Temat: Problemy z magnetofonem - 65XE

Dzień dobry.
Jestem świeżym i dumnym posiadaczem komputera Atari 65XE.
Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby któryś z weteranów mi pomógł, mianowicie:
Mam problem z wgrywaniem gier z magnetofonu XC12. Jako, że ostatni raz używałem Atari 25 lat temu, nie mogę przywołać w pamięci szczegółów. Czy ten magnetofon ma wbudowane turbo fabrycznie? Czy gry nagrane w turbo wgrywa się inaczej niż nagrane bez turbo?
Zaczynam wgrywać grę (a mam kilka kaset i wszystkie wypróbowałem) i po jakimś czasie wyskakuje mi self test. Próbowałem zmieniać kąt ustawienia głowicy - lecz bez rezultatu. Jak mam wiedzieć, kiedy jest prawidłowo ustawiona?
Chodzi generalnie o to, że nie wiem, co jest przyczyną - rozmagnesowane kasety, ustawienie głowicy, uszkodzony magnet czy może komputer (ale to raczej mało prawdopodobne).
Bardzo proszę o pomoc

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Wywal ten magnet i kup SIO2SD albo coś podobnego. Serio szkoda nerwów, chyba że naprawdę masz ochotę na powrót do przeszłości i akcje w rodzaju "jak nie kichnę to się wgra".

3

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

General_Specific napisał/a:

Wywal ten magnet i kup SIO2SD albo coś podobnego. Serio szkoda nerwów, chyba że naprawdę masz ochotę na powrót do przeszłości i akcje w rodzaju "jak nie kichnę to się wgra".

Kompletuję ten sprzęt dla córki, która teraz ma 11 miesięcy. Chcę, żeby zobaczyła jak dorośnie, jak to kiedyś wyglądało.
Jest to też element kolekcji, która zawiera sprzęt elektroniczny (w tym komputery 8 i 16 bitowe) jedynie w stanie oryginalnym i z oryginalnymi czytnikami i nosnikami ;)
Pozdro

Może we Wrocławiu znajdzie się ktoś, kto będzie mógł mi pomóc? (Chociaż pożyczyć lub nagrać kasetę, która na 100% będzie sprawna). Można też to załatwić wysyłkowo. Oczywiście odwdzięczę się.

4

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

dick202 napisał/a:

Mam problem z wgrywaniem gier z magnetofonu XC12. Jako, że ostatni raz używałem Atari 25 lat temu, nie mogę przywołać w pamięci szczegółów. Czy ten magnetofon ma wbudowane turbo fabrycznie? Czy gry nagrane w turbo wgrywa się inaczej niż nagrane bez turbo?

Wrzuć jakieś zdjęcie, zobacz czy do fabrycznej płyty nie jest "doklejona" jakaś płytka (to by było turbo) po za tym polecam http://www.dereatari.republika.pl/serw.htm jak wymienisz wszystkie kondensatory, pasek - będzie chodził jak nówka ;) - co nie znaczy że nie będzie "jazdy" z wgrywaniem....

5

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

czytał ? : atariki.krap.pl/index.php/FAQ

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

stryker napisał/a:

atariki.krap.pl/index.php/FAQ

Czytał. Żadnych konkretów.

7

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

1. Czy magnetofon ma jakiś dorabiany przełącznik?
Jeżeli tak, to prawdopodobnie ma turbo. Jeżeli ładowanie nie udaje się w jednej pozycji przełącznika, zmień na drugą i spróbuj ponownie, bo jeżeli taśmy masz w normalu to trzeba turbo wyłączyć. Są też systemy turbo bez przełącznika, ale wtedy zapis w normalu jest rozpoznawany bez konieczności przełączania żadnej wajchy.

2. Czy na wkładkach do kaset masz nazwy programów z pozycją licznika? Przed ładowaniem programów nagranych bez turbo należy taśmę ustawić dokładnie przed rozpoczęciem sygnału pilotującego (ciągły pisk, kilka sekund)

3. Ile masz tytułów na stronie i ile zajmują jednostek licznika? Jeżeli jest po kilka i mają blisko setki lub powyżej jednostek, to są raczej w normalu. Jeżeli jest ich kilkanaście lub więcej na stronie to raczej są w turbo, chyba że to jakieś krótkie programy w BASICU a nie komercyjne 'duże' gry.

4. Do turbo najczęściej był kartridż, choć zdarzały się systemy gdzie najpierw należało załadować loader w normalu, a później już właściwy program/grę w turbo. Zobacz czy na początku listy programów taśm nie masz czegoś typu "loader turbo", itp.

5. Ładowanie:
- włącz atari z wciśniętymi START i OPTION, usłyszysz 'beep',
- ustaw taśmę,
- wciśnij dowolny klawisz w Atari,
- szybko wciśnij PLAY w magnetofonie, powinieneś usłyszeć pisk 'pilota' a po chwili bloki z przerwami między nimi. W turbo zwykle nie było przerw, tylko jeden długi blok (poprzedzony nagłówkiem).

6. Taśmy o ile były przechowane w przyzwoitych warunkach powinny dać się wgrać, próbuj najpierw najkrótsze programy (o ile są spisane).

7. Magnetofon może wymagać też wymiany paska, ale jeżeli przewija w tę-i-we-wtę oraz nie zwalnia gdy jest wciśnięty PLAY to raczej jest OK. Próbuj najpierw taśmy 60min, 90min mogą być za 'ciężkie' do uciągnięcia.

Daj znać czy coś z tego pomogło, jak nie to spróbujemy dalej.
A magnetofon to jak już napisano wyżej tylko jako eksponat (aczkolwiek miło żeby działający), do codziennej zabawy są nowsze urządzenia. Poczytaj forum i atariki.

--edit--

8. Czy magnetofon nie ma dodatkowego kabelka owiniętego wokół fabrycznego kabla? Jak ma to jest turbo, prawdopodobnie jakaś odmiana T2000, popularne na Dolnym Śląsku. Oczywiście taki magnetofon może też wczytywać programy nagrane w normalu.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2012-07-25 13:57:11)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Dzięki za obszerną odpowiedź.
Wydaje mi się, że w magnecie jest wstawiona jakaś płytka. Dziś zrobię zdjęcia i wstawię.
Gumki wyglądają na sprawne - przewija, kręci też na PLAY.
Kasety nagrane są w turbo na bank - nagrane są jednostronnie i wchodzi z 30 gier.
Robiłem jednakże tak, jak mówisz - ale i tak po chwili (krótszej lub dłuższej) wyskakuje SELF TEST.
Nie słyszę też wyraźnie "pilota". Nie umiem wyodrębnić go w innych dźwiękach. Generalnie te dźwięki nie są zbyt wyraźnie - muszę mocno podgłośnić TV, żeby je słyszeć.

9

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Porównaj z płytkami z tego posta.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

10

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Możesz wziąć jakąś krótszą grę, wrzucić na jakiś zwykły magnetofon i zsamplować, a potem tu gdzieś dołączyć? Podejrzewam, że żeby to wczytać musisz włożyć jakiś kartridż odpowiedni dla tych kaset.

11

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

No to jak programy masz nagrane tylko w turbo, to rzeczywiście w sposób opisany wyżej nic nie załadujesz. Musisz rozpoznać co to za turbo i zorganizować odpowiedni kartridż lub loader z taśmy.
A na kasecie nie ma żadnych napisów, typu 'blizzard', turbo 2000, AST, itp?

Szukaj na forum informacji o KWAS-ach, czyli spotkaniach atarowców we Wrocławiu, albo zajedź ze sprzętem w ten weekend do Głuchołaz na party http://www.atari.org.pl/party12/. Daleko nie masz, a może jeszcze zdążysz się tutaj z kimś umówić żeby zabrał parę kartridży turbo.

Poszukaj, w ostatnich postach, ktoś szukał towarzystwa na podróż z Wrocka.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2012-07-25 18:04:09)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Przejrzałem te zdjęcia zaserwowane przez "grzenia". Dziękuję bardzo za wypowiedzi. Jednak moje turbo jest inne.
Załączam jego zdjęcia.

Post's attachments

25072012346.jpg 630.6 kb, liczba pobrań: 2 (od 2012-07-25) 

25072012348.jpg 467.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

A ja bym powiedział, że to płytka nr 3 (inny layout) z linku, który podałem. Masz Turbo Blizzard.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2012-07-25 21:03:21)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

14

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Jeżeli tak jest faktycznie, to kartridż kupisz na allegro.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

15

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

uicr0Bee napisał/a:

Jeżeli tak jest faktycznie, to kartridż kupisz na allegro.

Dziękuję Panowie. Więc inwestuję w kartridż i odezwę się, jak przyjdzie.
Bo nie mam pojęcia, co dalej. Nie znam komend.
Pozdro

16

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Powodzenia.
Tak dla zasady, odpowiadając na post, który jest aktualnie ostatnim w wątku, nie cytujemy go. Czyli nie klikasz Reply w ostatnim poście.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Witam wszystkich. Jestem nowym forumowiczem, zajmuję się kolekcjonowaniem 8 i 16 bitowych komputerów i konsol. Jeżeli chodzi o Atari to posiadam konsolkę 2600 junior oraz zabawkę w postaci konsoli Flashbacka 3. Od kilku dni jestem również posiadaczem 65XE. 

Na początek ogrzeję temat i zapytam czy udało się rozwiązać problem opisywany w powyżej? Przy ładowaniu programu za pomocą Turgena poprzez adapter kasetowy po kilku chwilach pojawia się Self Test.

18

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Ja trochę się bawiłem w coś podobnego i wyszło mi: mp3 odtwarzacz (lub wyj. z PC audio) - elektronika - wej. do atari (sio).
Normal, Aht, turbo 2001 działa. Między zabawą chciałem stworzyć odpowiedni wav, ale cósik tam nie grało - nie pamiętam, musiałbym zaś wejść w temat.

analog+hex=?? ??

19

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Wiśnia87 napisał/a:

Na początek ogrzeję temat i zapytam czy udało się rozwiązać problem opisywany w powyżej? Przy ładowaniu programu za pomocą Turgena poprzez adapter kasetowy po kilku chwilach pojawia się Self Test.

Miliony osób próbowały i im wychodziło. Jeśli pojawia się szybko SELF TEST to problemem może być zbyt cichy sygnał lub niedokładnie włożona kaseta - sprawdź czy kiedy trzymasz cały czas wciśnięty klawisz PLAY to gra się wgrywa. XC12 tak miały.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: Problemy z magnetofonem - 65XE

Post nieważny. :)

Ostatnio edytowany przez humanoid (2015-11-29 10:53:17)

analog+hex=?? ??