26

Odp: Soft do obsługi dysku

ja jeszcze tylko dodam, że wcale nie jest powiedziane że to rozwiązanie które Candle tworzy nie będzie "obsłużone" prawidłowo przez któryś z obecnych darmowych rozwiązań, pozwolę sobie je wszystkie ( przynajmniej wg mojej wiedzy ) zebrać poniżej:
AHDI
CBHD ( nawet jeśli to co draco pisze o limicie 1GB jest słuszne, to chyba TOSy do 16bit'owców i tak nie obsłużą więcej )
Cecile
Hushi ( ten chyba jeszcze tutaj nie padł )
ICD Pro
Sterowniki Pera Putnik'a

jak widać jest ich trochę i nie jest tak że do niczego się nie nadają. Ja naprzykład do swojego STE używam od 6 lat Hushi'ego i działa wyśmienicie. W końcu piszemy tu o świecie 16bit który trochę się różni od 32bit i wg mnie
wymagania są trochę mniejsze :) Hddriver'a używam wyłącznie do F030 z CT63 i to też raczej dlatego że Czuba go zaleca, a i tak przez pierwsze 1,5 roku używałem ICD Pro i też działało :)

27

Odp: Soft do obsługi dysku

jury napisał/a:

CBHD ( nawet jeśli to co draco pisze o limicie 1GB jest słuszne, to chyba TOSy do 16bit'owców i tak nie obsłużą więcej )

TOS obsłuży i dysk 5GB, jedynie wielkość partycji pozostawia wiele do życzenia.

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Soft do obsługi dysku

Candle: komunikacja TOS<->driver jest załatwiana przez
1) XHDI (specyfikacja dostępna do ściągnięcia z sieci, jest chyba na stronie HDDrivera)
2) tzw protokół rwabs - polega zasadniczo na podpięciu się w odpowiednich miejscach w systemie operacyjnym.

Zasadniczo lepsze jest używanie XHDI.

Dodam jeszcze że kiedyś napisałem podstawy sterownika IDE dla falcona (tzn miałem obsłużony odczyt/zapis i wykrywanie urządzeń) ale jako że jestem kiepski z assemblera (bo całość była w C) na tym się skończyło (tzn. nie miałem podpięcia do XHDI).

Dla ciekawskich: falcon odsługuje tylko tryby PIO i transfer raw miałem na poziomie 10MB/s (przy kodzie w C, zoptymalizowany ASM pewnie by dał rade jeszcze trochę wyżyłować).

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2009-12-05 12:12:26)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

29

Odp: Soft do obsługi dysku

Adam Klobukowski napisał/a:

XHDI (specyfikacja dostępna do ściągnięcia z sieci...

W tym pliku jest: "XHDI eXtended HardDisk Interface specification Version 1.30 (English/German) [1999]"

Było miło :) Do widzenia.

30

Odp: Soft do obsługi dysku

ok, dzieki za info
czyli z tego co przeczytalem caly driver sklada sie z 10ciu funkcji, ktore sa raczej dosc proste w implementacji i nie zawiera obslugi fs jako takiego - przynajmniej nie znalazlem odwolan do tego ze zawiera
chyba ze powinienem rowniez przeczytac specyfikacje do AHDI dla funkcji XHReadWrite

przechodze na tumiwisizm

31

Odp: Soft do obsługi dysku

Candle napisał/a:

...chyba ze powinienem rowniez przeczytac specyfikacje do AHDI dla funkcji XHReadWrite

Może pomocny będzie drugi z dokumentów:
"AHDI 3.00 Release Notes [Apr 18, 1990]"

Było miło :) Do widzenia.

32

Odp: Soft do obsługi dysku

Candle: moze powtórzę - driver NIE obsługuje FS, FS obsługuje GEMDOS, który jest w ROM-ie. ;P

Co do sterowników, pomerdało mi się, to Hushi nie chciał mi zobaczyc nic ponad 1 GB, a nie CBHD.

KMK
? HEX$(6670358)

33

Odp: Soft do obsługi dysku

http://dev-docs.atariforge.org/files/GE … 4-1986.pdf

Opis GEMDOS-u, ostatni rozdział "Disk Structure"

Atari Document Archive:
http://dev-docs.atariforge.org/

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Soft do obsługi dysku

Candle: driver obsługuje tylko wszystko na poziome urządzenia + podział na partycje. Obsługą systemów plików zajmuje się GEMDOS (co już Draco wyłożył)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

35

Odp: Soft do obsługi dysku

no i ok, czyli reasumujac, jesli pominac jego uniwersalnosc, to skupiajac sie na jednym konkretnym device (tutaj IDE wg specyfikacji ATA) taki driver jest banalnym malym cosiem, natomiast sam program do partycjonowania, moze byc zewnetrzny dla drivera i juz z niego kozystac

przechodze na tumiwisizm

36

Odp: Soft do obsługi dysku

Candle napisał/a:

taki driver jest banalnym malym cosiem

Pomijając hinty (w rodzaju: każdy z pomienionych driverów jest takim właśnie małym cosiem, ale jedne z nich są lepsze, drugie gorsze, a jeszcze inne niekompatybilne), masz 100% racji. Obsługa 1 funkcji BIOS (Rwabs), 2 funkcji XBIOS (DMARead/DMAWrite) oraz XHDI, jeśli nie będzie zawierała bagów, powinna załatwic sprawę.

KMK
? HEX$(6670358)

37

Odp: Soft do obsługi dysku

Adam Klobukowski napisał/a:

Dla ciekawskich: falcon odsługuje tylko tryby PIO i transfer raw miałem na poziomie 10MB/s (przy kodzie w C, zoptymalizowany ASM pewnie by dał rade jeszcze trochę wyżyłować).

Na 68030/16Mhz? Bardzo dobry wynik.

Moja Amiga z 68040/40 wyciągała 8.5 - 10.5MB/s z kontrolerem Fast-ATA (też tryby PIO). Z 030/50 nie pamiętam ile wyciągała.

38

Odp: Soft do obsługi dysku

drac030 napisał/a:

Co do sterowników, pomerdało mi się, to Hushi nie chciał mi zobaczyc nic ponad 1 GB, a nie CBHD.

hmm, mi Hushi działał bezproblemowo na 6GB więc to może też nie Hushi ;) no chyba że jakaś wczesna wersja.

Odp: Soft do obsługi dysku

Hrw napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Dla ciekawskich: falcon odsługuje tylko tryby PIO i transfer raw miałem na poziomie 10MB/s (przy kodzie w C, zoptymalizowany ASM pewnie by dał rade jeszcze trochę wyżyłować).

Na 68030/16Mhz? Bardzo dobry wynik.

Moja Amiga z 68040/40 wyciągała 8.5 - 10.5MB/s z kontrolerem Fast-ATA (też tryby PIO). Z 030/50 nie pamiętam ile wyciągała.

Bo Falcon ma obsługę 32 bitowego transferu :)

Dodatkowo odkryłem jedną nieudokumentowaną sprawę: rejestr pamięci do którego podpięty jest rejestr danych ATA, jest podpięty nie w jednym miejscu, ale rozciąga się aż (chyba, bo dokładnie nie sprawdzałem) do następnego rejestru sprzętowego. Dobrze kombinując z ASM można by było z tego zrobić taki tryb pseudo-DMA, ale nie wiem czy to tylko mój Falcon tak ma, czy wszystkie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

40

Odp: Soft do obsługi dysku

tak to juz jest jak sie oszczedza na dekoderze adresow...

przechodze na tumiwisizm

41

Odp: Soft do obsługi dysku

Sory za odgrzewanie kotleta, ale chyba nie ma sensu zakładać nowego wątku. Czy jest możliwe, żeby zmusić Satandiska do "widzenia" karty 4 GB? Hddriver widzi tylko do 1 GB (chyba ze względu na to, że wielkość sektora to 512 B i nie da się ustalić na 2KB), a ICD Pro nie widzi w ogóle karty z Satana... (?)
System to: Atari ST 4 MB, Tos 2.06, Satandisk.

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2012-03-11 18:21:47)

42

Odp: Soft do obsługi dysku

Ze zwykłym Satanem jest to raczej niemożliwe. Cytat ze strony Jookiego:
,,cards with size >1GB show wrong size in HDDRIVER and therefore they can't be accessed completely (this is caused by larger sector size in cards >1 GB - normal cards have sector of 512 Bytes, but 2GB cards have 1kB sectors and 4GB cards have 2kB sectors)"

W Ultrasatanie ponoć to poprawiono.

Ostatnio edytowany przez marcin1040stfm (2012-03-11 19:55:30)

Atari 1040 STFM (TOS 1.02, 1 MB RAM), Atari 520 STE (TOS 2.06, 4 MB RAM), Atari 800XE, magnetofon Atari XC12+Turbo2000, SIO2PC, Satandisk, monitor Atari SM 124 i SM 144 i wiele innych fajnych sprzętów :)

43

Odp: Soft do obsługi dysku

No właśnie... czytałem to... tyle, że zrozumiałem to w ten sposób, że Satan obsługuje karty do 4 GB, ale w HDDriver rozmiar jest błędnie rozpoznawany ze względu na wielkość sektora (co prawda przy formatowaniu jest dostępna opcja do manualnego ustawienia jego wielkości, ale niestety nieaktywna - "zaszarzona") - ale może się mylę. Pomyślałem więc, że może w innym sofcie będzie rozpoznawany poprawnie - np. w sterownikach P Putnika. Czy ktoś był w stanie odpalić SD 4 GB na Satanie? Czemu ICD Pro nie wykrywa Satana?
Informacja z ostatniej chwili: obraz 2GB nagrany na kartę 4 GB "działa" więc rozumiem, że satan jest w stanie obsłużyć karty >1GB. Przy nagrywaniu obrazu 4 GB Drive Imaging nie nagrywa karty do końca i karta nie jest widziana pod Atari (karta ma wystarczającą pojemność). A więc, czym partycjonować kartę 4GB pod satanem?

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2012-03-11 21:58:02)

44

Odp: Soft do obsługi dysku

Może spróbuj sformatofwać jeszcze tym:
http://centek.online.fr/atari/softs/s_cecile.htm

45

Odp: Soft do obsługi dysku

Cecile wywala mi 4 bomby (Illegal Instruction) przy próbie odpalenia sterownika :/
W SCSITool mogę rozdysponowywać tylko 512 MB.

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2012-03-12 18:48:24)

Odp: Soft do obsługi dysku

Cecile to raczej 030+.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

47

Odp: Soft do obsługi dysku

Udało mi się w końcu nagrać obraz 4 GB (tyle, że zamiast Drive imaging musiałem użyć USB Image Tool - trwało z 1,5 godziny!), ale i tak widzę 5 partycji o łącznej pojemności 2 GB. Chyba już tego nie przeskoczę :(