51

Odp: Pomysl na dopałke 65816

Juz wszystko chodzi , zostaje tylko podłączyć zatrzask do szyny 65816 , i można robić pierwsze testy szybkości (odpalić program wpisując zero do rejestru i czekać na 1) mierząc czas rastra - poźniej opalić program na atarku i zobaczyć jaka jest różnica.

Trochę danych na temat dopałki:
zegar - 4mhz - w tej chwili nie mam kwarcu 5,5 Mhz
pamięć 62256 - 32 kb w przestrzeni $0000-$7fff dla 65816
2 banki 8 kb w przestrzeni atari - $8000-$9fff
przełączające sie naprzemian w przestrzeń adresową 65816 - $e000-$ffff
w ten sposób nie potrzebujemy ROM-u !

Włączamy bank 0 , ładujemy prosty rom , zmieniamy banki ( żeby 65816 miał bank 0) i robimy reset procesorowi - odpala się z banku , przykładowo kopiuje w swoją przestrzeń adresową jakąś procedurkę - tam skacze i  reszta zależy już od programisty


i rejestr $d500 - resetujący sie w momencie zasilania ,jednocześnie podtrzymując 2 procek na resecie.
zapis :

bit 0 - bank0/1
bit 1 - n/u (dla kompatybilności z ramcartem - kolejne 2 banki których nie ma)
bit 2 - reset 65816
bit 3 - IRQ 65816
bit 4 - włączenie , wyłączenie dodatkowej pamięci
bit 5 - n/u (do dalszej rozbudowy)
bit 6 - n/u
bit 7 - n/u

odczyt - rejestr zatrzaskowy 65816 ( dla odczytu np statusu 2 procka)

52

Odp: Pomysl na dopałke 65816

lepiej isc w kierunku: uklady z przestrzeni adresowej 0-$ffff pracuja z 1,77 MHz, od $10000 w gore z pelna moca procesora ;)

a ja ciągle obstaję przy rejestrze F7F7 ;) wtedy masz pełną kontrolę nad tym co sie w kompie dzieje i odrobine więcej swobody. w standardowym OS-ie jest tam procka niewykorzystywana z zewnątrz więc nie spowoduje to konfliktów... po napisaniu odpowiedniego dla 816 systemu :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

53

Odp: Pomysl na dopałke 65816

wszyscy chętni doce już dostali.
mam nadzieje że będą zadowoleni...
a tak a propos tej dopałki. zaczyna mi się to podobać... szczególnie gdyby oba układy miały dostęp do tego samego RAMu... i np. z priorytetem dla dopałki no bo jest mocniejsza... dla koderów lubiących wyzwania taka zabawka jest idealna... albo np. assembler który automatycznie zoptymalizuje kod pod dwa procesory, żeby jak najmniej mocy uciekło... w wiekszości przypadków moga odpaść problemy z rozmiarem rejestrów... przełączaniem zegara... jezus maria a neotracker z takim czymś..... :))))) 44kHz osiem kanałów i włączony ekran ... (możliwe przy 14MHz) aż mi sie oczy zaświeciły....

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

54

Odp: Pomysl na dopałke 65816

Skoro 816 jest zgodne z zalozenia z 6502 i pieknie go emuluje, to wykorzystajmy to, a nie cudujmy robiac dziwadla tego typu. 
Wykorzystanie 816 jako dodatkowego a nie glownego procka zatraca sens uzycia tego wlasnie procesora - po co bawic sie w takim rozwiazaniu w 816 ? Dajmy np. 386 z zegarem 33 MHz - bedzie to kilkukrotnie szybsze od 618 z zegarem nawet 14 MHz, wydajniejsze (operacje na rejestrach 16-bit i 32-bity), zyskamy rozkazy typu mnozenie, dzielenie itp.

Znowu wyjdzie jakies rozszerzenie, ktore bedzie oblugiwac 1 gora 2 programy (podobnie jak Covox) i na tym sie skonczy.

W wypadku zastapienia 6502 przez 618 mozna sie pokusic o rozwojowe pisanie programow (np. systemow operacyjnych) ktore umozliwia wykorzystanie tego co nam daje 618, czyli 24-bitowa adresacja liniowa, programowanie nie bedzie sie odbywac poprzez egzotyczne odwolywanie sie do portow itp.  I nie jest to bynajmniej tylko moja opinia.

55

Odp: Pomysl na dopałke 65816

albo od razu ColdFire 500MHz, nie?
istotnie paranoja. ale jako ciekawostka jest fajne.
co do Covox-a - programy są i powstają nowe, tylko muzycy to olewają, bo emul nie emuluje covoxa
poczekajcie jak bedzie covox w emulatorze to bedzie po 50 prac na covox compo.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

56

Odp: Pomysl na dopałke 65816

Pewnie, ciekawostki mozna robic. Niestandardowe rozszerzenia RAM z niestandardowymi portami i niestandardowymi obszarami, interfejs do Atari sterujacy aparatura do samogonu, Atari jako inteligentny termostat do akwarium, dynamo do Atari na wypadek awarii pradu (rower w komplecie)... moze warto oglosic konkurs: kto wymysli najbardziej egzotyczna ciekawostke do Atari i najmniej funkcjonalna :)

57

Odp: Pomysl na dopałke 65816

slyszałem ze ponoc w Zelistrzewie Górnym wyprodukowali przednie lampy do Mikera....

gep/lamers^dial

58

Odp: Pomysl na dopałke 65816

makgajwer podłącz wreszcie ten widelec do atary i zrob ten helikopter. wykałaczki ci sie skończyły czy co?
;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

59

Odp: Pomysl na dopałke 65816

Moge Ci zamontowac glebogryzarke w okolicach glowy... i poszukac duzego zbiornika wodnego... kojarzysz chyba co mam na mysli ? ;P

60

Odp: Pomysl na dopałke 65816

Moge Ci zamontowac glebogryzarke w okolicach glowy... i poszukac duzego zbiornika wodnego... kojarzysz chyba co mam na mysli ? ;P

Nie. wyjaśnij mi to.
:)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

61

Odp: Pomysl na dopałke 65816

Mala wskazowka - glebogryzarka jest duzo ciezsza od wody ;)

62

Odp: Pomysl na dopałke 65816

macgyver, fajnie wyglądasz przy tym samolocie. sprawdź czy nie jesteś do niego przyspawany bo jak na razie to właśnie ów samolot jest przeze mnie wpychany do "dużego zbiornika wodnego"

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

63

Odp: Pomysl na dopałke 65816

A wiesz, ze teraz nie chca chowac bez sekcji zwlok ? ;P

64

Odp: Pomysl na dopałke 65816

jeszcze jeden taki komentarz i ban.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

65

Odp: Pomysl na dopałke 65816

'816 - te v. 4Mhz z Apple IIgs działają bez problemu do 7MHz. (źródło: PASIU);- :D

Pin mozesz podeslac schemata jak go podkrecic do tych 7Mhz ;) ofkors jak posiadasz a jak nie, bedzie trzeba podreczyc Pasia ......
pozdr.

"wszystko się kiedyś kończy......."