Temat: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

Witam, stałem się szczęśliwym posiadaczem ATARI 1040 STe.
Jednak jest to moje tak naprawdę pierwsze Atari, kiedyś mialem styczność, ale było to 130xe 20lat temu.
Od razu z Atari kupiłem/dostałem trochę towaru, który staram się ogarnąć.
Jest między innymi HxC, przejściówka na myszki ps2 z myszkami, tos 2.06 który muszę założyć, itd.
W związku, że pytań jest wiele, a ja jestem kompletnie zielony, a chciałbym na jak najwięcej uzyskać odpowiedź to je ponumerowałem. (p.s. jakby ktoś miał poratował jakimś nr gg czy skype gdzie od czasu do czasu bym zadał pytanie czy 2 to było by świetnie)
Pytania/problemy:

1. Dotyczy HxC i obrazy plików Atari ST. Sformatowałem kartę w fat32, nagrałem wymagane 2 pliki do root od Atari ST i jakieś dema w formacie MSA i chyba PRG. Odpala mi się HxC menadzer, wybieram te obrazy, save'uje, resetuje i....znowu się odpala HxC menadzer, a HxC mi piszczy 3x... Próbowałem tymi guzikami na nim znaleźć pliki i wcisnąć ten środkowy, ale zawsze mi pisze, że "bad file". Nie wiem czy coś z plikami, czy z samym hxc, czy ja coś źle robię? Nie ogarniam tego.

2.Edit - mam odpowiedź już na to pytanie :D

3. mam wykonanego jakiegoś moda na płycie, nie wiem co to jest i po co? (patrz foto)
http://i.imgur.com/pMlvfW0.jpg

4. Taśma od fdd siedzi jakoś strasznie mocno, nie mogłem jej odłączyć, jedynie mi górna cześć zaczepu jakby się otwiera tak dziwnie. Wydaję mi się, że ten kabel nie jest na stałe, ale próbowałem dość mocno i nie idzie. Nie wiem czy się z nią szarpać, nie chce nic uszkodzić...
http://i.imgur.com/JZlLqrA.jpg

5. jak sprawdzić jaką mam wersję TOS i ile mam pamięci? Powiedzmy, że wiem, ale chciałbym zobaczyć gdzie się to wyświetla?

6. czy w tym (nie wiem jak to się nazywa)  "systemie operacyjnym" z zielonym ekranem, gdzie mogę wchodzić na dyskietki, można jakoś sprawdzić działanie prawego przycisku myszki? Jeżeli nie to czy moglibyście mi polecić jakiś najszybszy sposób na sprawdzenie go, bo mam jakąś przejściówkę na myszki ps2 i nie wiem czy jest ona ok i czy myszka ok? Jakas gra czy coś

7. gdzie znajdę jakąś bazę z obrazami gier na Atari st/ste? (jeżeli można powiedzieć na forum)
bo muszę jakoś sprawdzić czy mi działa wszystko, dźwięk, myszka, joysticki, HxC, Atari, itd... a nie mam jak...

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2015-02-02 17:20:17)

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

1. HxC wymaga obrazów w swoim własnym formacie, soft do jego obsługi jest tu: http://hxc2001.free.fr/floppy_drive_emulator/
4. Taśma jest na stałe
5. Sysinfo: https://sites.google.com/site/stessenti … ls/sysinfo
6. Nie, on nie korzysta z prawgo przycisku
7. Jest wiele miejs, np to: http://dbug.kicks-ass.net/

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

Ad 7. Na przykład tutaj, tutaj i tutaj. :) To ostatnie to kolekcja dem z lat 1987-2004.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

4

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

dzięki za szybkie odpowiedzi!
muszę wyjść na jakieś 2 godzinki teraz, po powrocie będę dalej się bawił.
Chciałem jeszcze dopytać o pkt. 1 i 7.

Jeżeli hxc wymaga swoich formatow to rozumiem, ze musze znalesc obrazy dyskow atari (msa? prg?) i je konwertowac na jakis iny format, ktory czyta hxc? na jaki? i jak to zrobic bez dysku twardego..?

Jest moze jakas baza z grami/demami przekonwertowanymi od razu na hxc? :D

pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2015-02-02 17:38:03)

5

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

Jedna prośba. Nie edytuj wiadomości z pytaniem po uzyskaniu odpowiedzi. Pytania i odpowiedzi są również dla przyszłych szukających odpowiedzi. Tyczy się to również drugiego wątku, który założyłeś - przywróć, proszę, poprzedni tekst.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

@zmiennik: konwertujesz softem na pc, i potem wrzucasz na kartę. Soft jest całkiem przyjazny w użytku, można konwertować wiele obrazów na raz.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

jeszcze uzupełnienie

3. mod chyba jest frabrycznym modem(?) i zapewne to to samo o co pytał Stryker...  http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9547

6. przyciski myszy można sprawdzić za pomocą programu "ST Diagnostics" i opcji "Test klawiszy myszki"
lub klawisz F6. Niestety nie wiem czy jest do ściągniecia w necie, choć chyba w kolekcji Paskuda w spisie
jest, ale połapać się w tej jego numeracji :> Jeżeli nie znajdziesz programu trzeba jakiś inny soft lub grę która wykorzystuje PPM. Może graficzny? one chyba mają w większości obsługę prawego przycisku?

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

8

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

@dely, przywróciłem mniej więcej w poprzednim temacie, jednak tutaj problem był tak banalny, że szkoda to wystawiać na światło dzienne hehe dlatego wyedytowałem pytanie, bo sobie zdałem sprawę jakie to było głupie zaraz po tym jak to napisałem, a nie po uzyskaniu odpowiedzi bo nikt nawet nie zdążył odpisać. Chodziło o to, że Atari STE podłączam oryginalnym kablem do monitora Atari SC1435 i czincze które powinienem wpiąć do monitora obok kabla VGA wpinałem błędnie do Atari. I się zastanawiałem jak mi to miało grać na wbudowanych głośnikach w monitorze...bo przecież kabel VGA mi dzwięku nie przeniesie :)

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2015-02-02 19:36:32)

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

zmiennik: nie ty jeden :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

zmiennik napisał/a:

jednak tutaj problem był tak banalny, że szkoda to wystawiać na światło dzienne hehe

Nawet nie wiesz o co ludzie potrafią spytać.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

11

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

dobra, znalazłem chwilę i odpaliłem pierwsze demko :D
Spoko, że działa, bo już wiem, że działa dźwięk, HxC, że nie uszkodziłem taśmy, itp...

Teraz chciałbym wymienić TOS bo dostałem nowiutkie kostki z Atari.
Mam stary w podstawkach. Tylko oprócz tego by zostawić 2 nóżki nie wiem nic, nie wiem który gdzie. Jeden ma oznaczenie EE drugi EO. Czy jest to ważne który na górze a który na dole? No i co się by stało jakbym wsadził o 180c odwrotnie?

no i jakies zworki trzeba przestawic?

dobra, znalazłem jakieś info, że EE na górze, EO na dole, a o 180c źle nie wsadzisz bo widać jak stare siedzą bo mają uszczerbek na jednym końcu i widać jak są wsadzone. (tym uszczerbkiem w prawo) i tak wsadziłem, ale niestety nie działa poprawnie.
Obraz skacze co jakiś czas i ciemny kwadrat na ekranie.
Pewnie dlatego, że nie przestawiłem zworek, a nie przestawiłem ich dlatego, że ich nie ma! Nie ma w ogóle żadnych pinów na zworki w okolicach podstawek na tos... są jakieś miejsca na wlutowanie tych pinów z rezystorami.
Tak czy inaczej wsadziłem spowrotem stare tosy i działa... jest to wersja 1.6 więc chyba nienajgorsze...nawet może 1 czy 2 gry więcej mi pójdą z tego co słyszałem... zobaczymy...

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2015-02-03 01:35:50)

12

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

zmiennik napisał/a:

Nie ma w ogóle żadnych pinów na zworki w okolicach podstawek na tos... są jakieś miejsca na wlutowanie tych pinów z rezystorami.

Po prawej stronie od górnego układu TOS masz 3 miejsca na zworki oznaczone W102, W103 i W104. Po włożeniu układów z TOS'em 2.06 musisz zewrzeć punkty lutownicze w następujący sposób:
W102 - 1i2
W103 - 2i3 (powinien fabrycznie być tak ustawiony)
W104 - 1i2

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

13

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

no to mam w102 i 104 zwarte w pozycji 1i2 jakimis rezystorami.
w104 jest puste, ale probowalem zewrzeć 2i3 bez lutowania, tak po prostu i nic mi to nie dawalo, nadal dziwne skakanie obrazu.
Więc albo te kości 2.06 są walnięte (chociaż wyglądały na nowe) albo trzeba porządnie przylutować piny i zewrzeć zworkami.

14

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

Tutaj ładnie opisane: http://wiki.newtosworld.de/TOS_2.06_Upgrade_im_1040STE

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

15

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

rj1307 napisał/a:

Tutaj ładnie opisane: http://wiki.newtosworld.de/TOS_2.06_Upgrade_im_1040STE

Patrze tak na te zdjęcia i nie wiem czy te w103 jest zwarte (fabrycznie) czy nie? Mi wygląda na nie... No ale może tam idzie jakaś nitka cyny czy ścieżka pod spodem :)
Do tego  mam coś zrobić w E6 czy E5 żeby to działało?

Na moje pytania znalazłem odpowiedzi na wszystko. Chciałem tylko coś do nich jeszcze dopowiedzieć i dopytać.
Jeżeli chodzi o pytanie nr 6 to odpowiedź jest taka sama jak na nr 5. W sysinfo można wszystko ładnie sprawdzić.
Co do pytania nr 7 to:
Co do listy gier otrzymanej wyżej to od Adama są to gry głównie na hdd, a nie obrazy dyskietek, poza tym dziwna ta strona, tych gier się szuka w tych "newsach" ?

Co do linków z grami od voy'a to są linki do tego samego źródła, a napisałeś to jakby ich było "aż tyle" ;D
Nie wiem do czego prowadzi pierwszy link, w drugim po wejściu w st linkfield games, jest parę sztuk gier w PRG... ale mało, nie ma tam np Turricana 2, Lotusa, różnych ciekawych pozycji...także nadal słabo z tymi gierkami.


Co do tej taśmy nieszczęsnej (pytanie nr4) ... dziwi mnie to bardzo, że ona jest tam na stałe. Nie spotkałem się jeszcze z komputerem w którym by tak było... można to jakoś przedłużyć, albo wymienić jakimś sposobem?
Nie dość, że to takie krótkie, to jeszcze HxC ma odwrotnie wejście na tą taśmę i trzeba ją lub HxC wykręcać o 180 co jeszcze skraca zasięg, masakra...

16

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

Cała baza wszelkości na Atari ST:

https://archive.org/details/Atari_ST_TOSEC_2012_04_23

17

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

zmiennik napisał/a:

Patrze tak na te zdjęcia i nie wiem czy te w103 jest zwarte (fabrycznie) czy nie? Mi wygląda na nie... No ale może tam idzie jakaś nitka cyny czy ścieżka pod spodem :)
Do tego  mam coś zrobić w E6 czy E5 żeby to działało?

Na zdjęciu W103 jest fabrycznie zwarte pomiedzy 2i3, widać cienką scieżkę u góry. U Ciebie pewnie jest tak samo. E6 i E5 nie ruszaj, nie ma związku z TOS'em.
Podaj proszę oznaczenia na układach z TOS'em 2.06 lub zrób zdjecie.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

18

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

slaby aparat mam, dlatego zrobilem parę fotek:
p.s. rzeczywiście ten w103 jest połączony, ale kurcze, to czemu nie działa?
Proszę fotki...
http://imgur.com/a/ATNaZ

19

Odp: Parę pytań/wątpliwości początkującego.

Czy na pewno wylutowałeś widoczne na zdjęciach zworki z W102 i W104 (bo są w pozycji 2-3!!!) i wlutowałeś je w pozycje 1-2? Bo mam wrażenie, że pozostawiłeś je tak jak są i zmieniłeś tylko układy, nie widzę śladów lutowania.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate