1

Temat: Układ Ensoniq 5503

Czy ma ktoś może ten układ - mam nadzieję tylko w jednym człowieku a jest nim - Pin , układ występuje na płycie Apple IIGS - a takowe on miał.

Dlaczego występuje w dziale sprzęt ???

Popatrzcie na to:

http://www.buchty.net/ensoniq/5503.html

Chyba już wszyscy rozumieją co to znaczy ???

Po co podłączać SIDA skoro można podłączyć jego starszego brata !!!!

Napiszcie co o tym sądzicie.

2

Odp: Układ Ensoniq 5503

a dlaczego nie YM2151 albo opl2/3 ? ;-) technicznie te chipy sa lepsze od sida ale sid z punktu widzenia atarowca jest ciekawszym rozwiazaniem, dlaczego? hvsc i dokumentacja.

(rejestry kontrolne tego ukladu zajmuja 256bajtow?)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Układ Ensoniq 5503

Jak się domyślasz to pewna zgodność z sidem mnie inspiruje , przecież układ odtwarza dźwięk na DMA a można sida emulować pół sprzętowo pół programowo - opl2/3 daje niezbyt ciekawy dźwięk!
Po za tym to 32 kanały wavetable to jest coś , a do tego tak jak w gravisie - ładowanie sampli wprost do pamięci układu. No i najważniejsze - układ ma 8 bitową szynę więc parę scalaków i jest karta !

4

Odp: Układ Ensoniq 5503

pomysl bardzo ciekawy, ale powstaje pytanie (dokaldnie takie samo jak w przypadku SIDa) po co pakowac niewiadomo jakie cudo do malucha, skoro i tak tego nikt nie wykorzysta ?

5

Odp: Układ Ensoniq 5503

Tak, żeby praca miała sens, musi być choć możliwość rozpowszechnienia się takiej karty, Czyli: trzeba znaleźć źródło obfite i tanie takowych...
Wtedy - warto, bo koncepcja bardzo ciekawa...

6

Odp: Układ Ensoniq 5503

Ja oczywiście zakładałem że skoro Pin miał ileś tam Apple GS na procki , to pozostały mu płyty z których można zrobić użytek. Na tej stronie co dałem odnośnik wyżej jest schemat całego modułu brzmień ensonique ze zrzutką banków pamięci dla tablic fal. Co to oznacza to można się domyśleć - np. odtwarzarka midi na atari grająca na 16 - 32 kanałach jednocześnie , brzmienie o jakim c64 i inne kompy 8 bitowe mogą pomarzyć , emulacja SIDa gdzie nie ma praktycznie różnicy między emulacją a oryginałem. (bo nie obciąża to procka na czas odtwarzania softsynth więc można w czasie rzeczywistym generować fale dla układu lub zastosować eprom pełen próbek rożnych fal rodem z SIDa i tylko je przełączać, dołączając pewne efekty)

Faktem jest to ile to mogłoby kosztować i czy są chętni ludzie którzy by to wykorzystali do celów praktycznych. Tu Cedyn masz rację ale gdyby pokazać coś takiego na party to może ktoś by się skusił żeby coś napisać.

Wstępny koszt takiej karty uzależniny byłby oczywiście od ceny scalaka.
Reszta to ok 20-40 zł (kilka buforów i static ramy bądź epromy)

XXL: Faktycznie rejesty karty zajmują całą stronę pamięci !

7

Odp: Układ Ensoniq 5503

pomysl mi sie nawet podoba, trzeba by bylo madrze rozwiazac sprawe z pamiecia... ale problem oprogramowania i tak pozostanie, w przypadku sida oprogramowanie juz istnieje np. na pc Goat Tracker wystarczy pozmieniac odwolania w playerze (zrodla zalaczone). poza tym masa dokumentacji dot. sida, biblioteka utworow... dostepnosc ukladow sid...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

8

Odp: Układ Ensoniq 5503

Co do pamięci to chyba najlepszym pomysłem byłoby pół na pół - 32k ROM (np dla general midi) i 32 kb ramu na próbki. Ram mógłby być przełączany bankowo - tzn 1 rejestr numeru strony i 256 bajtów z przestrzeni $d100 , $d600,$d700 - nie wykorzystywanej przez system.
Nie wiem jak jest z innymi rozszerzeniami ale tu można pewne rzeczy ustalić bądź założyć zworki (ostateczność!).

9

Odp: Układ Ensoniq 5503

Jesli chodzi o oprogramowanie wykorzystujace nowe "karty muzyczne" to zle Panowie myslimy - czekamy az komus sie zachce kupic podzespoly, zlutowac i pisac soft. Nic dziwnego, ze sie nie chce nikomu.

Wg mnie nalezaloby zlozyc 2-3 gotowe (dzialajace!) karty i wyslac po sztuce epiemu (neotracker, neoplayer) oraz Jaskierowi (theta). Mysle, ze przy takim podejsciu bardziej im by sie zachcialo cos zakodowac.

Pozostaje jeszcze problem dostepnosci ukladow Ensoniq. ZTCW to Zuzel Pin & The Pink Ltd sprzedali kilkanascie (dziesiąt?) prockow 816, ktore wyrwali z GS`ow, jesli nie wypieprzyli plyt to problem powinien sie rozwiazac bo nie sadze, zeby bylo wiecej chetnych na karte niz 20-30 osob :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

10

Odp: Układ Ensoniq 5503

<wazelina>Deli dobrze mówi!</wazelina>
Dać tym dwóm po karcie, jak będzie soft, to chętni się znajdą.
Przy niewygórowanej cenie sam bym się skusił.

11

Odp: Układ Ensoniq 5503

} Wg mnie nalezaloby zlozyc 2-3 gotowe (dzialajace!) karty i wyslac po sztuce epiemu (neotracker, neoplayer) oraz Jaskierowi (theta). Mysle, ze przy takim podejsciu bardziej im by sie zachcialo cos zakodowac.

a sfinansuje to ten, ktory wymyslil rozszerzenie ;-)

oczywiscie zart. jakis czas temu poddalem propozycje w jaki sposob mozna finansowac 'brawurowe' projekty rozszerzen atari...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: Układ Ensoniq 5503

Na razie nie ma oddzewu od Pinka , dlatego wszystko jest na papierze. Jak miałbym układ w ręce to można by było coś próbować, najlepiej z całą płytą od GS - tam jest wszystko gotowe i można podpatrzyć jakieś rozwiązanie.

Faktem jest że gdyby 2 karty dostały się do Jaskiera i Epiego to naprawdę mogło by coś z tego być. Sądzę że koszty prototypu będą znikome - mam wiele układów z odzysku a na takowych można zrobić prototyp. Może i 2 by się udało zrobić.

W tej chwili temat jest otwarty. Dzisiaj zamierzam wbudować do Atari Ad1848 (płytka którą miałem na party) i może się uda wepchnąć wavetable. Ale i tak wolałbym coś co samemu można oprogramować bezpośrednio z szyny!

Innym układem jest opl4 yamahy ale ten jest w takiej wersji że sam nie zrobię płytki i go nie wlutuję !

Na razie szukam dalej jakiegoś rozwiązania , stosunkowo prostego ale o dużych możliwościach.

13

Odp: Układ Ensoniq 5503

A nie myślałeś o AC97 i jakimś buforze? Rzecz o tyle ciekawa, że na obecną chwilę praktycznie dostępna, a można zrobić prawie wszystko... (praktycznie 99% płyt grzybowych z muzą na płycie ma AC97)?

Sikor umarł...

14

Odp: Układ Ensoniq 5503

a sfinansuje to ten, ktory wymyslil rozszerzenie ;-).

Mysle, ze mozna zrobic zrzute w stylu OUA.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: Układ Ensoniq 5503

A nie myślałeś o AC97 i jakimś buforze? Rzecz o tyle ciekawa, że na obecną chwilę praktycznie dostępna, a można zrobić prawie wszystko... (praktycznie 99% płyt grzybowych z muzą na płycie ma AC97)?

Tylko że ac'97 to tak naprawdze taki rozbudowany covox. Pozatym nie przesadzajmy, bo tym tropem to czemu od razu nie podłączyć Pro-Tools'a ??

Ja proponuje Gravisa. Macie 1MB na próbki i naprawde zawodową jakość...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

16

Odp: Układ Ensoniq 5503

Wg mnie nalezaloby zlozyc 2-3 gotowe (dzialajace!) karty i wyslac po sztuce epiemu (neotracker, neoplayer) oraz Jaskierowi (theta).

Sluszna idea :)

Bo jak powiadaja, komputer bez oprogramowania to złom.

A gdzie znalezc Apple, mysle ze w Indiach :) W tamte rejony wysylaja kupe zlomy, a tubylcy odzyskuja metale szlachetne.

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C