiedys na Lasta byla tez byla u poprawek (Charlie ja dostal czy Yourgee?)

17

Odp: Ile to je RAMca ?

Charlie, ale sprzedał mnie. RAM był sprawny (poza brakiem dostępu dla Antica). Ale jakaś podstawka była trefna i faktycznie wymagał poprawki gwarancyjnej. RAM też Jet poprawił (pamiętasz Vasco tą sesję u mnie?). Teraz kompa ma ANj i chyba wszystko jest ok...