1

Temat: Jaki zasilacz ?

Jaki zasilacz polecicie do atari 65 XE ? Oryginalny czy impulsowy z linku ?

http://allegro.pl/nowy-mocny-zasilacz-i … 05353.html

Atari 65XE

2

Odp: Jaki zasilacz ?

Do Atari polecamy oryginalny zasilacz Atari. 3A to w moim przekonaniu spora przesada, w szczególności za taką cenę. Przy nierozbudowanym komputerze nie ma absolutnie potrzeby stosowania linkowanego zasilacza. Ja stosuję do mocnej konfiguracji zasilacz "lany" C061763, który daje 1,5A i spokojnie wystarcza.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Jaki zasilacz ?

Nic dodać nić ująć Dely oddałeś sedno problemu. Zasilacz z linku jest za drogi :-( a oryginalne dają radę :-)

4

Odp: Jaki zasilacz ?

bezrobotny z tym zasilaczem poleciał po całości ;-)
Najlepszy jest to "Dla lubiących eksperymentować (ale bezpiecznie) istnieje możliwość zakupu testerka polaryzacji. Testerek ten symuluje komputer Atari i gdy świeci jego kontrolka to znaczy polaryzacja dołączonego zasilacza 5V jest prawidłowa i podłączenie układu zasilającego do Atari nie spali nam komputera.
"

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: Jaki zasilacz ?

Zasilacz z amigi jak lubisz sporo eksperymentować w srodku.. masz na biurku jeszce ST, ZX, CPC  ...itp...

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

6

Odp: Jaki zasilacz ?

Rzeczywiście ten z linku jest za drogi i w dodatku (moim zdaniem) nie nadaje się do Atari. Jeżeli nie masz dostępu do oryginalnego, to możesz spróbować użyć impulsowego (najlepiej kupować w sklepach z częściami elektronicznymi). W przeciwieństwie do tego z linku powinien mieć filtr przeciwzakłóceniowy na kablu (mniejsze ryzyko wkurzających zakłóceń). Musi to być zasilacz stabilizowany. Przed zakupem należy sprawdzić napięcie, jakie daje. Pomimo że stabilizowany, zdarza się, że napięcie wyjściowe wynosi 5,35, a nawet 5,4 V. Kup tylko taki, którego napięcie nie przekracza 5,25 V. 5,35 nie uszkodzi Atari, ale może być przyczyną niewłaściwego działania. Polecam jednak obciążalność 3 A. Zdarza się, że rzeczywista obciążalność zasilaczy impulsowych jest mniejsza niż podawana.
Nie przejmuj się inną wtyczką. Po prostu oryginalną ucina się przy samej główce i wstawia DIN-7 (w ostateczności DIN-5).
Oryginalny jednak najlepszy.

7

Odp: Jaki zasilacz ?

Na allegro obecnie jest kilka oryginalnych zasilaczy do Atari xe/xl.
W historii allegro można poszukać, bo ktoś sprzedawał nowe i oryginalne zasilacze.

Zasilacza od człowieka bez pracy bał bym się kupić ...

8

Odp: Jaki zasilacz ?

Ogólnie, to przetwornicy impulsowej w tym przypadku bym nie podłączał, bo jak padnie to obstawiam że najprawdopodobniej uszkodzi też komputer. To tak, jak ze syfiatymi zasilaczami do pieca.

Co do mocy, to tak jak pisał Dely zasadniczo wystarcza oryginalny 1.5A. Jedyny przypadek w którym potrzebowałem 2A (oryginał od 600XL) to jak podłączyłem do XEGS'ki HDD 2.5", oraz napęd CD SLIM z laptoka jako slave ;). Na 1.5A w chwili w której napęd rozpędzał płytkę następował najczęściej swis prosty, męski ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Jaki zasilacz ?

Pin napisał/a:

Ogólnie, to przetwornicy impulsowej w tym przypadku bym nie podłączał, bo jak padnie to obstawiam że najprawdopodobniej uszkodzi też komputer.

To tak jak często bywa, gdy padnie oryginalny zasilacz. Niemniej zgadzam się, że ryzyko w przypadku przetwornic jest trochę większe.

10

Odp: Jaki zasilacz ?

o widzę elektronicy praktycy się zebrali,

po raz kolejny proszę o kasowanie linków do aukcji z tego poje... forum...

11

Odp: Jaki zasilacz ?

Pin 1.5a daje rade z rapidusem vbxe ideplusem i całą resztą?

12

Odp: Jaki zasilacz ?

Nie przesadzajcie Panowie z tym strachem przed przetwornicami. Wszystko zależy jaka to przetwornica i jak została zaprojektowana.

W dzisiejszych czasach WSZYSTKO jest tak zasilane.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

13

Odp: Jaki zasilacz ?

też pederastów i pedofili nie trawię, ale o co chodzi z tym
"Przepraszam, ze względu na ataki pedofili, musiałem usunąć moją stronę "O MNIE"..."
???

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2014-05-04 21:08:10)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

14

Odp: Jaki zasilacz ?

As - 1.5A daje rady z:

A130XE, IDE+ (oraz dysk 2.5" z laptoka), SIO2SD, 1MB simm, stereo, covox, rapidus, vbxe, side2. Tyle mam właśnie w tej chwili od rana włączone ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-05-04 21:32:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Jaki zasilacz ?

Pin, ale ty używasz oryginalnego i to porządnego. Przetwornica o takim obciążeniu (1,5 A) dostałaby pewnie zadyszki :)
Zresztą trafiały mi się oryginalne, z których dawało się wycisnąć najwyżej 0,9 A.

16

Odp: Jaki zasilacz ?

Pin napisał/a:

As - 1.5A daje rady z:

A130XE, IDE+ (oraz dysk 2.5" z laptoka), SIO2SD, 1MB simm, stereo, covox, rapidus, vbxe, side2. Tyle mam właśnie w tej chwili od rana włączone ;)

Pin dzięki za info
-To czas zapolować :) na 1.5A bądź 2a z 600xl

17

Odp: Jaki zasilacz ?

Mocny 2A oryginał występował też przy 130xe (chyba w tych z 16 czipami ramu). Takiego używam już z 6-7 lat i ciągnie mocno rozbudowany zestaw bez problemu. Ten zasilacz ma symbol PS40 i łatwo go rozpoznać, ma na górze obudowy  kwadratowe, duże - ok 2x2 cm logo atari. Od razu rzuca się to w oczy. Wg. mnie król zasilaczy. Niestety nienaprawialny - zalany żywicą.

18

Odp: Jaki zasilacz ?

To ja zrobię podaj dalej. Tu obecni mnie polecili taki:

http://www.sklep.monster.pl/5V-4-0A-ZAS … 8732).aspx

Sprawdza się i działa bardzo dobrze, tylko wtyczkę trzeba dolutować za filtrem nie ucinając kabla (rozwaliłem oryginalną wtyczkę w imadle i przedłużyłem kabel tak, żeby przedłużka schowała się we wtyczce din5).

19

Odp: Jaki zasilacz ?

Chciałem zrobić sobie zasilacz do mojego 130XE i nie wiem dlaczego nie mogę w sieci znaleźć żadnego schematu? Mam tylko zasilacz regulowany (AVT-1572, 1.5A), ale po kilku minutach po podłączeniu Atari jakoś dziwnie się zachowywało a transformator zaczął buczeć więc dałem sobie spokój...

Trochę przestraszyliście mnie z tymi impulsowymi, ale mam pytanie czy taki może być do 130XE:

http://www.tme.eu/pl/Document/10230ae1a … 2_0723.pdf

20

Odp: Jaki zasilacz ?

Daj sobie spokoj...


a ja sie pochwale, jako ze zasilator z ami juz pada i slabo ciagnie, wlasie zamowilem sobie ot takie cudo :

TRACOPOWER - TXL 060-0522TI


www.tracopower.com/products/txl.pdf

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

21

Odp: Jaki zasilacz ?

Nie trzeba bać się impulsowych, ale trzeba mieć świadomość, że są różnej jakości i nie wiadomo na co się trafi. Niestety. Tego z linku bym nie polecał, bo nie ma filtru przeciwzakłóceniowego na kablu - patrz mój post #6.

Lotharek, tego rozwiązania też bym nie polecał, bo ani wygląd, ani nie jest bezpieczny, chyba, że zostanie zamknięty w jakieś obudowie.

Być może taki byłby dobry (zwracam uwagę na słowa "być może").

22

Odp: Jaki zasilacz ?

ww zasilator sie przykreca gdzieś pod blatem, do niego "niecienki" bacik i takie cus jak w zalaczniku ;-)

Post's attachments

IMG_0613.JPG 108.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

23

Odp: Jaki zasilacz ?

Pewnie wystarczy coś takiego i to z dużym zapasem:
http://allegro.pl/liteon-zasilacz-stabi … 20159.html
+ wtyk na kablem DIN7 lub DIN5.
Ja osobiście uzywam (taki miałem pod ręką):
http://allegro.pl/orygin-zasilacz-5-6v- … 23350.html
ma 0,6v wiecej niz nominalny zasilacz od ATARI ale w niczym to nie przeszkadza.

24

Odp: Jaki zasilacz ?

Więc pewnie zdecyduję się na coś takiego co zaproponował Yezy
http://allegro.pl/liteon-zasilacz-stabi … 20159.html

Tylko wtyk do kompa pozostaje przerobić ...

Atari 65XE

25

Odp: Jaki zasilacz ?

lotharek napisał/a:

ww zasilator sie przykreca gdzieś pod blatem, do niego "niecienki" bacik i takie cus jak w zalaczniku ;-)

Fajneee :)

Atari 65XE