Temat: SIO2IDE - problem, nie rusza

Zrobiłem sobie ten prosty kabelek i zaprogramowałem programem AVRprgwin (AVRisp programmer 2.0, polecanym na stronce SIO2IDE , który rozwiązuje problemy z programowaniem i chyba jest OK, weryfikacja również nie wykazuje błędów. Mam dysk 3.5" Conner 850 MB, który bierze zasilanie z grzybowego zasilacza, SIO2IDE podpiąłem pod SIO w Atarce i też z SIO wzięte jest +5V i GND. Sformatowałem dysk i nagrałem tylko podstawowe pliki z archiwum SIO2IDE czyli SIO2IDE.CFG i MYDOS453.ATR do głównego katalogu. Jako że świeżo po formacie, to defragmentację można było sobie darować.

I teraz:
1 - włączam zasilanie dysku i czekam aż się rozkręci
2 - włączam Atarkę z podpiętym SIO2IDE
3 - na początku świecą diody PWR, SIO, IDE
4 - po około 6 sek. od włączenia Atarki i SIO2IDE dioda SIO zaczyna
dość szybko migać
5 j.w. tylko po dalszych 24 sek gaśnie dioda IDE
6 i tak już zostaje.

Ma ktoś jakieś sugestie co może być nie tak?
Aha: jakie należy ustawić wartości FUSE do zaprogramowania? Ja tu nic nie ruszałem, programowałem tylko flash...

2

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

powiem tylko jedno witaj w klubie!

Jesteś kolejną osobą po mnie, Nostym, Arnim która ma tego rodzaju objawy po złożeniu sio2ide - zaczynam podejrzewać jedną z 2 rzeczy:

a) jakiś błąd na płytce drukowanej
b) bądź na schemacie ideowym

bo nie wierze aby 7 osób składało sio2ide i wszystkie robiły taki sam błąd - no chyba że jest skopany hex - ewentualnie soft do programowania Atmela ---> źle programuje procka

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

3

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Pigula - a ja juz myslalem ze cos Ci sie stalo :) Tak liczylem ze Tobie sie uda i mi tez pomozesz....
1. Plytka jest na pewno ok - sa ludzie ktorym dziala (no chyba ze ta seria ma jakis blad w wykonaniu ale nie sadze - sprawdze jeszcze ze wzorem)
2. Radzilem sie tworcy interfejsu i oto co sie dowiedzialem:
fuse musza byc inaczej zaprogramowane niz sa w momencie kupienia procka! Nie ma o tym slowa w dokumentacji a jak ktos jest len jak ja i nie sprawdzil do czego jest ktory bit to sie mogl naciac. Prawidlowe ustawienie bezpiecznikow (wg tworcy) to: Low Byte = 0xFF High Byte = 0xDF.
3. Tworca interfejsu tez sugerowal, ze cos nie tak jest z zaprogramowaniem procka. Tyle ze ja tez zrobilem verify i bylo ok. Ale w momencie jak sie ustawi wlasciwie fuse, procek przechodzi z taktowania wewnetrznego RC na zewnetrzny kwarc. W tym momencie stracilem kontakt komputera PC z procesorem :( Sprawdzalem dwa kwarce, probowalem programowac w osobnej podstawce jak i na plytce SIO2IDE. Bez skutku... Mozliwe ze uszkodzilem jakos procesor... Stracilem nadzieje i czekalem na pomoc Piguly ;D

Jak sie komus z Lodzi uda niech da znac...

4

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

no i proszę dzięki nosty za dane co do ustawień fuse - moje sio2ide ruszyło!!!!!!!!!!

Mam dwa procki zaraz zaprogramuje drugi i od razu włoże do układu - jeżeli również się zabootuje tak jak należy - to zapraszam w poniedziałek do mnie do firmy - Rzgowska 57 weź tego swojego (wymienimy się ja dam ci na 100% dobrze zaprogrogramowany układ!!)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

5

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Dzieki! Bardzo sie ciesze, ze Ci sie udalo - znaczy jest nadzieja :) Zglosze sie niezawodnie.

6

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Dely ponieważ jak się domyślam zarządzasz działem SIO2IDE dopisz na stronce tej zabaweczki że podczas programowania Atmela koniecznie trzeba zmienić FUSE na wartośći które podał NOSTY!!!!

Wówczas procesor na 100% poprawnie się zaprogramuje i SIO2IDE 4.2 zaczyna śmigać!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

7

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Zmieniłem ustawienia FUSE, ale na razie bez rezultatów  :( Ciekawe co jeszcze jest nie tak...   :?

8

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Witam,

Chciałbym rozwiać spekulacje co do programowania procków w SIO2IDE :!: :

ATmega32 i ATmega323 (SIO2IDE 4.X):
Low Byte = 0xFF
High Byte = 0xDF

ATmega161 (SIO2IDE 3.X):
Low Byte = 0xFF

ATmega162 (SIO2IDE 3.X):
Low Byte = 0xFF
High Byte = 0xD9
Ext Byte = 0xEF

Chcę jeszcze raz podkreślić, że:
- poprawnie zmontowany układ
- poprawnie zaprogramowany procek
GWARANTUJĄ w 100% działanie SIO2IDE

Jak ktoś ma problemy to chętnie pomogę w uruchomieniu.

Jutro nowe SIO2IDE wersja 4.3  :D . W pakiecie nowy FW, soft do programowania pod Win i dokumentacja z wyraźną notką dotyczącą FUSE.

Z nowości w sofcie:
- obsługa do dwóch dysków IDE (nowa komenda SIO $65)
- nie ma konieczności defragmentacji plików ATR

Marek M

9

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Dzieki! Bardzo sie ciesze, ze Ci sie udalo - znaczy jest nadzieja :) Zglosze sie niezawodnie.

Nosty zapraszam po odbiór jutro do firmy drugi układ działa bezbłędnie!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

10

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Zmieniłem ustawienia FUSE, ale na razie bez rezultatów  :( Ciekawe co jeszcze jest nie tak...   :?

Dostałem cynk z dobrego źródła :twisted: , że próbujesz odpalić układ który komuś budowałem - sprawdź miernikiem wszystkie rezystory i porównaj ich wartości ze schematem ideowym tak profilaktycznie!!!
ps. układ bez scalaka usb działa na 100%

-  dodatkowo sprawdź czy dobrze podłaczyłeś układ do gniazda sio,
-  ustaw układ jako master i jako d1 (czyli zwarte 2 zworki) i na początku 
   podłaczaj go do Atarki bez żadnej dodatkowej stacji.

Ewentualnie spróbuj z innym dyskiem!!!
Załóż jedną partycję i skopiuj tylko te pliki które są w archiwum sio2ide.

Musi ruszyć :)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Jutro nowe SIO2IDE wersja 4.3  :D . W pakiecie nowy FW, soft do programowania pod Win i dokumentacja z wyraźną notką dotyczącą FUSE.

Z nowości w sofcie:
- obsługa do dwóch dysków IDE (nowa komenda SIO $65)
- nie ma konieczności defragmentacji plików ATR

I zadne wzmianki dotyczacej poprawy dzialania usb 8O ??? lipa...
panie Marku nie odpisal pan na GG kiedy beda dostepne jeszcze plytki w wersji 4x ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

12

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

A o co chodzi z ta defragmentacja? Znaczy jak zaloze nowiutka partycje, sformatuje na FAT32 i skpiuje te 2 wymagane pliczki to muszeto obowiazkowo zdefragmentowac?  8O  koniecznie? znaczy driver nie umie czytac plikow podziabanych nakilka czesci? A moge te defragmentacje  zrobic pd XP?

13

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Jak wrzucasz pliki na czysty, swiezo sformatowany dysk to nie musisz defragmentowac. Z mojego doswiadczenia wynika ze po kazdym kasowaniu jakiegokolwiek ATR nalezy zdefragowac dysk - polecam do tego np. Diskeepera.

W nowej wersji 4.3 juz nie trzeba defragmentowac.

Dodam jeszcze ze jak ktos ma duzo czasu to moze defragmentowac podlaczona przez USB atarke ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

No to czekamy na wersje 4.3 na wiadomej stronie, Dely :)

15

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Czesc

A ja wlasnie zlozylem wersje 1.6, bo taka mialem plytke i taki atmel zostal mi po funce, wiec te wersje mam zamiar w tym tygodniu meczyc. Ale mam pytanie, na schematach wersji 1.6 i 1.7 jest avr 90s8515 ale z roznymi kwarcami, czy to prawidlowo? Nastepne wersje posiadaja juz wyzsze modele at ale kwarce sa raz 4.91 albo 7.x. Obawiam sie, ze te schematy maja bledy, bo w ktorejs wersji 3.x pojawia sie znow 90s8515! Kolejna sprawa, to jak sie maja fuse bits w 8515, bo autor nic nie wspomnial o tym archaizmie a mnie to interesuje. no i ostatecznie: mam programator rownolegly avr ale on lyka tylko postac binarna a nie hex. W jaki sposob mozna to zamienic?

pitb

16

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

A moge te defragmentacje  zrobic pd XP?

Ja to robie wlasnie w XP..

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Czesc

A ja wlasnie zlozylem wersje 1.6, bo taka mialem plytke i taki atmel zostal mi po funce, wiec te wersje mam zamiar w tym tygodniu meczyc. Ale mam pytanie, na schematach wersji 1.6 i 1.7 jest avr 90s8515 ale z roznymi kwarcami, czy to prawidlowo? Nastepne wersje posiadaja juz wyzsze modele at ale kwarce sa raz 4.91 albo 7.x.

Kwarca użyj większego (7.x)  bo został dodany ultra speed a co do samego programowania atmela (sofcik pod winde oraz schemacik prostego kabelka podeślę po powrocie z pracy czyli okolo 19:00)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Piguła: tak, to rzeczywiście egzemplarz złożony przez Ciebie. Sprawdziłem rezystory - OK, podłączenie pod SIO też, wczoraj jeszcze sprawdzałem połączenia na płytce i wygląda że też w porządku :!: Sam już nie wiem, zaprogramowanie OK, FUSE taki jak trzeba a tu dalej uparcie miga mi (dość szybko) dioda SIO. Po włączeniu na USB (zworka ON) objaw ten sam, po chwili świecenia SIO też zaczyna migać tylko wolniej niż w przypadku SIO2IDE.  O sso chozzzi :?:  :evil:  :rolleyes: A jakby się pozbyć z płytki tego kontrolera USB, hmmm... Ale chyba szkoda roboty i nie wydaje mi się, żeby to miało sens...

19

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

ZTCW to gdy dioda miga szybko to problem jest z dyskiem / jego podlaczeniem. Po przestawieniu w tryb IDE2USB dioda powinna migac powoli. Sprawdz podlaczenie HDD / przejsciowke. Na pewno dysk jest sformatowany pod FAT i jest na nim co najmniej 1 poprawny image ATR oraz plik sio2ide.cfg?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

20

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Tak, jedna partycja 812 MB, tylko 2 podstawowe pliki czyli MyDOS453.atr i Sio2ide.cfg z archiwum SIO2IDE umieszczone w katalogu głównym, FAT32. Ten dysk jest dość stary CONNER 3.5" - 850 MB i o dziwo bezzworkowy :!: , czyli jak się go podłącza do grzyba to nie trzeba się martwić czy ustawić go jako master czy slave, pełny automat  ;) Może dlatego z SIO2IDE są kłopoty :?: Skoro szybko migająca dioda SIO świadczy o problemie z dyskiem, zatem jest nadzieja, hmmm... Muszę dorwać innego twardziela w takim razie.

21

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Ke :?:  :?:  :?:
W zyciu nie slyszalem o dysku bez zworek. Owszem sa takie w Cable Select, ale ja takim nie wierze i zawsze ustawiam (czyt. wmuszam) Master/Slave jak przykazano.... Ciekawostka.
Sprawdz jeszcze czy na płytce drukowanej dysku (od spodu) nie ma takich mikrozworek - Connery (i w ogole stare dyski) czasem tam maja. Moze po prostu jest ustawiony w jakis automatyczny tryb, a SIO2IDE wymaga jawnego Master? Pisze tylko swoje sugestie, bo ani nie mam SIO2IDE, ani nie mialem takiego dysku w reku... :)

22

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Są takie dyski, ale - one się zawsze ustawiają na master. I są to tylko dyski 2,5", przynajmniej ja nie spotkałem większego ;)

Sikor umarł...

23

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

No to nie jest w takim razie żaden automat, ale po prostu wmuszony master. Pewnie do starych notebookow takie montowali... A Jacques pisał o dysku, który sam się ustawia na master lub slave. Ja tak to zrozumiałem  8)

24

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

BTW: bo tak to opisał. Ale moim zdaniem - u niego jest problem z przejściówką, czasem tak się zdarza, na grzybie przejściówka odpala, a na atarce nie :( I szukaj dziury w całym ;)

Sikor umarł...

25

Odp: SIO2IDE - problem, nie rusza

Jaka przejsciowka? Przeciez napisal, ze to dysk 3,5". Ja stawiam na zworki na płytce drukowanej dysku ;)