1

Temat: Lepsze DOSy według Pin-a

W nawiązaniu do postu: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17341
Dokładnie chodzi o post nr#2, zacytuję, aby nie zniknął:

Pin napisał/a:

Bardzo dobrze, są lepsze dosy

Póki co kolega obchodzi temat, słucham. Jakież to są lepsze te DOSy? Które dokładnie i dlaczego? I tak, zdaję sobie sprawę, że to może być kolejna gównoburza.
Btw - jeśli jest tak, jak pisze @xxl - z tego co wiem, Twój ulubiony KOSZERNY DOS wymagający 64K+ pamięci ROM też obsługuje komendy PERCOM, więc może warto przy okazji i to sprawdzić. Pomijając spartę, jakie to są te "LEPSZE DOSy", konkrety, czemu i w czym są lepsze?
Btw  -tak, dla mnie najlepszy jest MyDOS i na moje potrzeby mi wystarcza. Ale może czegoś nie wiem. Waiadomo też od lat wszem i wobec, że z kolei sparta dołączana obecnie do grzebienia podpinanego pod Atari mnie nie interesuje, ale chętnie poznam te LEPSZE DOSy, oświeć mnie proszę, Pin-okio...

Sikor umarł...

2

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Nie "obchodzi temat", tyle co nie chce wdawać się z Tobą w polemikę na ten temat i generować następnego wątku trolollo. Uszanuj to bo Cię lubię i wiedz, że kontynuowanie tego tematu może zakończyć naszą długą znajomość. Miej tego świadomość i postępuj rozważnie :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

@Pin, właśnie dlatego, że Cię lubię i szanuję chciałbym, abyć załatwił to jak człowiek honoru. Albo podaj TE DOSy, albo miej jaja i napisz, że się nieco zapędziłeś. Przykro mi, że odbierasz to jako chęć zakończenia znajomości, jak widać - chyba coś Cię gnębi. Nie chcę z Tobą się kłócić, ale za każdym razem jak widzisz post XXL-a albo wzmiankę o MyDOS dostajesz kociokwiku. Skoro dałeś wyraźnie znać, że SĄ LEPSZE DOSY - wnoszę, że je znasz. Jak widzę, myliłem się, a po prostu prowadzisz krucjatę przeciwko XXL-owi i przeciwko MyDOSowi.
Ja póki co nie spotkałem lepszego DOSa dla siebie niż MyDOS, ale ciekawią mnie inne pozycje. Może żyję w nieświadomości i jak poznam te LEPSZE DOSy to zmienię zdanie? Któż to wie?

Sikor umarł...

4

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Zabrzmialo groznie.

Moze lepiej powiedziec ze sdx jest najlepszy bo Pin zrobi chryje

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

5

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

@xxl, nie troluj, tylko tematycznie proszę.

Sikor umarł...

6

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Tematecznie: Nie mam czasu na to pi_*erdo_lenie, robię teraz coś innego.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Tak, p*.* w innym temacie. Krótko: znasz inne LEPSZE dosy czy nie? Krótka piłka - TAK - lista, krótki opis co ma lepszego od MyDOSa, NIE - mam jaja i przyznaję się do tego.

Sikor umarł...

8

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Pin napisał/a:

Tematecznie: Nie mam czasu na to pi_*erdo_lenie, robię teraz coś innego.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Szkoda. Czyli p__sz aby P__lić. Szkoda, @Pin, szkoda...

Sikor umarł...

10

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Ale to aż trzeba było temat na forum zakładać.

Litości...

I Ty zostaniesz big endianem...

11

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

@Miker, tak, w tym wypadku już tak. Niestety, Pin-ek pojechał po bandzie, jak widać całkiem bezpodstawnie.

Sikor umarł...

12

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Chłopaki, nie sądzicie, że wasz zapał w tym temacie nie jest godzien lepszej sprawy? Nie można tej energii spożytkować jakoś bardziej konstruktywnie?  Chciałbym mieć tyle czasu na pierdoły co wy...

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2021-02-28 20:32:11)

13

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

@laoo/ng: gdyby nie zacietrzewienie Pina na MyDOS-a i kociokwik jak o nim słyszy - pewnie tematu by nie było.

Sikor umarł...

14

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Pin napisał/a:
Pin napisał/a:

Tematecznie: Nie mam czasu na to pi_*erdo_lenie, robię teraz coś innego.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Może ankieta? :)

A tak serio, to w zależności od celu użycia, to mnie się wydaje, że sensowne dzisiaj są w użyciu ze współczesnymi urządzeniami tylko MyDOS (obsługa wszystkich gęstości i np. stacji 720k), albo sdx, tylko że sdx może nie zawsze pasować, że jest w całości od razu kobyła i trzeba mieć ją na jakimś sprzęcie, a nie wystarczy zwykła dyskietka. Czy w gruncie rzeczy jakieś inne dosy w ogóle dziś do czegoś warto używać z jakiegoś powodu?

Aha, no i jeszcze te nowe minidosy jak np. xbootdos, albo litedos się mogą czasem do czegoś przydać, oraz różne ładowaczki i tzw. gamedosy, ale to już w zasadzie wszystko jedno jakie, byle by grę odpaliły.

16

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Czyli jednak bez jaj... Szkoda i przykrość na całej linii, lepiej @Pin p__ć niż się przyznać do błędu. Szkoda, wielka szkoda.

Sikor umarł...

17

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

A ja tylko wspomnę, że zacząłem pisać swoją grę na C+4 jak wystartowała ankieta Sikora o ilości pamięci a skończyłem w dniu powstania tego wątku :]

Mam nadzieję, że u was podobnie ;)

18

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

@zbyti, i piękna sprawa. Skoro Mad Pascal i na 16KB, może się uda sportować na mój konkurs? Czasu dość (równy miesiąc).

Sikor umarł...

19

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

@zbyti: ++ :) Jak to leciało o tej krowie...? :)

Edit: Zapodam Wam może linka do wspomnianego wątku - o tu jest: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17136

Ostatnio edytowany przez mono (2021-02-28 21:31:15)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

20

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

@mono :D

@Sikor jak nikt nie zrobi portu na A8 to pewnie zrobię go ja, spokojnie zmieszczę się w 16KB tylko, że regulamin stanowi:

"Aby konkurs się odbył - musi się pojawić minimum pięć prac" a na ten moment wiadomo o jednej, i podejrzewam, że jeszcze jeden kolo coś robi, ale do pięciu wciąż daleko nawet ze mną jako 3-cim.

Także pewnie po za konkursem. W innym czasie :]

21

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Wracając do DOS-a.
Sparta DOS X to taki buldog, którego nie każdy potrafi oswoić, a nawet nie każdy ma na to ochotę. Czasami jednak bywa przydatny.
MyDOS 4.5x - znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy w obsłudze, i w dodatku wystarcza w praktyce do większości, jeśli nie wszystkich zadań. Sparta ma jednak przewagę, jeśli chodzi o twardy dysk.
Super DOS 2.9. - Prosty i doskonały dla początkujących. Jeśli mamy stację dysków, która obsługuje najwyżej 180 kB, całkowicie wystarczający.

22

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Bluki napisał/a:

Sparta DOS X to taki buldog, którego nie każdy potrafi oswoić, a nawet nie każdy ma na to ochotę.

Jeżeli ktoś na PC zaczynał od DOS-a i orientował się co w nim piszczy w odrobinę większym zakresie niż uruchomienie NC, to tutaj jest bardzo podobnie i nie powinien mieć problemu.
A wraz z poznawaniem, wykorzystujemy coraz więcej możliwości i tworzymy sobie "system" uszyty na miarę pod własne potrzeby.
Możliwości są ogromne jak na sprzęt 8-bitowy, ale nie znaczy, że od razu trzeba nie wiadomo co ogarniać, można, ale nie trzeba, na pewno warto :)
Pliki wsadowe, konfigurowalne skojarzenia rozszerzeń z programami do ich przeglądania/odtwarzania, no i przede wszystkim doskonała współpraca z HDD i SIO, mnogość sterowników do turbo różnych stacji, konsola 64 lub 80 znaków (nawet bez VBXE), itp. itd. Jeżeli ktoś choćby z SIO2SD działa na wielu napędach/dużych ATR jednocześnie (np. systemowy dla SDX, gry, użytki, zbiory gfx/msx, itd.) to jest to rewelacyjny DOS, a w sumie system operacyjny w tym "dużym" znaczeniu. Sparta Commander także rządzi ;)

MyDOS jest super spośród klasycznych DOSów z menu, ale są to tak naprawdę dwa światy, zależy kto czego potrzebuje, na pewno warto liznąć SDX, jeżeli nie brzydzimy się command processorem, korzystamy intensywnie z czegoś więcej niż napędu D1 (zwłaszcza różnych urządzeń jednocześnie czy HDD), lubimy mieć porządek w zbiorach i łatwość dokonywania na nich operacji.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-02-28 23:45:38)

23

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Jacques napisał/a:

konfigurowalne skojarzenia rozszerzeń z programami do ich przeglądania/odtwarzania,

np.:

EXE,CAR:X.COM /C,%
XEX,CAR:X.COM,/C %
EX_,B:\FAST\AAIPLD.COM,%
ROM,B:\FAST\CARE.COM,%
CAR,B:\FAST\CARE.COM,%
ARC,CAR:ARC.COM,E %
DOC,B:>programs>edx>edx.com %
TXT,B:>programs>edx>edx.com %
NFO,B:>programs>edx>edx.com %
CFG,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
NFO,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
LST,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
INI,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
ACT:PAL,B:>PROGRAMS>V_PAL>VPAL.COM,%
;BAT,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
MAN,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
FNT,CAR:X.COM,B:>FAST>FONT05.EXE %
ZIP,CAR:X.COM,B:\FAST\UNZIP.EXE %
MSC,B:\FAST\BMCPLAY.COM,% /X
SPL,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2DF.EXE %
SMP,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2DF.EXE %
SM3,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2DF.EXE /F 13000,%
SM4,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2DF.EXE /F 14000,%
SM5,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2DF.EXE /F 15000,%
SM6,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2DF.EXE /F 16000,%
SM7,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2DF.EXE /F 17000,%
!WAV,CAR:X.COM,B:\FAST\WAVCON9.EXE %
WAV,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2D.EXE /C $D700 /5 %
TIP,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
CIN,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
CCI,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
HIP,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
MIC,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
PLM,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
PIC,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
INP,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
GR9,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
GR8,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
BMR,CAR:X.COM,B:\FAST\R3.EXE %
SCR,B:\FAST\SCRVIEW.COM %
!TAP,B:\FAST\SCRVIEW.COM %
TAP,CAR:X.COM,B:\FAST\ZX.EXE  /AY=$D500 %
TMC,B:\FAST\TMCPLAY.COM,% /X /Q
TM8,B:\FAST\TMCPLAY.COM,% /X /Q
TM2,B:\FAST\TMCPLAY.COM,% /X /Q
TM4,B:\FAST\TMCPLAY.COM,% /X /Q
CMC,B:\FAST\CMCPLAY.COM,% /X /P 0,0,0
DMC,B:\FAST\CMCPLAY.COM,% /2 /X /P 1,0,-1
CMR,B:\FAST\CMCPLAY.COM,% 0,0,0
CM3,B:\FAST\CMCPLAY.COM,% /S /X /P 1,0,-1
!NEO,B:\FAST\NEOPLAY.COM,%
;MOD,CAR:X.COM,B:\FAST\MODTEBE2.EXE,%
MOD,B:\FAST\MODPLAY.COM,%
MPT,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X
MD1,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X /H
D15,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X
MD2,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X /L
D8 ,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X
FC ,B:\FAST\FCPLAY.COM,% /X
ST ,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X
SS ,B:\FAST\SSPLAY.COM,%
ST7,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X
ST8,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X
MUZ,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X /P 0,0,-1,1
RMT,B:\FAST\RMTPLAY.COM,% /Q
Z80,CAR:X.COM,B:>FAST>ZX.EXE /M /AY=$D500 -A -V 1 %
VS ,B:\FAST\VS.COM,%
VX ,B:\FAST\VX.COM,%
!ATR,B:\FAST\ATRM.COM,% D5:
^ATR,B:\FAST\SIMDRV_.COM,%
ATR,B:\FAST\AAIPLD.COM,%
SGE,B:\FAST\SGEVIEW.COM,%
GHG,B:\FAST\GHGVIEW.COM,%
ROM,CAR:X.COM,B:>FAST>ZX.EXE /M -A -V 1 %
SNA,CAR:X.COM,B:>FAST>ZX.EXE /M /AY=$D500 -A -V 1 %
PSG,B:>FAST>PSGPLAY.COM,% /O COVOX /A $D700
MBI,CAR:X.COM,B:>FAST>MBI.EXE,-B %
SID,B:>FAST>SIDPLAYH.COM,% /X
BMP,B:>FAST>BMPVIEW.COM /P 233,%
PI3,B:>PROGRAMS>ST2VBXE>ST2VBXE.COM,%
DOO,B:>PROGRAMS>ST2VBXE>ST2VBXE.COM,%
DG1,B:>PROGRAMS>ST2VBXE>ST2VBXE.COM,%
PI1,B:>PROGRAMS>ST2VBXE>ST2VBXE.COM,%
PI9,B:>PROGRAMS>ST2VBXE>ST2VBXE.COM,%
NEO,B:>PROGRAMS>ST2VBXE>ST2VBXE.COM,%
PCX,CAR:X.COM,B:>FAST>VIMAGE.EXE,%
GIF,CAR:X.COM,B:>FAST>VIMAGE.EXE,%
SEQ,CAR:X.COM,B:>PROGRAMS>MIDI_SEQ>SEQ2018.EXE,%
TAR,CAR:X.COM,B:>FAST>TAR.EXE -X %
ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Co nadal nie wyczerpuje tematu.
Btw: według niektórych piszących tutaj Cartridge są BE, ale DOS jest zawarty na cartridge-u (w dodatku o stosunkowo dużej pojemności) lub w urządzeniu powielającym port cartridge-a jest cacy. Czy to już Panowie nie jest zwykłą obłudą?
To dowiem się coś o tych lepszych dosach, czy było to - jak wspomniałem - zwykłe bicie piany?

Sikor umarł...

25

Odp: Lepsze DOSy według Pin-a

Sikor napisał/a:

Btw: według niektórych piszących tutaj Cartridge są BE, ale DOS jest zawarty na cartridge-u (w dodatku o stosunkowo dużej pojemności) lub w urządzeniu powielającym port cartridge-a jest cacy. Czy to już Panowie nie jest zwykłą obłudą?

W moim przypadku nie jest ani odrobiną obłudy (co wyjaśnię dalej), ale zależy kto co ma na myśli "BE"-bując cartridge ;)
Da mnie po prostu "BE" jest przekładanie CARTRIDGE-y Z POJEDYNCZĄ GRĄ (jak w konsoli) i w tym sensie ich nie lubię, gdy do dyspozycji mam szybkie (SIDE) lub mniej szybkie (SIO2SD) urządzenie peryferyjne (+ okazjonalnie CA-2001 Toms Multi Drive uruchamiana "dla przyjemności"), z których mogę wygodnie załadować wszystko używając tylko klawiatury, a nie przekładając carta z grą (natychmiastowe uruchomienie jest dla mnie sprawą drugorzędną wobec takiej żonglerki i "wyruchiwania" złącza w Atari).
SIDE z SDX to dysk twardy i DOS w jednym, to że jest w formie carta i korzysta z portu równoległego to żaden problem, bo to urządzenie mam dla odmiany wpięte w port podczas 99.5% czasu używania Atari i nie sprowadza mnie do cartridge'owej "dyskoteki". Mam kilka gier wydanych tylko na cartach, ale odpalone były z nich raz, siedzą w pudełkach, a uruchamiam ich odpowiedniki niefizyczne (jak choćby Adam Is Me ostatnio).

Dla MNIE i do MOICH zastosowań najlepszym DOS-em jest SpartaDOS X, bo to jest już tak naprawdę świetny, pełnoprawny system operacyjny.
Ale jak robię sobie dyskietkę (ATR) np. z kompilacją wybranych copierów z epoki, albo chcę uruchomić terminal ICE-T po SIO z wcześniejszym automatycznym załadowaniem handlera R:, wówczas nierzadko używany jest MyDOS.

Słowo "najlepszy" jest karkołomne, dlatego podkreśliłem, że SDX jest najlepsza dla mnie i do moich zastosowań (peryferia + soft).
Ale w zależności od potrzeb, dla kogoś innego najlepszy może być DOS II+/D, MyDOS, SuperDOS 2.9 czy DOS 2.5 albo... Chaos Loader ;)

Na pewno obiektywnie i bezpiecznie można stwierdzić, że SDX to najbardziej zaawansowany DOS na Atari.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2021-03-01 07:55:56)