26

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM napisał/a:

To stare zdjęcie, aktualnie nie mam już miejsca na ikony, grrrrrrrrr.

Dalej mnie dziwi, że jeszcze Ci to nie wyskoczyło (chyba, że masz WinXP z usuniętym), oczywiście po naszemu:
https://sr.ht/VRgy.png

.: miejsce na twoją reklamę :.

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Żadna kórwa nie będzie mi wyskakiwać, requestować, sugerować, nakazywać, żądać, ani doradzać. Wszystko to w skórwysyna powyłączałem lata temu; ma być tak, jak w Windows 95, a najlepiej tak, jak w Norton Commanderze.
Z resztą wrzuciłem NC na tego laptopa i co............? I działa oczywiście. Jak złoto.

No ale oprogramowanie oprogramowaniem: na Windows jest wszystko to, czego potrzebuje, więc będę próbował dzisiaj instalować, może się uda.

PS: Czemu "oczywiście po naszemu"; na różnych kompach mam też angielskie XP, a na mojej stacjonarce są w ogóle dwa na raz - jeden PL, jeden ENG.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

28

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Installka vmware player'a yest banalna https://kb.vmware.com/selfservice/micro … Id=2053973.

Instalka winxp na tym tez https://www.youtube.com/watch?v=a6B4Ng28Tts

Jak nie spelni oczekiwan to zawsze mozesz odinstallowac

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-01-27 15:21:44)

29

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Monsoft napisał/a:

Sproboj tej wersji http://webforpc.com/software/operating- … -download/
Ona ma od razu zintegrowane nowsze sterowniki (w tym sata)

Przecież to pirat w najczystszym wydaniu wraz z oprogramowaniem szpiegującym... (np widoczny na zrzucie ekranu maxthon).

Osobiście jestem zwolennikiem używania systemów jednak z licencjonowanych źródeł.

30

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Ja to bym inaczej podszedł do problemu, Linux + KVM i na tym Win XP.

Sam nie raz używam WIN95 ale mam do tego odpowiedniego laptopa P200MMX.

31

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

pawel: To byl tylko przyklad. Majac zainstalowane win xp mode masz legalna vm'ke z XP.
Druga sprawa XP jest juz nie supportowane i nie kupisz juz go z licenjonowanego zrodla bo ci nikt nie sprzeda.

Na ebayu mozna kupic ale czy bedzie dzialac ?

Trzecia sprawa. Legalny XP w wersji nie OEM (bo taki musisz uzyc inaczej to pirat taki sam jak z netu) kosztowal ok 500 zl czyli niejednokrotnie polowe ceny notebooka. Ciezko mi uwierzyc ze do celow nie komercyjnych bylbys taki sklonny wydac takie pieniadze. No chyba ze masz ich za duzo. A to juz chyba jestes w mniejszosci :)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-01-27 17:09:28)

32

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Cały czas zapoominacie, że dyskutujecie o Yerzu, więc jakakolwiek rozmowa na temat tego, czy Łydąłz jest legalny, czy nie, czy pozyskany z ekologicznego kakao wydobywanego z ziaren mikromiękkich wyciskanych przez amazońskie dziewice, nie ma *absolutnie* żadnego sensu. :D

Tym bardziej o stawianiu KVMów na kiju, równie dobrze moglibyśmy złożyć dowolny statek kosmiczny z projektu Apollo z klocków Lego.
W skali 1:1.
I wysłać go w kosmos.

Ja nauczyłem się doceniać upór i niezmienność platformową takich ludzi jak Yerzu, Kroll, czy pewien niepełnosprawny pan ze sceny Amigowej.  I myślę, że tak jest lepiej dla każdego - z jednej strony taki człowiek powoduje, że dana platforma nie umiera skoro ma użytkowników (a w przypadku niszowych jak MiNT nawet pomaga rozwijać), z drugiej zaś strony inni ludzie oszczędzają im i sobie nerwów przy ewentualnej migracji takiego człowieka, która tym bardziej boli im bardziej ktoś zapuści korzenie.

Ale nie, najlepiej zmieniać wszystko co roku tak jak M$ każe, by zatracić jakąkolwiek tożsamość, również tą cyfrową. Teraz jak tak patrzę, to ich różne dziwne eksperymenty z UI i kompatybilnością rzeczywiście mogą mieć na celu robienie użytkownikom wodę z mózgu, szczególnie łącząc to z agresywnymi kampaniami reklamowymi.

.: miejsce na twoją reklamę :.

33

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Ale zainstalowanie vmware playera czy virtual box na Windzie to po prostu kliknac. A to Yerzu potrafi ;)

34

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Klikać potrafy każdy, ale zasada działania VMów nie jest do końca taka prosta.
Poza tym, jego sprzęt nie obsługuje VT-x (wsparcia procesora dla wirtualizacji), więc to raczej nie będzie płynąć, wręcz przeciwnie - wirtualizacja będzie odbywać się w 100% programowo i będzie wolna jak magnetofon bez turbo.
Dodatkowo sprzęt nie ma jakichś super parametrów, więc najzwyczajniej w świecie nie uciągnąłby tego również pod względem wydajjności, gdyby owe wsparcie dla wirtualizacji miał.

A, i prosze nie mylić wsparcia procesora dla wirtualizacji (instrukcji VT-x) z jakimś mitycznym "bo na ikspe to nie moszna wyrtułalyzowacz", bo i takie głosy już w swoim życiu spotkałem.

Może jestem zbyt negatywnie nastawiony, ale wkurza mnie już ilość "rad" które udzielają ludzie bez znajomości okoliczności. Chociaż - owszem - sam święty nie byłem i mogłem się zaliczać do jednej z tych osób, ale ostatnio zmądrzałem.

.: miejsce na twoją reklamę :.

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

A nie znam się; kupiłem to, co było tanie, może komuś coś to mówi:

LAPTOP "HP250 N3050", 4GB RAM, 500GB HDD; DOS.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

36

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Monsoft napisał/a:

Druga sprawa XP jest juz nie supportowane i nie kupisz juz go z licenjonowanego zrodla bo ci nikt nie sprzeda.

Nie trzeba kupować "w licencjonowanym źródle", to nie ma nic wspólnego z późniejszą legalnością. Możesz kupić od babci z leżaka na targu i dopóki spełniasz wymagania licencji, to wszystko jest w porządku.

Monsoft napisał/a:

Trzecia sprawa. Legalny XP w wersji nie OEM (bo taki musisz uzyc inaczej to pirat taki sam jak z netu) kosztowal ok 500 zl

To nieprawda. Mogłeś kupić wersję OEM w sklepie bez komputera za 250 zł (sam tak kupowałem) i wszystko było w porządku. Licencja przypisywała się do komputera - to nie czasy wcześniejszych Windows, gdzie OEM oznaczało preinstalowanie.

PROTON napisał/a:

Ja to bym inaczej podszedł do problemu, Linux + KVM i na tym Win XP.

Chyba zapominamy, co Yerzmyey chce osiągnąć.

skrzyp napisał/a:

Poza tym, jego sprzęt nie obsługuje VT-x (wsparcia procesora dla wirtualizacji), więc to raczej nie będzie płynąć, wręcz przeciwnie - wirtualizacja będzie odbywać się w 100% programowo i będzie wolna jak magnetofon bez turbo.

Bzdura. Każdy w miarę nowy procesor Intela (włącznie z Celeronami) ma VT-x, bardzo bym się zdziwił gdyby akurat Yerzmyeya był wyjątkiem. A i nawet hipotetycznie gdyby nie miał, to przy dzisiejszej mocy CPU emulowanie guesta z XP byłoby pestką.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

37

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Nie postawisz nowego windowsa xp, a już na pewno nie prosto. Microsoft zamknął kanały aktualizacji. Więc stawiasz win xp i masz goło i wesoło, włącznie z Internet Explorer 6 i... dup.

Windows Update i cała masa innego szmelcu nie pójdzie bez IE8, a ten jest nie do ściągnięcia z Microsofta. Pozostają torrenty i stare płytki CD. Dalej jest nadal nieciekawie bo windows update nie da rady zaktualizować windows update.

Potem drivery.

Kolejna sprawa: UEFI boot. Windows XP nic o tym nie wie.

Krótko mówiąc: nie ma rzeczy niemożliwych ale szkoda wysiłku. Proponuję postawić windows 8, a na nim classic shell. Classic shell przywróci menu start takie jak w xp i parę innych drobiazgów znanych z xp znajdzie się także na swoim miejscu. Tudzież znikną kafle.

Do softu który nie rusza na ósemce postawić virtualboxa a na nim Windows 98.

Ostatnio edytowany przez pik33 (2017-01-27 19:06:36)

38

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

PS: apropos instalacji XP na Virtualboxie jest to samo co z prawdziwym sprzętem, minus UEFI i drivery. Leży Windows Update i parę innych rzeczy. Jedyne sensowne wyjście, jeśli ktoś ma chodzącego xp:

- stawiamy virtualboxa na tym XP, zakładamy wirtualną maszynę
- jakims norton ghostem albo podobnym sprzętem robimy obraz dysku C
- tym samym ghostem odplaonym na vboxie wrzucamy obraz na wirtualny dysk
- odpalamy maszynę wirtualną, w 9 na 10 przypadków - czasami trzeba coś zmienić w ustawieniach, czasami zapodać płytkę z XP - daje się doprowadzić dość szybko do uruchomienia

W ten sposób mamy sklonowaną oryginalną maszynę razem z softem, można ją sobie spokojnie zabrać na nowy sprzęt.

39

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

ie8 - paczka banalnie łatwo dostępna. Używać XP, jeśli się chce - czemu nie? Nawet dla samej idei. Przecież Atari też używamy. Od 30 lat z hakiem.

40

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

IE8 - szukać w sieci pliku "IE8-WindowsXP-x86-PLK.exe"

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

41

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Od siebie dodam to że już nie da się mieć legalnego XP. Niedawno instalowałem i nie ma już możliwości autoryzować system, nie działa . Musiałem wgrywać jakiegoś cracka mimo posiadania legalnych numerów, naklejki, płyty, książki itd.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

42

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

W grudniu aktywacja XP przez internet była jeszcze jak najbardziej możliwa. Nie przypuszczam, by to wyłączyli, bo byłyby mega gromy w internecie od userów. Nawet takie zabytki jak Office 2003 i Office XP bez problemu wciąż się aktywują.

Być może nie chciał się aktywować ten konkretny serial z jakiegoś innego względu - za duże zmiany w sprzęcie (jeśli OEM), zbyt wiele razy aktywowany klucz, klucz wyssany przez spyware, opublikowany gdzieś w necie i w związku z masowym użyciem unieważniony - itp.

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-01-27 20:07:49)

43

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

laborant napisał/a:

za duże zmiany w sprzęcie (jeśli OEM)

E tam, nawet jeśli automat nie chciał aktywować, bo z jakiegoś powodu uznał, że nie bo nie, to na linii telefonicznej bez problemu aktywowali.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

44

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

To już by trzeba pytać tego, kto miał problem z aktywacją. Może zamiast "dziękujemy, kod został przyjęty. generujemy teraz kod potwierdzenia" usłyszał inny komunikat...

45

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Co wy wypisujecie, jeszcze dwa dni temu aktywowałem polski XP na DELL GX240, czyli microsoft nic nie zawiesił.

Jeśli chodzi o XP, tylko 32-bity mimo iż posiadasz 64 bitowy procesor. Co do przeglądarki IE, olej to! Świetnie działają najnowsze Mozilla Firefox i Opera (nie działają tylko na starych procesorach bez SSE2, czyli Athlon XP itp)

Ja XP używam cały czas odkąd Windows 7 wyprowadził mnie z równowagi. Polecam też łatwy w instalacji Linux Mint 64-bit wersja Cynamon.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

46

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

IE8 bynajmniej nie służy do przeglądania stron ;) No może jakiemuś miłośnikowi oldskulu i samoudręczenia. Aktualizacja jest potrzebna, bo wymienia przy okazji trochę flaków w systemie operacyjnym, co pozwala uruchomić się temu i owemu.

47

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

dely napisał/a:

Nie trzeba kupować "w licencjonowanym źródle", to nie ma nic wspólnego z późniejszą legalnością. Możesz kupić od babci z leżaka na targu i dopóki spełniasz wymagania licencji, to wszystko jest w porządku.

Tyle to ja wiem, ale moj przedmowca sie uwzial na licencjonowane zrodlo tak wiec z licencjonowanego zrodla sie juz nie da kupic, a z nie licencjonowanego owszem.

dely napisał/a:

To nieprawda. Mogłeś kupić wersję OEM w sklepie bez komputera za 250 zł (sam tak kupowałem) i wszystko było w porządku. Licencja przypisywała się do komputera - to nie czasy wcześniejszych Windows, gdzie OEM oznaczało preinstalowanie.

Ja nie pisalem nic o preinstalowanych systemach tylko o OEM. OEM znaczy ze system zainstallowany nie moze byc juz przeniesiony na inny komputer:

"The main difference between OEM and Retail is that the OEM license does not allow moving the OS to a different computer, once it is installed. "

Dodatkowa roznica bylo to (nie wiem jak jest teraz) ze za support uzytkownika windowsa w wersji OEM odpowiadal sprzedawca a nie Microsoft.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-01-28 00:21:11)

48

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

skrzyp napisał/a:

Klikać potrafy każdy, ale zasada działania VMów nie jest do końca taka prosta.

A czy kolega YERZMYEY musi wnikac w zasade dzialania VMow ?
Malo kto w to wnika jesli dzialaja. Wnika sie wtedy jesli nie dziala cos lub trzeba cos z nich wiecej wycisnac albo Oracle lub Microsoft chce ciebie orznac na licencji :)

49

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

Ale chyba za mocno odbiegamy od glownego watka.
Tak wiec YERZMYEY ma w swoim HP procek CELERON N3050 ktory ma 2 rdzenie i wspiera virtualizacje VT-x EPT czyli nie powinno byc problemu z odpaleniem i znosnym dzialaniem VM'ki z XP.

Niestety Windows 10 nie posiada Windows XP Mode tak wiec kolega YERZMYEY bedzie musial sie zadowolic kopia od Pani Jadzi z bazaru lub images ISO od wasatego Mexykanina.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2017-01-28 01:07:19)

50

Odp: Instalowanie Windowsa XP na nowym laptopie HP

skrzyp napisał/a:

Poza tym, jego sprzęt nie obsługuje VT-x (wsparcia procesora dla wirtualizacji),

Ale gdy ten procesor (jeżeli to ten z tytułu sprzętu) obsługuje VT-x zgodnie z Intel ARK i potwierdził to @monsoft.
@MrKaczorsky Firefox wkrótce przestanie być aktualizowany dla XP i Vista.

Nie zmuszam nikogo do przesiadki na nowsze oprogramowanie, każdy korzysta z tego co chce, mnie to obojętne. Nie wyraziłem się aby nie korzystać XP.

Co do Secure Boot - jeżeli jest UEFI to na 99% jest ta opcja w BIOSie do wyłączenia - tylko co producent to inaczej się może nazywać. Jak możesz to wrzuć zdjęcia BIOSa gdzieś z menu BOOT  z BIOSa.
Secure Boot zauważyłem że na jednym z moich sprzętów nazywa się Restricted Boot
Jest jeszcze jedna opcja i też może być gdzies w tym miejscu co Secure lub inne opcje do BOOT a mianowicie Legacy Boot - jeżeli jest wyłączona to może to być powodem problemów z instalacją XP.

Do tego warto zmienić kolejność startu dysków w BIOSie i do istalacji ustawić CD/DVD jako pierwsze (ale to już pewnie wiadome) a HDD jako drugie. Tylko aby nie było ustawione tutaj jako pierwsze lub drugie żadne Windows Boot czy EFI Boot.

Co Win XP 64bit - to nie ma tam sterowników do większości sprzętów, to takie Win 2003 Server w dziwnej formie. Aczkolwiek w pracy mamy dostarczone 2 urządzenia z tym systemem i działają ale to sprzęt specjalistyczny za miliony złotych nie wpięty do żadnej sieci.

@Monsoft - widzę nie zrozumiałeś, nie uwziąłem się na licencjonowane oprogramowanie tylko wyraziłem swoje zdanie na temat tego konkretnego linku dotyczącego tego konkretnego XP. Dodatkowo wypowiedziałem się że JA preferuje takie oprogramowanie z legalnego źródła a nośniki zdecydowanie wolę od MS. W celu ułatwienia współpracownikom przygotowuje co jakiś czas obrazy WIM (XP to średnio dotyczy ale na upartego się da) do szybkiej instalacji systemu z sieci wraz z aktualizacjami oraz oprogramowaniem firmowym, ale są to obrazy przygotowane przez moją część działu i przygotowywane ze źródeł MS. Są do tego bardzo fajne narzędzia takie jak WAIK czy Windows ADK.

Co do zakupu licencji OEM to nowej się nie kupi od MS czy z innego źródła dystrybucyjnego MS. Ale właśnie jak to ktoś powiedział na bazarze się da. Sam swego czasu kupiłem karton "gratów" i mam np licencje Win98SE OEM nie używane, mogę nawet oddać sztukę w tej chwili a do tego nawet jak będzie używana to świetnie, komuś się przyda.

Co do wirtualizacji to zawsze można też przenieść system 1:1 z fizycznego na wirtualny, w 95% przypadków nie ma z tym żadnego problemu.

Mogę wspomóc z instalacją XP i zapraszam w tym celu do mnie.

Ostatnio edytowany przez pawel (2017-01-28 12:40:31)