1

Temat: Slight SID v.3.2

Dobry wieczór!

Koledzy i koleżanki minęło już tyle czasu od rozpoczęcia tego projektu i zawsze coś musiało się wydarzyć takiego że nigdy się nie udało doprowadzić tego do końca, zdaje sobie sprawę że obecnie zainteresowanie projektem może być już niewielkie i dlatego piszę ten post.

Minęło tyle czasu ze zdałem sobie sprawę z tego iż nigdy nie doprowadzę tego projektu do perfekcji i do wydania w takiej formie w jakiej sobie to wymarzyłem i postanowiłem zakończyć projekt na obecnym etapie, a więc nie będzie pięknych pudełek, nie będzie super poligrafii, nie będzie gadżetów i dedykowanej obudowy.

Ponieważ  jestem zadowolony w 100% z elektroniki, z jakości dźwięku na wyjściu, z małej ilości szumów i paru innych rzeczy które udało się zaprojektować. Zakończenie tego projektu z mojej strony będzie przede wszystkim podziękowaniem dla ludzi którzy przez ten szmat czasu nie wątpili że doprowadzę to kiedyś do końca i pomagali na każdym etapie... z mechaniką, z poligrafią... z oprogramowaniem... ale na podziękowania i "credits" przyjdzie jeszcze pora... na chwilę obecna chciałbym wiedzieć czy istnieje jeszcze jakiekolwiek zainteresowanie urządzeniem i jakiekolwiek zapotrzebowanie na nie...

Osobom którym obiecałem egzemplarze gratisowe oczywiście je dostaną zgodnie ze złożoną przez mnie obietnicą.

Ze względu na okoliczności i pewne wydarzenia na naszym małym podwórku postanowiłem że wszystkie moje projekty z przeszłości zostaną opublikowane i zyskają status "open hardware", dotyczyć to będzie również projektu Slight-SID. Po wypuszczeniu tej serii (prawdopodobnie jedynej). Pliki projektu zostaną opublikowane i dozwolone będzie ich użycie "for non-comercial use".

Czego zainteresowani mogę się spodziewać? Mniej więcej czegoś takiego:

http://seban.slight.pl/SlightSID/v3.2_final/slt_sid_v3.2_cased.jpg

a w środku:

http://seban.slight.pl/SlightSID/v3.2_final/slt_sit_v3.2_top_sid.jpg

http://seban.slight.pl/SlightSID/v3.2_final/slt_sit_v3.2_bot.jpg

cart były rozbieralny (skręcany na śrubę), PCB bez układów SID wygląda tak:

http://seban.slight.pl/SlightSID/v3.2_final/slt_sit_v3.2_top.jpg

Użytkownik będzie mógł osadzić układy SID samodzielnie.

Ale uwaga! Domyślnie urządzenie obsługuje tylko i wyłącznie układy 8580 (9V zasilania, plus dedykowane pojemności do filtrów analogowych dobrane dla 8580). PCB domyślnie są zmontowanie i skonfigurowane tak że obsługują właśnie te układy. Nigdy nie rozumiałem fascynacji brzmieniem 6581... jest dla mnie ono po prostu tragiczne (błędy w krzemie, błędy w filtrze, błędy w generatorze obwiedni, etc.).

Teoretycznie jest możliwe dostosowanie tego PCB do 6581 poprzez wymianę 4 elementów SMD jednak nie uważam tego za dobrą drogę ze względu rzadkość występowania układów 6581 w przyrodzie. Niech one zostaną w oryginalnych C64.

Początkowo chciałem również rozprowadzać ten cart wersji z dołączonymi SID-ami, jednak po długich rozmowach z ludźmi, kolegami i znajomymi doszedłem do wniosku że nie zrobię tego ludziom ze sceny commodore. Każdy kto będzie chciał używać tego carta będzie musiał zdobyć układ(y) 8580 we własnym zakresie... układy wewnątrz cart-a są montowane w podstawkach więc można na chwilę "pożyczyć" układ z C64 a potem go oddać.

Cart wspomaga dwa układy SID, jednak można używać go również z jednym układem (większość muzyki z C64 jest mono) jednak zdarzają się niesamowite kawałki napisane na 2x SID.

Plany na przyszłość są takie że o ile urządzanie zyska zainteresowanie i jakąś tam popularność, napiszę parę "przewodników" jak korzystać z tego carta oraz jak wykorzystać jego możliwości w swoich programach.

Obecne cart jest wpierany przez oprogramowanie napisane przez Mono (dla SpartaDOS), XXL-a (dla zwolenników innych rozwiązań nie wykorzystujących SpartaDOS) oraz "przerobiony" player Świętego, który gra na prawdziwych SID-ach zamiast emulować układ za pomocą CPU ;)

Jeżeli ktoś chciałby posłuchać jak to gra, oto liniki do plików FLAC zgranych bezpośrednio w z wyjścia line-out cartridge przy pomocy karty EMU-1212M:

1) Hokuto by Nata (stereo)
2) Melanoma Mood by Randall (stereo)
3) E.G. Blues by Hermit (stereo)
4) Driver by X-Ray (mono)
5) Cybernoid II by Jeroen Tel
6) For Avantgarde by Red Devil (mono)
7) Flimbo's Quest by R.Ouwehand & J.Bjerregaard (mono)

W najbliższym czasie postaram się zrobić porządek na w wątku opisującym SlightSID-a na atariki.

Taktowanie SID-a jest wybierane na drodze software-owej pomiędzy PAL a NTSC, więc można odgrywać poprawnie kawałki zarówno napisane na maszynach NTSC jak i PAL.

Aha... i jeszcze jedno... chyba najważniejsze dla zainteresowanych.... po wstępnym i bardzo zgrubnym obliczeniu kosztów jakie poniosłem przez te wszystkie lata na projekt wychodzi mi że aby nie być pod wodą cena carta będzie musiała oscylować w granicach ~130zł (bez układów SID). Projekt ciągnie się tyle lat że nie do policzenia są już realne koszty, ale aby praca innych nie poszła na darmo chcę go doprowadzić do końca i rozliczyć się z ludźmi którzy pomogli przy tym wszystkim.

pozdrawiam serdecznie
Sebastian (a.k.a. Seban/Slight)

2

Odp: Slight SID v.3.2

No ladnie gra :)

3

Odp: Slight SID v.3.2

Wow! Seban, respect! :)

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

4

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt

Ostatnio edytowany przez Cobol (2020-03-09 09:03:05)

5

Odp: Slight SID v.3.2

Jeżeli chodzi o cenę to pisałem na samym końcu pierwszego posta. Cena 130zł bez układów SID. Na kiedy? PCB gotowe, obudowy docięte... miała być nowa naklejka ale na 90% zostanie ta którą widać na zdjęciu, więc sądzę że w ciągu 2 tygodni będzie wszystko skręcone i gotowe do wysyłki dla zainteresowanych tematem osób.

6

Odp: Slight SID v.3.2

Z ciekawości spytam, czy testowałeś może SlightSID z zamiennikami SID? Np. SwinSID?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

7

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-03-09 09:34:45)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Slight SID v.3.2

Hej!

Kiedyś słyszałem SwinSID-a... nie chcę ujmować nic autorowi projektu, kawał porządnej roboty... jednak moim zdaniem brzmienie tego rozwiązania jest mocno odmienne od oryginału. Nie chce być zrozumiany, bo zrobienie tego na AVR to i tak kawał pracy i pełen szacun dla autora rozwiązania, jednak ten projekt robiłem i projektowałem tak aby włożyć w niego oryginalne SID-y i aby poziom szumów oraz jakość sygnału na wyjściu była możliwie najlepsza. Nie posiadam niestety SwinSID-a i nie wiem czy to będzie działać z tym cart-em, jednak taktowanie SID-ów w tym cartcie jest identyczne jak w przypadku C64, SID-y chodzą dokładnie w takiej samej konfiguracji jak przypadku C64 (PAL lub NTSC). Więc nie powinno być z tym problemu.

Nie wiem czy jest w naszym małym świadku aż takie zainteresowanie tym rozwiązaniem które prezentuje, bo należy przyznać że to raczej bardzo niszowy projekt... i właściwie chciałem aby siedział w nim tylko i wyłącznie oryginalny SID, ale zdając sobie sprawę że może nastąpić problem z dostępnością tych układów w późniejszych latach będzie można pomyśleć o rozwiązaniu opartym o emulację. Zresztą Duddie proponuje swoje "zintegrowane" rozwiązanie, więc sądzę że ten projekt należy zostawić tak jak jest.

A jeżeli chodzi o emulację SID-a to kiedyś trafiłem na ten projekt: http://dzi.n.cz/8bit/armsid/index_en.php

Nie słyszałem jeszcze jak gra, ale jeżeli będzie dostępny ponownie do kupienia to zamierzam go kupić i przetestować.

ps1) Dely... ja pamiętam co obiecywałem i cały czas jesteś na liście osób która otrzyma w/w cart.

Ostatnio edytowany przez seban (2020-03-09 09:48:22)

9

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

10

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.

Ostatnio edytowany przez pablozp (2020-03-09 12:52:20)

.

11

Odp: Slight SID v.3.2

Seban - spóźniłeś się o kilka dni.

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 09#p260709

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Slight SID v.3.2

Pin... mój projekt nie jest projektem komercyjnym, wiem że to trwało za długo... nie liczę na jakieś kolosalne zainteresowanie i zdaje sobie sprawę z istniejących i powstających alternatyw, jednak jak pisałem wyżej... chodzi o to aby doprowadzić do końca coś czemu czas poświęciło trochę więcej osób niż ja... niech to będzie forma podziękowania z mojej strony dla tych którzy brali w tym udział. Dla mnie to była czysta radocha... mieć oryginalnego SID-a w formie carta, który gra z lepszą jakością niż SID znajdujący się w C64 ;-) (mniejsze szumy, większa dynamika, szersze pasmo). Dałoby się z tego wycisnąć jeszcze więcej soku, ale przy ilości wolnego czasu jaką obecnie dysponuje trwałoby to następne #n lat.

Jeżeli chodzi o emulowanego SID-a nigdy nie miałem ambicji aby coś takiego popełnić, uważałem że "analogowej" wersji nic nie dorówna, jednak ludzie pracujący nad tematem, szczególności w zakresie emulowania analogowego filtru, oraz to że dostępne są obecnie tak złożone i zaawansowane oraz tanie FPGA spowodowały że możliwe stało się w miarę wierne zbliżenie się do oryginału :)

Projekt toczył się przez lata i był jednym wielkim eksperymentem, powstało kilkanaście wersji na różnym hardware... każda miała z zanadrzu jakieś niespodzianki oraz dodatkowe możliwości... pewnie przyjdzie czas aby to wszystko opublikować, ale obecnie nie jest to możliwe ze względu coś co można nazwać "prozą życia", niestety są sprawy ważniejsze które mocno ograniczają moje możliwości działania i dokończenie wszystkich tych pomysłów z przed lat...

Jednak jak pisałem wyżej, patrząc na to co się dzieje dookoła i na świecie doszedłem do wniosku że dzielenie się wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami jest wręcz moim obowiązkiem, dlatego jak pisałem wszystko to co tam siedzi w szufladzie sukcesywnie będzie opublikowane jako open-source, open-hardware i dostępne publicznie (pewnie via repozytoria na github). Na wszystko przyjdzie czas. Przyznam że długo biłem się z myślami czy to ma sens, jednak uznałem że może kiedyś coś komuś z tego się przyda w jakimś celu. A dodatkowo ludzie tacy jak np. tOri którzy dzielą się swoimi projektami przekonali mnie że warto tak robić.

Nie uważam swoich projektów za jakieś wybitne dzieła, wręcz przeciwnie... ale może znajdą się ludzie którzy dzięki moim "wypocinom" będą mogli czegoś się nauczyć i jakoś z tego skorzystać, i może dzięki temu powstanie w przyszłości coś nowego, przecież możliwości są nieograniczone... w dodatku uważam że wiedza która nie zostanie udostępniona i ginie gdzieś w odmętach komercji czy zapomnianych szufladach to naprawdę zmarnowany potencjał.

13

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.

14

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

15

Odp: Slight SID v.3.2

voy napisał/a:

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.

7.dez3 1 szt.

16

Odp: Slight SID v.3.2

@seban

Wielkie BRAWA - owacja na stojąco. Świetny projekt i świetne wykonanie. CPLD ma jeszcze swój urok.
Zaś FPGA już niekoniecznie ;-)

seban napisał/a:

Jednak jak pisałem wyżej, patrząc na to co się dzieje dookoła i na świecie doszedłem do wniosku że dzielenie się wiedzą, doświadczeniem czy pomysłami jest wręcz moim obowiązkiem, dlatego jak pisałem wszystko to co tam siedzi w szufladzie sukcesywnie będzie opublikowane jako open-source, open-hardware i dostępne publicznie (pewnie via repozytoria na github).

Bardzo szlachetna i godna naśladowania postawa. To właśnie stąd bierze się postęp...

Dziękuję i pozdrawiam
tOri

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.

Ostatnio edytowany przez tOri (2020-03-09 22:26:36)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

17

Odp: Slight SID v.3.2

Zrób choć złocone pady na złączu, to może te carty trochę pożyją ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Slight SID v.3.2

pitu pitu, ten ma kilka lat i zero nalotu. dziala idealnie.

https://obrazki.elektroda.pl/5118668300_1583791036.jpg

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: Slight SID v.3.2

bo go nie używasz :)

... złocona płytka do SIC carta kosztowała 5.60pln ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-03-09 23:12:27)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.
9. piomet - 1szt.

21

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.
9. piomet - 1szt.
10. ZuluGula - 1 szt.

22

Odp: Slight SID v.3.2

Seban,
1szt poproszę odbiorę osobiście...
p.s.
Pamiętasz piwko Ci "leżę"...
:)

p.s.2.
Ja by się dało gotowca z sid-ami ... :)

Ostatnio edytowany przez AS... (2020-03-10 00:00:13)

23

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.
9. piomet - 1szt.
10. ZuluGula - 1 szt.
11. MGor - 1szt.

24

Odp: Slight SID v.3.2

1. Cobol - 1 szt.
2. perinoid - 1 szt.
3. Mono - 2 szt.
4. Pablozp - 1 szt.
5. jhusak - 1 szt.
6. voy - 1 szt.
7. dez3 - 1 szt.
8. tOri - 1 szt.
9. piomet - 1szt.
10. ZuluGula - 1 szt.
11. MGor - 1szt.
12. dragmar -1szt.

25

Odp: Slight SID v.3.2

Dobry wieczór!

Po pierwsze chciałem podziękować za zainteresowanie tematem mimo faktu iż ciągnął się on tyle lat :]

Po drugie dostałem parę zapytań via e-mail/pm o schemat SlightSID-a, a ponieważ jeszcze nie zrobiłem  repo z dokumentacją na github, a obiecałem że projekt i tak będzie Open-Hardware, to tymczasowo wrzucam jakąś "nieposprzątaną" do końca jeszcze wersję schematu tutaj, w formacie PDF:

Slight SID v.3.2 schematic

Uprzejmie proszę w przypadku rozpowszechniania zamieszczonych materiałów o wskazanie źródła ich pochodzenia, a zarazem proszę o nie wykorzystywanie w celach komercyjnych zamieszczonych materiałów.

*** Free for non-commercial use ***