1

Temat: Cyfrowe dekodowanie PAL

Pierwsze próby cyfrowej obróbki sygnału koloru generowanego przez GTIA PAL przyniosły efekty widoczne na zdjęciach. Kolory są czyste, krawędzie ostre, rozdzielczość pionowa koloru dwukrotnie wyższa niż z dekodera analogowego, dzięki niezależnemu dekodowaniu każdej linii (w dekoderze analogowym dekodowana jest suma dwóch kolejnych linii). Układ nie jest skomplikowany i, jak widać na ostatnim zdjęciu, mieści się na małej płytce. Znaczy - da się zrobić. Niestety, czas na łyżkę dziegciu - zgodnie z przewidywaniami, sygnał z GTIA jest silnie zależny od napięcia zasilającego (to akurat mały problem - da się je precyzyjnie stabilizować) ale przede wszystkim od temperatury i egzemplarza GTIA. Trudno powiedzieć, czy uda się to opanować. W tej chwili, po nagrzaniu, na danym GTIA, działa dość stabilnie.

Post's attachments

IMG_0767.JPG 691.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0770.JPG 651.12 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0778.JPG 435.19 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0779.JPG 621.08 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0798.JPG 1.16 mb, liczba pobrań: 4 (od 2014-05-31) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Extra!
-mule, muł....


A jak to się ma do vbxe?
Obecnie to vbxw "robi" ładny obraz... :) ?

3

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

AS... napisał/a:

Extra!
-mule, muł....
A jak to się ma do vbxe?
Obecnie to vbxw "robi" ładny obraz... :) ?

Jeśli chodzi o samą jakość obrazu, to jest porównywalna. Jednak ograniczeń samego układu GTIA się nie przeskoczy. Nie da się, jak w VBXE, np. wyświetlić znaków w GR.0 w innym kolorze niż kolor tła, o innych ponadstandardowych możliwościach graficznych nie wspominając. To, co dało się uzyskać, to czysty i ostry obraz, pozbawiony artefaktów. No i paletę kolorów można stiuningować. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Obraz zyleta niczym na emulcu na grzybie z lcd :d

5

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Porównanie pionowych linii o szerokości jednego "cyklu koloru" 52h, w GR.7, na tym samym telewizorze. Pierwsze przez RGB, drugie - przez s-video.

Ostatnio edytowany przez Simius (2014-05-31 20:58:44)

Post's attachments

IMG_0808.JPG 847.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_0809.JPG 791.53 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

6

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Simius, oczywiście i jak zawsze kupię :)
Pięknie to wygląda...!!


mam najnowsze vbxe zadziała to  z nim ...?

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-05-31 21:06:36)

7

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

ale mógłbyś wyjaśnić o co chodzi, bo ciężko zrozumieć to co napisałeś...

8

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Napisał bym coś, ale później Stryker, .....

Bezrobotny, dzisiaj był Pixel, weź Ty się rozdziewicz w końcu!

9

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Simius: nie dało by rady wykorzystać sygnału burst do kalibracji koloru w każdej linii?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

10

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

mozna prosic o pionowe linie gr.8 na pozycjach parzystych i nieparzystych, dwie kolo siebie.

pytanie czy dzieki temu atari w pal zacznie wyswietlac 256/128 kolorow?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

11

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Willy:
Dałoby. Ale nie tak, jak to jest robione w analogowych dekoderach, czyli przez synchronizację generatora w dekoderze. To już sprawdzone - bez efektu. Będę próbował wykorzystać fazę burst jako dodatkową współrzędną do mapy kolorów. Ale mam wątpliwości, czy to wystarczy. Burst ma w przybliżeniu tę samą fazę, co kolory 1x i Fx (kto stwierdził, że GTIA generuje 256 kolorów?) i zmienia się w funkcji temperatury mniej niż inne. Realną kompensację temperatury dałoby dopiero, jak w analogówce, łączenie zawartości kolejnych linii. Ale to jest nie do przyjęcia z dwóch powodów. Po pierwsze - z powodu znacznego rozbudowania układu, aby przechować zawartość jednej linii. Po drugie - ważniejsze - zmniejszałoby rozdzielczość pionową i generowało artefakty, których właśnie chcę uniknąć.

Ostatnio edytowany przez Simius (2014-05-31 22:32:23)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

12

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Czy widac roznice kolorow 1x i fx ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

13

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

xxl:
Proszę bardzo. Zdjęcie w załączniku.
Atari w PAL (tak samo zresztą, jak w SECAM) nie zacznie wyświetlać 256 kolorów. Co najwyżej 240. Takie rzeczy to tylko w NTSC (ewentualnie z VBXE).

Post's attachments

IMG_0812.JPG 756.54 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

14

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Dzieki. Bardzo dobra jakosc.

Co to znaczy, ze mozna stuningowac palete?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

15

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

To znaczy, że kolory na wyjściu dekodera mają tylko taki związek z teoretycznie generowanymi przez GTIA, jaki się im przypisze w mapie kolorów w ROM-ie. Mogą więc być dowolne.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

16

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

- czy teoretycznie jest mozliwa kontrola "od ktorego miejsca w romie" bedzie zaczynala sie definicja kolorow?
- czy to musi byc rom
- ile bajtow zajmuje definicja jednego koloru

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

17

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Apropos temperatury, może GTIA by wyposażyć w radiator? Tak sobie teoretyzuję.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

18

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Hej!

Podoba mi się prostota tego pomysłu, również  jakość obrazu i zarazem sama realizacja. Mam jedno pytanie dotyczące trybów które korzystają właśnie z miksowania kolorów w sąsiednich liniach (np. mix GR9/GR11). Jak takie tryby wyglądają przy zastosowaniu tego dekodera?

Ostatnio edytowany przez seban (2014-06-01 16:57:18)

19

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Wyglądają tak, jak powinny wyglądać - jedna linia jasności, druga linia kolorów.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

20

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Co do VBXE - pytanie jak to się ma do, interpretuję czy można Twojego dekodera użyć również do wyjścia z VBXE. Ja wiem że jest to cyfrowanie tego co zostało właśnie zanalogowane, ale już ustalono, że wyprowadzić cyfrę z przed daca może być trudno :) A fajnie byłoby mieć takie uniwersalne rozwiązanie (i może w końcu Atari z HDMI ;) )

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

21

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

... no to, to by było wydarzenie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

@Simius:

Ja zapytałem o to, bo w przypadku VBXE obrazki w trybach mieszanych tracą nasycenie kolorów, dopiero rdzeń z emulacją dekodera PAL (uśredniający nasycenie kolorów z dwóch sąsiednich linii) pozwala przywrócić odpowiednie nasycenie kolorów.

Pytanie zadałem bo pomyślałem że skoro brak w Twoim rozwiązaniu uśredniania kolorów,z dwóch linii efekt będzie taki sam jak w przypadku VBXE bez emulacji uśredniania PAL.

Ale w tym wypadku mniemam iż to właśnie było Twoim założeniem z powodu chęci uzyskania większaj ostrości i wyrazistości obraz.

Ostatnio edytowany przez seban (2014-06-01 23:42:36)

23

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

Zamawiam :)

Nareszcie konsola pod Sparta (rc_gr8.sys) stanie sie czytelna bo te artefakty niezle potrafią dawać po oczach jeśli chodzi o tekst..chociaż tak już nawiasem to autor/rzy SC podobno maja w planach sterownik pod xep-a na który cierpliwie czekam :)

Było już pytanie o przeplot 9+11 czyli o ile dobrze pamietam tzw Apac mode i tu prosba o foty, ktore byłyby mile widziane zanim trafi to cudo w nasze ręce :) np.demo technicolor jako jedno z pierwszych miało jak dobrze pamietam dość przyzwoite.

Ostatnio edytowany przez Spencer (2014-06-02 03:07:11)

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator

24

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

wieczor napisał/a:

Co do VBXE - pytanie jak to się ma do, interpretuję czy można Twojego dekodera użyć również do wyjścia z VBXE. Ja wiem że jest to cyfrowanie tego co zostało właśnie zanalogowane, ale już ustalono, że wyprowadzić cyfrę z przed daca może być trudno :) A fajnie byłoby mieć takie uniwersalne rozwiązanie (i może w końcu Atari z HDMI ;) )

To nieporozumienie. Opisywany układ nie przetwarza sygnału analogowego. I nie podwaja częstotliwości, więc do VBXE nie ma go po co podłączać.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

25

Odp: Cyfrowe dekodowanie PAL

xxl napisał/a:

- czy teoretycznie jest mozliwa kontrola "od ktorego miejsca w romie" bedzie zaczynala sie definicja kolorow?
- czy to musi byc rom
- ile bajtow zajmuje definicja jednego koloru

- Nie. Paleta jest programowana na stałe i nie ma do niej dostępu podczas pracy.
- Nie. Może być FLASH. A właściwie to już jest. :)
- 16

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.