1

Temat: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Bajka krótka, na początku 2008 u mnie w domku pojawił się internet radiowy, ja jeszcze wtedy kawaler ogarnąłem temat podłączenia, antenkę ustawiłem, podzwoniłem, MACi podałem i hulało (brak WiFi tylko kabel LAN(, dwa i pół roku później ślub, rodzice sprowadzają się na parter (dotychczas nie zamieszkały, szybki remont i te sprawy) no i przez bity miesiąc między piętrem a parterem wisiał kabel do netu, jakoś potem ogarnęło się drugi router, i teraz tak, główny od radia nadawał kablem na nowy z wifi, ogarnąłem, skonfigurowałem, i tak sobie to tyle działa, nie mogę narzekać. Ale ostatnio zaczęły się przeboje, restart głównego routera i na 5 do 30 minut wszystko gra, potem brak netu. Dzwonie, mówię co i jak a pan w słuchawce że ta konfiguracja nie ma prawa działać (dwa routery z DHCP), no to na jego rządanie wyłączyłem DHCP w drugim routerze, efekt przewidywalny, teraz mnie zbywają że antena nie domaga albo co innego. Teraz chcę znać waszą fachową opinie czy dwa routery w szeregu mają prawo działać z włączonym DHCP?

2

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

A można jaśniej? Tj. jakie urządzenia i do jakich portów (LAN/WAN) są podłączone? To może być ważne, bo porty oznaczone jako WAN i te jako LAN to zupełnie inne parafie (LAN ma zwykle własny DHCP serwer, WAN jest zwykle klientem DHCP).  Przyznam, że trudno jest to zle podłączyć, bo routery zwykle mają tylko gniazdko WAN - tam podłączasz toto z anteny/dostawcy, tam podłączasz kabel do 2 routera (w tym pierszym ten sam kabel jest wpięty do LAN).  jeżeli ustawiona jest maskarada, a zwykle domyślnie jest, to zwykle działa bez pudła.

Skoro podałeś MACi, to pewnie trzeba będzie owemu routerowi widzianemu przez dostawcę ustawić WAN MAC, na taki, który podałeś (mogło się to zdarzyć gdybyś zamienił routery miejscami).

Sprawdź jak długo Ci działa na tylko jednym routerze. Być może po podłączeniu drugiego sprzętu jakiś komp jest tak zawirusowany, że otwiera tysiące połączeń i któremuś z routerów kończy się pamięć.

Jeżeli sprzęt jest dostatecznie nowy, nie musisz używać kabla. Jest coś takiego jak Wireless Distribution System. Mimo swoich wad, w domu zadziała bez problemu. W googlach poszukaj po "openwrt WDS repeater".

3

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Jesli drugi router jest po stronie LAN pierwszego to jest takim samym klientem sieci LAN jak kazdy inny komputer i nie dla providera jest niewidoczny (za firewallem). Jesli podlaczyles port WAN drugiego routera do portu LAN pierwszego to tak jest i wtedy masz dwie sieci. Jesli drugi router jest po podlaczony przez port LAN do portu LAN pierwszego to rzeczywiscie bedzie konflikt DHCP. Wtedy trzeba na drugim wylaczyc DHCP i ustawic mu adres IP w sieci LAN pierwszego routera. Bedzie dzialal jako access point i nie ma wtedy znaczenia, ze jest to router.

4

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Tak jak napisał Lewis.

Sikor umarł...

5

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Zainteresuj sie trybem wifi bridge

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

6

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Jest tak jak Lewis na początku napisał, drugi router (ten co sieje na dom WIFI) jest podłączony do pierwszego jako klient.

Najważniejszy fakt że taki config działał przez jakieś 6-7 lat bez żadnego ale, teraz jaja się zaczęły.

Z tym zawirusowaniem dało mi do myślenia, ojciec ma tak zawalonego lapka (2,2GHZ, 4GB Ram czyli średnio) że Win 7 wstaje jakieś 15 minut a FF jakieś 3, cholera wie co on z tym kompem robi.

7

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Skoro działało i nagle przestało oraz zakładając, że nie zmieniałeś konfiguracji żadnego z urządzeń sieciowych, to skłaniałbym się do przyjrzenia się komputerom (jak już zauważył moff_x86). Powyłączaj wszystkim komputerom karty sieciowe i włączaj po jednym jednocześnie, sprawdź czy resety sieci nie są spowodowane którymś z konkretnych komputerów - być może któryś z nich przeciąża router.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

No i tak będę temat ograniał. niestety czasowo słabo więc najprędzej w poniedziałek, jakoś mi się szczerze nie widzi cały dzień siedzieć i po kolei wszystkie urządzenia podłączać więc pytanie takie czy jest jakiś soft który byłby wstanie wykryć aktywność konkretnych urządzeń podłączonych do danego routera, czyli widzę że do tego routera jest przykładowo 8 urządzeń podłączonych, najwięcej ruchu jest z tego urządzenia i przykładowo to urządzenie jest winowajcą. Oczywiście na 99% obstawiam jako winowajcę laptopa ojca, nie mniej chcę sobie ułatwić bo dokładne testy mogą cały dzień zająć, w sofcie routera nie widziałem opcji aktywności, co najwyżej mogę jakieś tam porty blokować baudrate przyhamować etc.

9

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Iron napisał/a:

pytanie takie czy jest jakiś soft który byłby wstanie wykryć aktywność konkretnych urządzeń podłączonych do danego routera

Tak, między innymi Wireshark pozwalający robić nasłuch dowolnego typu transmisji (WiFi, WiFi Monitor, Ethernet, USB) na różnych warstwach modelu OSI. W ten sposób otrzymasz cały zrzut Twojego ruchu w sieci, kto i co robi. Oczywiście, pamiętaj że pakiety w warstwie 4 i wyżej muszą przepływać przez Twój komputer. Można np. ustawić sobie routing.

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: Pytanko do speców od połączeń internetowych!

Witam,

Napisałeś o kilkuletnim działaniu konfiguracji i "nagłym" pojawieniu się przebojów sieciowych. Przypomnę tylko, że w routerach także znajdują się kondensatory elektrolityczne, które lubią "wysychać" (ściślej to się paskudzą okładziny bodajże wodorem). Miałem przeboje z Belkinami, Linksysami, z Siemensem więc i inne też mogą mieć ten problem. Ostatnio kupiłem za 50 zł monitor Samsung 910MP - jest prawie OK - to prawie to problem właśnie z kondensatorami. Jeżeli możesz skądś pożyczyć router to podmień i skonfiguruj. Jeżeli chcesz zaobserwować kwestie ruchowe - po prostu odłącz na początek wszystkie urządzenia od LAN i je po kolei włączaj obserwując na stronie zarządzania routerem statystyki ruchowe - to wystarczy.

Pozdrawiam

P.S. a tak na marginesie co to za sprzęty?

Ostatnio edytowany przez tOri (2017-02-25 20:18:48)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site