Temat: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Panowie
Trza by było wspomóc Azbest choć on sam oto się nie prosi.
Serwer i resztę wykłada ze swoich.....

Wypadało by chociaż zrobić zrzutkę na "koszty zużycia energii elektrycznej" które wychodzą pewnie w granicach 100-150 miesięcznie ?
Pomożecie ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Nie jestem bogaczem, ale coś dorzucę - a dorzucę bo z Pigwy niejednokrotnie korzystam.

Wymyśl jakiś numer konta i upublicznij tu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Pomożemy...:)

4

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Ja też się dorzucę :)
Voy'u opiekunie ftp.pigwa.net zajmiesz się zbiórką + dodasz odpowiednie info na atarionline ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Pomidor.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

6

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Jasne że pomogę :). Zapodam tyle ile będę mógł. Pozdrawiam

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

7

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Chętnie też się trochę dorzucę.

8

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

@Stryker: pewnie. :)

Umówmy się, że ściepę robimy do końca listopada, a uzbieraną sumę przelewam Azbestowi 2. grudnia, by upewnić się, że wszystkie przelewy już się zaksięgowały. Kolejna zbiórka w kwietniu.

Po wykonaniu przelewu do Azbesta podam zestawienie przelewów i uzbieraną kwotę.

Ostatnio edytowany przez voy (2015-12-03 16:47:24)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

9

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

stryker napisał/a:

Wypadało by chociaż zrobić zrzutkę na "koszty zużycia energii elektrycznej"

Uff... dobrze, że to nie zrzutka na prąd dla wujka Google :D

10

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Nie chcę martwić, ale 2 wyszukiwania w Google wyzwalają energię równą zagotowaniu wody w czajniczku.

.: miejsce na twoją reklamę :.

11

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Skrzyp, nie mądruj tyle, tylko też się dorzuć. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

12

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Skoro same koszty energii to ok. 150zł miesięcznie, to może warto pomyśleć o dedykach?

przykład

spójrzcie na 3 najtańsze serwery

- 2 dyski po 2TB - wrzucić w raid1 - i tak 2TB według mnie na zasoby pigwa.net to jest przestrzeń, która szybko się nie zapełni, a w razie padu dysku wszystko jest do odtworzenia
- nie ma problemu z awariami sprzętu - jeżeli padnie dysk/pamięć etc, to rozwiązuje to support bez dodatkowych kosztów

13

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Azbest cos wspominal o ewentualnej zmianie kompa na "oszczedniejszy" ale to juz by musial sie on sam wypowiedziec

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

chętnie pomogę oczywiście

moim zdaniem Macgyver ma rację, ja już dawno zrezygnowałem z serwerów postawionych u siebie na rzecz tych dedykowanych, mniej problemów, więcej miejsca, więcej swobody... :)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

A jak dziś wyglądają koszty transferu?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Wydaje mi się że Azbest woli mieć też serwer pod "ręką" niżeli gdzieś u kogoś.....
Voy lepszym pomysłem było by chyba zbierać 2 razy w roku odrazu na 6 miechów ?
Zakładając 100x6=600 dzieląc przez 100 użytkowników ? Wychodzi po 6 ziko (dobre piwo?). A może ktoś da więcej to przejdzie na kolejne miesiące...albo mniej to się wyrówna...
Przydało by się też info w j.angielskim.... może ktoś spoza PL się dorzuci :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Też wspomogę tę piękną inicjatywę...!

18

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Ok, to umówmy się, że zbieramy do końca listopada, a kolejną zbiórkę robimy w kwietniu. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

19

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Hej!
To się porobiło... Słuchajcie, ja naprawdę nie oczekuję wsparcia - miło, że wielu z Was deklaruje chęć pomocy ale nie chcę, żebyście odnieśli wrażenie ze zabiegam o Wasza kasę. I tak dużo od Was ja i cała społeczność dostałem - począwszy od sprzętu (swojego czasu dyski od X-Raya bardzo pomogły w rozwojowi) a na kasie na sprzęt skończywszy (szczególne podziękowania dla Grzybsona). Kiedyś tam wziąłem to na siebie i pomimo kilku dołów (a'la Sikor :) będę to ciągnął. Wszelkie ew sprawy finansowe załatwiajcie więc proszę poza mną - będzie, to będzie miło i odciąży portfel. Nie będzie - nic to, Pigwa - jak karawana - jedzie dalej.

Uściśle i wyjaśnie tylko kilka rzeczy:

a) koszty stałe - Pigwa ciągnie od około 220W do 250W w szczycie. Daje to przy mojej taryfie około stokilkanascie złotych miesięcznie.

b) "inwestycje" - obecnie Pigwa buja się na starym serwerze (chyba to już 3 czy 4 jednostka), w przygotowywaniu jest/był nowy, tak jak poprzedni pozyskany z własnych działalności ale tez z 'darowizn'. Ale ale... nowy będzie żarł tyle samo albo i więcej prądu i to już nie jest zabawne. Ponieważ sama Pigwa, a właściwie to z czego korzysta 90% Was, tj zasoby http/ftp, które są statyczne, można z powodzeniem do tego celu wykorzystać jakieś energooszczędne małe pudełko. Pudełko takie już kupiłem (na Atomie) i będę testował. Wydaje mi się że sprawdzi się doskonale a apetyt na prąd znacząco zmaleje.
Pozostałe usługi, z których korzysta może 9% ludzi to hosting różnych stron atarowców (w ilości prym wiedzie Stryjek, który ma/miał strony chyba o wszystkim - począwszy od swojej dzielnicy, poprzez sprzęt a na stronach o Monte Cassino skończywszy :) po analizie i rozmowach z użytkownikami być może można będzie przenieść na hosting zewnętrzny.

c) dlaczego dla ftp.Pigwy nie myślę o kolokacji? Jest kilka powodów - mniej lub bardziej racjonalnych.

Po pierwsze - łatwość wprowadzania zmian - czy to sprzętowych czy programowych (np. inny OS), większa kontrola, większe możliwości ratowania gdy coś się wydarzy.

Po drugie - większy nadzór nad tym co się z serwerem dzieje - przypominam, ze dostawałem już pisma od Atari, INC. z żądaniem usunięcia poszczególnych plików. Czy mam pewność, że gdy takie pismo trafi do firmy hostującej nie będą podjęte jakieś niemiłe i niepożądane kroki? I tak i nie. Trudno powiedzieć.

Po trzecie - ftp.Pigwa generuje całkiem spory ruch - w zależności od okoliczności od 150-200GB do 200-300GB miesięcznie (po większych party). Część hostingów więc odpada.

Po czwarte - wielokrotnie już przerzucałem większe ilości danych po prostu podłączając dysk. Jedynie serwer pod ręką da mi taki komfort, szczególnie, że o ile pamiętam na pigwie jest obecnie około 840.000 plików, a wiele z nich ma poniżej 2KB. Nie muszę chyba mówić jak niewygodne jest kopiowanie czegoś takiego po sieci.

Po piąte - ilość zajętego miejsca rośnie lawinowo - obecne 500GB już domaga się wymiany na coś większego a objętość stuffu z poszczególnych parties z roku na rok się zwiększa. Kilkadziesiąt GB z jednego party to nic dziwnego, rekord to chyba 35GB z któregoś SV. Z tego tez powodu część hostingów odpada lub w niedalekiej przyszłości odpadnie. Tym bardziej, że o ile wiem w 'opracowaniu' jest już stuff na kolejne około 150GB.

Po szóste i najważniejsze - koszt hostingu jest większy niż koszt konsumowanego przez Pigwę prądu (pozostałe aspekty pomijam bo są niematerialne i trudnomierzalne).

I na tym chciałbym zakończyć.
Dziękuję za uwagę, postaram się z pokorą zaakceptować to co ustalicie :)

20

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Oj tam, milionerem nie będziesz, bo większość Atarowców cienko przędzie, ale troszku się zrekompensuje :)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

21

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

poproszę nr konta, wspomogę jak mogę.

jednak jestem ślepy, wszystko jest powyżej w poście VOY-a. Przelew poszedł.

Ostatnio edytowany przez seban (2015-10-22 13:32:52)

22

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

@miker: Ja bym bardzo chętnie się dorzucił, gdyby nie fakt że właśnie wróciłem z RKLE…

.: miejsce na twoją reklamę :.

23

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

To trzeba było wracać? :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

24

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

Dzięki: za czas i robotę, dla Azbesta - Pajero, przelane.

25

Odp: Pigwa FTP - zbiórka na koszta energii elektrycznej

@Voy: przelew zrobiony :) Pozdrawiam

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV