151

Odp: Projekt "WERONIKA"

Z wielką przyjemnością chciałbym oznajmić przywrócenie projektu do życia. Dzięki zaangażowaniu oraz dużej wiedzy z zakresu elektroniki, Simiusowi udało się zminiaturyzować projekt do rozmiarów kartridżowych. Od czasu powstania prototypu Zenkowego minęło sporo czasu, jednak najważniejsze, że w końcu udało Nam się przekroczyć granice problemów technicznych z programowaniem układów CPLD. W tym miejscu chciałbym po raz kolejny podziękować Zenkowi za ogrom pracy jaki włożył w projekt kilku stworzonych przez siebie prototypów.

Zaprezentowana wersja pracuje stabilnie z zegarem 15 MHz, dzięki czemu prezentowane wcześniej demo technologiczne wyświetla animację z płynnością 50 klatek na sekundę.

http://s27.postimg.org/mbdnmrdi7/Veronica_1_0.jpghttp://s10.postimg.org/isbqsy78l/Veronica_1_0_b.jpg

152

Odp: Projekt "WERONIKA"

Wow! Rewelacja. A byłem przekonany, że projekt padł.
Pięknie wykonane.
A do czego to dziwne złącze w lewym górnym?

153

Odp: Projekt "WERONIKA"

Weronika + Tomek = WNM

MSPANC :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

154

Odp: Projekt "WERONIKA"

nosty napisał/a:

A do czego to dziwne złącze w lewym górnym?

Zasadniczo prawy górny róg carta, ale na zdjęciu lewy. Nie znam się, ale obstawiam programowanie wsadu do altirry.

Sikor umarł...

155

Odp: Projekt "WERONIKA"

Zapewne Jtag.

Sikor nie uprawiaj SF ;-)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

156

Odp: Projekt "WERONIKA"

Adam Klobukowski napisał/a:

Weronika + Tomek = WNM

MSPANC :D

Hehe :) U mnie też prace cały czas trwają. Powoli do przodu.
Teraz będę miał większą motywację ;)

157

Odp: Projekt "WERONIKA"

A tak poważniej: czy nie miałoby sensu pożenienie obu projektów? Albo przynajmniej uczynienie kompatybilnymi*? Że już o przelotowości po raz kolejny nie wspomnę ;)

*nie kolidującymi ze sobą

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2015-01-27 09:26:04)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

158

Odp: Projekt "WERONIKA"

willy napisał/a:

Sikor nie uprawiaj SF ;-)

W sumie chyba służy do tego, do czego napisałem ;) A że nie pamiętałem nazwy złącza - inna sprawa.
Anyway - dobrze, że coś się dzieje. i dobrze, że to rozwiązanie przenośne (jak Tomek8), nie ingerujące w sam komputer, a dołączane ;)

Sikor umarł...

159

Odp: Projekt "WERONIKA"

@Adam. Nie da rady. Oba projekty są kompletnie różne technicznie, oraz mają trochę inną filozofię.
Kompatybilność odpada tym bardziej. Weronika ma procesor zgodny z 6502, ktory można pewnie dowolnie oprogramować, a Tomek jest na PIC'u i oddaje programiście Atari zestaw gotowych rozkazów (takie API).

Są dla siebie oczywiście pewną konkurencją, ale to nic złego w naszym atarowskim "rynku". Od przybytku głowa nie boli. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

PS. Teraz chociaż rozumiem, czemu Konop kilkukrotnie, uprzejmie odmawiał, kiedy próbowałem go namówić do bliższego zainteresowania się Tomkiem :)

Ostatnio edytowany przez nosty (2015-01-27 09:32:53)

160

Odp: Projekt "WERONIKA"

Marek Konopka napisał/a:

Zaprezentowana wersja pracuje stabilnie z zegarem 15 MHz, dzięki czemu prezentowane wcześniej demo technologiczne wyświetla animację z płynnością 50 klatek na sekundę.


jakis filmik?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

161

Odp: Projekt "WERONIKA"

Gratulacje, połączone z szacunkiem z górnej półki
W/g mojego zamysłu Weronika ma pracować z dowolnym procesorem, oczywiście nie polega to na tym że wyjmuje się ten a wkłada tamten
Chodzi o koncepcję porozumiewania się procesora Atari z procesorem Weroniki, stąd zastosowany rejestr, nazwijmy go sterujący, synchronizujący obopólne porozumiewanie się. Inny procesor to inna płytka Weroniki etc... ale koncepcja pozostaje.
Jak robiłem eksperymenty to Weronika współpracowała z 6502 co oczywiste ale też z procesorem jednoukładowym AT89C2051. Oczywiście wykonywane były takie sobie zadania, chodziło o sprawdzenie czy koncepcja jest dobra, czy się to synchronizuje nie zawiesza itp.
Przy współpracy z Konopem starałem się realizować jego sugestie, bo ostatecznie programiści wycisną z tego co się da, stąd były i są dwa prototypy, jeden zrealizowany na standardowych scalakach typowo w/g moich założeń (do elsperymentów by było łatwo i bezkonfliktowo coś zmienić) i drugi częściowo wykonany na GALach eliminujący pamięć EEPROM, + kilka innych rzeczy, w zamian za pojemniejszą pamięć SRAM inny podział przestrzeni adresowej inaczej "okablowany" rejestr sterujący.
Konop wspomina o kilku prototypach, wynika to z tego że na bieżąco coś zmienialiśmy, ulepszali, dodawali, ujmowali, omawiali i testowali. Konop tworzył bardziej fachowe i zaawansowane oprogramowanie, mnie wystarczały moje proste procedury.
Ze swoich modeli wycisnąłem współpracę z drugim procesorem, góra, jakieś 6MHz z powodu.... fatalnego montażu który wykonany był na pająka i różne dziwne rzeczy w związku z tym się działy.
Nie ulegało wątpliwości że montaż musi być inny, całość powinna być mniejsza, a że nie znam się na układach CPLD Konop pracę z tym związaną wziął na siebie. We współpracy z Simiusem dokonali tego o czym marzył.
Konop, wielki szacun i podziękowanie że Ci się chciało.
Simius, wielki szacun że chciałeś to pociągnąć i dałeś się namówić na realizację tego. Mam nadzieję że schematy nie były zbyt zawiłe. Ciekaw jestem jakie zmiany zostały wprowadzone, bo sam zdaję sobie sprawę że niektóre funkcje logiczne można było zminimalizować a inne rzeczy zrobić trochę inaczej.
A mnie jest miło że to działa, że Atarynka wzbogaciła się o kolejny gadżet na jak sądzę najwyższym poziomie.
Niektórzy marudzili ... po co to. Sam nie wiem. Po prostu, to hobby

162

Odp: Projekt "WERONIKA"

Wygląda to naprawdę profesjonalnie. Szacuneczek, zwłaszcza za zmieszczenie 4 ścieżek pomiędzy pinami proca :).

Co nie wyrabiało na wyższych częstotliwościach? Procek czy cpld?

163

Odp: Projekt "WERONIKA"

.. i tutaj najważniejszą kwestią może się okazać cena całości (jak już projekt będzie oficjalnie dostępny), bo nadal nie do końca rozumiem użyteczności owego wynalazku. Dla nowo powstających gierek ze wsparciem dla Weroniki?

Dodatkowym problemem o którym we wątku wspominano jest brak przelotu przez cart. Dużo jest ostatnio nowinek w hardware i nijak się nie będzie dało tego połączyć w całość. Wystarczy kombinacja SlightSID, SIDE, oraz Weronika. Wyjściem być może by było reanimowanie projektu Atari 1090 - o ile oczywiście wspomniane gadżety będą w stanie razem funkcjonować, bo to też nie jest tak do końca powiedziane ;)

... a tu na domiar złego Rapidus gotowy ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

164

Odp: Projekt "WERONIKA"

pasiu napisał/a:

Wygląda to naprawdę profesjonalnie. Szacuneczek, zwłaszcza za zmieszczenie 4 ścieżek pomiędzy pinami proca :).
Co nie wyrabiało na wyższych częstotliwościach? Procek czy cpld?

Cztery ścieżki tylko dzięki temu, że nieużywane nóżki bez padów. :)
Nie wyrabia się CPLD. Ale są pewne widoki na to, że wyrobi się przynajmniej do 16MHz. To jeszcze sprawa otwarta.
Ściśle rzecz biorąc - wywala się wymiana danych z pamięcią, ale zwalić na pamięci, że zbyt wolne, byłoby dla nich trochę krzywdzące.

Ostatnio edytowany przez Simius (2015-01-27 19:01:35)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

165

Odp: Projekt "WERONIKA"

Zenon/Dial napisał/a:

Dzięki. Z czytelnością schematów nie miałem żadnego problemu. Kilka zmian było, ale trudno mi teraz wymienić. Głównie w obrębie dekoderów adresowych.

Ostatnio edytowany przez Simius (2015-01-27 19:11:16)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

166

Odp: Projekt "WERONIKA"

Pasiu, co nie wyrabiało nie wiem, ale jak dorwałem oscyloskop to zauważyłem że dzięki temu (jak widać na wcześniej załączonych wcześniej fotkach) że montaż jest robiony KYNAREM i tworzy się zwarta wiązka przewodów, sygnały cyfrowe przestawały nimi być, jakiś misz masz powstawał. Gdy przewody oddalałem stawało się lepiej. Mam nieco doświadczenia z krótkofalarstwa i wiem jak ważny jest porządny montaż eliminujący wszystkie (prawie) bzdety. Dodatkowo, masa prowadzona jest jak jest czyli byle jak (mówię o prototypach). Ale, nie chodziło mi o osiągi, chodziło o to czy to działa mając w pamięci że finalny montaż powinien być profesjonalny.
Słowem, w moich prototypach montaż robiony był byle jak (choć starannie, w każdej chwili wiedziałem który przewód jest do czego)
Na jednej z fotek (post 127) widać moje "trzecie oko", to ta czarna skrzyneczka z dwoma zielonymi diodami LED. Tym to uruchamiałem i testowałem. Opis jak to działa jest w jednym z SERIOUSów bodaj trzecie oko elektronika się nazywa.

167

Odp: Projekt "WERONIKA"

xxl napisał/a:
Marek Konopka napisał/a:

Zaprezentowana wersja pracuje stabilnie z zegarem 15 MHz, dzięki czemu prezentowane wcześniej demo technologiczne wyświetla animację z płynnością 50 klatek na sekundę.


jakis filmik?

https://www.youtube.com/watch?v=UR7zWrQOFKQ

Klip nakręcony w 25 fps, więc maksymalnej płynności nie dostrzeżemy. Pomiar jednak wskazuje ($01 w pierwszej kolumnie), że mamy do czynienia odtwarzaniem 50 klatek na sekundę. Postaramy się wrzucić jeszcze dla porównania wersję bez akceleracji.

168

Odp: Projekt "WERONIKA"

I jeszcze....
Weronika mówi że piękne i choć nic z tego nie rozumie, podoba jej się. To mi wystarczy. (Konop, Simius, do was też oczko puszcza)
Kto to Weronika? Dziewczyna od imienia której wzięła nazwę WERONIKA.

169

Odp: Projekt "WERONIKA"

<joke>
W asskickerze bylo to samo bez weroniki :)))) I to jeszcze zoomowane :) Łeee :))))
</joke>

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

170

Odp: Projekt "WERONIKA"

Nie chciało mi się już podpinać ciekawej funkcji modulującej ZOOM'a, ale popracuję jeszcze nad tym tym programem, aby prezentował się atrakcyjniej.

171

Odp: Projekt "WERONIKA"

Tylko przyklasnąć. Fajny projekt.

172

Odp: Projekt "WERONIKA"

fajne fajne

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

173

Odp: Projekt "WERONIKA"

Simius napisał/a:

Nie wyrabia się CPLD. Ale są pewne widoki na to, że wyrobi się przynajmniej do 16MHz. To jeszcze sprawa otwarta.Ściśle rzecz biorąc - wywala się wymiana danych z pamięcią, ale zwalić na pamięci, że zbyt wolne, byłoby dla nich trochę krzywdzące.

U mnie SRAM (10ns lub 12ns) siedzi niemal (bo za level shifterem) na magistrali proca, więc to na pewno pomaga w osiągnięciu maksymalnej prędkości. Dodatkowo jednak musiałem wykonać kilka zabiegów, by otrzymać te upragnione 20MHz.

Pin napisał/a:

Dodatkowym problemem o którym we wątku wspominano jest brak przelotu przez cart. Dużo jest ostatnio nowinek w hardware i nijak się nie będzie dało tego połączyć w całość.

Zgadzam się z Pinem. To jest chyba najsłabszy punkt Weroniki. Co więcej...

[sarkazm mode on]
...nie wiem, czy wcześniej w tym wątku były pytania o zgodność z innymi rozszerzeniami. Jeżeli nie, to proponuję przygotować się do bycia kompatybilnym z każdym rozszerzeniem, które do tej pory powstało oraz z wszystkim innym co zostanie dopiero wynalezione.
[sarkazm mode off]

Pin napisał/a:

... a tu na domiar złego Rapidus gotowy :)

Powtórzę, bo chyba już dawno temu o tym pisałem: projekt Weronika nie jest i raczej nie będzie konkurencją dla Rapidusa. To dwa, daleko różniące się rozszerzenia.

174

Odp: Projekt "WERONIKA"

Świetna sprawa. No to mamy już Rapidusa (65816@20MHz) z: VBXE (14MHz), Tomek8 (PIC24@40MHz) i Weroniką (6502@16MHz) na pokładzie i wszystko pracuje niezależnie :). Normalnie automat do gier :) Trzeba będzie uruchomić produkcję joysticków...
Cieszę się, że projekt idzie ku szczęśliwemu finałowi i może uda mi się też dorzucić do niego swoje 3 grosze.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

175

Odp: Projekt "WERONIKA"

Nawet się zastanawiałem, czy prosty rozdzielacz ECI (taki, jak jest w nowym KMD) dałby tu radę lecz nie wiem, bo np. jak do KMD wrzucę IDE+ i side2 w sloty KMD, to nie mam łączności z side2. Dopiero jak side2 wrzucę do IDE+ a IDE+ do KMD to mam dostęp do trzech urządzeń, czyli KMD, IDE+, oraz SIDE2. Domniemam więc, że IDE+ ma totalną kontrolę nad własnym slotem carta i metodą łopatologicznego podziału "złącza" niewiele można uzyskać. Właśnie dlatego wrzucałem tu czy tam temat wskrzeszenia idei Atari 1090, bo to może rozwiązać problem i w dzisiejszych czasach w zasadzie nie stanowi problemu technicznie.

Nie znam się, tak na logikę tylko rozumuję ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-28 21:16:49)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info