26

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

https://atariage.com/forums/topic/22767 … ge-shells/

27

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Dzięki, napisałem w tamtym wątku. Na razie informacyjnie.

Sikor umarł...

28

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Klocki Lego też są składane na bolce i trzymaj się dobrze. Wszystko zależy od jakości formy wtryskowej.

29

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

I materiału ;)

Sikor umarł...

30

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Fajne porównanie z klockami lego. Było by mega super gdyby obudowę dało się tak składać. Materiał gdyby był porównywalny, to też było by super. Jakiś czas temu przy okazji mojego snesctrl opisywałem komuś wrażenia z grania padem snes w porównaniu z chińskimi zamiennikami, i właśnie pisałem o tym, że pady snes oryginalne są z podobnego plastiku jak klocki lego. To daje zupełnie inne odczucia zarówno wzrokowe, jak i dotykowe, wrażenie o wiele lepszej jakości. Gdyby obudowy cartów dało się zrobić z tak dobrej jakości plastiku, to było by super.

31

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Będą z ABS-u lub poliwęglanu (podobne właściwości, poliwęglan nieco droższy, ale jedyna opcja na przezroczyste w przyszłości).

Sikor umarł...

32

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Jak nic się nie wydarzy - prawdopodobnie będą w grudniu. A teraz garść informacji:
- zatrzaski będą, opcja "klocki" wymaga dużo droższej formy działającej pod innymi obciążeniami (cena formy stabndardowej minimum razy 2,5 lub więcej - nierealne do zwrotów kosztów)
- wszystkie zatrzaski zewnętrzne będą szerokie (zazwyczaj wyłamuje się ten najwęższy)
- będzie opcjonalna opcja na śrubkę - od spodu (jak by się komuś mimo wszystko udało połamać zatrzaski). Komu zawadza - można będzie przypiłować dziurkę
- punkt wtrysku niestety będzie w miejscu widocznym, ale ograniczony do minimum - forma z ukrytym punktem wtrysku jest poza zasięgiem
- staram się zrobić ukłon w stronę Larka - obudowa będzie najprawdopodobniej o 5 do 10mm dłuższa od oryginalnej - punkty zaczepu płytki pozostają bez zmian, zawsze można wyłamać końcowy lub zaprojektować PCB z odpowiednim otworem. Dodatkowe miejsce można także wykorzystać w rozszerzeniach (nie wiem, przełączniki/gniazda/itp
Jeśli wszystko pójdzie według mojej myśli - za kilka dni podam następne szczegóły.
Aha, pierwsza partia będzie szara, bo taki kolor jest dostępny od ręki (czarnych nie planuję). Cenę podam jak skończę negocjacje - ponieważ jest to dla mnie duże obciążenie, będę pewnie ogłaszał przedpłaty. W przedpłacie będzie taniej niż później, co wynika z chęci zebrania choć części kosztów na formę wtryskową.
Na dziś chyba tyle wieści z placu broni...

Sikor umarł...

33

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

- Co to znaczy, że opcja na śrubkę będzie 'od spodu'? Czy otwór będzie widoczny, czy do wywiercenia?
- Czy kiedykolwiek zamykałeś tą obudowę? Wiesz, że przy 3 szerokich zatrzaskach trzeba będzie wynajmować prasę a otwarcie stanie się całkowicie niemożliwe?
- Obudowa będzie dłuższa. Co z tylnymi podpórkami na PCB? Co z miejscem na naklejkę?

Pytania bardzo ważne, bo np. jeśli miejsce na vlepkę zmieni wymiary to ja odpuszczam.
Pytań jest więcej, ale brakuje wizualizacji jeśli będziesz zmieniał format.

34

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Faktycznie ccwrc porusza kwestie w słusznych kierunkach. Sikor, ja bym sugerował, żebyś pokonsultował to kilka razy łącznie z wizualizacjami projektów i żebyś robił na bieżąco poprawki i wrzucał na fora biorąc pod rozwagę uwagi wszystkich możliwych ludzi, bo to może mieć i na pewno będzie miało bezpośrednie przełożenie na końcową ilość zainteresowanych osób i być może powodzenie całego przedsięwzięcia...

Ja się osobiście nie znam jakie muszą być zaczepy czy tam śrubki, ale dla mnie ważne jest, żeby dało się to otwierać i zamykać bez popsucia. Jak zatrzaski są problemem, to ja bym optował za zrobieniem zamiast nich tylko prowadnic jakichś wchodzących jedne w drugie, typu jakieś wpusty/wypusty, żeby cart zamknięty się nie rozjeżdżał w boki, dać śrubkę od spodu, żeby wierzchu nie szpeciła i tyle.

Miejsce na naklejkę też jestem za tym, żeby było w rozmiarze takim jak w oryginalnych cartach, żeby dało się np wykorzystać oryginalne naklejki, lub tworzyć nowe w stylu tych starych oryginałów.

35

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Odpowiadając:
1. Opcja na śrubkę od spodu, czyli otwór od strony drugiej niż naklejka - aby ich w razie czego nie psuć z wierzchu
2. Zamykać zamykałem, ale nigdy nie otwierałem.
3. Miejsce i rozmiar na naklejkę w tym miejscu gdzie teraz jest - to jeden z moich wymogów, cart możliwe że się wydłuży z tyłu
4. Zatrzaski na płytkę tak jak teraz, podpórki też, tyle, że dłuższe
5. Prowadnice nie wchodzą w rachubę - wtedy śrubka konieczna, nie da sie ciasno zmontować carta bez (problem jaki opisałem w wersji "klocki" - inny rodzaj formy i inne siły nacisku, nie zwróci mi się w życiu). Niestety wiele osób chce bez śrubki, inne z - i nie ma złotego środka
Jak będą kolejne pytania - chętnie odpowiem.

Sikor umarł...

36

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

1. Nie. To najgorsze rozwiązanie, które psuje całkowicie estetykę carta.
A tak właściwie to da się pogodzić opcję ze śrubką i bez bo fabryczna obudowa jest do tego już zaprojektowana, kwestia dotyczy detali.

Pytanie, czy w przyszłym tygodniu miałbyś ze 20 min. coby się spotkać i to ew. obgadać.

37

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@Sikor, ad.5. miałem na myśli, żeby prowadnice takie po prostu spasowywały carta, nie na wcisk, tylko przy założeniu, że nie ma ani zatrzasków, ani też nie jest na wcisk, tylko po prostu na śrubkę, a prowadnice ewentualnie miałem na myśli w sensie, żeby się ten cart równo zamykał.

@ccwrc, nie rozumiem kwestii psucia estetyki śrubką pod spodem. Przy serii XE śrubka jest pod spodem, więc jej nie widać, a dla XL jest z tyłu więc też jej nie widać. Oryginalny cart miał tam logo Atari, więc faktycznie popsuł by się wygląd, ale obudowy Sikora nie będą miały tego logo, więc cart jak dobrze rozumiem będzie po prostu płaski pod spodem. Wiele cartów miało śrubkę i nawet te oryginalne z epoki z Warner z metalowym spodem też miały taką śrubkę i estetyki to nie psuło.

Jeszcze mnie naszła myśl, że w kwestii nie psujących estetyki śrubek, to mogą one być w takich cienkich zagłębieniach/rurkach jak np. były skręcane joysticki, pady, czy inne plastikowe zabawki - ale to już tak tylko wspominam odbiegając nieco od tematu.

38

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Zobaczymy.
@ccwrc: na dzień dzisiejszy nie wiem, do środy na pewno nie dam rady.

Sikor umarł...

39

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Sikor, wycofuję się z mojej deklaracji, znalazłem inne rozwiązanie

40

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@Gorgh, nie ma problemu. Dzięki za info.
A tak a-pro-po - nowe obudowy właśnie powoli się rysują.

Sikor umarł...

41

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Chętnie kupię 6 sztuk jeśli byłaby taka możliwość. Chciałbym wymienić sfatygowane obudowy w moich starych cartach. Oczywiście mogę zrobić przedpłatę.

Atari 800XL - Atari 1010, Atari 1050, Rapidus, Ultimate 1MB, VBXE, Stereo l Atari 130XE - XC12, CA2001, XF551Clone l Atari 7800
Atari MegaSTE - SCSI v5.1 l Atari TT - VME ET4000, Thunder, Storm IDE, Lightning, Atari Falcon 030 l Atari Jaguar I Atari Lynx II - AgaCart l Video blog: https://www.youtube.com/channel/UComp3Lx-V_Y7SGfWep4FVgw

42

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Tak będzie wyglądała obudowa carta produkowana przeze mnie (załączniki, wydruk 3D).
Teraz konkrety:
- mocowanie płytki identyczne jak we wskazanym wcześniej carcie XE GS
- zamykanie carta na cztery kołki zamiast zaczepów (na liście ToDo do poprawy - cienkie elementy muszą zostać wzmocnione)
- cart wewnątrz jest dłuższy o 5mm, co daje możliwość zaprojektowania dłuższej płytki (podstawka do poprawy - do skasowania wycięcia)
- środkowe mocowanie na płytkę będzie (praktycznie jest) przystosowane do dołożenia dodatkowej śrubki, jeśli ktoś połamie zaczepy lub będzie chciał na przykład założyć plombę gwarancyjną (dziura na śrubkę do wykonania we własnym zakresie, ale jest taka możliwość)
- na górnej części obudowy, po wewnętrznej stronie zostanie zaznaczone (ToDo list) miejsce wiercenia na ewentualną śrubkę
- zostanie poprawione miejsce pod naklejkę (wymiar identyczny jak w XEGS
Z dobrych wiadomości - nawet po wyłamaniu bolców, przynajmniej w wersji testowej - cartridge zamyka się dobrze i się trzyma (ABS - taki filament miałem do testów).
Teraz tak: jak ktoś chce wspomóc projekt lub mieć testową obudowę pod swoje projekty - mogę wykonać wydruk 3D (PLA - kolor szary lub biały do wyboru), ale z uwagi na czas druku i koszty ogólne - postanowiłem podzielić to na trzy możliwości:
- grubość warstwy 0,3mm, wypełnienie 10% - 20zł/szt
- grubość warstwy 0,2mm, wypełnienie 10% - 25zł/szt
- grubość warstwy 0,1mm, wypełnienie 10% - 30zł/szt
Jak ktoś wyraża chęć zakupu (przypominam - póki co wydruk 3D) - proszę o info lub maila. Ewentualne wydruki według kolejności zgłoszeń. Obudowy będą drukowane wraz z pojawiającymi się poprawkami, ale sama powierzchnia do mocowania płytek nie ulegnie zmianie, więc śmiało można je użyć do prototypowania lub mocowania gołych płytek PCB. Na wydruki wystawiam fakturę VAT.
Aha, zdjęcia z wersji PLA w przyszłym tygodniu najprawdopodobniej (wtedy pokażę środek). Same obudowy (z formy) będą cenowo najprawdopodobniej zbliżone do tych (pojedyńcze sztuki) lub/i nieco tańsze (zakupy po kilka/naście sztuk), ale to wyjdzie w praniu.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2019-08-22 08:11:25)

Post's attachments

SAM_2278.JPG 417.51 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2279.JPG 419.55 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2280.JPG 417.34 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2281.JPG 418.68 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Sikor umarł...

43

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Ja poproszę taki wydruk, zależy mi jednak na dokładnym odwzorowaniu, bo chcę pod niego zaprojektować PCB, więc jeśli mają być jeszcze jakieś poprawki, które mogą wpłynąć na jakikolwiek rozmiar, to poczekam, nie pali się.

Sikor, a czy możesz jeszcze dorzucić zdjęcie w środku, jak wyglądają te kołki/zaczepy/sposób zamykania?

1. Mq - 1szt - kolor szary, warstwa 0,1mm
2.

Ostatnio edytowany przez Mq (2019-08-22 08:21:14)

44

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Wstępnie piszę się na jedną sztukę.

1. Mq - 1szt - kolor szary, warstwa 0,1mm
2. Alex_D - 1szt - kolor fioletowy
3.

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

45

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

@Mq: jak wydrukuję na PLA dam dokłądne zdjęcie - będę się starał poprawić kołki najpierw. Wymiary pod PCB już nie ulegną zmianie - została kosmetyka i dopracowanie szczegółów, potem już tylko forma i wtryski
@Alex_D: fioletowych nie mam ;) O.K. - jak testowego filamentu starczy, to Ci jeden zrobię. Jaka warstwa?
Panowie, dam znać w połowie przyszłego tygodnia co i jak.

Sikor umarł...

46

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

To może być szara, warstwa 0.2mm :)
Nie ma problemu jak dla mnie :)

Ostatnio edytowany przez Alex_D (2019-08-22 14:01:33)

Atari 65XE + LDW SUPER 2000 + SIO2SD + SIO2PC + Stereo + TTP + Ultimate Cart + Multicart XE

47

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

ok.

Sikor umarł...

48

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

Szare od środka wyglądają tak - pamiętajcie, że nadal jes o wydruk 3D, więc daleki od ideału. Jak będę miał wprowadzone rzy kluczowe poprawki do pliku drukuję dla chętnych - chyba, że ktoś chce w obecnej wersji. Obszar dla PCB nie ulegnie zmianie.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2019-08-23 20:19:40)

Post's attachments

SAM_2286.JPG 413.54 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2287.JPG 416.38 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Sikor umarł...

49

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

No i bardzo fajnie. Wygląda, że będzie to fajny projekt, a obudowy będą super. Po namyśle zmienię zamówienie na wydruk i wezmę najtańszą opcję, bo obudowa z drukarki i tak jest tylko tymczasowym wzorem, nie ma co przeinwestowywać.

50

Odp: Obudowy cartridge kompatybilne z XEGS

ok. Będę drukował o drobnych poprawkach.

Sikor umarł...