Temat: Problemy z CA2001

Cześć. Mam pokrewny temat do tego poniżej ;Zmagania z CA-2001:);. Problem z formatowaniem dyskietek. Z tego, co udało mi się zaobserwować to problem występuje wtedy, gdy na wyświetlaczu stacji wyświetlany jest nr ścieżki, gdy wyświetlany jest nr błędu jest Ok. Rozebrałem stacje i przyglądałem się głowicy, gdy jest źle w czasie formatowania (pierwsze przejście głowicy) są momenty, że głowica cofnie się o jedna ścieżkę a jak jest dobrze nie ma takiego objawu. Teraz sam nie wiem czy to wina sortu stacji(ROM) czy czegoś innego. Przetestowałem stacje programem, GTRPM.COM i wyszło, że stacja ma 345obr/min. Z tego, co czytałem stacje ATARI maja około 288obr/min. Teraz sam nie wiem czy te 345 jest Ok czy za dużo, a może ten program cos zafałszowuje na tej stacji. Może ktoś jeszcze walczył z CA2001 z takimi objawami :?:

1088XEL i inne XL, XE, ST.

2

Odp: Problemy z CA2001

oj; oby to nie był początek końca napędu skokowego ; miałem kiedys takie problemy w CA-2001 i LDW-2000 (np. częsci dyskietek wywalało niby błędy na 40 scieżce)...tak sie zaczynało a potem były problemy z załapaniem gęstości dysku; no i musiałem złomować :( .pamiętam, że w każdym serwisie trąbili iż napęd skokowy to "pięta achillesowa" tych stacji...dlatego wszystkim posiadaczom CA radze mieć jeszcze jedną stacje na ławce rezerwowych...ja sam z 3 umierających stacji złożyłem sobie drugą sprawną.

gep/lamers^dial

3

Odp: Problemy z CA2001

Co do prędkości obrotowej, to powtórzę:

"Co do programów mierzących RPM - trzeba uważać, bo niektóre źle podają wartość (np Hacker King). Po prostu (prawdopodobnie) jako wzorca czasu używają VBLI, a były pisane pod NTSC. Ale ten ze Sparty chyba jest dobry...
Prędkość obrotowa nie powinna mieć takiego znaczenia (chyba że różnica jest naprawdę duża...) Napędy atarowskie mają 288, a wszystkie dostosowywane od PC (tomsy, xf551, etc) 300."

4

Odp: Problemy z CA2001

No tak, ale tej stacji cos dolega i z tego, co udało mi się zauważyć to nie jest usterka mechaniczna(na 99,99%) cos świruje elektronika, bo usterka występuje tylko wtedy, gdy wyświetlacz stacji pokazuje w danej chwili nr ścieżki, a nie jest to odosobniony przypadek bo kolegą BLB ma 2 takie stacje i obie robią podobny problem(nie wnikał aż tak bardzo jak ja). Podejrzewam ze to ta sama usterka, co u mnie, wiec zaczynam szukać, co może być przyczyną. Może to jakiś bubel fabryczny(błąd w oryginalnym ROM-ie), a może padł jakiś podzespół w elektronice i daje takie objawy. A co do obrotów stacji to chyba 345obr/min to troszkę dużo, czepiam się, czego mogę  :?

1088XEL i inne XL, XE, ST.

5

Odp: Problemy z CA2001

No też tłumaczę, że to nie sprawa prędkości obrotowej, bo program źle pokazuje. Jakiego używasz? Dobry jest ten od Sparty, Hacker King pokazuje źle, właśnie tak, jak mówisz.

6

Odp: Problemy z CA2001

Używam GTRPM znalazłem go w jakimś pakiecie do testowania stacji 1050. Sparte jedyna, jaką mam to wersja dyskietkowa a na niej nie ma programu RPM (jestem w trakcie montowania SpartyDosX, ale to jeszcze zejdzie).

1088XEL i inne XL, XE, ST.