Temat: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Witam,

Popełniłem ostatnio taki układzik według projektu Hias'a: https://www.horus.com/~hias/atari/#sram512k. Zaprojektowałem własną płytkę tak by w Atari 65XEN pasowała pod CPU i PIA i by nie trzeba było lutować zbyt wiele. W sumie to się prawie udało, bo większa pamięć się niby pojawiła ale różne programy różnie to widzą i tak naprawdę nie mam pojęcia jak to sprawdzić. Czy ktoś mógłby  życzliwie rzucić okiem na schemat/projekt/film i inne by potwierdzić o co chodzi? Mam wrażenie, że GAL nie odłącza Antica podczas testów a całkowita dostępna pamięć to 320KB. Postaram się zrobić głębszą retrospekcję, powiem tylko, że podmieniałem GAL-a, RAM i PIA (oryginalnie był 6521). Dodam jeszcze, że MMU to C061618

schemat
pcb
pcbm

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-04-03 21:55:45)

Post's attachments

sram-pcb2.png 100.06 kb, liczba pobrań: 4 (od 2019-04-03) 

sram-schemat.png 49.41 kb, liczba pobrań: 9 (od 2019-04-03) 

sram13v2.zip 16.53 kb, liczba pobrań: 40 (od 2019-04-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

2

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Wiesz co, to co pokazałeś na filmie to wygląda jak by wszystko było dobrze, ale rozszerzenie działa w trybie 256kB bez dostępu osobnego Antica - czyli sytuacja jak EN5-closed; EN7-open. Wówczas masz 256kB rozszerzonej pamięci. To jest 16 banków po 16kB =256kB i nie chce być inaczej:-) Programy pokazują ci natomiast 320kB, bo pokazują łącznie z pamięcią podstawową, czyli 64kB+256kB, no to wychodzi mi 320kB i też inaczej być nie chce.

Co się dzieje jak zmieniasz zworki?

Ten pierwszy program którego używasz pokazuje na 100% poprawnie wszystko, tylko że on nie testuje pamięci a jedynie pokazuje ilość dostępnych banków na podstawie konfiguracji portu B. Możesz na włączonym programie zmieniać zworki i chyba wtedy spacją (lub czymś innym, bo piszę z głowy) się odświeża i można szybko zobaczyć jak się co zmienia.

Drugiego programu, którego używasz do testowania pamięci nie znam, ale powiem, że przy SIMMexp testowałem wiele różnych programów i jakoś nie mam zaufania do nich, bo wiele z nich bzdury pokazuje, zwłaszcza stare programy. Zajrzyj do mojego wątku 1MB bez kabli, tam podawałem dwa dobre, 100% skuteczne i poprawne programy do testowania pamięci.

3

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Dzięki Mq za szybką odpowiedź. Sprawa wygląda tak: jak zazworkowane jest EN5 to dostępne jest 8 banków a jak EN5 i EN7 to 16 ale wtedy np przy ładowaniu Sparty pojawiają się krzaki graficzne - Jakby Antic miał podmieniony na chwilę obszar pamięci obrazu. Nie  testowałem tego jeszzze w innej atarynce a ta jest jakby trochę po przejściach... sprawdzę jeszcze zaproponowane przez Ciebie programy...

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Programy programami, ale najpierw musi być widać poprawną ilość banków, a dopiero w drugim kroku poprawność samego RAM-u.

Pierwszy krok testuj programem MEM TEST 1.0, który pokazałeś. On dobrze pokazuje zawsze banki jeśli jest wszystko w porządku z układem, no i możesz zmieniać zworki i odświeżać, co daje szybkie sprawdzenie wszystkich możliwości. Widzisz tam też, które bity portu B są aktywne - porównaj to z opisem ustawień zworek, który masz opisany na schemacie Hias'a.

Ty, a patrzę jeszcze na twoje zdjęcie i dobrze tam widzę, że MMU PIN6 siedzi w podstawce? Chyba tak, więc po prostu wyjmij go stamtąd i pewnie wszystko ruszy:-)

5

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Hurra! I dobrze widziałeś... a ja to przeoczyłem w tekscie (albo nie doczytałem w opisie) - teraz po wyjęciu 6 nogi MMU z podstawki MEM-TEST pokazuje łącznie 32 banki, czyli 567 KB. Mq - szacunek i podziw... a ja zrobiłem 2 podejścia z PCB u przyjaciół z Azji... :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

6

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Ja tego nie szukałem w opisach ani tekście Hias'a - zrobiłem trochę różnych rozszerzeń i się z nimi nawalczyłem, to już na pamięć wiem co jest na których pinach układów:-)
Zanim napisałeś hurra, zacząłem pisać, że jestem prawie pewien, że o to chodzi, a teraz jesteśmy całkiem pewni.
PIN6 MMU to sygnał MAP połączony na płycie z PB7. Dlatego bit 7 portu B Ci nie działał, więc miałeś połowę dostępnego RAM-u w trybach, w których wykorzystywany jest bit 7 portu B. Wszystko się zgadza idealnie:-)

Sprawdź teraz wszystkie tryby po kolei, przetestuj też RAM obydwoma programami które podawałem w moim wątku (są tam też linki). Jak w programach nie będzie błędnych banków to masz wszystko dobrze.
Tu masz link do postu, w którym podawałem jakie to programy i skąd ściągnąć:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 89#p247789

Na koniec odpal gry i dema. Tryb z osobnym dostępem Antica sprawdzisz w demie Video Blitz - jak nie ma osobnego dostępu Antica, to jest czarne tło i tylko tęczowy znak Atari, a jak jest osobny dostęp Antica, to w tle jedzie takie 3D z dyskietek.

Edit: swoją drogą ponieważ pin 6 MMU idzie do pinu 17 PIA, a PIA masz przesunięty, to można by na płytce przy PIA rozłączyć pin 17 z podstawką i z podstawki wziąć sobie ten sygnał MAP, a z PIA sygnał PB7. MMU noga 6 zostaje wtedy w podstawce, i nic do niej nie lutujemy - miałbyś jeden kabelek mniej na płycie:-) Sorry za taką uwagę, ale ja już jestem zboczony na punkcie likwidowania kabelków po moich rozszerzeniach:-)

Edit2: A jak już będzie wszystko działało, to napisz jeszcze później coś jak się sprawuje ten patent z baterią i do czego można to w praktyce wykorzystać. Bardzo jestem ciekaw tego rozwiązania.

Edit3: Aha, no i zapomniałem o najważniejszym: gratulacje, bo bardzo ładnie Ci to rozszerzenie wyszło.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-04-03 22:40:54)

7

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Wczoraj, ze względu na późną porę nie przetestowałem pamięci pod kątem występowania błędów a jedynie dostępność banków i stabilność komputera. Wcześniej z racji zwarcia nogi z 6 MMU z 6 nogą podstawki komputer był z lekka niestabilny - jak wspomniałem miałem wrażenie, że MMU nie odcina Atcica przy dostępie do pamięci przez CPU. Efekt był taki, że nawet listing plików z dyskietki powodował wywalanie tymczasowych krzaków podczas listowania listy plików. Efekt znikał gdy zapięty był tylko EN7 lub otwarte EN7 i EN5 (ale wtedy była dostępna tylko pamięć stokowa). Dziś jak mi się uda (pewnie też w nocy po pracy) zrobię bardziej gruntowne testy. Zastanawiam się też jak wykorzystać, i czy jest soft do wykorzystania nadmiaru pamięci jako bardzo szybkiego nieulotnego RAMdysku...

Jeszcze raz wielkie dzięki Mq za szybką diagnozę bo już zacząłem się zastanawiać co jest  ze mną nie tak - projekt odtwórczy żadnej filozofii, fizyka taka sama, "dobre rady" zaimplementowane na tyle na ile potrafię a tu zonk! i nie bangla. :-)

A teraz już mi zapał wrócił!

Pozdrawiam,
pancio

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

8

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

w przypadku tego rozszerzenia sprawdź, czy to co zapiszesz do pamięci ext będzie jednakie z tym, co odczytasz.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

W przypadku każdego innego rozszerzenia pamięci, jakie by ono nie było, zawsze sprawdza się dokładnie to samo, i do tego właśnie służą przytoczone programy:-) Czyli zapisuje się informacje w różnych konfiguracjach i odczytuje się czy są takie same - na tym właśnie polega test pamięci:-)
W przypadku małego Atari jeszcze dodał bym, że z racji mocno pływających timingów, które dodatkowo zmieniają się dość znacząco pod wpływem temperatury, należy również przeprowadzić szereg testów tuż po włączeniu kompa, oraz później najlepiej zapuścić PROG2.OBJ - nawet na kilka godzin. Program ten testuje pamięć w kółko ją zapisując i odczytując i zatrzymuje się jeżeli wystąpi jakiś błąd. Jeżeli nie ma błędów, to leci w nieskończoność testowanie. Program testuje pamięć tymi samymi algorytmami co XMS TESTer 1.0, którego wyniki są dla mnie najbardziej wiarygodne. Dodatkowo eXtended RAM Test 0.21.0 stosuje inne algorytmy, więc się fajnie uzupełniają. Z doświadczenia - a trochę już tych rozszerzeń różnych uwalczałem - powiem, że jak te programy dobrze wszystko pokazują i działa to bez względu na temperaturę ani moment uruchomienia, to będzie wszystko chodziło na 101% stabilnie.

10

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Mq napisał/a:

Edit3: Aha, no i zapomniałem o najważniejszym: gratulacje, bo bardzo ładnie Ci to rozszerzenie wyszło.

Przeoczyłem... dziękuję za uznanie ale daleko mi do profesjonalistów - mam kogo gonić :-)

A wracając do tematu, wczoraj w nocy korzystając z ciszy próbowałem odpalić eXtended RAM Test 0.21.0 i XMS TESTer 1.0 pobrany z AO ale odbiłem się od ściany... Pierwszy nie chce się nagrać na wirtualną dyskietkę (DD w AspeQt pod Debiana) a drugi się zawiesza przy wczytywaniu. Jestem pełen obaw, że coś może jeszcze być niehalo. Piszę to tylko informacyjnie bo nikt z was nie wywróży z fusów o co kaman, po prostu muszę przeprowadzić gruntowne testy i zmniejszyć ilość możliwości wystąpienia fail-a. Bo ja to w ogóle ortodoks jestem :-) Pracuje natywnie na Linuksie i wyznaje zasadę, że jak się nie da czegoś na Linuchu odpalić to znaczy, że się nie nadaje do użytku. I może AspeQt coś tu nie ten tegez z moim SIO2PC. Spróbuję zrzucić soft na dyskietkę i zrobię alternatywny test z SIO2PC na stokowym 130XE.

Aaa.. zrobiłem test z Blitz-em i komp jakby się zawiesza podczas wczytywania - w pewnym momencie pokazują się krzaki ze zwalonej DL Antic-a i komp chyba idzie w maliny. Testowane na ustawionym EN5 i obu (EN5 i EN7). Gry chodzą, ale nie wiem jaki tytuł wziąć pod większy ram.

Pozdrawiam,

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-04-05 06:42:06)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

11

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

To trochę wygląda nieciekawie. Prawidłowe pokazywanie ilości RAM przy wszystkich ustawieniach oznacza, że masz poprawnie wszystko zmontowane jeśli chodzi o logikę i poprawnie zaprogramowanego GAL-a. Natomiast brak możliwości odpalenia softu do rozszerzonej pamięci i wieszanie się pokazuje, że coś jest nie tak z samym RAM-em. Jednak tak jak piszesz, przy tej ilości informacji to jest wróżenie z fusów, ale problemy do sprawdzenia są takie:
- uszkodzona pamięć RAM
- zwarcia/niedolutowania przy pamięciach
- niewłaściwe kości pamięci
- problemy timingowe
Gier nie masz co odpalać jak nie ruszają programy testowe, ale gier jest pełno, np. Commando, Crownland, Laura i wiele innych.
Ja zawsze odpalam demo Numen i przepuszczam całe, ono dobrze pokazuje wszelkie problemy jeśli ma coś takiego wystąpić.

12

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

simmexp i timingi... brrr... :<

Pozdrawia znad pcb C64 z PLA do wymiany :|

13

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Pogoda jak widać nie zachęca do wyjazdu na majówkę, za to mobilizuje do zaległych tematów. A rozszerzenie RAM 512 Hias'a wydaje się być tematem ciekawym i wartym końcowego rozpracowania. Zmieniłem trochę scenariusz testów: rozprułem inną płytę komputera 65XE (płyta 130XE, 4-bitowa). Z premedytacją wybrałem tę płytę, gdyż układ scalaków "wydawał" się identyczny jak z wcześniej testowaną płytą do 65XE (Ram 1-bitowy). Słowo "wydawał" ma tu uzasadnienie takie, że moduł pamięci osadzony na CPU i PIA wydaje się z lekka opadający z prawej strony ku dołowi.

65XE_130xe_SRAM512

Na szczęście podstawki zwykłe niwelują tę niedogodność (a przynajmniej, tak mi się wydaje). Komputer działa stabilnie, nie wiesza się itd. Test za pomocą eXtended RAM Test 0.21 wykazuje poprawność zainstalowanej pamięci w 32 bankach:

eXtendedRAMTest0210


Będąc zadowolonym z "elastyczności" mojego modułu przeszedłem do testów software-owych...

1. SelfTest
Test1 (64K only: SN5=SN7=OPEN) PASS

Test2 (64K+256K: SN5=CLOSED, SN7=OPEN) PASSED
W tym trybie SelfTest przechodzi sprawdzając też dodatkowe banki pamięci jak w 130XE - oczywiście tylko dodatkowe 4 banki
SelfTest2

Test3 (64K+???): SN5=OPEN, SN7=CLOSED) PASSED/FAILED?
Nieopisany przez Hias-a na schemacie tryb ustawienia pamięci. Według  eXtended RAM Test 0.21 jest to 256K dodatkowego ramu. SelfTest przechodzi do końca i po ostatnim 48 bloczku pojawia się czarny ekran. System idzie w maliny.

Test4 (576K: SN5=SN7=CLOSED)   PASSED/FAILED?
Test niby przechodzi do końca bez problemów ale zaraz jak tylko kończy się test 48-go bloczku pamięci Antic zaczyna wyświetlać bzdury... pozostaje RESET.

2. Gry i dema (w trybie 64 + 512) PASSED
W dalszej części testów postanowiłem przetestować zachowanie się RAMu przy bardziej konkretnych zadaniach.
Test5. Crovland
Gra wczytuje się bez problemów, uruchamia i da się grać. Niepokojące jest tylko czasami "migotanie" postaci:

Czy to normalne?

Test6. Numen (PASSED)
Tu nie było również zaskoczenia, choć to chyba najbardziej wymagający program jeśli chodzi o pamięć.
SpartaDOS X z Side2

Test7. Laura (PASSED)
Wczytywanie zaniepokoiło mnie sekundowym krzakiem Antic-a ale i intro i gra wczytały się normalnie, wyglądały normalnie i grało się normalnie.

Test8. VideoBlitz (FAILED)
Wczytywanie przebiegło normalnie, natomiast nie widać przesuwających się dyskietek pod tęczowym logo. wnioskuję, że program nie wykonuje się poprawnie.

I co Wy  na to Panowie? Co powinienem jeszcze sprawdzić?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

14

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

W crownlandzie sprajty mnożone softwarowo, mruganie może występować, więc ok.

15

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

A to nie jest tak, że videoblitz działa tylko w zgodności pamięci ze 130XE? Bo ak mi się kojarzy (chociaż mogę się mylić)?

Sikor umarł...

16

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Crownland potwierdzam: postać miga na każdym kompie - ten typ tak ma.

Videoblitz - jak odpalimy w trybie pamięci z odrębnym dostępem Antica, to na wierzchu mamy tęczowe logo Atari, a w tle jadą te dyskietki. Natomiast jeżeli odpalimy w trybie pamięci bez odrębnego dostępu Antica, to mamy tylko tęczowe logo, a tło jest czarne. Takie zachowanie tego dema jest poprawne.

17

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

@Sikor, masz rację - Nawet podczas wczytywania pojawia się intro mówiące o tym by wyłączyć wszelkie rozszerzenia i zostawić gołe 130XE. W moim przypadku było  65XE + rozszerzenie, więc pozostawiłem je włączone.

@laborant, dzięki za potwierdzenie faktu. Tak podejrzewałem ale widząc tę grę po raz pierwszy i do tego na diagnozowanym sprzęcie to miałem wątpliwości...

@mq, dzięki za potwierdzenie, że występowanie objawów występuje w obu przypadkach.

W związku z powyższym, mogę przyjąć że dopałka RAM-u na SRAM-ie stała się faktem? :-) W związku z powyższym - dla pierwszych pięciu "odpowiadaczy" płyteczka PCB gratis (+poczta) - jeśli oczywiście będą zainteresowani.  :-)

EDIT1:
Po tym co powiedział Mq coś mnie tknęło... postanowiłem sprawdzić tryb EN7=CLOSED, EN5=OPEN i...

videoblitzEN7onEN5off

Czyli nieopisany tryb dostarcza funkcjonalności osobnego dostępu do pamięci przez układ Antic-a.. miodzio :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-04-28 13:55:44)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

18

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Edit: w sumie poniższe nie ma już znaczenia, bo pancio.net wyedytował wpis powyżej i sam doszedł do tego co napisałem:-) Zbiegły nam się posty w czasie:-)

@pancio.net, jeśli działa Ci to rozszerzenie poprawnie na 512k, to wszystko fajnie, ale jeszcze powinno zadziałać to Videoblitz, bo przecież to rozszerzenie ma tryb z odrębnym dostępem Antica do pamięci.
Wiem, że Videoblitz ma ten komunikat o przełączeniu rozszerzeń, ale demo to działa poprawnie np. na SIMMexp ustawionym na 512kB z odrębnym dostępem Antica, więc myślę, że powinno działać też na każdym innym rozszerzeniu pamięci zgodnym ze 130XE bez względu na jego wielkość. Większa ilość dostępnych banków w niczym nie powinna przeszkadzać, a demo sobie powinno korzystać z tych, które potrzebuje.

Myślę, że powinieneś znaleźć wśród różnych ustawień zworek takie ustawienie, żeby działało Ci to Videoblitz - co prawda jest mała garść rzeczy korzystających z odrębnego dostępu Antica do pamięci, ale skoro to rozszerzenie ma taką opcję, to szkoda, żeby nie działała.

Pozostałe ustawienia nieopisane w dokumentacji, w których miałeś krzaki, można olać, bo najpewniej są to ustawienia zworek, które nie były przewidziane w projekcie urządzenia i po prostu nie należy tak ich ustawiać.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-04-28 13:43:02)

19

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Chętnie bym przytulił jedną płytkę na testy :)

20

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

W takim razie zostały jeszcze 4...
@_kriss_ zapodaj jakieś namiary na priv.

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-04-29 05:41:15)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

21

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Ja też poproszę o jedną płytkę. Wysyłam zaraz PW.

22

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

A ja mogę prosić?

23

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Jasne. :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

24

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

I ja poproszę dwie sztuki. Już piszę PW.

25

Odp: Rozszerzenie RAM w/g projektu Hias'a

Półtora roku później? ;)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.