Temat: CP/M na FujiNecie

Taka sytuacja: https://youtu.be/5JZMIcvEwN0

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-01-20 23:15:55)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: CP/M na FujiNecie

Działa, potwierdzam :) I fajna gotowa paczka CP/M-owa jest podlinkowana przez Thomasa na stronie wiki projektu.

3

Odp: CP/M na FujiNecie

I ja pod to sobie DT80 zamawiam :)

Sikor umarł...

4

Odp: CP/M na FujiNecie

Jak macie Rapidusa, tak w ogole, to CP/M tam rowniez hula, zupelnie sprawnie i z pelnym zapisem, terminalem czytelnym na VBXE, etc.

--
= krap.pl =

5

Odp: CP/M na FujiNecie

krap napisał/a:

terminalem czytelnym na VBXE

Czyli musisz mieć jeszcze do pełni szczęścia VBXE... Droga ta zabawa w CPM zaczyna się robić :)

Sikor umarł...

6

Odp: CP/M na FujiNecie

Widzialem na wlasne oczy jak CP/M działa na czytniku kart kredytowych.

http://randomvariations.com/wp-content/uploads/2014/09/IMG_8895.jpg

7

Odp: CP/M na FujiNecie

@Sikor CP/M z FujiNet bez problemu działa z Ice-T czy FlickerTem80, nie trzeba VBXE w tym przypadku :)

8

Odp: CP/M na FujiNecie

To chyba nie siedziałeś przy ICE-T, czy tym bardziej FlickerTermie dłużej niż 5 minut ;) Bardzo dyskusyjne jest to "bez problemu".

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: CP/M na FujiNecie

@Jacques: odniosłem się do wypowiedzi Krapa :P

Sikor umarł...

10

Odp: CP/M na FujiNecie

@Dely
Na Ice-T siedzę regularnie i pasuje mi to 80 kolumn w trybie graficznym. FlickerTem80 byłby OK na LCD-TV ze stabilizacją obrazu.

@Sikor
Wiem, wiem, chciałem tylko podkreślić, że bez VBXE też się da :) Ale szkoda, że nie ma sensownego terminala ogólnego przeznaczenia pod VBXE. ANSITERM jest niedokończony...

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-01-26 22:01:17)

11

Odp: CP/M na FujiNecie

dely napisał/a:

To chyba nie siedziałeś przy ICE-T, czy tym bardziej FlickerTermie dłużej niż 5 minut ;) Bardzo dyskusyjne jest to "bez problemu".

FlickerTerm jest rzeczywiscie koszmarny. Ale Ice-T wydaje się działać fajnie. A przynajmniej ma stabilny obraz.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: CP/M na FujiNecie

Sikor napisał/a:

I ja pod to sobie DT80 zamawiam :)

Strata kasy!!!!

Robi do kładnie to samo co dowolny softwareowy sterownik 80kolumnowy dla urządzenia E:

A do tego odpala się niewygodnie i cenę ma z kosmosu (jak na to, co oferuje w dzisiejszych czasach).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

13

Odp: CP/M na FujiNecie

Pecus napisał/a:

Robi do kładnie to samo co dowolny softwareowy sterownik 80kolumnowy dla urządzenia E:

Czy tak jak ten od sparty, co w testach wyszedł prawie czterokrotnie wolniej od ACE80?

Sikor umarł...

14

Odp: CP/M na FujiNecie

Kwestia lepszej optymalizacji i ogólnie lepszego kodu.
Ale umieszczenie tego na carcie dodatkowo psuje wygodę użytkowania.
XXL cośtam takiego dłubie i (abstrahując od nielegali, głupich zabezpieczeń i innych głupot) to może być najlepsze rozwiązanie :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

15

Odp: CP/M na FujiNecie

Pecus napisał/a:

Kwestia lepszej optymalizacji i ogólnie lepszego kodu.

Ale jak sam widzisz, napisałeś wcześniej nieprawdę, skoro jest szybszy. Czy ja wiem, czy psuje? Mi tam cartridge w Atari nie przeszkadza...

Sikor umarł...

16

Odp: CP/M na FujiNecie

Nie napisałem nieprawdy. Porównanie jest tylko ze sterownikiem że Sparty, a jest jeszcze trochę innych. Sam kiedyś taki sterownik 80 kolumnowy spłodziłem i był wystarczająco szybki. A to co robi XXL to na prawdę rakieta :).
A co do wygody carta... To przy tym zastosowaniu umieszczanie sterownika na carcie i potem wymuszanie procedury blogowania jest po prostu głupie. Powinien to być sterownik w postaci pliku ładowany z DOSa.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

17

Odp: CP/M na FujiNecie

Nadal twierdzę, że napisałeś wcześniej nieprawdę, niestety Napisałeś "dowolny", więc wystarczuyło wskazać jeden gorszy. ;) Akurat dzięki testom XXL-a i jego polemice z Pin-em trafiło na ten od sparty.
Co do arta - po co mam wczytywać sterownik z urządzenia, jak mogę podłączyć carta i zapomnieć o tym? To jest naprawdę wygodne.

Sikor umarł...

18

Odp: CP/M na FujiNecie

Tylko co jak Ci po zwykłym naciśnięciu Reset, ten sterownik nie wstanie... Musisz robić reboot i ładować DOSa od początku zamiast po prostu wczytać jeszcze raz dość krótki sterownik.
Dlatego piszę, że to zupełnie nie warte swojej obecnej ceny. Gdyby jeszcze miało swój własny RAM i nie zajmowało 8kb na pamięć obrazu (przez sprytne bankowanie), to miałoby sens jako Cart, a tak to tylko ciekawostka.

A wiem, bo zrobiłem kiedyś identyczne rozwiązanie do interfejsu drukarki (Centronics Elmecom) i było to wygodne jedynie z punktu widzenia producenta/sprzedawcy a już z użytkownika mniej. Tyle, że (z tego co pamiętam) w moim rozwiązaniu w instrukcji był opisany sposób zgrania sterownika do pliku i używania bez carta.

Spróbuj to odpalić ze Sparta DOS X.....

Moim zdaniem, ten sterownik trzeba zgrać do pliku i olać carta, jeśli już.

A słowo "dowolny" było użyte w kontekście funkcjonalności, a nie wydajności itp...

Ostatnio edytowany przez Pecus (2021-01-31 13:02:20)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

19

Odp: CP/M na FujiNecie

Nie używam sparty - kolejny nawiedzony nawracający na "jedyny słuszny" DOS dodawany do grzebienia?

Sikor umarł...

20

Odp: CP/M na FujiNecie

Weź się opamiętaj!
Najpierw piszesz, że kłamie, potem że nawracam.
Napisałem tylko że sterownik czegokolwiek (poza czymś na tym carcie :) ) zapisany na carcie, to zły pomysł i podałem jeden z powodów.

Chcesz inne, prosze bardzo użyj tego w Action z carta czy Basic XE.... a inne sterowniki E: użyjesz bez problemu.

Tak samo jak Twój argument "nie używam Sparty" jest całkowicie z dupy, bo dotyczy tylko Ciebie.

Ale w sumie, co Cię będę uświadamiał. Ches wyrzucić 70$ (jeśli dobrze pamiętam). To twoje 70$ - stać Cię :p.

Ja osobiście mógłbym to kupić jedynie z powodów kolekcjonerskich (ale oryginał z epoki, a nie te repliki) lub gdyby sprzedawał to autor rozwiązania (w ramach wspierania ludzi z pasją).

Ale Ty rób co chcesz...

Ostatnio edytowany przez Pecus (2021-01-31 15:43:36)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

21

Odp: CP/M na FujiNecie

Aleś nerwowy ostatnio. Napisałeś, że każdy sofwerowy robi to samo - ale jak widać nie jest to prawda, fakt? Zapytałeś :

Pecus napisał/a:

Spróbuj to odpalić ze Sparta DOS X.....

Jak Wiesz, nie używam, ale nadal twierdzisz, że nie namawiasz?

Sikor umarł...

22

Odp: CP/M na FujiNecie

Człowieku! Opisuje ogólnie problem z tym rozwiązaniem i jego wady. Tym bardziej, że sam kiedyś takie rozwiązanie wdrożyłem do sprzedaży, więc wiem o czym pisze.

To że Ty nie używasz Sparty to Twój problem, co nie znaczy że nie mogę podać jej jako jednego z argumentów. Poza tym nie musiałem tego wiedzieć.

To nie jest nasz dialog, to dyskusja ogólna, może komuś innemu pomoże to w podjęciu decyzji.

Więc proszę, czytaj ze zrozumieniem i nie wkładaj mi w usta czegoś, czego nie pisałem. Tym bardziej, że kazdy widzi, co pisze i w jakim kontekście.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2021-01-31 15:55:37)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

23

Odp: CP/M na FujiNecie

Pecus napisał/a:

Chcesz inne, prosze bardzo użyj tego w Action

czy mozna prosic linka do Action dzilajacego z jakimkolwiek sterownikiem 80-znakowym?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

24

Odp: CP/M na FujiNecie

O.K. Zapomniałem z Xbiosem też nie zadziała :)

XXL, doskonale wiesz, że to tylko przykłady języków programowania na carcie z którymi dowolny sterownik czegokolwiek także zapisany na carcie nie zadziała, a ładowany z poziomu DOSa mógłby.

I nie ma tu znaczenia czego to sterownik i jaki DOS.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

25

Odp: CP/M na FujiNecie

myslalem ze jest...

ten sterownik na karcie nie wylatuje po resecie.

argument typu sterownik z karta trzeba skopiowac do pliku to bedzie uzyteczny mozna tez odniesc do dosa - dos skopiowany do pliku bedzie uzyteczny ;-)

wiem, wiem... nie wtracam sie :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.