1

Temat: SIO2IDE Highspeed

Uwaga Etenszyn!

Zastanawiałem sie czemu SIO2IDE tak wolno napina. Czy moze mi ktos wytlumaczyc czy da sie napisac taki sterownik (np. pod sparte) ktory by wycisnal wiecej niz te "marne" 52 kbps? Taka np. LDW korzystajac z INDUS.SYS jest w stanie bez przerobek zapinac 67kbps, ze nie mowie o TOMS itp. Gdzies przeczytalem, ze wyzsze predkosci sa niemozliwe do uzyskania z powodu "zbyt wolno obracajacych sie dyskietek" - no ale przeca mamy HDD, a nie dyskietki :)

Marek, autor SIO2IDE, stwierdził że jest w stanie bez przeróbki płytki w wersji 4.x puscic nawet 2Mbps ;) Czy mógłby ktoś "znajacy sie" stwierdzic autorytatywnie ile wytrzyma SIO, tak zeby Atarka nadazyla?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

2

Odp: SIO2IDE Highspeed

W nr. 7 Mojego Atari na str. 14 przedstawione jest turbo (I.S. Plate) do - sądząc po podanym procesorz (65C02) - Atari 1050. Turbo to wyciąga 118 kbodów i nie wykluczone, że jest to max dla SIO, ale głowy nie dam.

Maksymalna szybkość operacji na dyskietkach to:

18sec * 256B / 0.2s = 22.5kB/s

0.2s to czas pełnego obrotu dyskietki dla XF551 i napędów PC, czyli dla TOMS 7x0, SN360, Karin Maxi (300obr/min). Dla pozostałych napędów prędkość maksymalna będzie mniejsza (chyba 288obr/min). To przy okazji tłumaczy prędkość Karin Maxi. :)

1. Czy "turbo" SIO2PC jest zgodne z jakimś innym (TOMS, Happy, etc.)? Może sterownik pod Spartę już jest?
2. Czy turbo SIO2PC wymaga jakiegoś specjalnego programu ładowanego podczas bootownia (tak jak TOMS)?

Jeśli odpowiedź na to drugie putanie jest twierdząca, można zaimportować do Sparty odpowiednią procedurkę, ew. pomiąchać w tablicy timingów SDX.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

3

Odp: SIO2IDE Highspeed

To POKEY sie nie wyrabia.
Daaaawono temu, jak bawilem sie LDW napisalem programik, w ktorym mozna bylo zmieniac predkosc transmisji.
W miare pewna byla transmisja ponizej 90kbodow, potem dzwiek byl wyzszy ale.... no wlasnie programy wczytywaly sie tak samo szybko, albo nawet wolniej, bo zbyt czesto nastepowaly bledy komunikacji i powtorne przesylanie danych (tego nie widac i nie slychac, ale sektor moze byc w przypadku bledu transmisji przesylany kilka razy).
Granica mozliwosci POKEYA wogole (pomijajac pewnosc transmisji) jest okolo 120-130tys. bodow. Zrobilem i takie testy, ale tu wplyw na transmisje miala nawet jakosc kabla polaczeniowego, a stopa bledow byla tak wielka, ze realna predkosc spadala ponizej 50 :) (choc dzwiek byl piskiem bardzo wysokim i moznabylo sie chwalic - ale co z tego).
Realnie 70 tys. bodow jest maksymalna sensowna predkoscia, a te 52  w SIO2IDE jest dla zachowania PELNEJ zgodnisci z UltraSpeed - sa programy, ktore poprostu wykrywajac ten tryb ustawiaja taka, a nie inna predkosc. Zreszta, dzieki braku przerw miedzysektorami (nie ma tu krecacej sie dyskietki) realnie jest o jakies 15% szybciej niz w stacji dyskow z US.

A, i jeszcze jedno. Powyzej 80 tys. trzeba pisac wlasnie procedury transmisji, bo te oryginalne chodzace na przerwaniach sie nie wyrabiaja. Przykladem stary loader dyskowy dla trybu US - chyba Speed 30 sie nazywal czy jakos tak.

A tak z ciekawosci, sprawdzaliscie jak sie maja informacjie producentow roznych "turb" do faktycznej predkosci transmisji. Polecam speawdzenie procedur transmisji kazdego z tych "wynalazkow" i sprawdzenie jaka liczba jest wpisywana do rejestru POKEYa odpowiadajacego za predkosc. Pare prostych obliczen i mozna sie zdziwic jak latwowierni wszyscy jestesmy :) (np. w TOP DRIVE - czyli TOMS TURBO wszystkie rozkazy do stacji (jakies 2-3% danych) sa przesylane z predkoscia standardowa - jakos nikt nie przyznal sie jaki to ma wplyw na ogolna predkosc i podawana zawsze byla tylko predkosc przesylu danych.
To 52 w SIO2IDE to przynajmniej JEST 52, tak jak oryginalne 19,2 jest naprawde 19,2 !!

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

4

Odp: SIO2IDE Highspeed

1. Czy "turbo" SIO2PC jest zgodne z jakimś innym (TOMS, Happy, etc.)? Może sterownik pod Spartę już jest?
2. Czy turbo SIO2PC wymaga jakiegoś specjalnego programu ładowanego podczas bootownia (tak jak TOMS)?

Chcialem zauwazyc ze mowimy o SIO2IDE a nie SIO2PC.

Realnie 70 tys. bodow jest maksymalna sensowna predkoscia, a te 52  w SIO2IDE jest dla zachowania PELNEJ zgodnisci z UltraSpeed - sa programy, ktore poprostu wykrywajac ten tryb ustawiaja taka, a nie inna predkosc.

Hmm, a na co mi zgodnosc z US kiedy ja uzywam w 99% file`ow.

I tak jeszcze z ciekawosci to jakie programy wykrywajac US ustawiaja sobie predkosc?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: SIO2IDE Highspeed

I tak jeszcze z ciekawosci to jakie programy wykrywajac US ustawiaja sobie predkosc?

Np. SpartaDOS X - wystarczy ?? :)

Taka predkosc dla SIO2IDE wybralismy i niech tak moze lepiej zostanie :)

A gdybyscie wiedzieli jak stacje rozpoznaja predkosc w czasie transmisji i ile dodatkowego czasu i ponawiania komunikacji im to zajmuje to byscie sie zdziwili ;) (ja znam tylko TOMSA MULTI  i wystarczy - makabra tam rozpoznanie predkosci odbywa sie prz KAZDEJ komunikacji ze stacja - strata okolo 10% ogolnej predkosci - ale kto by to tam mierzyl, skoro stacja ma "wysoki pisk" ). SIO2IDE tego tez nie robi, rozpoznanie predkosci nastepuje tylko w przypadku przejscia z jednej na druga.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: SIO2IDE Highspeed

Np. SpartaDOS X - wystarczy ?? :)

No tak, ale sparta tez potrafi pracowac szybciej, przykladem niech bedzie wymieniony przeze mnie wczesniej INDUS.SYS. Nie da sie tego dorobic?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: SIO2IDE Highspeed

Da sie dorobic, ale przyrostu o te parenascie procent niezauwazysz. A trzebaby bylo zrobic wtedy implementacje 3 predkosci (wlasnie dla zachowania zgodnosci).
Jednak przy 3 predkosciach nie daloby sie juz tak latwo rozpoznawac ktora jest aktualna. Rozpoznawanie zaczeloby zajmowac dodatkowy czas w trakcie komunikacji i kolo sie zamyka.

Wierz mi Dely, dlugo sie zastanawialismy co z tym zrobic zeby wszystko wspolgralo, lepiej nie ruszac, bo teraz nie ma problemow, a po zmianach zacznie sie ze to nie chodzi, a tamto to blokuje transmisje itp.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: SIO2IDE Highspeed

Jednak przy 3 predkosciach nie daloby sie juz tak latwo rozpoznawac ktora jest aktualna. Rozpoznawanie zaczeloby zajmowac dodatkowy czas w trakcie komunikacji i kolo sie zamyka.

O, wlasnie o taka odpowiedz mi chodzilo :)

Chociaz z drugiej strony taki jeden opowiadal ze lepiej niz SAP to juz nie moze pecet emulowac, az tu taki adept zrobil in_tmc.dll ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: SIO2IDE Highspeed

Wiesz, oczywiscie ze sa nowe pomysly :)
Pirx ma taki koncept - uwazam ze warty przemyslenia.
Pomysl polega na tym by zorganizowac komunikacje ze stacja tak jak to jest w C64 - czyli plikowo. Wyobraz sobie na tym dysku w formacie FAT32 katalog z plikami XEX. Wysylasz odpowiedni rozkaz do napedu (zawierajacy nazwe pliku i tryb transmisji) a naped przysyla Ci caly plik jedna ciagla transmisja, ewentualnie kolejne bloki sa kolenymi blokami danych pliku binarnego.
Wtedy wystarczy jakis sterownik do Sparty + loaderek dzialajacy samodzielnie.
A na tym etapie jest to do zrobienia. Zwroc uwage jak krotki bylby DOS to obslugujacy!! Zero grzebania w sektorach, VTOCach, FATach itp - tym zajmuje sie kontroler w stacji :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

10

Odp: SIO2IDE Highspeed

1. Czy "turbo" SIO2PC jest zgodne z jakimś innym (TOMS, Happy, etc.)? Może sterownik pod Spartę już jest?
2. Czy turbo SIO2PC wymaga jakiegoś specjalnego programu ładowanego podczas bootownia (tak jak TOMS)?

Chcialem zauwazyc ze mowimy o SIO2IDE a nie SIO2PC.

No tak, pomyłka z mojej strony. Ale mógłbyś wykazać się inteligencją, przekonwertować SIO2PC na SIO2IDE i odpowiedzieć na powyższe pytania. O ile znasz odpowiedź. :twisted:

A tak z ciekawosci, sprawdzaliscie jak sie maja informacjie producentow roznych "turb" do faktycznej predkosci transmisji. Polecam speawdzenie procedur transmisji kazdego z tych "wynalazkow" i sprawdzenie jaka liczba jest wpisywana do rejestru POKEYa odpowiadajacego za predkosc.

[ciach]

(np. w TOP DRIVE - czyli TOMS TURBO wszystkie rozkazy do stacji (jakies 2-3% danych) sa przesylane z predkoscia standardowa

Ja tam się aż tak ne zagłębiałem. Napisałem sobie kiedyś programik w TB, który zapisywał i potem odczytywał plik o wielkości 90kB i podawał szybkość powyższych operacji. Wydaje mi się, że jest to najlepszy test szybkości, bo podaje to co usera przede wszystkim interesuje.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

11

Odp: SIO2IDE Highspeed

Pomysl polega na tym by zorganizowac komunikacje ze stacja tak jak to jest w C64 - czyli plikowo. Wyobraz sobie na tym dysku w formacie FAT32 katalog z plikami XEX. Wysylasz odpowiedni rozkaz do napedu (zawierajacy nazwe pliku i tryb transmisji) a naped przysyla Ci caly plik jedna ciagla transmisja,

Tzn. ze co tak ladowac mozna by bylo tylko pliki wykonywalne tak i z pod np. Sparty by się dało? A co z taka sytuacją jak w odtwarzarkach muzycznych / przeglądarkach grafik - zostajemy z Ultrą?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: SIO2IDE Highspeed

Nie, nie - dowolne pliki.
Wysylasz do stacji rozkaz w stylu "OPEN", a potem rozkazy w stylu "BGET' czy "BPUT", a ona przesyla w odpowiednia strone dowolnej dlugosci paczke bajtow z tego pliku. I wszystko to (prawie, bo jakas namiastka wysylajaca te rozkazy musi byc) bez posrednictwa DOSa, ewentualnie pod Sparta, po zainstalowaniu sterownika np. jakies H: :)
Wyobraz sobie DOS o MEMLO w granicach $1000 niezajmujacy zadnej dodatkowej pamieci i obslugujacy w efekcie liki na HDD w formacie FAT32.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

13

Odp: SIO2IDE Highspeed

Smooooookeeeee!

No to co panowie, do roboty ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: SIO2IDE Highspeed

Duzo do roboty nie ma:

1. prosty DOS dzialajacy na FAT32 w C (taki, zeby do wolnego miejsca w ATMega sie zmiescil - nie wiem, ile jeszcze jest wolnego miejsca w nowym SIO2IDE ???), byc moze z natywna obsluga plikow .xex (ale niekoniecznie, z samym bgetem i bputem tez da sie pojechac).

Oprocz obslugi plikow ten "DOS" musi tez umiec obsluzyc czytanie po sektorach "boot.img", zeby mogla wystartowac jego konsolka. Tez trywialna sprawa.

2. Od strony atarki w zasadzie tylko dwie rzeczy - sterownik do Sparty (nic specjalnie trudnego --> patrz MYDOSR.SYS )

3. Oraz "DOS" standalone. W zasadzie bedzie to przesylaczka tekstu z konsoli do SIO2IDE i odbieraczka gotowych danych, ktore sie beda pchaly na SIO.

Prosze zauwazyc, ze mamy w zasadzie za darmo obsluge np. dlugich nazw plikow i innych cudow rodem z PC a atarka ma bezposredni dostep nie do .ATR'ow, ale po prostu plikow z PC. Nie ma zadnych ograniczen (no chyba, ze Atmel cos wymusi) na wielkosc katalogow, ilosc plikow, itp. (HVSC dostepne bezposrednio :)
Ta koncepcja moze tez zadzialac w SIO2PC, jesli sie jakos ustandaryzuje komendy (trzeba by dopisac troche w APE czy innym A810).

Technicznie juz wszystko jest, trza tylko troche kodu popisac.

Jakby tak freamework istnial, moznaby jeszcze pare linijek kodu dopisac, podpiac do Atmega i smigac ze stacja dyskow od PC. No i wyobrazacie sobie na przyklad komende copy z jednego dysku na drugi, gdzie dane w ogole przez Atarke nie ida, tylko jak w komdziu szuraja sobie gdzies po kablach :))))

http://www.5oft.pl/

15

Odp: SIO2IDE Highspeed

Nooo, slinka mi pociekla strumieniem po monitorze ;)

A tak skoro mowimy o bezposrednim dostepie do FAT`a to czy "przy okazji" nie daloby sie napisac takiego uzytka, ktory by z poziomu Atarki tworzyl ATR`y na dysku? Czasem potrzebne jest stworzenie partycji 180KB i trzeba odpalac PC, potem makeATR i pchac puste 180KB (nie wspominam o 16MB).

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

16

Odp: SIO2IDE Highspeed

Dobrze mowicie panowie !! miejmy nadziej ze na tym sie nie zakonczy bo ja juz czekam ... HVSC + SlightSID + ..... ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

17

Odp: SIO2IDE Highspeed

Pecuś nie chce się podlizywać ale coś czuję że w Tobie jedyna nadzieja, aby takie cudo ujrzało światło dzienne...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: SIO2IDE Highspeed

No Panowie, widze, ze sprawa utknela w miejscu  :|  A tak sie ladnie zapowiadalo, np. cos w rodzaju Karin Maxi dla posiadaczy sio2ide bez nowego kontrolera :(

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

19

Odp: SIO2IDE Highspeed

w TOP DRIVE - czyli TOMS TURBO wszystkie rozkazy do stacji (jakies 2-3% danych) sa przesylane z predkoscia standardowa - jakos nikt nie przyznal sie jaki to ma wplyw na ogolna predkosc i podawana zawsze byla tylko predkosc przesylu danych.

O ile pamiętam, w Indusie jest jeszcze (trochę) gorzej. W Topie i TOMS-ie Multi rozkaz do stacji jest wysyłany na 19200, cała reszta natomiast, to jest potwierdzenie zwrotne, dane itd. idzie już w turbo. W Indusie natomiast nie dość, że rozkaz jest wysyłany na 19200, to potwierdzenie zwrotne przychodzi też w normalnej transmisji, i dopiero cała reszta idzie w turbo.

To jest główna przyczyna dla której stacje TOMS nie chcą chodzić w TOMS Turbo pod Spartą X. Nie zgadza się szybkość przesłania potwierdzenia rozkazu.

To natomiast, że nie chcą chodzić w Ultra, to już wina Sparty, która nie pyta stacji o częstotliwość pracy, tylko ustawia na pałę 52 kbd.

O ile pamiętam, cała korespondencja pomiędzy komputerem a stacją to 6 czy 7 bajtów na sektor. Przy podwójnej gęstości jest to w istocie nieco ponad 2% transmitowanych danych.

KMK
? HEX$(6670358)