Temat: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

Witam

        Od dłuższego czasu poszukuje zewnętrznej stacji dyskietek od serii ST. Z racji tego że znalezienie sprawnej stacji graniczy z cudem bez znaczenia czy to stacja: SF354 360KB czy też  SF314 720KB nie wspomnę już o przewodzie łączącym stacje z jednostką (DIN 14).

        Przeglądając „serwisówke” do stacji  SF354 w wersji 2 zauważyłem że niema ona ani jednego układu scalonego więc czy można ją wykonać samemu?.

      Przeglądam Internet pod katem wykonania samemu /przerobienia stacji zewnętrznej od Ami na potrzeby Atarynki ale nie udało mi się nic znaleźć.  Poszukałem schematów sygnałów Ami i ATARI z tego co zauważyłem różnią się one tylko zasilaniem albo jego brakiem na gnieździe ATARI.

Moje pytanie jest za tym takie.

Czy już komuś udało się dokonać takiej przeróbki?


Pozdrawiam

2

Odp: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

Nie jestem pewien czy rozumiem o co Tobie chodzi ;P ale ja kiedyś po prostu przełożyłem stację z Amigi 500 do swojego STE i nie przypominam sobie abym robił jakiekolwiek przeróbki. Działa to już ładnych kupę lat :)

3

Odp: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

@Jaromaniak: tak, można. Ale jak sam zauważyłeś, ciężko zdobyć kabel łączący. Ja mam nadmiar tych stacji i niebawem będę się ich pozbywał. Wtedy możemy pogadać (muszę zrobić remanent).

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

4

Odp: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

Dzięki za szybką odpowiedz postaram się bardziej naświetlić o co mi chodziło :)

W lipcu 2011r udało mi się nabyć na allegro "gołą" stacje SF354. Pan od której kupiłem ta stacje zadzwonił do mnie kilka minut po zakończeniu aukcji z gratulacjami i z informacją że stacja jest na 100% sprawna i nie powinienem się niczym martwić.

Stacja ta przeleżał w szafie do zimy tego roku z powodu braku Kabla który jakimś cudem udało mi się nabyć  przypadkowo również na allegro.

Gdy w końcu udało mi się zdobyć ten święty grał którym był dla mnie kabelek Din-14 po podłączeniu wszystkiego do kupy okazało się że stacja nie działa (oczywiście stało się to co wszyscy opisywali zerwał się pasek napędowy) nie zrażony tą dolegliwością zamontowałem w zestawie sprawną/sprawdzoną stacje dyskietek ale nic się nie działo.

Zacząłem więc szukać innej  przyczyny złapałem za miernik i dawaj sprawdzać zasilacz, obwód 5v i 12v były OK podłączyłem go z powrotem i dopiero po chwili zauważyłem że zasilacz piekielnie się grzeje. Wyszło że mam na płytce na lini 5v jakieś zwarcie którego za diabła nie jestem w stanie zlokalizować. Rozlutowałem prawie wszystko co tylko można było poza scalakami oraz gniazdami i dalej jest to samo. Poszukałem serwisówki do SF354 i tam znalazłem 2 schematy jeden dla wersji 1 takiej jak moja i dla wersji 2 gdzie w ogóle niema mowy o jakimkolwiek układzie scalonym stad moje pytanie czy ktoś w ogóle próbował wykonać zewnętrzna stacje samemu.

Jeśli niema takiej opcji muszę szukać nowej sprawnej "elektroniki do stacji" lub ewentualnie całej.

Pozdrawiam


PS Widziałem dzisiaj w necie taki kabelek na atari-forum.com  External floppy interface for Atari ST który umożliwia podłączenie dowolnej stacji "720" do ST ale nie widzę żadnego schematu tego interfejsu cena przystępna 11.50€ biorąc pod uwagę że jeden z allegrowiczów za sam kabelek życzył sobie 100zł ale niestety ogłoszenie na stronie z 2011 roku

5

Odp: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

Biorąc namiar, że kontroler masz na płycie ST  - do stacji dochodzą tylko sygnały transmisji i zasilanie. Na upartego wystarczy stacja, zasilacz i taśma - i wszystko powinno pójść. Aha, jakto jest jedyna stacja - trzeba ją przezworkować (z D1 na D0 lub na odwrót, nie pamiętam już).Oczywiście - stacja z prędkością obrotową 720KB.

Sikor umarł...

6

Odp: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

Dokładnie tez tak myślę tylko jak do tej pory nie trafiłem jeszcze na info/ fotki/ schematy w necie na ten temat.
Dlatego dodałem ten watek bo wydawało by się że to banalnie proste ale jakoś żadnego podobnego tematu nie widać w sieci.

7

Odp: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

25 lat temu zrobiłem stację zewnętrzną do krótkiej 520 ST. Napęd trzeba ustawić na nr 0 i podłączyć przewodem z wtyczką din14 oraz zasilić +5V. Jeżeli to napęd 5,25" to jeszcze +12V. Kabel powinien mieć z jednej strony wtyk do napędu, z drugiej wtyczkę DIN14. Pinologia:

DIN14        Sygnał        Złącze napędu

1            READ DATA           30
2            SIDE SELECT         32
3            GND                     wszystkie nieparzyste
4            INDEX                   8
5            DRIVE 0 SEL          10
6            DRIVE 1 SEL          12
7            GND                     wszystkie nieparzyste
8            MOTOR ON            16
9            DIRC                    18
10          STEP                     20
11          WRITE DATA          22
12          WRITE GATE          24
13          TRACK 00              26
14          WRITE PROTECT     28

Jeżeli masz komputer bez wewnętrznego napędu, to zewnętrzne napędy obydwa muszą być ustawione na nr 0. Drugi napęd podłącza się do gniazda DIN14 OUT pierwszego, a wewnątrz są już odpowiednio połączone obydwa gniazda.

Teraz najważniejsze: jeżeli masz napęd SF354, to wywal go, bo to napęd jednostronny, a w obudowę wsadź zwykły napęd pecetowy 3,5" przezworkowany na nr 0. Jeżeli jest wewnątrz scalak 40pin, to go trzeba wywalić lub odciąć od zasilania. SF314 to napęd dwustronny.

Ostatnio edytowany przez jer (2013-09-06 20:41:26)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: Zewnętrzna stacja dyskietek do ST "homemade"

Kupując stacje zdawałem sobie sprawę z tego że to stacja 360KB i pierwsze co miałem w niej zrobić to i tak podmienić napęd na dwustronny nie zdawałem sobie tylko sprawy ze w napędach tych montowane były te "wysokie" napędy takie jak w A500 ale to najmniejszy problem.

Do stworzenia przeróbki zamierzałem użyć starej płytki, dosłownie wlutować taśmę bezpośredni do gniazda Din 14 tak aby nie niszczyć oryginalnego kabla szukanego tyle czasu a stacja chodziarz przerobiona w środku wyglądała by na oryginalną taką jak wyprodukowaną ćwierć wieku temu.

Schemat podany przez "jer" na pewno się przyda a to schemat z serwisówki jutro postaram sie go porównać

http://files.tinypic.pl/i/00442/00wpngelij5h_t.jpg

Myślałem tez o rozlutowania wszystkich układów z płytki i o poprowadzeniu mostków zamiast nowych kabli było by to bardziej estetyczne ale pewnie bardziej pracochłonne.

Swoją drogą ma ktoś na sprzedaż wtyczki DIN 14 ? jakieś pojawiły się na ebayu ale ściągać je z GB to troszkę drogi gips.
Szukałem jakiś czas temu po sklepach ale stany magazynu 0 sztuk.