26

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Pod wieczór zrobię "triplecheck" i dam znać.

EDIT:

Przepraszam za zamieszanie, wszystko gra :) Jednak stary .sav musiał mi bruździć.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2015-02-11 18:14:35)

27

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

mozem po slovensky?
ako menit CONFIG.SYS? iba v subore ROM, ci sa to da aj inak? musim znovu ROM so zmenenim config.sys preflashovat?

autoexec.bat sa loaduje odkial? lebo mne ho nacitava vzdy len z D1, napr zo sio2sd, nie zo SIDE

Ostatnio edytowany przez w1k (2015-02-12 10:18:36)

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

28

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Przeczytaj w instrukcji o poleceniu MERGE (s.161), szczególnie punkt "Advanced use". Trzeba zmodyfikować CONFIG.SYS w pliku .ROM.

29

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

to viem, vdaka..
neexistoval by sposob, ako modifikovat config.sys v ATARI? bolo by to jednoduchsie

ATARI 800XE with u1mb, stereo, covox, ramdisk hell led, ultra video 1.0 XE.
SIO2SD, SIDE3, sio2usb, sio splitter, dragon cart, lantronix mss-100, fujinet (lotharek), rverter, A8PicoCart, BT-100, XC12 (T2000), XC12 (SUPER TURBO, TURBO D), both with internal speakers
https://www.youtube.com/@w1katari/

30

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Teoretycznie by egzystował, ale (póki co) nie mamy na Atari edytora do plików *.ROM (czyli takiego imagera). A nie mamy, bo nikt nie napisał.

KMK
? HEX$(6670358)

31

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Zmodyfikowałem sobie ROM dla SIDE dodając MERGE do config.sys, dzięki czemu SDX ładuje configi z partycji SDX na SIDE (z SPARTA.DOS). Wcześniej posiłkowałem się SIO2SD, z którego zaczytywałem SDX-owy ATR z configami, a potem sterownik SIDE podmieniał D1, D2 na odpowiadające im partycje SIDE.

Wszystko jest OK, pozostaje tylko jedna kwestia. Po programowym wyłączeniu carta SDX, zawsze mogę go uruchomić poprzez INIDOS.SYS na SIO2SD. A co zrobić po programowym wyłączeniu gdy korzystam tylko z SIDE? Mam też QMEG-a, ale on nie jest w stanie Sparty ani wyłączyć, ani włączyć, więc pozostaje tylko on/off Atarki by przywrócić aktywność SDX? ;)

32

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

jeśli masz tylko SIDE, to SIDE ma taki czarny pśtyczek na górze. Jeśli po COLD /N stracisz łączność ze Sparta DOS, to naciskasz przycisk i następnie reset. No i masz SDX.

Ten sam pśtyczek w trybie loadera wymusza powrót do loadera po najbliższym resecie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

33

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Pstryczek nie pomaga jak SDX wyłączony i w QMEG-u już widnieje RAM, a nie CAR - kaplica bez wyłączenia kompa ;)

34

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

What's new (długie swoją drogą) się urywa na na Addons - poniżej nic nie ma i tylko nagłówek pozostał?
Nic na temat fdiska nie znalazłem, domyślnie do używania wersja FJC?

35

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Nic dalej nie ma, został nagłówek, takie małe niedopatrzenie. Bierze się to stąd, że przy każdej nowej wersji startujemy z pustym plikiem whatsnew, w którym są te nagłówki, a potem poszczególne sekcje wypełnia się treścią. No i jeden został przez nieuwagę, mimo że w Addons akurat nic nowego nie ma.

Długie to faktycznie, powinniśmy byli wypuścić nową wersję z rok temu, ale wiadomo jak to jest, ciągle coś wyłazi.

FDISK FJC, tak. Nic na jego temat nie ma, bo to nie nasz program.

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

I'll put together updated customised ROMs with FDISK over the weekend and these will be hosted at atari8.co.uk as per usual. I've no objections to the tools being included on the official ROMs or toolkit disks, but was simply never asked the question yet. In any case, FDISK 4.5 just takes up room on the CAR: device so in some ways it just makes sense to use the tools from the APT Toolkit ATR.

Ostatnio edytowany przez flashjazzcat (2015-02-13 13:45:18)

37

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

There are no objections against including FDISK, in fact, this would probably be more convenient as the ROM images are built automatically, so no extra trouble would be necessary to customize the generic images and host them somewhere else. I however have no experience in using SIDE (I even do not have one), so I am not even sure, if this is really required, and if any extra configuration is necessary or not. If this proves useful, and there are no objections from you, flashjazzcat, we will be glad to add the FDISK to SIDE builds.

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Usage of FDISK is hardly confined to SIDE alone, which is why I put the application on the IDE Plus 2.0 SDX image on my website (as well as the SDX ROMs for SIDE and Ultimate). As far as the partition editor is concerned, IDE Plus and SIDE are functionally identical.

There are however a number of device-specific tools aimed at SIDE/Ultimate 1MB which are not relevant to IDE Plus, etc.

In any case: if you're interested, please drop me an email so we can organize things. ;)

39

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Draco / FJC. FDISK4.5 trzeba sprawdzić na IDE+ rev.C, w takim konfigu były problemy.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

40

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

I asked about some bugs which were reported before but the information I was given was difficult to understand even following translation and my general invitation for other users to test and report went by without a single response. Konrad and I debugged the partition editor quite extensively in previous years, so if new problems exist, I would be delighted to address them if I can be given detailed descriptions/screenshots of the issues and instructions on how to duplicate them. Beyond that I can do nothing at all, I'm afraid.

41

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Pin -  to są te problemy czy coś więcej jeszcze?

42

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 71#p185271

Z czego pamiętam, to po poprawce interface'u w wersji C jest tak, że na IDE+ zakładamy partycje (np. od D2: do D15: fdisk FJC 4.5) zapisujemy tablicę wychodzimy do Sparta DOS. No i teraz, z czego pamiętam widoczna jest wyłącznie partycja D: (D4:) i tylko ją możemy formatować, reszta nie jest widziana przez system. Dla odmiany wchodzimy do FDISK napisanego przez Draco i teraz nie widać tutaj partycji założonych pod FDISK FJC, po ponownym zadeklarowaniu poszczególnych partycji wszystko jest ok.

Co dziwne, problem ten nie dotyczy rev. D.

Nie mam obecnie niemodyfikowanej wersji C i nie pamiętam jak i czy to działało, jednakże z tego co pisałem we wspomnianym wątku wynika, że działało. Oczywiście w tym miejscu chodzi mi wyłącznie o IDE+, temat SIDE to oddzielana rzecz jest.

Najlepiej niech to ktoś jeszcze sprawdzi, może uda się zreplikować problem.

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-16 19:04:53)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

43

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Przepraszam za  pytania ale nie mogę znaleść odpowiedzi.
Jak bezpiecznie update Sparty zrobić? Mam Ultimate i Side2 (i tyle). Zciągnąłem odpowiednie pliki. I co dalej? Niestety nie mam ani stacji dysków ani SIO2SD?

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

44

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

@jarkeczek: a sio2pc masz?

@pin: to faktycznie dziwne, bo w rev. C i rev. D firmware jest ten sam, z czego wynika, że FDISK FJC powinien zachowywać się tak samo. Że mój stary FDISK nie widzi partycji APT, to nie dziwne, powstał długo przed specyfikacją APT.

@fjc: must consult it first, please wait.

KMK
? HEX$(6670358)

45

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Niestety też nie mam, czyli na razie kupa, czekam aż jeden z kolegów odeśle moje sio2sd.

P.S. Czekam, moje SIO2SSD już ponoć w drodze i na dniach dojdzie.

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2015-02-17 16:32:07)

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

46

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Jeśli to jest SIDE2 i Ultimate działające razem jako urządzenie PBI, to możesz skopiować flaszer i plik ROM na kartę SD (pod pecetem), potem przerzucić te dwa pliki na partycję w formacie SDX (koniecznie do katalogu głównego, a plik *.ROM musi być jedynym w tym katalogu plikiem z takim rozszerzeniem), odpalić flaszer i powinno pójść.

Tylko upewnij się, że SIDE działa ci jako PBI, a nie jako goły kart, bo w tym drugim wypadku flaszowanie się nie uda.

KMK
? HEX$(6670358)

47

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Pin napisał/a:

exe, xex, ex_, arc, doc, txt, nfo, cfg, lst, ini, bat, man, fnt, zip, spl, smp, sm3, sm4, sm5, sm6, sm7, wav, tip, cin, cci, hip, mic, plm, pic, inp, gr9, gr8, bmr, scr, tmc, tm8, cmc, dmc, cmr, cm3, neo, mod, mpt, md1, md2, fc, st, st7, st8, muz, rmt, z80, vs, vx, !atr, ^atr, atr, sge, ghg, rom, sna, psg, mbi, sid, bmp

tar, gz, tgz ?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

48

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

Winbaza nie znajo.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

49

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

epi napisał/a:

Winbaza nie znajo.

Ciekawe - SDX używa czegoś w rodzaju zliba? :)

Tak w ogóle, to widzę dużo różnych wątków mieszających się w tym temacie na temat różnych błędów. A chłopaki są mądre i chcą to wszystko ogarnąć, więc może lepiej tak postawić związanego z SDX… bugtrackera? Byłoby przejrzyściej.

Dla tych, co nie wiedzą - bugtracker to taki serwis, stawiany na własnym serwerze (można też użyć np. Issues na GitHubie), w którym można zgłaszać błędy, bugi, poprawki, a także prośby o dodatkowe funkcje (feature requests). Zeszpół autorów może takie bugi przyjmować, odrzucać, zamykać po rozwiązaniu, ustawiać różne etykiety ("won't fix", "need more info", "not related", "fixed", itd) oraz przypisywać je do wydań (np. "poprawiono w 4.47"). No i od razu zachowuje się całe archiwum bugów i próśb o nowe funkcje w jendmym miejscu.

.: miejsce na twoją reklamę :.

50

Odp: Jakie nowości w Sparta DOS X

My mamy bugtraker. A w zasadzie mieliśmy, póki jellonek mieszkał w Warszawie, odkąd przeniósł się do Gdańska, nie może się zmobilizować, żeby go z powrotem uruchomić.

Poprzednio przez jakiś czas mieliśmy też bugtraker na krap.pl, ale ktoś się do niego włamał i od tego czasu krap nabrał urazu do bugtrakerów. A to szkoda, bo cały hosting "techniczny" (np. CVS) jest zlokalizowany właśnie na krap.pl.

KMK
? HEX$(6670358)