Temat: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Hej koledzy.

Wstęp:
Na wstępie chciałbym uprzedzić, że moja znajomość SpartaDOS X jest marginalna... ale mimo tego jako taklo potrafię sobie poradzić bez czytania dokumentacji. Zanim do tego doszło, pierwsze testy przeprowadziłem na 800XL z Ultimate 1M (też ze Spartą). Zachęcony pierwszymi sukcesami postanowiłem pobawić się trochę moją nową stacją w konfiguracji 130XE/Side2/XF551 ala Zaxon.  I tu zaczął się ...

Problem:
... odpalam to to i dostaję:
SpartaDOS X z Side2

Analiza:
152    $98 "Not binary file" - no dobra, se myślę - nie mam konfiga, ani w ogóle  niczego co mogło by Spartę zadowolić.. looz.
154     $9A "Loader: symbol not defined" - i tu już strzelam rybkę, bo niby jakiego programu oczekuje tu Sparta?

Pozostałe informacje to oczywiście lista partycji stworzonych za pomocą APT Hard Disk Toolkit. Konfiguracja była zrobiona pod kontrolą SpartaDOS x w U1M z włożonym Side2 na A800XL. Dlaczego? Bo z Side2 nie da się odpalić żadnego urządzenia...

D1:DIR
132 No device handler installed
D1:

I to jest właśnie główny problem - o co kaman?

co jak gdzie zainstalować? Z U1M wszystko banglało aż miło! Może jest jakiś bug w SpartaDOS X, który dystrybuowany jest na Side 2?

Pomocy!!!

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

2

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

partitions: D, ...

D4:
dir

A, B , C - czyli odpowiednio D1: D2: oraz D3: masz nieobsadzone - prawdopodobnie zamapowane jako urządzenia SIO
to co widać u Ciebie  pocieszające nie jest
możesz jeszcze sprawdzić, co zawiera sam cart:

CAR:
DIR

ps. to na sucho bez sprzętu

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Hej Candle,

Zasadniczo to żaden napęd wygląda na nieobsadzony...  niezależnie na jaki napęd się przełączę - zawsze Sparta rzuca błędem 132 (nawet, gdy użyję urządzenia CAR:

D1:CAR:
DCAR1:DIR

132 No device handler installed

DCAR1:

z obserwacji uruchamiania kompa mogę jeszcze podpowiedzieć, że podczas startu (bez wduszonego OPTION) komp inicjuje odczyt ze stacji (słychać piknięcia i dioda się zapala)

Zastanawiam się, czy to kwestia releasu FJC czy może mam zbyt wczesną betę...

Edit1.

Sprawdziłem też zachowanie SpartaDOS X z IDEPlus i wygląda, że wszystko jest w porządku:

SpartaDOS X z IDEPlus

Jest też dostęp do partycji pokazanych w pierwszym poście. Ewidentnie coś jest nie tak z kompilacją na Site2, czy ktoś dysponuje i może mi wystawić działający firmware?

EDIT1.
Pociągnąłem ze strony http://sdx.atari8.info najnowszego builda SDX dla Side2 (4.48) i wrzuciłem do eepromu carta. Wygląda na to, że teraz wszystko gra i partycje są widoczne a pliki dostępne. Problem wydaje się być rozwiązany. Jest jeszcze na stronie build z 23072018 Final Build - użyję go jeszcze by potwierdzić lub obalić wystąpienie błędu obsługi napędów.

EDIT2.
Po udanym flash-owaniu Side2 mamy:

SpartaDosX449c_Side2 

i wszystkie partycje jak i napędy są widoczne... SUCCESS! :-)

A to wszystko po to by OFFLINE można było przygotować startową dyskietkę 3.5"... wiem - laickie pytanie ale jakim programem (korzystając ze Sparty to zrobić skoro sama Sparta nie posiada czegoś takiego jak DOS duplicate?

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2019-04-28 18:44:42)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

4

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

mam podobne kwiatki teraz u siebie, miałem nadzieję że to znowu problem sztucznie wymyślony w mojej głowie, ale jednak nie :)

Karta CF zainicjowana starszą wersją FDISK'a, a aktualny twierdzi, ze partycje APT należy zrobić raz jeszcze. Litości...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Pin napisał/a:

Karta CF zainicjowana starszą wersją FDISK'a, a aktualny twierdzi, ze partycje APT należy zrobić raz jeszcze. Litości...

Partitions must be contiguous with the more recent versions of FDISK. Likely there was dead space on the disk. It's unfortunate, but you can back up the partitions and reinitialise the card.

6

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Minęly 4 lata odkąd na Side2 zainstalowałem Sparte  na CF. Pamiętam że miałem tam dyski z UTL i z Game. A dzisiaj chciałem ponownie wrócić. W ultimate ustawiłem żeby startowała Sparta, startuje, zegar 30 minut skoczył do przodu, poprawiłem, widzę CART z systemem, ale za chorobe nie wiem jak znaleść dyski z moimi programami, Jest D1 - czyli stacja. Od czego zacząć przypominanie jak i co.

P.S. Przejrzałem filmy na YT i się zastanawiam czy przypadkiem mi sie nie posypało wszystko jak kiedyś aktualizowałem SIDE2?

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2020-06-19 09:48:49)

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

7

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Karta ci się raczej nie posypała przy aktualizacji. Na szybko - możesz odpalić fdisk i zobaczyć, jak masz partycje podefiniowane.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Niestety ,ie ma fdiska, jest format ale fdiska nie ma. Pod windą widać tylko partycje dostępną

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

9

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Pod Windą zobaczysz tylko Fat16/32. Jeśli robiłeś partycje APT'owe to on ich nie pokaże. Rozumiem, że przejście na D2/D3/D... nie skutkuje sukcesem? Rzeczywiście, fdisk nie jest w ROM-ie. Ale możesz zrobić jeszcze tak. Wklep:

CAR:SIDE.SYS

i napisz, co zostało wypisane.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

170 File not Found

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

11

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Nagralem film co mam na cart

https://youtu.be/M7yG8XmOZik

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

12

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

SDX uruchomiony z Side2? Jaką tam masz wersję SDX?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

hmm już miałęm napisać że TAK, z side ale sobie przypomniałem że (coś lata po głowie) może źle mam Ultimate ustawione i z od niego włązi. Bo jak startuje Sparta to pokazuje jakie sa dyski a u mnie nic nie pokazuje .
i do tego w Side musi przelącznik być ustawiony do góry i naczej nic sie nie laduje.
A wersja Sparty  4.49b z 1-10-2016.
Musze poszukać jak ustawić Ultimate do startu z Side2

P.S. Jedno już wiem: odpalałem sparte z Ultimate. Na rezie szukam ustawien żeby z SIde poszlo.

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2020-06-19 13:25:03)

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

14

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Wyglada na to że udało mi sięSparte z Side uruchomić ale chyba cos z CFem jest i trzeba od nowa instalować CF-a. Jest informacja o nieprawidłowej tablicy partycji. Da sie odratować czy nie warto?

Post's attachments

Przechwytywanie.JPG 97.28 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

15

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

poleciała tablica partycji.

... Chyba dlatego do dziś dzień w IDE Plus trzymam i używam 20 letni dysk ATA bo wychodzi na to, że wytrzymałość kart CF jest mocno problematyczna. Ciekawi mnie natomiast wytrzymałość Microdrive - testuje taki jeden, siedzi w serwerze (tym na Atari) i działa już 6 miesięcy non-stop :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Czy i jak można dostać się do "dużej" partycji FAT na karcie CF. Rozumiem, że wymagany sterownik FATFS,SYS musi zostać załadowany. Nie mam natomiast pojęcia jak w SDX dostać się do zasobu.. trzeba go jakoś zamontować czy cuś?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

17

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Sprawdzę. Chyba powinno brykać ot tak. Jest taka magia CHKFAT – verify FAT compability, co sprawdza czy faktycznie podany dysk jest we facie. U mnie też nie wykrywa partycji fat, a wydaje się, że powinna być.

Cuda wianki i nie tylko :) POKEY 4ever ;)

18

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Nie no jasne... ale nie chodzi mi tu o polecenia do sprawdzania partycji czy jej formatowania ale o zwykły dostęp do zasobu (pod jakim napędem etc.)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

19

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Takie rzeczy ustawiasz za pomocą FDISK.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

20

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

ale chyba coś jeszcze bo mimo ustawienia nazwy dysku dla partycji FAT (przykładowo D4) i załadowania FATFS.SYS nie da się zobaczyć co jest na dysku D4: błąd 148 Unknown file system

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

21

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

A jaki masz filesystem? Bo musi być FAT16. Jak masz FAT32 to dokładnie tak się będzie zachowywać (właśnie się odbiłem bo o tym zapomniałem).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

22

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Też o tym pomyślałem wcześniej i usunąłem FAT32 i zrobiłem FAT16. Potem się jeszcze zorientowałem, że maksymalny rozmiar partycji to 2GB. Idąc tym tropem w FDISK ustawiłem FAT16 i 2048M na partycję FAT. Po zapisaniu tablicy partycji CHKFAT nadal wali błędami i między innymio podaje, że partycja jest typu FAT32.

Zapodam CF jeszcze do czytnika pod linuchem i ręcznie sformatuję pod FAT16 bo możliwe, że FDISK tego nie robi..

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

23

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

FDISK nie formatuje niczego, jedynie tworzy struktury w tablicy partycji. Tak samo jak musisz sformatować partycję atarowską, tak samo musisz sformatować FAT.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

do tego doszedłem... ale... czy FORMAT spod StartaDosX potrafi foratować FAT? Nie wydaje mi się. Podpiąłem CF-a do Linucha i sformatowałem partycję FAT16 używając  'mkfs.vfat -F16'. Następnie skopiowałem na nią kilka(naście) plików. Wkładam do Side2, odpalam FATFS.SYS i dalej d.pa.
Mało tego, CHKFAT już nie krzyczy, że nie ten FAT ale krzyczy, że mam za dużo 'Root entities'. Rozumiem, ze muszę połowę wykasować?

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

25

Odp: SpartaDOS X 4.49c na Side2 - problemy z dostępem do urządzeń dyskowych

Nie potrafi. To musisz zrobić na PC.

Nie wiem co miałbyś wykasowywać. Powinno działać. Natomiast jeszcze jest kwestia wersji sterownika, jakiej używasz. Dobrze widzę, że masz jakieś 0.7?  Ja używam 0.87L.
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/Webcam-1595020120.png

Ostatnio edytowany przez perinoid (2020-07-17 22:09:14)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.