1

Temat: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Jak pewnie niektórzy wiedzą - przymierzam się do produkcji. Chodzi o obudowę typu: https://images86.fotosik.pl/353/269cfe0f4e8d7b27.png - nieco zmienione optycznie, ale z zachowanymi wymiarami. Niestety, wszelkie kalkulacje wychodzą drogo - około 25-30zł/szt to minimum. Teoretycznie miałem testować tańsze, ale nie udało się.
A teraz o co chodzi: carty byłyby produkowane z formy wtryskowej, daje to swoje koszty (duże). Zaletą jest jakość i trwałość, która póki co jest dużo większa niż z druku 3D (choć i taki mi proponowano). Stąd ankieta o takich obudowach, proszę też o info w komentarzach.
Aha, nie liczę na sprzedaż i ilości jak u Maszczyka, taka cena jest nieosiągalna, chyba, że ktoś zamówi od razu z 5000 sztuk - bo jeśli to będę robił i tak mniejszy nakład póki co, bo nie sprzedam tego w 30 lat w takiej ilości ;)
Aha, ja zaznaczam opcję Sam nie wiem - choć będę potrzebował na własne potrzeby około 50 sztuk.
====
Jeszcze prośba do zainteresowanych osób o wpisywanie orientacyjnej liczby sztuk - niezobowiązująco, to nie jest deklaracja zakupu.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2019-07-09 18:32:51)

Sikor umarł...

2

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Zagłosowałem, że cenę podam w komentarzach, bo to trochę zależy od kilku czynników. Na swoje potrzeby jestem zainteresowany kilkoma sztukami takiej obudowy, pewnie od 3szt do 10szt w zależności właśnie od ceny. Przy cenie do 20zł wziąłbym około górnej granicy przedziału, który podałem, ale przy 30zł, to pewnie ze 3szt i odpuszczę.

Natomiast jest jeszcze jeden aspekt: gdyby było tak, że te nowe obudowy będą stale lub cyklicznie dostępne od czasu do czasu, to chętnie zadeklarował bym się, że ewentualne swoje projekty kartridży i urządzeń pod port carta mogę robić pod wymiar tej obudowy, bo na razie robię wszystko pod rozmiar brzydkiej obudowy od Maszczyka, która w dodatku nie jest dobrze spasowana, i w ogóle jest mega gówniana w porównaniu z każdą inną obudową kartridża jakie były kiedykolwiek w produkcji. Obecnie tych obudów używa się chyba tylko dlatego, że nie ma alternatywy.

3

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@Mq: ooo, to jest dobra wieść. Jak uda się skalkulować formę - cykliczność jak najbardziej możliwa, zobaczymy...

Sikor umarł...

4

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

czy te obudowy są skręcane śrubą czy też zamykane na zatrzaski? ztcp była tam śruba na środku obudowy co stanowi ból dupy dla każdego kto próbuje zrobić elektronikę
jeśli ze śrubą, to czy dało by się zmodyfikować projekt tak, aby używał jednak zatrzasków?

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

A ja mam takie dziwne pytanie(a).

Kontaktowałeś się z Duddiem, czy byłby zainteresowany czymś mniej Maszczykopodobnym?

Czy założyłeś analogiczny temat np. na atariage.com i większych forach atarowskich ?

Candle napisał/a:

jeśli ze śrubą, to czy dało by się zmodyfikować projekt tak, aby używał jednak zatrzasków?

Standard XEGS to zatrzaski, centralny bolec jest dla stabilizacji PCB. Nie zmienia to jednak faktu, że po prostu można go obciąć, ale... należałby (nie jest to obowiązkowe) wzmocnić lewy, prawy i tylny 'trzymacz PCB' (grubszy plastik niż w oryginale).

Edit:
jolly_roger_pcb

PCB zaprojektowane pod 'tylny trzymacz' (tak jak np w cartach WB) obejdzie się bez bolca. Tak jak na foto, czerwone PCB (nazwijmy je 'pirackie') ma dodatkowe wypustki, czego nie ma oryginalne XEGS (zielone po lewej). Ja jednak byłbym za tym żeby bolec był na miejscu, obudowa wtedy pasuje pod fabryczne carty a sam bolec można bez problemu obciąć cęgami.

Ostatnio edytowany przez ccwrc (2019-07-09 19:53:13)

6

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@Candle: bez
@ccwrc: jak wiesz, trochę czasu mi to zajęło, zanim zacząłem mocniej liczyć/działać. Niestety, w dużej mierze nałożyły się na to sprawy osobiste. Z atariage jest tak, że dużo mówią a potem hovno wychodzi, jak będą robione - będzie tam info. Duddie pewnie weźmie, ale niezbyt dużo, i nie, akurat na ten temat z nim nie rozmawiałem. Na razie robię rozeznanie u nas i dzielę to przez odpowiednią iloś, bo wiem, jak to działa. Najgorzej puścić pierwszą serię.
Reasumując: nie chcę 3D, bo niestety to nie ta jakość. Ale, jak będę musiał - pewnie na własne potrzeby by wystarczył. Nie lubię też kastrować gotowych cartów, co z tego wyjdzie - wyniknie wkrótce.

Sikor umarł...

7

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

To ja też dodam swój głos, że gdyby się dało zrobić solidne trzymanie pcb w obudowie bez tego środkowego bolca, to by dało lepsze możliwości projektowania urządzeń. O wiele łatwiej wpasowuje się elementy na pcb jak nie ma takich ograniczeń miejsca. Ale jeśli miało by to być okupione kiepskim trzymaniem się pcb w obudowie, albo trzeszczeniem i gięciem się obudowy, lub jej łatwym uszkadzaniem się, to już wolę żeby sobie tam był ten bolec na środku.

8

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

byłbym zainteresowany 33 sztukami dla CCWRC, który ma mi zrobić kartridże do gry, cena troszkę przeraża, ale da się ostatecznie przełknąć, generalnie fajnie, że ci się chce

9

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ja planuję zanabyć 10+

Uwag - brak - wygląda bajerancko.

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

10

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

też bym z 10 przytulił ja będą poniżej 30 pln

11

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ja tam jestem bardziej wybredny ;)
Jeśli udałoby się zejść z ceną do max 10 zł, to myślę, że kilkaset sztuk mógłbym zakupić, ale to też nie jest sprawa na już. Mnie osobiście te obudowy nie są potrzebne, ale jeśli miałbym w planach wydanie jakiejś gry, to wówczas jak najbardziej by się przydały.
Druga sprawa jest taka, że jeżeli jest możliwość zmiany kształtu, to sugeruję zrobienie trochę dłuższej obudowy, żeby można było więcej wepchać do środka. Wiem, że teraz jest moda na miniaturyzację, ale wiecie, wzrok już nie ten ;)

12

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

larek napisał/a:

JMnie osobiście te obudowy nie są potrzebne, ale jeśli miałbym w planach wydanie jakiejś gry, to wówczas jak najbardziej by się przydały.

np. wznowienie Laury w wersji cart? ;)

Ja też był bym chętny na kilka sztuk (10?), ale cena, jak dla mnie musiała, by oscylować w granicach 10/15zł

13

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

larek napisał/a:

Druga sprawa jest taka, że jeżeli jest możliwość zmiany kształtu, to sugeruję zrobienie trochę dłuższej obudowy, żeby można było więcej wepchać do środka. Wiem, że teraz jest moda na miniaturyzację, ale wiecie, wzrok już nie ten ;)

Poniżej 10zł nierealne niestety - musiałbym z 50000 cartów zrobić, chyba by mnie z tym do trumny pochowali.
Co do długości - jest ten problem, że ten typ cartów ma zaczepy na PCB, a nie śrubkę. Jak by ich nie było - standardowe płytki by się nie trzymały. Załączam zdjęcie poglądowe środka carta - środkową wypustkę trzymającą płytę (standardowo dziura w PCB) da się spokojnie przypiłować - jeśli komuś zawadza.

Post's attachments

SAM_1656.JPG 409.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_1657.JPG 419.23 kb, liczba pobrań: 1 (od 2019-07-10) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Sikor umarł...

14

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Wcale nie takie nie realne. Fakt ze 1 wypust troche by schodzil. Ale dobra jakosc sie sprzeda bo jendak popyt jest. Ludzie ciagle wydaja gry i nie wiedza skad wziac dobra obudowe do niego.
Ja w planach mam wydanie gry na karta, ale to sa odlegle plany.


Czy ta zadeklarowana ilosc musisz miec w 1 kolorze? Czy moga byc rozne ?
Byc moze zwiekszyloby to chec ludzi do zakupu, gdy beda rozne kolory do wyboru. Nie mowie by od razy 256 kolorow robic :)

Ostatnio edytowany przez MADRAFi (2019-07-10 07:51:52)

15

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Na razie planuję wstępnie trzy:
1. Szary
2. Biały/beżowy (zbliżony do Atari 800XL - o ile będzie dostępny)
3. Przezroczyste - bo taka moda teraz
Nie wiem, czy wszystkie będą dostępne od ręki - zobaczę po wycenie i skalkulowaniu kosztów.

Sikor umarł...

16

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Jeżeli cena będzie poniżej 30 pln reflektowałbym na 10-15 szt.

17

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Czy taki kart nie byłby lepszy i łatwiejszy w produkcji?
https://atariage.com/forums/topic/22325 … oto-found/ to jest obudowa w którą wkladane są karty Atarimax Maxflash.

Sikor, skontaktuj się z Albertem z AtariAge, on jest zainteresowany zakupem dużej ilości obudów dla 8 bit. Może nawet juz coś robi w tym temacie.

18

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@ZuluGula

Macałem już Atarimaxy. Są fajne, ładne, małe i miałem delikatne wrażenie, że rozpadają się w rękach.
https://atariage.com/forums/topic/28065 … dge-shells
Uważam, że opcja do przemyślenia.

19

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@ZuluGula: dzięki za info. W produkcji clue to forma - i to jest straszny koszt, napisałem tylko - że tego typu. Tam w sumie są podobne, jak widzę, tyle - że na śrubki. Śrubek chcę uniknąć, różnica w cenie formy będzie jakieś 10%, co przy tym rzędzie wielkości na pewno robi różnicę, ale... Wydaje mi się, że te typu XEGS są solidniejsze.

Sikor umarł...

20

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Jestem za tym, żeby obudowy cartów nowe były porządne i trwałe, a przy tym dobrze by było gdyby były kompatybilne z jakimś standardem i xegs jest świetnym pomysłem. Nowe urządzenia da się wpasować w każdy standard, byle by obudowy były dostępne.

Edit: aha, jeśli to możliwe, to dobrze by było, żeby te obudowy dało się otwierać i zamykać bez obawy uszkodzenia, bo trochę mam obawy o zatrzaski, dobrze by było, żeby wziąć ich trwałość pod uwagę na etapie projektu, żeby się nie okazało, że obudowa za trzy dychy podczas zamykania na dzień dobry pęknie, albo będzie już nie do otwarcia po jednorazowym zamknięciu...

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-07-10 18:47:29)

21

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Zatrzaski niestety zawsze są problematyczne, ale według mnie jest to lepsza alternatywa od śrubki. Ewentualnie można zrobić śrubkę przez środek i bez zatrzasków - śrubka wtedy pod naklejką. Jak widać - i tak źle, i tak niedobrze.
Z praktyki - zatrzaski w miarę nowych cartach delikatnie da się obsługiwać. Im starszy plastik - tym słabsze zatrzaski.

Sikor umarł...

22

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Myślałem trochę nad tym rozwiązaniem i da się zaprojektować obudowę a'la XEGS bez zatrzasków, na śrubki, bez śrubki przez środek. Projekt prosty może korzystać z 3 śrubek i być pancerny, projekt bardziej skomplikowany z 2 śrubek i laczka zaczepiającego z tyłu. Nie wyklucza to bolca na środku coby carty były zgodne (do ew. obcięcia).

23

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Tak, da się jeszcze zrobić na cztery śrubki po brzegach, ale... Estetyka wtedy siada. Zobaczymy - można jeszcze zrobić jedną śrubkę i bolce, ale... Każda komplikacja podraża (sporo) formę - a jednocześnie koszt zrobienia całości.
Na razie odwiedzam firmy i negocjuję ceny, ale sumarycznie jest drogo. Jutro założę wątek na atariage - muszę mieć spokojną głowę, bo mój angielski jest typu Kali pisać...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2019-07-10 19:50:34)

Sikor umarł...

24

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Sikor, zajrzałeś do linka, który podałem wyżej? Obudowa bez zatrzaskow i bez srubek. Trzyma się na wcisk i naklejkę, łatwe do zamykania i otwierania.

25

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Tak, zaglądałem. To co pisałem o bolcach - ale w sumie do przemyślenia, bo czy zatrzaski (jak w XEGS) czy bolce (jak tam) - oba potrafią padać i wymagają później sklejenia. Muszę to przemyśleć jeszcze, ale opcja do zastanowienia.

Sikor umarł...