1

Temat: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

W załączeniu fotka ekranu podłączonego przez HDMI do A8.

Jest to na razie tylko demonstracja że się da :) 
Jak widać obraz jest na razie niestabilny (proporcje też ale to jest mój błąd w ustawieniach), i nie wiem czy uda się rozwiązać wszystkie problemy które do tej pory napotkałem.

Priorytetem miała być dostępność i przyzwoity koszt.

Postaram się na bieżąco informować o postępach. Na razie stanęło na problemie który na papierze trzeba najpierw rozwiązać a objawia się brakiem stabilności obrazu :)

Pozdrawiam.

--
Edit:
Goście przyszli i zapomniałem o załącznikach :)

Ostatnio edytowany przez willy (2013-02-09 20:43:35)

Post's attachments

20130208_212550-male.jpg 899.24 kb, liczba pobrań: 2 (od 2013-02-09) 

20130209_173356-male.jpg 60.81 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

2

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

jakim zalaczniku ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

fajnie, ale co to jest A8 (POC)?

4

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

@bezrobotny
A8 = Atari 8-bit
PoC = Proof of Concept = eksperyment potwierdzajacy czy pomysl ma sens;)

Czyli wersja eksperymentalna wyjscia HDMI do 8bitowego Atari:)

@willy faktycznie nie widac zalacznika

Ostatnio edytowany przez mkm (2013-02-09 20:33:26)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

5

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Załączniki dodałem.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

6

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

uoj, po co szarpie ci synca?
odtwarzasz z czegos pixel clock czy masz synchroniczny c pyta gowna?

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Jakie są przewidywane koszty, cirka ebałt?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

bezrobotny napisał/a:

fajnie, ale co to jest A8 (POC)?



KIERO, ILE MA TO TRWAC ??


https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQqsZ6g1GkiQ2WPC-C4u2qMcEeKQazRJA5FYIEfjXwvCOCA2BITQw

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

9

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

lotharek napisał/a:

KIERO, ILE MA TO TRWAC ??

Mam propozycję - bezrobotny powinien dostać bana, jeżeli nie pojawi się na jakimś zlocie w tym roku...

Jakieś fotki tego cudacznego układu będą czy to zastrzeżone już jest?

Ostatnio edytowany przez pawel (2013-02-09 22:12:23)

10

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

HDMI do Atari? Podoba mi się ten pomysł.

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

11

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Ja mam pytanie na temat parametrów wyjściowych tego HDMI - jak wiadomo są przejściówki na DVI ale nie z każdego HDMI da się przejść prosto na monitor DVI... Tu się da?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

.. pytanie tylko, czy finalnie będzie to lepsze od chroma/luma, czyli np. s-video. Nie podejrzewam, by s-video zostało zlikwidowane jako standard w najbliższych latach ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Pin napisał/a:

.. pytanie tylko, czy finalnie będzie to lepsze od chroma/luma, czyli np. s-video. Nie podejrzewam, by s-video zostało zlikwidowane jako standard w najbliższych latach ;)-

I tu się możesz zdziwić.

Polazłem ostatnio do jakiegoś sklepu dla idiotów czy tam EuroRTVcośtam i rozglądałem się za jakimś odtwarzaczem blu-ray z USB i obsługą YouTube.

Są, jak najbardziej. Ale - mają TYLKO wyjście HDMI! NIE MA wyjścia S-Video ani po niskiej! Jest USB, ethernet, coaxial i właśnie HDMI. Byłem w szoku......

best wishes,

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

14

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Ja nie jestem. Nie widziałem jeszcze odtwarzacza blu-ray z wyjściami po niskiej. Ale odtwarzaczy klasycznych DVD nie widziałem jeszcze bez :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

15

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

wieczor napisał/a:

Ja nie jestem. Nie widziałem jeszcze odtwarzacza blu-ray z wyjściami po niskiej. Ale odtwarzaczy klasycznych DVD nie widziałem jeszcze bez :)

Hmm, to dziwne -  szybki rzut oka na aledrogo i mamy odtwarzacz Samsung BD-P1600.
MA wyjście po niskiej..... zaznaczone czerwoną strzałką na dołączonym do postu zdjęciu.
Ale jest to model sprzed 2 - 3 lat, może teraz po prostu nie mają?

pozdrowienia

tP

Ostatnio edytowany przez thePink (2013-02-10 20:30:11)

Post's attachments

samsung.jpg 58.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

16

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

lecz w tym wszystkim, to nie chodzi o odtwarzacze, tylko o ODBIORNIKI. Nie widziałem jak dotąd w życiu odbiornika (TV) wyłącznie z HDMI.

Po prostu nie wydaje mi się, by chroma/luma miała być gorsza od powyższej koncepcji HDMI z racji na to, że jest to źródłowo najlepszej jakości obraz generowany przez Atari i lepszego w nim nie znajdziemy (poza VBXE oczywiście, bo tam mamy żyletkę - RGB, lub w przyszłości VGA, bo udane testy widziałem). Tak więc, jeśli mamy coś co i tak jest i konwertujemy to po prostu do HDMI to najprawdopodobniej przybędzie więcej strat przy konwersji sygnału, niż korzyści ... pytam się więc gdzie tu sens. Tak mi sie wydaje przynajmniej ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Więc po kolei.

Nie jest to żaden konwerter.
Układ działa równolegle do GTIA. Czyli Atari nie będie pozbawione niczego ze swojej funkcjonalności.

Na chwilę obecną nie ma zaimplementowanych żadnych rejestrów. Obraz jest generowany w tej chwili z tego co ANTIC wysyła.
Niestety zastosowane rozwiązanie Hardwareowe - które może być zaskoczeniem i narazie pozwolę sobie go nie wyjawiać ;-> - ma pewne wady. Nie jest w stanie obsłużyć przerwań z częstotliwością 3,5MHz (OSC) i co jakiś czas gubi przerwanie. Co widać na załączonych screenach jako zgubione pixele i poszarpane krawędzie.

Koszt: Myślę że max 250 w porywach 300PLN

Fotki narazie nie zamieszczę, ale wielu ma najdroższy element w domu.

Nie powinno być problemu z konwersją na DVI.

Początkowo chciałem zaemulować cały ekran PAL (istnieje nawet tryb 288p dla HDMI), ale wydaje mi się to bezcelowe. Skupię się na normalnie widocznych 240 liniach.

Projekt zamierzam w całości opublikować jako Open Source, a nie jako "open source" co się często zdaża. Znaczy to że wszelkie pliki źródłowe będą dostępne.

Ostatnio edytowany przez willy (2013-02-10 21:20:55)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

18

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Czyli po prostu jak VBXE - zamiennik GTIA - tyle że generujący sygnał cyfrowy dla HDMI zamiast RGB.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

19

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Nie zamiennik. GTIA nigdzie się nie rusza. Układ ma działać równolegle.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

20

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Oj. Chyba wiem co to za urządzenie, które każdy ma w domu - będziemy wybebeszać DVD, żeby posłać obraz z Atari?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

21

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

... no to zmienia postać rzeczy zasadniczo. W tym przypadku odszczekuję swoje postulaty ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

willy napisał/a:

Nie zamiennik. GTIA nigdzie się nie rusza. Układ ma działać równolegle.

No tak, wiem - zamiennik w sensie, że układ będzie replikował jego funkcjonalność.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

23

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Widzę że ktoś posprzątał :)

Niestety Raspberry PI nie do końca się nadaje do tego celu. Nie da się bez straty synchronicznie z OSC pchać do niego danych. Da się to obejść ale była by to już sztuka dla sztuki, układ stałby się przekombinowany i pozbawiony sensu. Architektura RPI czyli 'GPU over CPU' powoduje że GPU przejmuje kontrolę nad CPU na kilkaset ns ... i efekt jak na screenach.

Projekt w takiej formie zarzucam bo nie widzę sensu w takiej jego postaci (mimo że jest o wykonalne)

Nie znaczy to jednak że nie będę myślał nad innym rozwiązaniem problemu :)

Sprowadzi się to albo do zrobienia gtia w jakimś tanim fpga (Tu znowu trzeba wynaleźć koło bo nikt nie chce udostępnić, chociaż zapowiedzi były), albo jakiś mcu ze sporą ilością ram.

Przy okazji takie ficzery jak 640x480 i VGA out wyjdą same.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

24

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

zamapuj sobie io na pamiec, powinienes moc czytac z szybkoscia jakis 50mhz z truskwy
dowiedz sie tez co to jest synchronizacja domen czasowych

przechodze na tumiwisizm

25

Odp: Wyjście HDMI do A8 (PoC)

Nie widzę sensu dalej pchania się w tym kierunku. Zrobiłem to na "szybkich" przerwaniach (FIQ). Żeby dane bez większego problemu dało się wepchać to trzeba je przepuścić przez coś w rodzaju multiplexara (cpld) przy okazji pełnił on by rolę konwertera poziomów do 3v3 a i dane trzeba pchać po 12 bitów na raz.
Korzystając z RPI chciałem wykorzystać inne możliwości które w nim tkwią, ale tracąc możliwość synchronicznej kmunikacji ... uważam że projekt traci sens.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477