26

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Duddie a czy mi się zdawało że robiłeś kabeli scart dla malucha?

27

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Monsoft napisał/a:

Wiekszosc TV ktorych uzywacie juz nie ma juz na rynku (nawet na ebay'u).
Zastanawiam sie czy po zlaczu EuroScart tez da sie uzyskac zadowalajacy obraz.

Niestety sie z tym nie zgodze. Swoj kupilem jakies 2 miesiace temu na eBayu. W tej chwili nie widze nic 17 calowego, ale jest na przyklad takie cos: http://www.ebay.co.uk/itm/15-LG-LCD-Tel … 500wt_1413. Wyslij maila z zapytaniem o model i bedziesz wszystko wiedzial.

28

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

secon napisał/a:

Duddie a czy mi się zdawało że robiłeś kabeli scart dla malucha?

Secon, robię jak najbardziej. Ale to nie ma nic do rzeczy. Kabel Scart może być do malucha w dwóch rodzajach: Composite Video albo S-Video. Jeśli TV nie obsługuje na złączu Scart standardu S-Video, a taki masz kabel, to uzyskany obraz będzie monochromatyczny. Wtedy z dwojga złego można użyć kabla Scart Composite (obraz ma charakterystyczne, dobrze wszystkim znane - artefakty). No i jeszcze jedna rzecz - 800XL nie obsługuje standardowo s-video, dopiero seria XE ma wyprowadzony sygnał chrominancji. Więc do XL nieprzerabianego polecam jedynie Composite Scart. Do XE - Scart S-Video, o ile TV obsłuży.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

29

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

nie wiem skad Duddie ma te informacje, ale moze warto zweryfikowac w sklepie przed zakupem czy faktycznie tv obsluguje svideo.
co do kabla/adaptera - chocby http://allegro.pl/adapter-scart-3xrca-s … 74038.html

pozlacane! ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

30

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

@jellonek: z doświadczenia to wiem.... Siedzę w kabelkach od kilkunastu lat. A ten adapter.... Fajny, mam takich kilka różnych. Ale gwarantuję Ci, że jeśli TV nie obsługuje s-video w Scart'cie, to psu na budę ten adapter. A niestety obecnie już nikt nie implementuje s-video w Scartach. Zresztą one same też pewnie niebawem znikną, jako relikt przeszłości analogowej...

Widzę, że chyba warto w tym miejscu zapodać trochę teorii sygnałów video:

1. Composite video, zwany też złożonym sygnałem wizyjnym - stosowany w złączach RCA czyli cinch, oraz Scart. Zawiera w sobie sygnały luminancji (informacja o jasności punktów na ekranie), chrominancji (informacja o kolorze punktów na ekranie) oraz zespolonej synchronizacji (pionowa i pozioma synchronizacja zsumowane razem). Takie informacje wystarczają do uzyskania obrazu video. Jego jakość pozostawia wiele do życzenia, choć i tak jest dużo lepsza niż z gniazda antenowego. Skąd gorsza jakość obrazu niż w innych sposobach? Wszystkie sygnały są przesyłane jednym przewodem, więc wzajemnie się zakłócają. Jako przykład - w miejscach zmiany jasności punktów (duży kontrast), pojawia się zakłócenie sygnału chrominancji, objawiające się nietypowym kolorem wokół np. kursora czy napisu Ready. Doskonale widoczne w grze Amaurote. Niektórzy nazywają to "morką", niesłusznie zresztą, bo mora to jeszcze coś innego :).

2. S-video - stosowany w złączach s-video (miniDIN 4-pin) oraz w niektórych Scartach. Czasem można spotkać jako oddzielne złącza RCA (cinch) np. w monitorze 1084S-D1, oznaczone jako LUMA, CHROMA. Są to oddzielone sygnały luminancji+zespolona synchronizacja oraz chrominancja, na oddzielnym przewodzie. Dzięki temu nie występuje wspomniany wyżej efekt artefaktów, obraz jest nieco ostrzejszy.

3. RGB - spotykane w złączu Scart, a także w złączu D-SUB VGA, ale o tym potem. Sygnał Luminancji, Chrominancji, Synchronizacji (czasem też rozdzielonej na VSYNC i HSYNC) oraz poszczególnych kolorów: R(Red), G (Green), B(Blue) - są przesyłane oddzielnymi przewodami. Dzięki temu uzyskujemy najostrzejszy z możliwych i najwyraźniejszy, pozbawiony zakłóceń obraz.

Teraz jeszcze, żeby nieco zagmatwać tematykę: co to jest PAL, NTSC i jak to się ma do powyższego? Otóż, w dwóch pierwszych sposobach będzie to miało znaczenie. Aby przesłać tyle sygnałów tym samym przewodem, są one w specjalny sposób kodowane - właśnie w standardach PAL, SECAM lub NTSC. Odbiornik TV musi mieć odpowiedni dekoder, inaczej najczęściej zobaczymy obraz monochromatyczny. W 3-cim sposobie znaczenia nie ma, czyli np. Atari ST z USA będzie dawało obraz kolorowy na europejskim TV, o ile sygnał przesyłamy w RGB. Jedyna zauważalna różnica jest w częstotliwości odchylania pionowego - dla PAL i SECAM jest to 50Hz, a dla NTSC - 60Hz. W NTSC obraz nieco mniej migocze, ale nie ma nic za darmo - wyświetlane jest nieco mniej linii poziomych, stąd inne rozdzielczości obrazu.

No i na koniec - standard VGA (d-sub): bardzo podobny sposób jak w pkcie 3. Sygnały są rozseparowane, nawet synchronizacja pionowa i pozioma są przesyłane oddzielnymi przewodami. Ale, częstotliwość synchronizacji poziomej jest dwa razy większa niż w urządzeniach PAL (15625Hz) - czyli 31250Hz. Nie można więc w prosty sposób podłączyć Atari do monitora VGA. W małym Atari należałoby rozseparować sygnały (co mija się z celem) R, G, B i synchronizacji pionowej i poziomej. Żeby cała operacja miała sens, należy zastosować inny układ niż GTIA, czyli np. VBXE. Sposób tworzenia obrazu przez GTIA to uniemożliwia.
Ale rozseparowanie to jedna rzecz. Należy teraz linie obrazu buforować i wyświetlać dwa razy szybciej. Zajmują się tym urządzenia zwane Scan Doublerami. Atari ST ma te sygnały rozseparowane, więc mając np. Scan Doubler od Amigi można go podłączyć i używać ST z monitorem VGA w kolorze. W trybie Hi-res nie ma problemu, bo sygnał jest w standardzie VGA (31250Hz HSYNC i 72Hz VSYNC).

Mam nadzieję, że teraz chociaż co nieco będzie jaśniejsze, dlaczego nie można połączyć tego z tamtym i dlaczego prosty adapter nie wystarcza. Jeśli jednak ktoś ma jakieś pytania, chętnie odpowiem :)
I jeszcze jedno - niech fachowcy wybaczą mi pewne uproszczenia i spłycenia w powyższym opisie - spowodowane tym, żeby laik zrozumiał....

Ostatnio edytowany przez Duddie (2011-12-29 19:03:59)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

31

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Powyższy wpis należałoby przykleić, wydrukować i oprawić w ramkę. Jeśli ktoś jeszcze się będzie pytał i nie znajdzie tego posta to dostanie pstryczka w nos. Wielkie dzięki Duddie.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

32

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Przydał by się w rozsądnej cenie (powiedzmy ~200 zeta) taki scandoubler. Kto dziś ma prawdziwego multisynca na biurku ?!

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2011-12-29 22:25:31)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

33

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

dely napisał/a:

Powyższy wpis należałoby przykleić, wydrukować i oprawić w ramkę. Jeśli ktoś jeszcze się będzie pytał i nie znajdzie tego posta to dostanie pstryczka w nos. Wielkie dzięki Duddie.


POtwierdzam! W kwestii kabli Duddie to mistrz nad mistrzami!!!
Ma ultra ogromne pojęcie, kupiłem od niego sporo kabli i jeszcze zapewne sporo zakupię :)

p.s.
każdy ze swoim tv lcd i atarką powinien przyjechać na zlot na którym będzie Duddie, nawet wredny Falcon działa od razu :P

Ostatnio edytowany przez AS... (2011-12-29 22:50:59)

34

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Do tego co napisał Duddie warto by było dorzucić tę oto stronkę:

http://www.repairfaq.org/sam/vidconv.htm

wszystkie trzy strony świata

35

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

ech, ale jak kiedyś przyjedziesz na zlot, bądź zamówisz coś u Duddiego, to nie odpala on stronek, on "jedzie real time" ...
Masakra aby ktoś miał takie pojęcie...!

36

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Duddie: mi nie musisz tlumaczyc ze jesli czegos w zlaczu dany sprzet nie obsluguje to... nie obsluzy ;) co do tego zbiorczego podsumowania - no dosc podstawowa wiedza, ale mogles jeszcze wspomniec o robieniu kompozytu z luma/chroma :P

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

37

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Duddie:  Dzieki !!!
Dla mnie to byla garsc waznych informacji opisana w przystepny sposob.

To ja mam jeszcze jedno pytanie. Tu na stronie  http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm#monitor mamy opisane schematy.
Jako ze teraz jest cienko z TV z S-Video (nawet wbudowanym w zlacze Euro) jakie mamy wyjscie oprocz najprostrzego (nr 1 w twoim opisie) ???
Np jak w moim przypadku, mam 130XE i  LCD TV z 1 Euro zlaczem. Czy mozna jakos poprawic obraz ???

Jest taki project UltraVideo XE (http://www.atari8.co.uk/downloads/Ultra … %201.0.pdf) ale tutaj tez obraz wychodzi na S-Video :(

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2011-12-30 15:11:04)

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

dobrze tez dziala interface RGB2Component ( no ale RGB tylko dla elity w Atari Secam French ) ;)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

39

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

@monsoft: a jak teraz łączysz XE z TV LCD? Czy Twój LCD obsługuje s-video?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

40

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

AS... napisał/a:

ech, ale jak kiedyś przyjedziesz na zlot, bądź zamówisz coś u Duddiego, to nie odpala on stronek, on "jedzie real time" ...
Masakra aby ktoś miał takie pojęcie...!

Tylko że Duddie nie zawsze jest pod ręką - w odróżnieniu od lutownicy i wcześniej wspomnianej stronki ;) 


Bitman'Resurrection napisał/a:

dobrze tez dziala interface RGB2Component ( no ale RGB tylko dla elity w Atari Secam French ) wink

Ty mnie "elyta" lepiej powiedz czy przypadkiem paleta wyświetlanych bez secamowe atarki kolorów nie jest "lekko" uboższa? ;)

wszystkie trzy strony świata

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

w wersji ATARI RGB  jest ok

http://pl.wikipedia.org/wiki/SECAM#Wari … temu_SECAM

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

42

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Dziwne, bo zdawało mi się że brałeś całkiem aktywny udział w temacie w którym Simius napisał:

Simius napisał/a:

minusem w stosunku do obrazu w systemie PAL jest o połowę mniejsza (128) paleta kolorów, a to za sprawą nieobecności w FGTIA najmłodszego z czterech bitów jasności

;)

wszystkie trzy strony świata

43

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Bitman'Resurrection napisał/a:

dobrze tez dziala interface RGB2Component ( no ale RGB tylko dla elity w Atari Secam French ) ;)

VBXE zniknąłeś :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Lt_Bri : mowie o jakosci obrazu co do palety masz racje
wieczor : VBXE niestety nie posiadam

Ostatnio edytowany przez Bitman'Resurrection (2011-12-31 11:06:28)

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

45

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

@Duddie: W chwili obecnej mam czasami podlaczona pod duzy LCD TV uzywajac chinczy, ale to sie zmieni bo chce kupic jakis 22" LCD TV HD (z Freeview) zeby moc go wstawic do malego pokoju gdzie chce podlaczyc pod niego male Atari, Atari STE no i uzywac jako dodatkowy TV.  Jak patrzylem to wiekszosc nowych 22" LCD TV ma jedno zlacze EURO i to pewnie bez supportu S-Video (pewnie w dokumentacji TV nawet nie wspominaja o takich zeczach)

46

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Jeśli będzie miał s-video, polecam kabelek Scart z wsparciem s-video. Jeśli nie - też Scart, ale Composite - obraz będzie taki sam jak po cinchu.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

47

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Czyli bedzie taki troche rozmazany. A czy ta przerobka http://www.atari8.co.uk/downloads/Ultra … %201.0.pdf poprawi troche obraz takze przy polaczeniu Scart z wykozystaniem sygnalu Composite czy nie ?

48

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

OK, pewnie Duddie w takim razie będzie wiedział, którą lepiej modyfikacje zrobić w moim: Ultra Video XE czy Super Video? Od dłuższego czasu się przymierzałem ale jakoś tak brakowało chęci, a może jeszcze jakąś inną?

49

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

@Monsoft, poprawi troszkę, ale... nie można jej zrobić dosłownie, bo będzie kiszka. Tzn. nie usuwaj modulatora, ani połączeń z nim, bo obraz będzie monochromatyczny! Ja jeszcze wymieniam scalak 4053 na 74HC4053, jest szybszy i lepiej reaguje na zmiany sygnału video.

@pawel: a czym to się różni? Z tego co się orientuję, to tylko nazwą...

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

50

Odp: Jakie LCD TV uzywacie

Mały update:

z Falconem pięknie działa Samsung 3d led tv 6100 ued zarówno w trybie vga jak i rgb z małym atari również działa bardzo ładnie. Fajnie wyglądają demka z Atari w 3d :P