1

Temat: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Chcę kupić netbooka. Założenie: okolice 1000zł, Windows 7 Starter, do netu pod wifi. Upatrzyłem coś takiego:
http://www.ceneo.pl/14653725
I mam pytania:
- 1GB RAM starczy?
- Atom N570 w porównaniu z N455 jest wyraźnie szybszy?
- jak się przegląda na netbooku w rozdziałce 1024x600  porównaniu do laptopowego 1024x768?

No i czy komp na powyższym linku jest ok?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

2

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Conrad, powiem tak: zależy do czego chcesz tego używać. Generalnie, do surfowania, odbierania poczty czy oglądania filmów (nie w HD) - wystarczy. Są to wolne zabawki, a jeszcze W7S spowalnia je jeszcze bardziej. Już lepiej chodzi W7HP, ale oba powinny mieć przynajmniej 2GB - jeśli jest możliwość zamiany przy zakupie - zrób to, bo tam jest tylko jeden slot na pamięć. Atomy wszystkie są wolne, ale N570 jest dwurdzeniowy, a N455 jest jednordzeniowy. Więc ten pierwszy będzie ciut szybszy w aplikacjach, które potrafią wykorzystać dwa rdzenie.
Rozdzielczość 1024x600 to tragedia. Obecnie większość stron oczekuje przynajmniej 768 punktów w pionie, przez co część stron ma schowany/niewidoczny dół, a na nim na przykład przyciski, których nie możesz kliknąć.... Niektóre firmy instalują pomocniczy soft, który wirtualnie zwiększa rozdzielczość do 1024x768, ale wygląda to słabo... Jednak daje możliwość kliknięcia tam gdzie trzeba.
Polecam Ci laptopy Samsunga, cenowo są niezłe, dobrze wyposażone. No i w razie jakichś problemów mogę pomóc.... :)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

3

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Czyli netbook wbrew swojej nazwie ze względu na rozdzielczość ekranu (1024x600) niezbyt nadaje się do przeglądania stron www? A to nie jest tak że jak się jakaś strona w pionie nie mieści na ekranie to można ją przewinąć?

Jeśli nie windows7 to co? - MeeGo? (to jakaś dystrybucja linuxa chyba), Android? A jakie są widoki na instalowanie XP na netbooku? Są jakieś haczyki?

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

4

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Ja ci powiem na co się naciąłem kupując niedawno Acera D257. Miał na pokładzie 1GB Ram. Myślę - nie problem wymienię. Moduł DDR3 2GB używany kosztował chyba 25zł na Alledrogo. Ale potem okazało się, że w tym modelu nie można samodzielnie rozbudować ramu. Traci się gwarancję. Pytałem się, o to dwa razy na infolinii i raz przez maila w Acerze. U nich koszt rozbudowy to około 300zł. W sumie to nawet w nim dysku nie wymienisz bez utraty gwaranacji np.: na większy.
Dlaczego tak jest? Dlatego, że żeby się dostać do pamięci to trzeba wyjąć klawiaturę, odkręcić pięć śrubek potem delikatnie wypchnąć dolną klapę (jest jedna duża na całej powierzchni netbooka) i można dopiero wymienić pamięć.
Serwis mówi, że to za dużo rozkręcania jest jak dla zwykłego użytkownika i dlatego traci się gwarancję.
Dla mnie to było zaskoczenie i dowiedziałem się o tym dopiero po zakupie, a na 1GB to pracuje się ciężko.
Jeżeli chodzi o twoje pytania:
- 1GB to za mało moim zdaniem będzie Ci to dokuczać w pracy,
- rozdzielczość czasem stanowi problem. W internecie jeszcze masz suwaki do przewijania. Ja miałem problem z aplikacją, które okno nie mieściło się na ekranie. Żeby zobaczyć dół okna to musiałem obrócić wyświetlany obraz, o 90 stopni.

Moim zdaniem Windows 7 Starter w porównaniu do Windows 7 Home Premium chodzi tak samo. Miałem najpierw na netbooku Startera teraz mam Home Premium. Widziałem nawet porównanie w necie i z tego co pamiętam to Home Premium startował trochę krócej (kilka sekund). Pozostałe wyniki zrobionych testów były takie same.

5

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Windows XP chodzi przyzwoicie, nawet na 1GB RAM. W Samsungu jest klapka do wymiany RAM, ale HDD to faktycznie się nie da bez rozbierania komputera.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

6

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

A dlaczego nie Meego/Android? Do czego to ma być? Do Photoshopa? :> To Asusa z Intel Core i7 najlepiej.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

7

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

No więc właśnie nie wiem. Przede wszystkim do stron www i trochę poczty. Windows 7 jak i XP znam. MeeGo i Androida nie.

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

8

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

jakiś czas temu bawiłem się netbookiem Toshiba z Tegra 2 i Android 2.x
Moje wrażenia są takie że Android 2.x  (może dobry jest na dotykowych wyświetlaczach)  nie nadaje się o obsługa myszką i klawiaturą.
Skroll w myszce był odwrotny, podczas ruszania kółkiem strona nie przesuwała się płynnie tylko skokowo - kursor poruszał się po kolejnych polach tekstowch.
Aplikacje są zawsze całoekranowe, nie ma możliwości szybkiej zmiany na inną albo szybkiego przejscia pomiędzy tabami w przeglądarce.
Generalnie usability bliskie zeru :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Jestem posiadaczką szczęśliwą/nieszczęśliwą netbooka Toshiby NB500, która kosztowała mnie niecały rok temu 1000,00PLN z małym haczykiem. Kupiona w BIT Computer w Krakowie. Na dzień dobry przy zakupie miły Pan wymienił mi 1GB RAM na 2GB, stwierdzając, że przy 1GB mnie krew zaleje - kosztowało mnie to rabatowo około 50,00PLN, gdyż stary RAM Pan sobie zabrał. Po prawie roku użytkowania stwierdzam, że krew to mnie zalewa z tymi 2GB, więc nawet nie myślę, co by było, gdybym zostawiła ten 1GB...

Powiem tak. Dupy nie urywa, niestety. System oczywiście Windows 7 Starter, ATOM Inside. Nadaje się do oglądania filmów, czy seriali, ale jeśli chodzi o pracę, to już gorzej. Wiem, że to tylko netbook, więc nie powinnam od niego wymagać za wiele, ale nieraz mnie korci, żeby mu zamontować korbkę, kiedy dławi się 3 zakładkami w Google Chrome.

Jeśli chodzi o rozrywkę, to nadrabiam zaległości growe lat 90-tych :D. I wczesnych 2000. Kilka nowszych głupich gierek działa, typu Plants vs Zombies, czy Zuma lub Angry Birds - choć i one czasami lagują. Działa mi bez większego zarzutu Photoshop 7 (oczywiście dostając czkawki przy większych plikach ;)). Nie próbowałam nowszego. Za to kompletnie dostaje świra, kiedy przeglądam zdjęcia/obrazki w systemie Podglądu Obrazów (tym windowsowym). Nie, nie ma znaczenia, czy zdjęcie ma rozmiar dywanu, czy znaczka pocztowego. Dławi się przy każdym kliknięciu 'następne'. Thunderbird nie ma problemów z działaniem. Wideo rozmowy na Skype też dają radę. Całego kompa zamula tylko skan codzienny AVG. Nawet się filmu nie da oglądać.

Aczkolwiek, jak mówiłam, jest to tylko netbook. Kupiony BARDZO na szybko, za w miarę przyzwoite pieniądze. Gdybym mogła, kupiłabym lepszy.  Różnica jest tylko taka, że z tego co piszesz, potrzebujesz go tylko "biznesowo", ja sobie grywam w jakieś durnowate gry, czy coś - głównie dlatego, że póki co to mój jedyny komputer i źródło rozrywki ;).

Meś

Ostatnio edytowany przez Mesława (2012-02-23 04:28:49)

There's special place for me in hell. It's called the throne.

10

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

W pracy kupiliśmy Asus eee PC 1015B, głównie chodziło cenę, czyli było to jakieś 1000zł, Windows 7 Starter i generalnie do tego do czego jest używany - czyli Office 2007 (excel + word głównie), przeglądarka internetowa (częściej IE ponieważ niektóre switche nie lubią innych, np D-Linki), Putty (ta aplikacja specjalnie nie jest obciążająca) i w sumie nic nadzwyczajnego nie ma nic tam więcej. Jeszcze jest antywirus NOD32 to generalnie sprzęt nadaje sie idealnie do internet + office + coś innego drobnego. Mógłby być szybszy ale specjalnego wyboru w tej cenie nie było. Główny plus to bateria - starcza na cały dzień pracy "w terenie" bez ładowania a to było w sumie dość istotne aby nie przerywać pracy na ładowanie - chociaż i tak zasilacz/ładowarkę ze sobą nosimy ponieważ jest dość mała.

Próbowaliśmy odtworzyć Full HD poprzez HDMI i działa - czyli ta papka marketingowa na obudowie nie była taka wyssana z palca, bo niby jakieś AMD HD coś tam, DX11, 8,5h pracy na bateria itp.

Jakbym potrzebował coś prywatnie to pewnie bym nad czymś podobnym myślał - zastanawiałem się nawet nad Galaxy Tabem ale cena odstrasza.

Teraz akurat poszukujemy tabletów do naszych celów i chyba najtańsze co udało się zlokalizować to Fujitsu Q550 - warunek to musi pracować na Windowsie i to jest tanie w porównaniu do reszty (około 2200zł) - bo to co nas by interesowało bez problemu to koszt między 8tyś a 12tyś.

Co do Androida - to na tabletach spisuje się fajnie, telefon tez mam z tym systemem i te chowania pasków są uzasadnione, w końcu przestrzeń na ekranie nie jest tak duża jak w standardowym laptopie 15" czy tam stacjonarnym 24".

11

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Mesława napisał/a:

Nie próbowałam nowszego. Za to kompletnie dostaje świra, kiedy przeglądam zdjęcia/obrazki w systemie Podglądu Obrazów (tym windowsowym). Nie, nie ma znaczenia, czy zdjęcie ma rozmiar dywanu, czy znaczka pocztowego. Dławi się przy każdym kliknięciu 'następne'.

To powinno pomóc: http://www.sevenforums.com/tutorials/11 … sable.html
I do tego polecam CCleaner + Defraggler: http://www.piriform.com/products
Powinno pomóc.

12

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

pawel napisał/a:

(częściej IE ponieważ niektóre switche nie lubią innych, np D-Linki)

W00t? A co ma przeglądarka do switcha? Możesz rozwinąć temat?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

13

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :)

I pytanie: A wydajnościowo lepszy Atom 570 czy AMD C-60?

I II pytanie: a gry flashowe ze stron www?

I dodatkowo: jak na tym cudzie się ogląda strony www w rozdziałce 1024x600? Bo głównie będzie używany do przeglądania właśnie stron www.

Ostatnio edytowany przez conrad (2012-02-23 10:20:29)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

14

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

@dely - a no ma to, że takimi lepszymi switchami można zarządzać - posiadają np wykresiki itp. W zależności co się chce zobaczyć zrobić to albo poprzez Putty albo IE. Dokładnie D-Link DGS-3100 nie lubi innych przeglądarek niż IE - nie ładuje się wszystko poprawnie, chociaż w tych D-Linkach szybciej idzie zrobić coś poprzez CLI - tych na szczęście jest mało, na 3Com 4500G i 5500G np już tego problemu nie ma - chociaż w tych ostatnio rzadko przez www zaglądam, najczęściej tylko zmiany w VLANach robie to przez CLI najszybciej.
Ale jak mam już zobaczyć aktywne nieaktywne porty to wole www - zdecydowanie szybciej bo odrazu po zalogowaniu widzę wszystko.

15

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Aaa, bo zrozumiałem błędnie, że nie działa ruch przez IE, a tu chodzi o panel administracyjny. Przepraszam.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Koleżanka zamieniła Windows 7 Starter na Ubuntu w netbooku hp z 1 GB RAMu (dokładnego oznaczenia nie pomnę) i sobie chwali. Miałem okazję się pobawić i poza trochę przyciasną klawiaturą nie było żadnych nieprzyjemności w takim zestawieniu.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

17

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

conrad > na mojej Toshibie gry  flashowe to istny ból dupy, niestety.

Jeśli zaś strona jest "za duża" np. na szerokość, to stosuję trik pt. ctrl + +/- do powiększenia/pomniejszenia. Literki wiadomo, odpowiednio mniejsze, ale nie przeszkadza mi to jakoś przesadnie.

There's special place for me in hell. It's called the throne.

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

polecam te z chip-em ION , widelo HD mozna ogladac
no ale na ecranie +/- '10 HD/Diwiks lub HD/MKV to " wsio radno "
co do OS alternatywa jest tez Mac OS X

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

19

Odp: Netbook - na co zwrócić uwagę?

Ja mam taki z chipsetem nVidia ION, faktycznie daje sporo - filmy HD chodzą płynnie. Ale ciężko dzisiaj znaleźć taki model. Ten mój ma ekran 11,6" i rozdzielczość 1366x768 - różnica w stosunku do 1024x600 jest KOLOSALNA.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...