Temat: Do czego to mogło służyć?

Wpadł mi w łapki taki oto "Frankenstein" jak na załączonych zdjęciach. Planuję wywalić z niego tyle modyfikacji ile to możliwe i uzupełnić brakujące układy o wyjęte z innej 800-ki (która ma popękane ścieżki na płycie, więc jest świetnym dawcą). No i mam z niej obudowę w bardziej... standardowym stanie. Z tego chciałbym zostawić tylko rozszerzenie pamięci. Czy dobrze rozumiem, że ta klawiatura to taka mechaniczna jak była (chyba) w 1200XL?
Jak sądzicie do czego to mogło służyć? Ma wyjętą kość Basica. OS-u też nie ma, natomiast linie z niego są wyprowadzone na to duże zewnętrzne złącze. Jakby ktoś sobie dorobił zewnętrzny magazyn OS. Fajnie by było mieć schemat połączenia tego rozszerzenia. Ale najbardziej zastanawiają mnie kable podpięte pod przełącznik prądu.

Post's attachments

17101525_10212492132044831_95532240.jpg 97.51 kb, liczba pobrań: 1 (od 2017-03-13) 

17268940_10212492139725023_1212007351.jpg 104.87 kb, liczba pobrań: 1 (od 2017-03-13) 

17310453_10212492140685047_466891027.jpg 112.88 kb, liczba pobrań: 1 (od 2017-03-13) 

17310742_10212492135004905_542041859.jpg 94.74 kb, liczba pobrań: 1 (od 2017-03-13) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Do czego to mogło służyć?

Ja bym nie nic nie modyfikował. Taki egzemplarz to skarb.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Do czego to mogło służyć?

Te wszystkie kable i przełączniki na górnej obudowie z płytą łączy tak na prawdę tylko zasilanie (2 przewody) i jeden jedyny kabelek do Antica (pin 6, RNMI). A te kabelki przełączają linie na tych złączach DB9. Zamiast kości OS jest wyprowadzenie na tył do tego dużego dodatkowego gniazda - to i tak trzeba usunąć i włożyć odpowiedni układ, bo komputer nie ma szansy odpalić. Kolorowe przyciski po prawej stronie wyglądają na klawisze kursorów. Ktoś całkiem solidnie to poprzerabiał - ale większość z tego jest bezużyteczne bez osprzętu, którym sterował.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2017-03-13 19:23:00)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Do czego to mogło służyć?

Przycisk do RNMI + podmieniony OS - brzmi jak freezer. Drugie zastosowanie to w 400/800 pod RNMI jest podpięty klawisz Reset.

Cztery klawisze kursorów - F1-F4. Oryginalnie tylko w 1200XL, ale każdy OS XL/XE je obsługuje, więc wystarczy je podłączyć. Wciskane same przesuwają kursor, dodatkowe funkcje z Shiftem i Controlem. Dodatkowo z tymi klawiszami są związane dwie diody LED podłączane do PIA: jedna sygnalizuje blokadę klawiatury przez Control+F1, druga międzynarodowy zestaw znaków Control+F4.

Ostatnio edytowany przez Fox (2017-03-13 19:44:07)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

5

Odp: Do czego to mogło służyć?

Ciekawie to wygląda, nawet Stec tak nie robił.

6

Odp: Do czego to mogło służyć?

.. ja bym taki egz. także pozostawił w "oryginalnej" postaci :) Nawet ja nie mam podobnego sprzętu w kolekcji (ale niektórzy i tak twierdzą inaczej).

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Do czego to mogło służyć?

@Pin - a chcesz? Zamienię na płytę 800XL ale z dodatkową pamięcią 256KB, bo tylko tyle mi zostanie z tego Frankensteina jak z nim skończę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Do czego to mogło służyć?

nie mam na stanie sprawnego 800XL niestety.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Do czego to mogło służyć?

Szkoda, że wziąłeś tego dziwoląga na rozwałkę. To był typowo kolekcjonerski egzemplarz, przyszły rarytas. Bez znaczenia, że nie działał. Dziedzictwo kulturowe, kwalifikujące się pod zabytek techniki. Mówię to pół żartem, pół serio, ale bardziej serio. Po bojach będziesz miał zwykłe atari z 256 lub 320kb i nadmiarową obudowę nadającą się w sumie do śmietnika...  Warto?

10

Odp: Do czego to mogło służyć?

Być może masz rację, przynajmniej zgodnie z Twoim podejściem do sprawy. Aczkolwiek ja mam inne podejście. Chciałbym, żeby jednak zadziałał. Wiem, że jest dość... oryginalny. Aczkolwiek według mojego poczucia smaku, nie jest to jego zaleta. Jeśli reflektujesz to - jak pisałem Pinowi powyżej - chętnie wymienię całość za działającą płytę do 800XL z rozszerzeniem pamięci :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Do czego to mogło służyć?

Ile za to chcesz ?

12

Odp: Do czego to mogło służyć?

Nie chcę tego sprzedać. Chcę z tego zrobić działające 800XL z rozszerzoną pamięcią. Ewentualnie mogę to wymienić za działającą płytę z rozszerzeniem (obudowę i resztę mam).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Do czego to mogło służyć?

czyli jesli zakupie Ci sprawne 800xl na allegro i kaze wyslac na Twoj adres, to w zamian dostane tenze wynalazek. tak ?

14

Odp: Do czego to mogło służyć?

Sprawne, ale z pamięcią rozszerzoną tak jak toto ma na pokładzie. To tak.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.