Temat: SIO2PC padł

czy SIO2PC może się zjarać? jak go sprawdzić? odpaliłem putty zwarłem DIN z DOUT, ale nic nie przechodzi, czy powinien działać? ogólnie atari nie widzi mi APE po podłączeniu SIO2PC...

2

Odp: SIO2PC padł

Opisz w jakich okolicznościach mogło dojść do uszkodzenia.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: SIO2PC padł

nie mam pojęcia, u mnie sprzęt stoi na biurku, wszystko popodłączane, miesiąc temu jeszcze działał a dziś już nie...

4

Odp: SIO2PC padł

Kup sobie nowe.

5

Odp: SIO2PC padł

Nie mając odpowiednich narzędzi możesz sprawdzić w zasadzie organoleptycznie. A potem to już tak jak mikey powiedział.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

6

Odp: SIO2PC padł

Lub przelutuj  połączenia :) :)
Tu krótki materiał szkoleniowy http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 77#p139777 :) :) :) jak tego nie robić gdy jesteś chory i niecierpliwy

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2011-11-19 15:37:09)

7

Odp: SIO2PC padł

Na czym masz zbudowane to SIO2PC ? MC1489 czy MAX ? Korzystasz z przejściówki USB-RS232 ?

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-11-19 16:23:58)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

8

Odp: SIO2PC padł

pięknie kurdę pięknie, wygląda to, że SIO2PC palą porty, sami zobaczcie co mi APE wypisuje:
http://e-serwis.org/smietnik/ape-nie-dziala.PNG

sprawdziłem dwie moje atarynki i dwa moje kable SIO2PC na żadnej kombinacji nie ma transferu pomiędzy PC a Atari...

moglibyście pomóc? np. jaki kabel USB->RS zakupić?

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2011-11-20 18:47:40)

9

Odp: SIO2PC padł

kurdę co jest grane, podłączyłem kabelek RS<-USB też nie działa, odpaliłem aspeqt nie działa, czyli nic nie działa mimo, że wszystko jest sprawne... HELP!

10

Odp: SIO2PC padł

Nie panikuj, tylko ustaw odpowiednią linię dla COMMAND (na PC). Sprawdź z programem AspeQt. Ustaw DSR.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

11

Odp: SIO2PC padł

Palą porty? A czy przypadkiem nie podłączasz kabla przy włączonym komputerze? Jeżeli tak to się nie dziw - jak się jakiś prąd wyindukuje czy coś to potrafi zabić taki port.

12

Odp: SIO2PC padł

[joke mode=on]
Palić porty to może tylko moja lutownica.
[joke mode=off]
Próbowałeś ustawienia DSR/RI ? Sprawdź na real com jak masz gdzie.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

13

Odp: SIO2PC padł

pawel napisał/a:

jak się jakiś prąd wyindukuje czy coś to potrafi zabić taki port.

ty elektryk.... prąd może popłynąć a napięcie wyindukować (sem) :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

14

Odp: SIO2PC padł

Grzeniu, prąd też może się indukować, jeśli powołujesz się na SEM, to znasz regułę Lenza:

Niedługo po odkryciu prawa indukcji przez Michaela Faradaya, Heinrich Friedrich Lenz przedstawił regułę - nazywaną obecnie regułą Lenza, znaną pod nazwą reguły przekory. Umożliwia ona wyznaczenie kierunku prądu indukowanego w obwodzie.

Prąd indukowany płynie w takim kierunku, że pole magnetyczne wytworzone przez ten prąd przeciwdziała zmianie strumienia pola magnetycznego, która ten prąd indukuje.

Choć oczywiście potrzebny jest induktor, którego w porcie nie ma :)

Ostatnio edytowany przez Duddie (2011-11-19 20:26:38)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

15

Odp: SIO2PC padł

sprawdziłem i ape i aspeqt, ustawiłem wszystkie możliwe tryby, na żadnym nie chodzi... zaczyna mnie to wkur... powiem szczerze, co bym nie kupił to po miesiącu przestaje działać mimo, że jest sprawne... to już mój nie pierwszy przypadek... czy stałem się ofiarą służb specjalnych KGB????

sam atari odczytuje dane z dyskietki więc też jest sprawny...

16

Odp: SIO2PC padł

@Duddie: Pytanie, czy bezrobotny kupił SIO2PC ode mnie czy od Ciebie :) Jeśli ode mnie to sprawa jasna ;) ;) ! LOL !

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-11-19 20:31:13)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

17

Odp: SIO2PC padł

to znaczy co?

18

Odp: SIO2PC padł

Jeśli odłączyłeś od portu COM cokolwiek gdy jest włączony PC to se uwaliłeś port.

U mnie poszedł COM1 bo włączałem programator. On sam przeżył.

Teraz Sio2PC idzie po COM2.
Se też przełóż w PC gniazda w płycie i po sprawie.

19

Odp: SIO2PC padł

grzeniu napisał/a:

[joke mode=on]
Palić porty to może tylko moja lutownica.
[joke mode=off]

Grzeniu w akcji...nie mogłem się powstrzymać..
http://www.chip.pl/chip/images/2009/01/15/cod.jpg/image_preview

20

Odp: SIO2PC padł

No, niezłe ! :)

ot. jak tam sio2ide ? nie spaliło się lub czegoś nie upaliło ;) ?

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-11-19 21:34:28)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

21

Odp: SIO2PC padł

pajero napisał/a:

Jeśli odłączyłeś od portu COM cokolwiek gdy jest włączony PC to se uwaliłeś port.

To nie do konca prawda. To ze akurat sobie cos uwaliles nie ma zwiazku z wylaczaniem urzadzenia przy wlaczonym PC. Port rs232 jak i wtyk DB9 sa hot-pluggable.

22

Odp: SIO2PC padł

mikey napisał/a:

Port rs232 jak i wtyk DB9 sa hot-pluggable

RS232 nie jest hot-plugging. To że w większości przypadków sprzęt działa, to inna sprawa, ale standard RS'a nie mówi, że jest on hot-plug.
Sam podłączałem kiedyś wszystko na gorąco, aż pewnego razu "zaświeciła" mi centrala telefoniczna. Poleciał MAX w centrali i port na płycie.
Kolega na gorąco podpinał dyski ATA pod Win95, ale to nie znaczy, że ich specyfikacja to przewidywała :)
Co miałeś na myśli pisząc, że WTYK jest hot-plug? :D

23

Odp: SIO2PC padł

Nigdzie nie pisalem o specyfikacji. Przy prawidlowym uzytkowaniu i poprawnie zaprojektowanych urzadzeniach podlaczanie na wlaczonym komputerze nie ma prawa nic uszkodzic. Tyle.

Andrew__M napisał/a:

Co miałeś na myśli pisząc, że WTYK jest hot-plug? :D

chociazby to ze masa zawsze zalaczy sie pierwsza (szel wtyku jest dluzszy niz piny) przy prawidlowym uzytkowaniu.

Ostatnio edytowany przez mikey (2011-11-20 00:39:22)

24

Odp: SIO2PC padł

Ktoś sobie kiedyś uwalił port bo miał PC i Atarkę podłączone do gniazdek na różnych fazach - w jednym pomieszczeniu. Ja w domu tak miałem, na szczęście fachowcy zostawili dobrze rekonfigurowalną skrzynkę z bezpiecznikami to wszystko poprzełączałem

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

25

Odp: SIO2PC padł

@mikey:
A która masa ? http://www.aggsoft.com/rs232-pinout-cable/RS232.htm
Bo masa obudowy, to niekoniecznie masa sygnałowa a wtedy .... sie dzieje...