Temat: Upgrade SpartaDOS X

Chciałbym zrobić upgrade carta SDX 4.20 do wersji 4.22. W związku z tym czy wystarczy tylko wymienić zawartość EPROM'u, czy może różne wersje były konstruowane wg innych schematów?
Z dokumentacji Pasia do wewn. Sparty wynika, że 4.21 i 4.22 oparte są o ten sam schemat - OK. Podejrzewam że w przypadku carta 4.20 też wystarczy wymiana EPROM'u, ale czy na pewno?

2

Odp: Upgrade SpartaDOS X

po prostu spróbuj :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

3

Odp: Upgrade SpartaDOS X

No, dzięki za pomoc  ;) Muszę wylutować EPROM, wlutować podstawkę, zaprogramować kość w punkcie, który się dość ceni... Wolałbym to zrobić na pewniaka...  :?

4

Odp: Upgrade SpartaDOS X

zaprogramować kość w punkcie, który się dość ceni...

Tzn. ? ile ;/ ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: Upgrade SpartaDOS X

Nie pamiętam dokładnie, ale z 20 PLN (kasowanie i programowanie) albo więcej chyba będą chcieli... Jak nie zadziała to znów kasowanie i programowanie do starej wersji  :? A teraz kasa mi potrzebna na dysk 2.5" do SIO2IDE, więc to nie jest właściwy moment na "eksperymenty" czy upgrade SDX zadziała czy nie   :twisted:

6

Odp: Upgrade SpartaDOS X

W najprostrzym układzie powinno działać;- chyba że cart był "zabezpieczany" przed kopiowaniem (poplątane linie adr. + zdarte pilnikiem oznaczenia scalaków - tak kiedyś zabezpieczali). Wyjścia nie ma, a wylutowanie scalaka nie jest wcale dużym problemem. Epromy łatwo się przegrzewają, więc trochę ostrożności przy całości operacji - zalecane.  :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Upgrade SpartaDOS X

A oplaca sie w ogole upgradowac z 4.20 do 4.22?

Czy ktos ma gdzies wylistowane roznice miedzy wersjami?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

8

Odp: Upgrade SpartaDOS X

Co do kwestii elektroniczno-technicznej nie ma problemu z wylutowaniem i zaprogramowaniem, damy rade  8) Scalaki nie są popiłowane, płytka wygląda jak najbardziej normalnie, tylko właśnie się zastanawiałem czy 4.20 i 4.22 na podstawie takiego samego schematu ideowego były robione. Co do różnic - dobre pytanie, przyznam się szczerze nie wiem za bardzo. Kiedyś coś mi się obiło o uszy że 4.19 ma jakiś poważny brak, ale już nie pamiętam co to było. W stosunku do 4.20, 4.22 przy bootowaniu pisze "sweet 16 not detected". Tylko czy to znaczy że 4.20 nie obsługuje rozszerzki na 65816, czy tylko że nie daje takiego komunikatu... Diabli wiedzą  ;) Znacie może jakiś sposób/programik, którym możnaby zmienić kolor tła w interpreterze poleceń SDX? Bo niebieski nie jest zbyt przyjazny dla oczu, marzyłaby się gustowna szarość lub czerń  :)

9

Odp: Upgrade SpartaDOS X

Wrzuć do AUTOEXEC.BAT: POKE 710,kolorek :) A jak chcesz na stałe, to uderz do mnie na priva podeślę Ci coś w tym temacie.

Wg mnie numery wersji są na tyle blisko siebie, że różnice najprawdopodobniej dotyczą samego kodu. Jeśli chodzi o mieszanie linii (a)dresowych, o których wspomina Pinek, to może pomóc coś takiego:

1. Zgrywamy zawartość EPROMU z wersją 4.20 i zapisujemy do pliku.
2. Bierzemy plik SDX420.ROM.
3. Patrzymy jak poprzeplatane są bajty dwóch powyższych plików.
4. Bierzemy plik SDX422.ROM i mieszmy go zgodnie z ustalonym przed chwilą przeplotem.
5. Wrzucamy pomieszany plik 4.22 na EPROM.

W razie czego dysponuje programem zapisującym każdy z panków SDX do osobnego pliku.

A teraz znane mi różnice:

1. Po uruchomieniu 4.22 komunikat o braku Sweet-16 (mowa oczywiście o standardowych Atarkach z 6502). Do czego Sparcie potrzebny 816 - nie wiem. Może tylko po to, by ustawić wektory prerwań w RAMie pod ROMem pod właściwymi dla 816 adresami?

2. Inne działanie prompcika. W 4.20 chcąc mieć literę dysku i ścieżkę trzeba było ustawić PATH na $L:$P>, w 4.22 - $L$P>.

3. Różne adresy niektórych procedur systemowych (w większości o 2 bajty do przodu, ale są wyjątki), przez co, o mało nie popełniłem gafy podczas analizowania jednego programu z carta ostatniej wersji SDX.

4. Oczywiście część programów z modułu jest w nowszych wersjach (m.in. ATARIDOS.SYS i INDUS.SYS).

5. Podejrzewam, że usunięto część błędów i dodano nowe. :twisted:

6. Inny numer wersji po wydaniu polecenia VER. ;)

Konkluzja: nichil novi sub Iovi.

Być może różnic jest więcej, ale...

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

10

Odp: Upgrade SpartaDOS X

Co do prompcika to jeszcze to: 4.20 łamie ścieżki do podkatalogów poprzez ">" zaś 4.22 jak w MS-DOS "".

11

Odp: Upgrade SpartaDOS X

ZTCW to i ">" i "" jest poprawnym łamaczem sciezek w obydwu wersjach. W 4.22 na 100%, bo mam i dzisiaj uzywalem obydwu.

12

Odp: Upgrade SpartaDOS X

No dobra, wracając...  ;) Zna ktoś sposób/programik do zmiany koloru tła pod interpreterem SDX?

13

Odp: Upgrade SpartaDOS X

Sprawdz maila.

14

Odp: Upgrade SpartaDOS X

Serdeczne dzięki!  :)