Temat: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Helou, czy ktoś z Was kojarzy tytuły gier dla 4 graczy jednocześnie, chodzi mi oczywiście o gry na Atari400/800?

Dzięki z góry.

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

2

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

MULE - małe litery tylko do postu dodane...

Sikor umarł...

3

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

MULE rozumiem ale resztę proszę po polsku a nie w suahili ;-)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

4

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

To moze podawajcie tytuly gier, w ktore moze grac jak najwieksza liczba graczy?
Przykladowo na Atari 800 wyposażonym w seryjne wioselka moze grac 8 osob w Super Breakout.
Jezeli do takiego Atari 800 podlaczymy interfejs typu MultiJoy, to ilu graczy moze grac jednoczesnie?

5

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Warlords

I nie wiosełka, a paletki.

6

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Computer Monopoly.

@Bluki: chyba jednak wiosełka (bez powodu się to nie pojawiło ;) ) : https://translate.google.com/#en/pl/paddle :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

7

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

@jedynymentos: nie wyślesz posta zawierającego same duże litery ;P Stąd dopisek ;)
na 3: Tekblast
na 4 i więcej - to zależy, jak masz multijoya (prosty interfejs do wykonania) - sporo się na to zbierze ;)
Jest wiele turowych, w tym: Hammurabi, Kolony, Kolony 2106, Global War. Wszelkie "pseudo" pinballe robione construction kitt-em, gry typu monopoly, chińczyk (o ile pamiętam po niemiecku) i wiele innych.
Jestem w pracy i nie sprawdzę (blokada wyjścia) - ale sprawdź na atarimanii, czy w wyszukiwaniu nie masz ilości graczy - w opisach są.

Sikor umarł...

8

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

wieczor napisał/a:

@Bluki: chyba jednak wiosełka (bez powodu się to nie pojawiło

@wieczor, podpierasz się tłumaczem Googla? :O

Oj, widzę, że muszę dokładniej to wyjaśnić :)
Oto co podaje słownik pl.bab.la (lub każdy inny przyzwoity słownik angielsko-polski):
paddle {rzeczownik}
płetwa · łopatka · kopystka · rakietka do tenisa stołowego

i dalej:
paddle {rzecz.} [sport.] [Amer.] - rakietka do tenisa stołowego {f.} [sport.]

Nawet tłumacz Google (skądinąd całkiem dobre narzędzie, ale tylko narzędzie) potrafi przetłumaczyć prawidłowo, jeśli będzie wiedział, o co chodzi. Wieloznaczność słów w języku angielskim powoduje, że kontekst jest ważny do tego stopnia, iż nieznajomość tegoż kontekstu może prowadzić do całkowitego niezrozumienia zdania. A więc zapytajmy tłumacza Google tak:
Kupiłem nowe paletki do Ponga
Tłumaczenie: I bought a new paddle for Pong

„Paddle” wymyślono jako manipulatory do gry Atari Pong, a czym jest ta gra użytkownikom tego forum chyba nie trzeba wyjaśniać.

Po prostu tłumaczenie „paddle” jako „wiosełka” jest bezmyślną kalką z języka angielskiego. Jeżeli jeszcze nie przekonałem kogoś to proszę uważnie przyjrzeć się temu zdjęciu:

http://f67.imgup.net/paddle-palfdd8.jpg

Widzicie gdzieś wiosła? Proszę zapamiętać:
paddle = paletka

9

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Ja tam się na języku angielskim nie znam... więc się wypowiem ;)

Mnie pasuje nazwa wiosełka (nie wiosła!). Tak jak pasują mi nazwy rower zamiast welocyped lub bicykl, długopis zamiast...
Takie paddle, jak na zdjęciu wyżej, można przyrównać do wiosełek:

http://static5.sklep-presto.pl/pol_pm_Wioselka-lapki-plywackie-BioFuse-Power-Paddle-Speedo-23633_2.jpg

Te wiosełka pływacie zakłada się na dłonie aby usprawnić pływanie, a te atarowskie podobnie, też bierzemy w dłonie,  tyle że - aby zagrać.

Poza tym paletki kojarzą mi się jednoznacznie z paletkami do ping-ponga... przepraszam - do tenisa stołowego, a nie z manipulatorami. Wiosełka natomiast to wiadomo - wiosełka do Atari :)

10

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Jeśli paletki to tylko "babinkton" :)

11

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Zgodnie z przepisami http://www.pzts.pl/files/www/ogolne/201 … zepisy.pdf w tenisa stołowego gramy rakietkami a nie paletkami ... biedne rybki ... co one zawiniły ? :)

12

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

@BartoszP, dobre, dzięki za uświadomienie :)
W takim razie paddle musiałyby być rakietkami, a nie paletkami. Tym bardziej wolę wiosełka :)

I jeszcze taka ciekawostka. To pierwsza wzmianka o "wiosełkach", jaką pamiętam:

http://atarionline.pl/forum/?PostBackAction=Download&AttachmentID=7888#.jpg

żródło: Bajtek 1/1986

13

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

To pewnie dlatego, że tam w redakcji sami marynarze...

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

14

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

@Larek, od kiedy to „Bajtek” jest autorytetem językowym?

larek napisał/a:

Poza tym paletki kojarzą mi się jednoznacznie z paletkami do ping-ponga... przepraszam - do tenisa stołowego, a nie z manipulatorami. Wiosełka natomiast to wiadomo - wiosełka do Atari

Dobrze się kojarzą :) . Spójrz na rysunek na manipulatorach. Są tam namalowane wiosła czy jak kto woli wiosełka? A Pong to gra wodna?  Bo mnie wydaje się, że Pong jest symulacją tenisa stołowego, a nie wodnego.
Jeszcze raz: „wiosełka” to bezmyślna kalka z języka angielskiego. Ktoś przetłumaczył to słowo w pierwszym znaczeniu w języku angielskim, nie zauważając, a może nie wiedząc, że zastosowanie ma tu definicja tego słowa używana w sporcie. I w takim to znaczeniu firma Atari go użyła (przeznaczone były właśnie do gry Pong).

The Free Dictionary by Farlex
1. An implement with a flat blade at one or both ends, held in the hands without an oarlock and passed through the water to propel a small boat such as a canoe.
2. Any of various implements resembling the paddle of a boat or canoe, as:
a. Sports A light wooden or plastic racket used in playing table tennis, platform tennis, and similar games.
b. A flat board with a handle used to administer physical punishment.
c. A blade or shovellike implement used for stirring or mixing.
3. Medicine A flat electrode that is part of a defibrillator and is put on a patient's chest to deliver an electric shock to the heart.
4. A board on a paddle wheel.
5. A flipper or flattened appendage of certain animals.
6. Botany See pad1.
7. The act of paddling.

BartoszP napisał/a:

Zgodnie z przepisami http://www.pzts.pl/files/www/ogolne/201 … zepisy.pdf w tenisa stołowego gramy rakietkami a nie paletkami ... biedne rybki ... co one zawiniły ? :)

https://pl.wiktionary.org/wiki/paletka
http://sjp.pl/paletka

mono napisał/a:

To pewnie dlatego, że tam w redakcji sami marynarze...

Coś w tym może być, wystarczy przypomnieć Zientarę :)

15

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Wioselka to kalka zgadzam sie. Natomiast nie zgadzam sie ze paletka jest lepszym slowem :) Jest tak samo durna :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

16

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

To co proponujesz?

17

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

A po co zmieniac. Wioselka mimo ze sa kalka sie przyjely.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

18

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Bluki napisał/a:

@Larek, od kiedy to „Bajtek” jest autorytetem językowym?

Nie jest i nigdy nie był. Podałem tylko prawdopodobne źródło nazwy "wiosełka".

Bułki napisał/a:

Dobrze się kojarzą :)

W sensie językowym pewnie tak, ale tu nie o to chodzi. Jak ktoś mi powie "przynieś paletki, to zagramy sobie", to muszę się upewnić, jakie paletki ma na myśli. A jak powie "przynieś wiosełka, to zagramy" - od razu będę wiedział, o co chodzi :)

I dlatego jestem za wiosełkami.

19

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

To może już lepiej zostać przy oryginale, bo jeśli ktoś jest kajakarzem...

No dobrze, propozycja kompromisowa ;) : manipulator obrotowy potencjometryczny, w skrócie mop :D

20

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

W zasadzie to czemu nie po prostu Potencjometry. Nawet jest na to wsparcie w faktach :) i w nazewnictwie układów :)

Ostatnio edytowany przez syscall (2015-11-19 18:24:44)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

21

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Może i nie jest to poprawne językowo w 100%, ale wszyscy znają to jako "wiosełka" więc po co to zmieniać?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

22

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Bluki napisał/a:

No dobrze, propozycja kompromisowa ;) : manipulator obrotowy potencjometryczny, w skrócie mop :D

Podoba mi się, mopy będą ok :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

23

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

To czy się przyjęły, czy nie, to jest jedno. A to, czy to poprawne, czy nie, to drugie.
Wiosełka to wszyscy ci, co czytali Bajtka, znają. Jednak to tylko przyzwyczajenie, kóre można zmienić. Ponadto ludziom niewtajemniczonym z niczym to się nie skojarzy. a paletka owszem.

Ja proponuję: joystick - rączka (por.: rączka od roweru)
paddle - łapka. (od: muchołapka) No bo co jest narysowane na tym manipulatorze? dwie muchołapki, ew. zakratowane nożyczki.

A ponieważ mi się kojarzy z muchołapką _i_ złożonymi oczami muchy - to dla mnie (mucho)łapka.

Łapki w górę, kto się zgadza?

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-11-19 21:42:58)

24

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Mnie tam wiosełka nie przeszkadzają, tak już wszyscy używają i niech tak zostanie i nie wiem o co ten rumor i co to za różnica? Ale dziękuję za odzew co do tytułów, chciałem po prostu rodzinnie w coś pociupać na 4'kę skoro już Ataryna 800 z komplecie z 810 i 410 zawitała. Sikor dzięki za M.U.L.E., z tymi dużymi to dziwne, co to komu przeszkadza ale nie ważne. Co do samej giery to jakoś nigdy do niej mięty nie czułem i nie grałem, grafa mnie odpychała, ale chyba muszę wrócić i ją rozgryźć bo opisy i opinie o niej brzmią ciekawie. Pozdrówka.

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

25

Odp: Gry dla czterech graczy jednocześnie.

Jaki rumor? Dzielimy się jedynie swoimi przemyśleniami w sprawie wiosełek/paletek/mopów/myszołapek ;)
Przepraszamy, że trochę nie w temacie wątku, ale trzeba to było wyjaśnić.

Ostatnio edytowany przez larek (2015-11-19 22:54:14)