Temat: Proteza modulatora z układem wzmacniacza wideo i gniazdem s-video

Udało mi się uzyskać fajną jakość obrazu z protezy modulatora, na której wykonałem niezależne wyjście s-video. Przy okazji poprawiła się jakość sygnału composite.

Chcę dodatkowo wykorzystać układ wzmacniacza wideo THS7374, który posiada załączany filtr anty-aliasingu.
sprostowanie - sam układ nie posiada filtru anty-aliasingu, jedynie możliwiość pominięcia własnych filtrów, np. w przypadku obecności przetwornika analogowo cyfrowego za wzmacniaczem - przeglądałem specyfikację po łebkach ;)

Dobrze widziane będzie wykonanie S.X.E. Video Mod, ze względu na poprawę dystrybucji masy dla najważniejszych układów.

Schemacik mam już opracowany - jeżeli końcowe testy przebiegną pomyślnie, płytki PCB zamówię w styczniu.

W skrócie - będzie to zamiennik modulatora dla serii XE z gniazdem s-video, jako zapchaj-dziura obudowy :)
Sygnały luma i chroma z dodatkowego gniazda będą w założeniu lepszej jakości niż na monitorowym.
Na gnieździe monitora pozostanie oczywiście wyjście audio, composite (o poprawionej jakości obrazu) i niezależny sygnał s-video (jakość jak w oryginale).

Ktoś jest wstępnie zainteresowany?

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2021-11-28 21:04:58)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

2

Odp: Proteza modulatora z układem wzmacniacza wideo i gniazdem s-video

+1

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Jak cena będzie przystępna, to chętnie przetestuję, choć na chwilę obecną mam już bardzo ładny obraz po S-Video.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2021-11-03 18:45:42)

Atari 1040STe (TOS 1.62/2.06 UK, 4MB RAM), Atari 1040STfm (TOS 1.04 UK, 4MB RAM, BLiTTER, Gotek HxC) + Digital Data Deicke HD64, SF314, UltraSatan, Gotek HxC, NetUSBee
Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Sinclair SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB)
Commodore A600 (KS 1.3/3.1, 2MB CHIP RAM, 4MB FAST RAM, CF 4GB, Gotek FF)

4

Także mam na większości Atarynek bardzo dobrą jakość obrazu po s-video. Zawsze jednak warto dociągnąć dodatkowo masę pod układ 4050 z okolic modulatora. To na pewno nie zaszkodzi, ale może pomóc. Ja zrobiłem to grubym przewodem 18AWG.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2021-11-03 19:06:00)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

5

wstępnie +1

----====   dołącz do www.worldcommunitygrid.org   ===---

<-- Moja skrzynka "PW" jest pełna i nie mam czego usunąć. Kontakt przez "E-mail". Dzięki.

6

Układy THS7374 musiałem zamówić w ChRL, więc przetestuję je dopiero w grudniu.

Bardzo ciekawi mnie filtr anty-aliasingu - tego chyba w Atarynce jeszcze nie było.
De facto, chodzi tu o rozmycie całości filtrowanego obrazu. W każdym razie uwzględnię zworkę do załączania tego trybu.

sprostowanie - post 1

Generalnie, po przepuszczeniu sygnałów luma i chroma przez układ wzmacniacza, nawet bardzo ładny obraz powinien zyskać na jakości.

Teraz czas wracać do zaległego lutowania ;)

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2021-11-28 20:08:20)

7

dely - 1 szt.
uicr0Bee - 1 szt wstępnie.
SuN - 1 szt.

2x65XE (ECI), 800 XL, XC-12, Ultimate, SimpleStereo, SIO2SD, SIDE2, AVG CART, IDE+2.0 rev.C, SOnari, POKEYMAX SC, POKEYMAX QC PSG/SID, SDRIVE MAX. POKEY 4ever ;)

8

sun napisał/a:

dely - 1 szt.
SuN - 1 szt.

pin - 1szt wstępnie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

dely - 1 szt.
SuN - 1 szt.
pin - 1szt wstępnie.
lopez - 1 szt. wstępnie

10

Poświęciłem dzisiaj jeszcze trochę czasu na zabawę oscyloskopem. Wydaje mi się, że już nic więcej nie wywalczę. Teraz pozostały do sprawdzenia inne rewizje płyt.

Dołożenie układu wzmacniacza raczej nie rozwiąże wszystkich potencjalnych problemów z jakością obrazu, na pewno trzeba będzie czasem trochę pokombinować.

Odsyłam do tematu:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=17813

Dodam jeszcze, że posiłkowałem się poniższym opracowaniem (nas interesuje oczywiście PAL S-Video):
https://www.maximintegrated.com/en/desi … /1184.html

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2021-11-06 08:48:21)

11

dely - 1 szt.
SuN - 1 szt.
pin - 1szt wstępnie.
lopez - 1 szt. wstępnie
santyago - 1 szt. bezwględnie

www.jarzebski.pl
Atari 65XE / Atari 65XE ECI (U1MB) / 1088XEL (U1MB,VBXE) / Atari Revised XE (U1MB,Sophia2) / C64(C/G) / A500 / A500+ / A600 (Furia)
XC12 (T2000F) / XC12 (Blizzard) / CA-2001 / 1050 / XM301

12

dely - 1 szt.
SuN - 1 szt.
pin - 1szt wstępnie.
lopez - 1 szt. wstępnie
MGor - 2 szt. jeżeli cena nie będzie zaporowa

13

dely - 1 szt.
SuN - 1 szt.
pin - 1szt wstępnie.
lopez - 1 szt. wstępnie
pancio - 1 szt.

https://systemembedded.eu/
"...Mówił mi to jeden facet, który znał się na atari i takich różnych rzeczach. On mówił, że procesor 6502 to był początkowo procesor wojskowy. On ma tajne funkcje, nie wiadomo w ogóle, co one mogą robić..."
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

14

Na załączonym zdjęciu przedstawiam dwa telewizorki podłączone do niezależnych wyjść s-video tej samej Atarynki.

Samsung SM711MP jest tu egzemplarzem wzorcowym, ze względu na wymienione kondensatory i świetną jakość obrazu.
SM741MP podłączony z kolei do oryginalnego wyjścia monitora, jeszcze nie miał wymienianych kondziorków. Można się na nim dopatrzeć charakterystycznych poziomych pasków związanych z zakłóceniami na jego linii zasilania. Paleta barw także wygląda inaczej, pomimo ustawionego takiego samego poziomu kolorów na obydwu TV. Na dwóch wyjściach s-video Atarynki poziom sygnału chroma co prawda nieznacznie się różni, jednak nie na tyle żeby powodować taką różnicę w barwach. Efekt jest oczywiście podobny po przepięciu SM741MP do wyjścia s-video na protezie modulatora.

Na tym przykładzie widać, że poprawienie jakości sygnałów w Atari to tylko połowa sukcesu. Możemy szukać przyczyny w komputerku, podczas gdy problemem ostatecznie okazuje się podstarzała elektronika w TV.

Jeżeli chodzi o poziomy sygnałów luma i chroma wyprowadzone z protezy modulatora:
- linia lumy: peak-to-peak max 1V (czyli Y=700mV i 300mV sync),
- linia chromy: peak-to-peak max 720mV

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8455

Mam trochę wątpliwości odnośnie amplitudy 286mV p-p dla chromy, którą podaje autor S.X.E. Video Mod...
Według opracowania z 2002 roku, z którego korzystałem, dla PAL S-Video jest to około 700mV p-p (w zależności od stopnia wypełnienia obrazu kolorami). Nie są to raczej jakieś archiwalne zapiski z lat 80-tych:
https://www.maximintegrated.com/en/desi … /1184.html

Autor S.X.E.V.M. mówi, że także był przekonany, że amplituda dla sygnału chroma powinna wynosić 700mV, jednak się mylił. Przedstawia fragmenty przykładowych specyfikacji, na których widzimy wartość 286mV - właściwą dla nowszych urządzeń... Czy aby na pewno tak właśnie jest?

Nie daje mi to spokoju i trochę jeszcze pogmeram w serwisówkach telewizorów. W każdym razie zejście z amplitudą sygnału do 286mV to nie jest żaden kłopot.

EDIT:
Głupio się zamotałem - oczywiście należało sprawdzić stosunkowo "nowe" urządzenia posiadające WYJŚCIA w standardzie s-video, czyli odtwarzacze DVD / kina domowe / kamery / niektóre karty graficzne / itd.
Nie było tego dużo, ale faktycznie w znalezionych specyfikacjach wartość chromy na wyjściu to właśnie 286mV (+/-)30mV.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2021-11-08 08:12:28)

Post's attachments

2xS-Video.jpg 826.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

15

Nawiązując ponownie do stosowania tzw. "standardów":
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=8462

Pomiar wykonany na wyjściu s-video karty graficznej:
Luma - max 1,2V p-p
Chroma - max 1V p-p

Post's attachments

S-Video_output.jpg 606.28 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

16

dely - 1 szt.
SuN - 1 szt.
pin - 1szt wstępnie.
lopez - 1 szt. wstępnie
pancio - 1 szt.
dragmar - 1 szt.

17