Temat: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

cześć,

kierując się jedną z Waszych sugestii na forum, udało mi się kupić monitor/TV LG M1717A, który podłączam do dwóch egzemplarzy krótkiego STka z prostym adapterem kupionym u Exxosa (hi-lores) i tak

1) model 520 STM - wyświetla bez problemu mono hires (w paski), przy zmianie na lo-res "colour" za każdym razem dostaję komunikat "Złe Ustawienia" lub "Out of Range" (w zależności od ustawień językowych),

2) model 520 ST - czarny ekran zarówno na mono i colour. Co ciekawe ten sam komputer bez problemu wyświetla obraz na atarowskim monitorze SM124.

Co może być grane? Monitor nie obsługuje faktycznie 15 khz (inne bebechy)?

Pozdrawiam

600 xl, 520 st+, mega st 4

2

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

Że tak powiem - 15KHz to lowres, więc tak, nie obsługuje. Lub nie widzi zmiany (pin detect), sprawdź na innym monitorze.
Samo ST chyba jeszcze potrzebuje rezystory, ae tu mogę się mylić, w ST aż tak nie siedzę.

Sikor umarł...

3

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

Sikor: dzięki za podpowiedź.

Jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie, to obydwa ST mają mody z rozszerzeniem do pełnego 1 MB.

600 xl, 520 st+, mega st 4

4

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

NA tym monitorze TV raczej nie uzyskasz wszystkich rozdzielczości pod złączem VGA,
Ten monitor TV nie obsługuje 15Khz.
Rozdzielczości lowres i medres  w kolorze możesz uzyskać na tym LG za pomocą innego kabla.  ST<>SCART
Czyli potrzebujesz to co masz pod VGA do hires,  a drugi kabel pod Euro-złacze do niskiej i średniej w kolorze.

5

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

rozszerzenie Ram, nie ma wpływu na wyświetlanie obrazu,
no chyba że jest uszkodzony, to wtedy nic się nie wyświetli, lub kupa pionowych pasów. :)

6

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

Atari User: dzięki, hm dziwna sprawa, bo na EAB, PPA.PL ludzie piszą, że ten model mają u siebie połączony Amigą po VGA (15khz) a nie przez Euro złącze.

600 xl, 520 st+, mega st 4

7

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

To powiem tak.   
Ja osobiście dokładnie tego LG nie miałem możliwości testowania i na 100% nie mam tej pewności.
Natomiast to co Ty napisałeś że wyświetla się "Złe Ustawienia" lub "Out of Range"  to dokładnie takie same komunikaty jak na zwykłym monitorze VGA  który nie obsługuje 15Khz. 
Kurcze mam podobnego LG, monitor TV ale mam go na wystawie i nie mogę dokładne odczytać symbolu, ale też do ST używam 2 kable.  Mój nie obsługuje 15Khz.
Różnica w parametrach może być  na przykład w innej literce w symbolu monitora, gdzieś na końcu, i kupa.

8

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

jak masz amigę to spróbuj podłączyć go do amigi i zobacz czy daje obraz.

9

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

Może źle pamiętam ale wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że są dwie wersję tego modelu, jedna umie, a druga nie umie 15kHz. Różnią się lekko wizualnie rozmieszczeniem gniazd. Ja mam 1717 I on umie 15kHz ale trzeba przełączyć tryb/wejście.

Może tylko mi się wydaje ale warto sprawdzić.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-08-25 20:10:19)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

perinoid: bingo! Rzeczywiście dla lores trzeba zmienić tryb z RGB-PC na RGB-TV. Wielkie dzięki! :)

Ostatnio edytowany przez charliefrown (2021-08-25 23:05:03)

600 xl, 520 st+, mega st 4

11

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

No i pozamiatane. Brawo ty!

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

Mały epilog dla posiadaczy krótkiego ST (260/520 ST) bez modulatora, otóż niektóre adaptery jak ten od Exxosa nie będą działać z uwagi na brak 12v na wejściu monitora.

600 xl, 520 st+, mega st 4

13

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

Dioda od spodu płyty i masz 12V w krótkim ST. Ja tak miałem.

Było miło :) Do widzenia.

14

Odp: krótkie 520 st i brak współpracy z monitorem VGA

Te 12V to do zmiany trybu pracy złącza SCART w TV, jak rozumiem?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.