Temat: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Witajcie.

Zgodnie z obietnicami, zamieszczam opis partycjonowania karty CF dla Atari Side: FAT32 posłuży do ładowania gier przez Side Loader, a FAT16 do wymiany danych z PC.

Potrzebne będa:

    * Interfejs SIO2PC i AspeQt (lub SIO2SD)
    * APT_Tools_SDFS.atr ze strony FJC.
      W powyższym atr jest FATFS.SYS i stamtąd go skopiujemy, można go też wyciągnąć  z toolkit_rev_c.atr ze strony SDX.

Film na Vimeo:
http://vimeo.com/116447661

Postępując jak na filmie:

Partycjonujemy kartę FDISK-iem  na Atari. Moja karta ma 128MB (naprawdę mi wystarcza), W pierwszej kolejności inicjalizujemy kartę i dodajemy APT i partycję dla SDX. Jeśli chcemy skasować zawartość karty i utworzyć partycje od nowa wybieramy z menu Disk -> Initialize, jeśli chcemy dodać partycje czy dowiązanie dajemy Disk -> Open. Jeśli karta jest pusta, FDISK zapyta czy tworzyć partycje. Ważne: nie tworzymy FAT16/32 w FDISKU atarowym (trzeba wybrać odpowiednią opcję). Zrobimy to w następnym kroku w fdisku pod Linuksem.

Edit: FAT16 o rozmiarze mniejszym niż 32MB, większych sterownik fatfs.sys v0.7 nie obsługuje.

Formatujemy partycję SDX i FAT. FAT32 musi mieć powyżej 32MB, żeby mkfs,fat nie krzyczał, że ma za mało klastrów na utworzenie systemu plików. Dla starego Side Loadera dobrze aby FAT32 był przed FAT16, inaczej loader znajdzie FAT16 i nie będzie wiedział co z nim zrobić.

Dodajemy FAT16 jako "External" w atarowym fdisku i przypisujemy mu literę.

Odpalamy FATFS.SYS i przechodzimy na D2:. Budowanie indeksu plików (oczekiwanie po DIR) może chwile potrwać, ale powinniśmy się cieszyć zawartością partycji FAT16 pod SDX (read only). FAT32 służy do odpalania gier z loadera.

Kopiowanie danych z PC do SDX jest dzięki temu dużo szybsze i wygodniejsze.

Mam nadzieję, że się przyda ;)

Ostatnio edytowany przez greblus (2015-01-11 20:03:20)

2

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Szkoda tylko, że to tego mixa FAT16 i 32 potrzeba linucha, bo nie mam aktualnie żadnej maszyny z tym osem. Nie ma na prawdę żadnego toola na windę?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Pin, mamy 2015 rok, slyszaleś o virtualboxie? ;)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

4

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Pin napisał/a:

Szkoda tylko, że to tego mixa FAT16 i 32 potrzeba linucha, bo nie mam aktualnie żadnej maszyny z tym osem. Nie ma na prawdę żadnego toola na windę?

Pin, w W7 jest takie w miarę zaawansowane narzędzie do partycjonowania i na 100% da się to w nim zrobić (chodzi tylko o założenie dwóch partycji, bez uszkadzania/kasowania APT-a). U mnie problem jest w drugą stronę - Windows używam do zabawy ;) i go nie znam.

Zawsze możesz to zrobić np w gparted live-cd, te narzędzia linuksowe są po prostu bardziej przewidywalne.

5

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

ledwo mi YT działa na tym piecu a ty mi tu prawisz o takich rzeczach ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-11 13:09:01)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Pin: Gparted is your friend http://downloads.sourceforge.net/gparte … 2-i486.iso

Zajmuje chyba gdzies 200MB wiec mozesz bez problemu wypalic na CD lub uzyc Pendrive.

7

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

w U1M ma wyłączoną sparte
ładuje sparte spod SIDE2  i uruchamiam fdisk  z d3: (podmontowanty apt tools)    . Uruchamia mi się fdisk ver 1    a nie fdisk 4 ???

help !!!

.

8

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Pablozp, spróbuj podać pełną ścieżkę np: D3>FDISK.COM.

9

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

@greblus  PATH NOT FOUND

kurde dziwne, wyswietla i wszystkie pliki  na d3: (apt tools) . nawet  robie  copy d3:fdisk.com d1:  (kopiuje bez blednie ) , potem dir d1:  i jest fdsik.com      i uruchamiam:  d1:d1>fdisk.com  i dalej  PATH NOT FOUND

.

10

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Literówka, powinno być D3:>FDISK.COM (albo D3:FDISK.COM). Musi działać.

Ostatnio edytowany przez greblus (2015-01-11 17:22:24)

11

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

greblus napisał/a:

Literówka, powinno być D3:>FDISK.COM (albo D3:FDISK.COM). Musi działać.

dzięki działa :)

.

12

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

@greblus zrobiłem wszystko według filmu i mam w d2:  "Unknown file system"  oczywiście po wcześniejszym załaładowaniu FATFS.
Karta SANDISK 4 GB (nie ultra). partycja fat 16 do wymiany ma 50M  . na partycji dla loadera fat32 zapisuje pliki i side2 je widzi. Problem jest tylko z partycja fat16.  mam sparte 4.46a

Ostatnio edytowany przez pablozp (2015-01-11 18:23:24)

.

13

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Ta wersja sterownika nie obsługuje dużych partycji FAT16:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 06#p181506

14

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

JEST RADOŚĆ !!! DZIAŁA
@grebus dzięki !!!!

ale tak swoją drogą skąd się bierze ten fdisk 1.0 pod sparta z SIDE2 ???

.

15

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

Na moim Side1 w oryginalnym romie też był. Jakoś trzeba było spartycjonować nową kartę więć musiał być :). Na 64KB nie chciał działać, więc robiłem to pod Altirrą i kopiowałem obraz na kartę dd pod Linuksem.

16

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

sprawdź co masz na urządzeniu CAR:

czyli:

DIR CAR:*.*

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Partycjonowanie karty SIDE (APT/FAT16/FAT32).

@pin  JEST :))

.