1

Temat: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Mam tylko stację dyskietek na USB podpiętą do starszego laptopa. Czy jest łatwa metoda na "wyjęcie" czy rozpakowanie plików obrazów dyskietek *.st i innych podobnych.
Plan mam taki, że dyskietkę formatuję sobie na moim Atari ST, wkładam do stacji na USB i wgrywam grę np. Rick Dangerous ale jako pliki *.prg.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Można to zrobić choćby pod emulatorem. Z tym że część gier jest w formie nieplikowej i nie da się tak przenieść.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

To zależy, czy dyskietka zawiera grę, która od razu "bootuje" i się uruchamia, czy zawiera po prostu gołe pliki PRG czy TOS.
Ogólnie to jeśli tak chcesz działać, to szukaj gier, które są w wersji plikowej.

Dla przykładu mam pliki RICKDANG.ZIP oraz RICKDA2.ZIP, które normalnie mają w sobie pliki, więc możesz je wypakować i nagrać na pececie.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-12-29 21:38:33)

4

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Starałem się szukać właśnie gier plikowych ale albo nie umiem znaleźć albo prawie wszystko to właśnie obrazy dyskietek.
Zobaczę jak poradzę sobie z emulatorem, zapewne się da ale zawsze to więcej kilkania niż np. zwykłe rozpakowanie pliku .st.
Jakaś strona z programami w wersji plikowej?

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

5

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

ale, ale... Nie możesz nagrać pliku .st i sobie rozpakować właśnie na natywnym ST? Chyba Fast copy III (http://www.atarimania.com/utility-atari … 31923.html) to umożliwiał, jeszcze jakiś inny kopier był, ale nazwy nie pamiętam.

Sikor umarł...

6

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Co do gier, to nie wiem, skąd mam, ale popatrz tu:
http://www.8bitchip.info/atari/ASTGA/astgam.php
i może tu:
https://www.planetemu.net/machine/atari-st

7

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Drugi kopier to chyba msa był, ale to ktoś od ST niech się wypowie...

Sikor umarł...

8

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Co do obrazow to jest kilka rodzajów, Wspomniany FAST Copy ma swoj format z roszerzeniem DIM, tak samo E-Copy, ale sa nie kompatybilne. MSA do tego sluza MSA v.2.3 bodajże ostatnia, a na natywnym sprzecie ST mozesz uzyc ST2Disk zrobi ci ekstrakt plikow z obrazu ST na dyskietkę.
Jest Jeszcze JAYMSA i on tez zrobi ci ekstrakt nawet bezposrednio na twardziela jesli masz w ST.

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

JayMSA i zrobi ekstrakt st/msa i bezpośrednio nagra cały obraz na dyskietkę. Nie da się tego zrobić ze wszystkimi obrazami st/msa, nie wszystkie mają normalne pliki jak pisał Adamk. Jest jeszcze http://d-bug.me/releases/tde_105.zip do msa.

saulot / [nokturnal]
==================================
wiki Atari 16/32 bit: https://bus-error.nokturnal.pl

10

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Pliki ST to zwykłe obrazy dysku. Po zamianie rozszerzenia na IMA lub IMG otworzysz je np. WinImage - oczywiście pod warunkiem, że mają standardowy system plików (FAT-12).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

11

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

anx239 napisał/a:

Starałem się szukać właśnie gier plikowych ale albo nie umiem znaleźć albo prawie wszystko to właśnie obrazy dyskietek.
Zobaczę jak poradzę sobie z emulatorem, zapewne się da ale zawsze to więcej kilkania niż np. zwykłe rozpakowanie pliku .st.
Jakaś strona z programami w wersji plikowej?

Zernij tu: http://atari.8bitchip.info/fromhd2.php?s=n#DL

Testowałem u siebie. Z poziomu Windows kopiujesz pliki bezpośrednio na dyskietkę, a grę urchamiasz pod TOS-em.

12

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

anx239 napisał/a:

Starałem się szukać właśnie gier plikowych ale albo nie umiem znaleźć albo prawie wszystko to właśnie obrazy dyskietek.
Zobaczę jak poradzę sobie z emulatorem, zapewne się da ale zawsze to więcej kilkania niż np. zwykłe rozpakowanie pliku .st.
Jakaś strona z programami w wersji plikowej?

Heloł, wydaje mi się anx-ie, że nastąpiło niezrozumienie z kolegami powyżej co do terminologii "gry plikowe" vs. obrazy dyskietek .st / .msa.
W sieci możesz znaleźć programy/gry dla ST już w formie czystych plików .prg lub .zip (zawierających .prg i pliki dodatkowe do nich). Takie pliki można przenieść w PC na dyskietkę w stacji USB (lub na kartę SD do UltraSatana) i odpalić z tej dyskietki w ST lub nagrać na HDD w ST i stamtąd odpalać. Wiele gier do odpalenia z HDD musiało być w tym celu spatchowanych i są one dostępne np. na stronach http://d-bug.me/ lub Pery Putnika.

Obrazy dyskietek .st lub .msa mogą zawierać gry lub dema których nie wypakujesz (nie używają systemu plików FAT widzianego w TOS/DOS/WinDOwS), ale mogą też zawierać TOS-owy FAT i "normalne" programy "plikowe". Tak więc format/postać pliku .st nie determinuje czy zawartość jest "plikowa" czy nie.

Te "plikowe"/FAT-owe obrazy .st wypakujesz na PC na kilka sposóbów:
1. pod emulatorem Hatari lub SteemSSE - w emulatorze konfigurujesz katalog na dysku PC jako HDD (C:) dla emulowanego ST, montujesz obraz .st w stacji A. W emulowanym ST kopiujesz pliki z dyskietki A na HDD C, czyli de-facto do skonfigurowanego katalogu w PC, a już w Windows/Linux z tego katalogu kopiujesz na fizyczną dyskietkę w stacji USB.

2. programem WinImage podanym wyżej przez _tzok_-a - do katalogu Windows lub od razu na A: w USB.

3. programem FloImg: http://www.atari.8bitchip.info/floimgd.php - opcja File Transfer (za interfejs użytkownika należy się autorowi rok prac społecznych, ale na pewno się nauczysz).
FloImg służy też do zrzucania fizycznych dyskietek do obrazów .st i odwrotnie, ale do tego potrzebna jest stacja nie USB, tylko "prawdziwa" podłączona do kontrolera FDD. Może być laptop z wbudowaną stacją dyskietek i np. Win2000/XP. W takim Windows-sie trzeba wcześniej doinstalować sterownik fdrawcmd. Do funkcji File Transer tego dodatkowego sterownika nie potrzeba.
4. ... pewnie są inne sposoby :)

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-01-04 19:49:06)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

uicr0Bee napisał/a:

Wiele gier do odpalenia z HDD musiało być w tym celu spatchowanych i są one dostępne np. na stronach http://d-bug.me/ lub Pery Putnika.

Jeszcze tylko dodam, że Klapauzius też patchował gry na HDD itd (np pod CT6x):
http://www.klapauzius.net/Old_Games.html

14

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Dzięki za odpowiedzi.
Walka w moim przypadku odbywała się z napędem 3.5" na USB.
Dzisiaj wpadł mi w ręce stary pecet z XP i z FDD 3.5" - normalnie po kablu 34 pin.
Mogę już nagrywać dyskietki bez problemu na tym.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

15

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Mam pytanie dotyczące nagrywania obrazów dyskietek na stacji 3.5" po Win XP.
Bez problemu nagrywam obrazy gdzie jest 10 sektorów, ale niektóre obrazy mają po 11 lub nawet 12 sektorow i tego moja stacja nie chce nagrać. Czy to normalne?
Nagrywam programem Floppy Image pliki pobrane z interneu typu .st.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

16

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Jakiś komunikat błędu się pojawia? W którym momencie?

Podeślij któryś z takich obrazów, sprawdzę u siebie.

A może oprócz większej ilości sektorów, w tych obrazach jest też więcej niż 80 lub 81 ścieżek? Tego też niektóre stacje nie zdzierżą. Im nowsza stacja, tym mniej prawdopodobne że pojedzie powyżej 81 ścieżki.

Jak masz dostęp do stacji i możesz podać (z obudowy) jej dokładny model, to sprawdzę w swoich notatkach czy taką testowałem i ile ścieżek obsługuje.

Inna sprawa że 12 sektorów na ścieżce to już mogą nie zdzierżyć dyskietki które przetrwały do dzisiejszych czasów i może po prostu dostajesz błędy zapisu? Spróbuj wcześniej te dyskietki sformatować w ST np. w FastCopy. Ten kopier obsługuje do 11 sektorów/ścieżkę. A jaki soft na ST potrafi sformatować 12 sektorów to nie wiem.

Ew. możesz spróbować przeorganizować sobie dysk w komputerze (albo dodać drugi) na partycję z DOSem (albo FreeDOS-em) i spróbować którymś z programów DOSowych, np. MAKEDISK 1.5
W tym tutorialu, jest screen z makedisk gdzie nagrywany jest obraz z 11 sektorami na ścieżkę.

Ja mam, w komputerze do podobnych celów, dysk podzielony tak: 2GB FAT(32) na FreeDOS, dalej partycja na Windows XP i na końcu jeszcze lekki linux Xubuntu, czyli 3 OSy w 1 PC.
Startuje mi grub z wyborem systemu do zabootowania.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Pojawia się taki komunikat:

PunBB bbcode test

Ostatecznie udało mi się znaleźć Turrican II w innej wersji gdzie jest 10 sektorów na ścieżkę i działa OK.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

18

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

To nie komunikat, to główne okno programu. Ostrzegałem przed tym interfejsem ;)

Aby nagrać na fizyczną dyskietkę zawartość obrazu dyskietki .st lub .msa kliknij w [Image to floppy], zakładając że wcześniej zainstalowałeś sterownik fdrawcmd.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Chodzi mi o komunikat w okienku "Info". Tam jest właśnie error przy 11 sek/ścieżkę.
Ogólnie programu używam od dawna i nie jest taki zły. Nagrałem sporo dyskietek z grami i z demami tym programem.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

20

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

A sorki, nie zauważyłem.
Wg autora: "If getting messages about RNF abort with right mouse button and check on format. If it helps not, floppy is likely in bad shape - try with other."

Przeformatowałem masę dyskietek w ostatnich 2 latach. Bywa że np. na amidze, czyli 11 sek/ścieżkę, stara zawartość dyskietki się odczytuje, ale już sformatować ponownie i zapisać czymś nowym w amidze się nie chce, natomiast w ST na 720kB (9 sek/ścieżkę) jeszcze często się daje i to nie raz, szczęśliwie, tylko kilka razy raz za razem.
Trzeba sobie zdawać sprawę że nośniki będą powoli odmawiać współpracy i nic na to nie poradzimy. Te które nie formatują się nawet na 720kB, próbuję formatować na ST przynajmniej jednostronnie i część takich póki co działa, a sporo wczesnych produkcji ST jest jednostronnych, więc można tak wykorzystać.

Czy wspomniany wyżej błąd, z tego samego obrazu masz na wszystkich wypróbowanych dyskietkach?
I czy ten obraz działa w emulatorze ST na PC lub np. z Goteka?
Możesz go podesłać, to spróbuję nagrać u siebie.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

21

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Właśnie w tym sęk, że dyskietki formatują się z weryfikacją na prawdziwym Atari ST bez problemów na 11 sek.
Chodzi mi nie tylko o ten konkretny obraz gry ale ogólnie o to czy stacje w PC pod XP tym programem nagrywają 11 sek na ścieżkę - u mnie wszystkie obrazy z 11 ścieżkami się nie nagrywają.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

22

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Ja bym sprawdził ten obraz z goteka, bo z tego co pamiętam spora część obrazów 11 sektorów (z tosec) nie da się z niego odpalić i też wywala błąd przy kopiowaniu.

23

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Niestety nie mam goteka.
Ostatecznie jak pisałem wyżej znalazłem wersję 10 sektorow i działa

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

24

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

anx239 napisał/a:

[...]czy stacje w PC pod XP tym programem nagrywają 11 sek na ścieżkę - u mnie wszystkie obrazy z 11 ścieżkami się nie nagrywają.

Próbowałem nagrać kilka obrazów .st o parametrach 80/11/2, 81/11/2 na swoich trzech laptopach IBM ThinkPad A20m, A30p i A31p.
W Windows XP + fdrawcmd + FloImg - błędy RFN tak jak u Ciebie anx.
W FreeDOS + Makedisk 1.5 - błąd, nie pamiętam komunikatu, ale generalnie o tym że nie może zapisać.
W MS DOS 7 z Windows 98 (nie Command prompt, tylko boot DOSa bez GUI W98)
  + Makedisk - ten sam błąd co we FreeDOS
  + DOS Navigator - a on ma pod Shift+F7 zaawansowany narząd do formatowania i przy ustawieniu 80/11/2 dostaję "Track 0 bad" (różne dyskietki, formatujące się w Amidze, ST i w PC na standardowych parametrach)
  + format a: /t:80 /n:11 - "drive parameters not supported" - czy jakoś tak

Nie wydaje mi się jednak aby problemem były same stacje, bo przecież większość stacji PC podłącza się (po drobnych przeróbkach, ale nie dotyczących ilości sektorów) do Amigi, która standardowo używa 11 sek/ścieżkę.
Wydaje mi się że to raczej kwestia kontrolera w PC i/lub drivera w Windows (choć wydawać by się mogło że fdrawcmd powinien umieć więcej) i obsługi stacji w DOS.

Jedyny mały sukces to Windows XP + OmniFlop, który potrafi u mnie sformatować 80/11/2 jako "Ensonic SQ80", "Oberheim DPX", lub "Prophet 2002. W opcji Format+write pozwala sobie nawet zapodać plik .st, nagrywa go bez komunikatów o błędach, ale taka dyskietka nie jest odczytywana ani w tym samym OmniFlop, ani w ST.

Więcej czasu na to nie miałem. Przydałoby się poczytać trochę teorii o tym i spróbować jeszcze na jakiejś starszej płycie PC + starszy DOS np. 6.22 i jakieś inne narządy niż Makedisk (stdisk, itp).

Kiedyś sobie wyciągnę z szafy najstarszą płytę i się pobawię, ale póki co brak czasu.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2021-02-10 18:54:58)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

Odp: Jak "wyjąć" programy z obrazów dyskietek *.st i innych?

Jedyne na co stacja ma wpływ to maksymalną ilość ścieżek. Stacja nie interpretuje zawartości ścieżek tylko przesyła/dostaje z kontrolera sygnał analogowy, i dopiero kontroler przetwarza to z/na sygnał cyfrowy i interpretuje gdzie i jakie dane na ścieżce są. Tak więc wszystko zależy od kontrolera.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio