701

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

QTZ napisał/a:

Co do zakończenia gry to nie udało mi się "wyjść" z bobseja - cały czas ta dyscyplina jest restartowana. Nie wiem więc jak zakończyć grę i doprowadzić do wyświetlenia komunikatu i "restartu" całej gry.

Aby wyjść z "bobsleja", trzeba przejechać trasę 3 razy, można się nawet rozbić 3 razy... potem pojawia się ekran, gdzie masz możliwość wyboru ponowienia lub wyboru "następnej" dyscypliny (retry / next event), zobacz od mniej więcej piątej minuty:

Być może *AJEK też nie wiedział i uważał, że ten komunikat się nigdy nie wyświetli i nie był świadomy błędu który popełnił.

Czy był nieświadomy? Raczej był świadomy w 100%m bo przecież dołożył ten kawałek kodu wyświetlający ów komunikat.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-03-14 14:08:28)

702

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Sprawdziłem jeszcze wersję z AtariManii. Kasetowa wersja dokładnie ta sama co na aol i niestety też niekompletna. Wersja dyskietkowa jest za to lepsza, nic się nie glitch-uje. Jedyny problem jaki zauważyłem (jest w każdej wersji) dotyczy cyfr wpisanych w imieniu, gdyż wygląda na to, że na nich zdefiniowana została grafika. Nie pamiętam, ale chyba nie wiedziałam, że można wybrać opcję retry / next event i do tego po każdej dyscyplinie :D. Gra po wybraniu "next event" kończy się komunikatem " INSERT SIDE 1 & HOLD OPTION TO REBOOT  ", wygląda więc, że komunikat był tam od początku. Ale skoro *AJEK coś tam dopisał, to raczej wiedział że się to pojawi, do tego zamienił SIDE na HEAD, czyli jak rozumiem chodzi o nagłówek całości. Ja akurat na emulatorze wczytałem Turbo KSO z "taśmy" więc po restarcie przywitał mnie Self Test. Przy okazji - z tego co zauważyłem oryginalnie (zakładam, że oryginalnie) jak gra nie znajdzie właściwej dyscypliny to albo się zawiesza (floppy). albo wychodzi do Basic-a (tape). W wersji Turbo też nie można się pomylić.

703

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ja tam nie wiem, ale zawsze w wersji Turbo 2000 miałem wybór dyscypliny. Ale nie pamiętam, czy mialem wersję Ajka, czy inną...

Sikor umarł...

704

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

QTZ napisał/a:

Sprawdziłem jeszcze wersję z AtariManii. Kasetowa wersja dokładnie ta sama co na aol i niestety też niekompletna. Wersja dyskietkowa jest za to lepsza, nic się nie glitch-uje.

Kompletne wersje kasetowe i dyskowe są w kolekcji A8Preservation.com - linki do kilku mirrorów znajdziesz w tym wątku począwszy od posta #2305.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

705

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

to może i ja odkopię 'swoją' wersję. WO88 miałem/(mam) na kasecie w t2000, choć to właściwie *ajek (na zestawach 'the marauder'). na bank było, że każdą dyscyplinę ładowało się jako osobny program; także w 'intrze' można było wybierać sobie dyscypliny (y/n). ale już nie pamiętam jak się programy zachowywały, jak skończyło się dyscyplinę i czas był na wczytanie kolejnej.
btw., pobrałem tą paczkę a8preservation. ta wersja dyskietkowa zwiesza mi się w altirze 4 po wczytaniu czy to strony2 czy 4tej. nie mam za to problemów na wersji pobranej z atarimanii i takową ogrywam.

706

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Miałem napisać jak przetestuję, ale czas mija, więc na razie podziękuję - dzięki Krótki!

Chyba już to pisałem, mówili, że *AJEK jako jedyny przygotował w pełni działającą wersję tej gry w turbo dla magnetofonu. Była to jedyna gra *AJEK-a jaką miałem na składance z tej serii, więc przypuszczam, że skopiowali tę grę z innej serii metodą kaseta-kaseta. Oczywiście mogli o innej / innych wersjach nie wiedzieć.

Być może nie wiedzieli, że istniała wersja dla normalu, być może nie wiedział / nie miał jej *AJEK, a może tę wersję byłoby łatwiej przenieść na turbo. Z drugiej strony może był ambitny i wolał przerobić lepszą wersję ;)

Miałem nadzieję, że na tych składankach pojawią się też inne gry tak przygotowane, ale niestety inne były pocięte i być może nawet jeżeli *AJEK coś takiego by przygotował / przygotował to na składanki w których już dane gry się pojawiły kolejnych wersji by nie nagrali. Może na innych typowo *AJEK-owych zestawach coś więcej takiego się pojawiło? Na jedynym zestawie w całości by *AJEK który mam wszystko jest jednoplikowe.

Może nieco precyzyjniej - Z wyborem dyscypliny to w wersjach które do tej pory uruchamiałem dyskietkowe i wersja Turbo - mają wybór dyscyplin na początku (zaznaczamy y/n), wersja kasetowa (normal) ma wszystkie dyscypliny włączone na stałe (jest lista, nie ma wyboru).

Wybór o którym pisałem w poprzednim wpisie dotyczy ekranu po ukończeniu każdej z dyscyplin, można wybrać (lewo - prawo) retry lub przejść do następnej w kolejności (wybranej) dyscypliny - dzięki raz jeszcze Seban.

Teraz mi przyszło do głowy, co będzie jak ostatnią wybraną dyscypliną nie będzie bobslej?

...Muszę sprawdzić...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2022-03-19 09:10:50)

707

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Cały kod obsługujący ładowanie jest umieszczony w pierwszym bloku (Intro / HEAD1) i przez cały czas rozgrywki siedzi bezpiecznie w pamięć pod OS-ROM, więc nie ważne ile i jakich dyscyplin wybierzesz to na końcu rozgrywki zobaczysz ten sam ekran z prośbą "INSERT HEAD1 & OPTION TO REBOOT".

Ostatnio edytowany przez seban (2022-03-19 12:10:59)

708

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

QTZ napisał/a:

Na jedynym zestawie w całości by *AJEK który mam wszystko jest jednoplikowe.

O ile pamiętam była jeszcze wersja BEACH HEAD z wersji dyskowej robiona przez AJKA. I chyba Tomahawk (czyli wszystkie misje, a nie tylko pierwsza, ja w większości).

Sikor umarł...

709

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Napiszę post również w tym wątku, bo temat niejako związany, a może zainteresować posiadaczy magnetofonów wyposażonych w systemy:

  • Czeskie Turbo 2000 i jego klony (np. Wrocławskie Turbo 2000, AutoTurbo, Atari Hard Turbo, etc.)

  • AST/ATT/UM

  • Turbo ROM

... i wszystkie systemy które przełączają się na tryb pracy Turbo za pomocą linii COMMAND.

Z dyskusji w innym wątku (do którego link za chwilę) wyszło że jeden z forumowiczów ma magnetofon wyposażony w klon czeskiego Turbo 2000, a kasety którymi dysponuje zapisane zostały w formacie Turbo 2000F/2001/KSO2000. Już kilkakrotnie w tym wątku pokazywałem że możliwy jest odczyt tak zapisanych danych za pomocą innych interfejsów, jednak nie powstało żadne proste rozwiązanie tego problemu. Miałem podejść do tematu w późniejszym terminie, ale skoro nadarzyła się okazja to postanowiłem zadziałać już i teraz, aby nie odkładać spraw w nieskończoność... I rozwiązać problem w najprostszy możliwy sposób, czyli umożliwić wczytywanie za pomocą magnetofonów wyposażonych w inne modyfikacje, gier i programów zapisanych w systemie Turbo 2000F/2001/KSO2000.

Standardowe oprogramowanie dla systemów Turbo 2000F/2001 całkiem nieźle by pracowało również z innymi interfejsami turbo o ile byłoby świadome że może włączyć sobie interfejs turbo za pomocą linii COMMAND. Sprzętowo te interfejsy spełniają warunki zapewniające poprawny odczyt plików zapisanych w standardzie Turbo 2000F/2001/KSO2000... ale do tej pory nie spotkałem się z loaderem czy jakimś mini KOS-em zapewniającym odczyt danych w tym formacie.

Przyjrzałem się więc podstawowemu oprogramowaniu dostarczanemu z systemem Turbo 2000F, i dokonać takich poprawek w kodzie aby to oprogramowanie sterowało linią COMMAND w taki sposób aby podczas odczytu plików w Turbo aktywowało interfejsy innych typów.

Aby nie mnożyć bytów i nie publikować wszystkiego po kilka razy w różnych wątkach, zapraszam do innego wątku, a konkretnie do tego postu: Turbo 2000F+CMD, w którym to jest załączone oprogramowanie systemowe dla "Turbo 2000F" zmodyfikowane w sposób o którym napisałem wyżej. Aby odróżnić tą wersję softu od pozostałem pozwoliłem sobie na zmianę nazwy w nagłówku wyświetlanym przez program na "2000F+CMD". Oczywiście wersja zawierająca "poprawki" bez problemu nadal będzie mogła działać z magnetofonami wyposażonymi w Turbo 2000F/2001.

Poprawki nie były skomplikowane, wystarczyły zmiany w dosłownie dwóch miejscach w kodzie, a sprawę ułatwiła obecność małego stadka instrukcji NOP, w miejscu które przegotowywało procedury do odczytu danych. Może się to komuś przyda do jakiejś archiwizacji czy odczytywania kaset.

710

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban rewelacja - soft pobrany...

Podrzucam kolejny pomysł.... taką samą modyfikację ale dla blizzarda (bo tam wykorzystywany jest pin 3 DATA OUT zamiast 7 Command....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

711

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Mam nadzieję że się komuś przyda :) Swoją drogą dziwi mnie że nie powstał jakiś loader dla Turbo 2000F/2001/KSO dla tych systemów. Format prosty i system nieskomplikowany, większość interfejsów poradzi sobie z tym sygnałem. Jeżeli nie loader to chociaż jakiś program kopiujący albo handler który umożliwiałby przeniesienie danych pomiędzy systemami. Ale być może w tamtym czasie nie było na to zapotrzebowania, bo różne interfejsy i systemy turbo były "rozlokowane" w różnych rejonach geograficznych i być może właśnie dlatego nie było takiej potrzeby. Co prawda *AJEK miał jakiś "system converter" (chyba AST ---> Turbo 2000, lub odwrotnie) ale żaden inny soft tego typu nie trafiłem.

A co do wersji BLIZZARD,  to chciałem od razu zrobić wersję "All-In-One", ale nie pamiętałem czy Blizzard nie odwraca fazy sygnału o 180 stopni więc zachowałem tę modyfikację na czas kiedy to dokładniej sprawdzę... wtedy oczywiście puszczę wersję "SYS2000F_BLZ" :D

712

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

UTL - Universal Turbo Loader ;D

A serio to jeszcze do tego dodać sterownik T: i można będzie kopiować dane z taśm turbo na dyskietki (lub odwrotnie). Chociaż to w czasach Turgena i innych narzędzi pewnie już zbędne.

713

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Moim zadaniem dobry pomysł na nazwę ale finalnego współczesnego cart'a (który zawierałby zmodyfikowane loadery do 2000f/2001/KSO/Blizzard/AST/ATT/UM + handler lub najlepiej program kopiujący T-T lub T-D/D-T. Myślę, że chętnych na ładne wydanie takiej zabawki trochę by się znalazło...  Ponieważ mam 4 magnety to 4 sztuki sam bym kupił.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

714

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

I tak oto wracamy jeszcze do pomysłu "a może ktoś zrobi nową płytę główną do magnetofonu" tyle że od razu z turbo ;D

715

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Taką płytę trzeba by wyposażyć również w demodulator FSK który uciągnie 2600bps i jeszcze kilka innych pomysłów. Niby mam to w kolejce ale znając samego siebie to potrwa to wieki.

716

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dlatego na początek polecam przeróbkę loadera od Blizzarda. Wówczas nawet w oparciu o sic'a będzie można zrobić wsad z ładnym logiem i cieszyć się możliwością ładowania AST/ATT/UM/2000/2001/2000F/Blizzard na magnetofonie z dodatkowym przewodem doprowadzonym do linii COMMAND. Dla mnie to wariant bombowy, bo w moim województwie królowało AST/ATT/UM. Które do dzisiaj zresztą Galtron montuje w magnetofonach.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

717

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dobry Wieczór!

Dziś krótkie info dotyczące magnetofonu z klonem czeskiego Turbo 2000, który dostałem do sprawdzenie i przeglądu od użytkownika "darczi1" z naszego forum, który walczył ze swoim magnetofonem od jakiegoś czasu... do magnetofonu dostał on kasetę zapisaną w formacie Turbo 2000F/2001/KSO, a interfejs w magnetofonie jak pisałem wcześniej to klon czeskiego Turbo 2000, który wyglądał tak:

http://seban.pigwa.net/darczi1/t2k_cs_clone/t2k_pcb_top_a.jpg

http://seban.pigwa.net/darczi1/t2k_cs_clone/t2k_pcb_top_b.jpg

http://seban.pigwa.net/darczi1/t2k_cs_clone/t2k_pcb_top_c.jpg

http://seban.pigwa.net/darczi1/t2k_cs_clone/t2k_pcb_bot_a.jpg

Magnetofon bez problemów czytał wszystko co było zapisane w czeskim czy wrocławskim "Turbo 2000", jednak próba odczytu danych w formacie Turbo 2000F/2001/KSO (za pomocą przerobionego softu dla systemu Turbo 2000F) kończyła się niepowodzeniem...

Powody były dwa... jeden z nich to kaseta którą dysponował darczi1, która była zapisana masą programów w BASIC-u, głównie programów z "Radiokomputera" głownie z roku 1987 i następnych, kaseta była zapisana z odwróconą fazą sygnału, na którą akurat system Turbo 2000F jest wrażliwy. Ale to był problem do rozwiązania na drodze programowej.

Drugim problemem z odczytem Turbo 2000F na tym magnetofonie (CA12) było to że ktoś kto montował w nim turbo nie był chyba świadomy istnienia w torze przedwzmacniacza kondensatorów filtrujących, które bardzo mocno tłumiły przenoszenie przez tenże przedwzmacniacz wysokich częstotliwości.

To że odczyt czeskiego Turbo 2000 działał zawdzięczamy tylko temu że prędkość transmisji w tym systemie jest nieco niższa (~2270 bps) niż w przypadku Turbo 2000F/2001/KSO (~3000 bps). W dodatku pojemności separujące kolejne stopnie były dość małe (~22nF) co też powodowało że niższe częstotliwości nie były przenoszone tak dobrze.

Zmiana (zmniejszenie pojemności) kondensatorów filtrujących i usunięcie niektórych polepszyło pasmo przenoszenia przedwzmacniacza, a zamiana 22nF na 100nF poprawiło pasmo od dołu. Po tych zabiegach udało się doprowadzić do tego że magnetofon czytał bez problemu formaty zapisane w standardzie Turbo 2000F/2001/KSO.

Magnetofon nie posiadał dodatkowego kabla prowadzącego do linii COMMAND, do tego celu została wykorzystana linia która normalnie służyła do przenoszenia sygnału Audio z lewego kanału, jednak w tej odmianie turbo tak jak w nieco późniejszych czechosłowackich turbo 2000, ten przewód służy zarówno przeniesieniu informacji o stanie linii COMMAND (składowa stała), a w druga stronę wędruje sygnał audio jako składowa zmienna. We wtyku SIO linie COMMAND i AUDIO_IN są połączone kondensatorem 22nF.

Nie wiem kto był autorem tego klona, na zdjęciach widać napis "TORO", może ktoś z forumowiczów będzie kojarzył nazwę albo pseudonim i uda się ustalić z którego regionu polski pochodzi ten interfejs.

W następnym poście napiszę o tym co znalazło się na kasecie którą przekazał darczi1, bo to fajne wykopaliska. Nie sprawdzałem czy te programy leżą już gdzieś na sieci, po prostu zgrałem jak leci i dokonałem konwersji do plików *.BAS, które można wczytać za pomocą komendy "LOAD" z poziomu Atari BASIC.

718

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Teraz będzie o kasecie zawierającej kolekcję programów w BASIC, jak pisałem wyżej... wydaje się iż gro z nich pochodzi z Radiokomputera, oto spis programów:

Strona A:

01) Kolędy (J. Warda, Pułtusk 1987) [BAS]
02) Giełda [BAS]
03) Odbicie Fali (Jan Golla, ZSChM w Gliwicach) [BAS]
04) Załamanie Fali (Jan Golla, ZSChM w Gliwicach) [BAS]
05) Ugięcie Fali (Jan Golla, ZSChM w Gliwicach) [BAS]
06) Spektrograf Masowy (Jan Golla, ZSChM w Gliwicach) [BAS]
07) Arytmometr (St. Cichocki, Warszawa) [BAS]
08) Obliczanie Transformatorów (Krzempek Ludwik, Jastrzębie Zdrój, 1987.07.15) [BAS]
09) Satelita (Marian Mysior) [BAS]
11) Wielotony (Marian Mysior) [BAS]
12) Symbole Elektryczne v.1.8 (Mariusz Jachimczuk, Edgard, Biała Podlaska 1987) [BAS]
13) Mini Organy (Maciej Bartkowiak, 1987) [BAS]
14) Genertor AAS [BAS]
15) Poznaj Swój Kraj (Aleksander Czaja, Lipiec 1987) [BAS]
16) Funkcje (Konrad Rafal Gazicki, Warszawa, Lipiec 1987) [TBXL]
17) Przemiany Gazowe (A. Samojednik) [BAS]
18) Belki Swobodnie Podparte (Marek Bajcer, Częstochowa, 1987) [BAS]
19) Oscyloskop 2-kanałowy TTL (G. Kurczyk, opracował Czarsoft, 1987) [BAS]
20) Kraje i stolice Europy [BAS]
21) Europen Countries and Capitals [BAS]

Strona B:

01) Historia Polski cz. 1 - pradzieje i średniowiecze do 1370 roku [BAS]
02) Historia Polski cz. 2 - Polska Jagiellonów (Opalsoftware 1987) [BAS]
03) Historia Polski cz. 3 - okres królów elekcyjnych 1572-1795 (Opalsoftware 1987) [BAS]
04) Historia Polski cz. 4 - okres rozbiorów (Opalsoftware 1987) [BAS] {malformed file}
05) Historia Polski cz. 5 - II Rzeczpospolita (Opalsoftware 1987) [BAS]
06) Historia Polski cz. 6 - II Wojna Światowa (Opalsoftware 1987) [BAS]
07) Historia Polski cz. 7 - Historia Najnowsza (Opalsoftware 1987) [BAS]
08) Historia Polski cz. 8 - Najważniejsze wydażenia i daty - (Opalsoftware 1987) [BAS]
09) Super Scroll - Atari Magazin [BAS]
10) Kursywa [BAS]
11) Symulator 6502.bas
12) Super BUSINESSMAN (Piotr Tomaszek, 1988)
13) Biorytmy - Kalendarz (Zbigniew Leśniewski, 1988)
14) Mandelbrot 3D [BAS]
15) Biblioteka Atari (Janusz Danielewski, Kędzierzyn Koźle 1989) [BAS]
16) Light Show v.1.2 (Markus Kopp, 1986) [BAS]
17) Cantina Band Song (Don Pedro) [BAS]
18) Disco Part 6 MiniChord [BAS]
19) GR Mem Dump [BAS]
20) Baza Danych Adresów [BAS]

Dwóch programów nie udało się odzyskać, tzn. ze strony A:

10) Ruch Protonu [BAS] { damaged tape }

^^^ tutaj taśma jest uszkodzona i zanik sygnału jest na tyle silny że nie udało się "z automatu" dokonać konwersji. Być może komuś będzie się chciało w to bawić i odzyskiwać, dlatego dołączam też pliki WAV.

i ze strony B:

04) Historia Polski cz. 4 - okres rozbiorów (Opalsoftware 1987) [BAS] {malformed file}.wav

^^^ Tutaj nagranie wydaje się być dobre, jednak sam plik wynikowy wydaje się uszkodzony.

Większość programów jest niezabezpieczona i po wczytaniu przez LOAD można je listować, jednak jest klika pozycji, np. wszystkie części "Historii" ze strony B, które należy wczytać przez RUN "D:..." aby się mogły poprawnie uruchomić, gdyż zabezpieczone są w ten sposób iż listowanie jest niemożliwe, a wczytanie przez LOAD i próba uruchomienia przez RUN kończy się zapętleniem interpretera BASIC-a.

Można oczywiście odbezpieczyć te programy, chociażby za pomocą "Disk Editor", którym była mowa w tym wątku również, ale to już pozostawiam dla dociekliwych.

Aby nie przedłużać jeszcze linki do plików zawierających wyżej wymienione pozycje:

Archiwum zawierające pliki w formacie Atari BASIC (rozmiar archiwum ~111 kB)

Dla zainteresowanych również zgrane pliki dźwiękowe w formacie WAVE:

Archiwum zawierające pliki w formacie WAVE (rozmiar archiwum ~163 MB)

Nie wiem czy ogarnę jeszcze dziś kolejny post w którym chciałbym umieścić jeszcze nowszą wersję zmodyfikowanego oprogramowania dla Turbo 2000F, które to umożliwia odwrócenie fazy sygnału przy odczycie danych. Jeżeli dziś się nie wyrobię, to na pewno jutro wrzucę kolejny post.

719

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Ale super znalezisko! Dzięki Seban!!!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

720

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Nie ma za co dziękować :) ... gdy coś takiego wpada w moje ręce, to włącza mi się jakiś tryb archiwizacji takich danych, bo wydaje mi się że są to całkiem ciekawe ciekawostki historyczne, więc długo nie myśląc, pozwoliłem sobie to zgrać i wrzucić tu na forum, bo skoro już wpadło w "moje łapy" niejako obowiązkiem stało się zachowanie tejże spuścizny historycznej.

Niektóre z tych programów kojarzyłem, ale raczej pojedyncze sztuki niźli większość,  a że nie miałem za bardzo czasu grzebać po sieci czy ktoś już tego nie zgrał i nie umieścił gdzieś to wiele nie myśląc po prostu zrzuciłem 1:1 to co się znajdowało na taśmie.

Taśma nie była może w jakimś super stanie, ale zachowała się na tyle dobrze że większość nagrań udało się bez problemu odczytać i odzyskać... do konwersji z formatu Turbo używałem albo a8cas-utils FUJI-ego, albo Turbo Decodera od Baktra, albo emulatora Altirra i tego lekko zmodyfikowanego softu dla Turbo 2000F, który wrzucałem wcześniej.

Przyznaję że moje podejście było typowo siłowe ("brute-force") i po prostu gry a8cas-util nie dawał rady i wykazywał błędy przy konwersji z wav, to używałem znakomitego Turbo Decodera, a gdy ten sobie nie radził, to używałem Altirry wraz z prymitywnym programem kopiującym który napisałem sobie w Atari BASIC, który to czytał z sobie z urządzenia "D:" reprezentującego w tym wypadku magnetofon pracujący w systemie Turbo, i zapisywał blok po bloku na urządzenie "H:", które to było wirtualnym dyskiem twardym widzianym przez Atari-OS.

Przyznam że w przypadku a8cas-utils nie rozumiem czemu czasami ten soft nie dekodował poprawnie bloków, lub nie rozpoznawał wcale wrzuconego do niego pliku... "miąchałem" opcjami (lowpass, highpass, mindiff, autoadjust, amplify, invert, etc.) ale to niewiele pomagało. Zazwyczaj pomagało wtedy użycie Turbodecoder-a, a gdy i to nie pomagało używałem emulatora.

Mogłem co prawda wykorzystać prawdziwy sprzęt i kopiować wszystko za pomocą handlera T: (dla Turbo 2000F), SIO2PC i DOS-a, jednak to by potrwało o wiele dłużej. Mając ograniczony czas i przestrzeń roboczą, byłem zmuszony do przetwarzania zgranych plików WAV już na komputerze PC.

ps) za chwilę postaram się wrzucić nową wersję "spaczowanego" softu dla Turbo 2000F, z drobnymi wyjaśnieniami typu "co, jak i dlaczego".

721

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Turbo 2000F CMD & Phase Select Patch v.1.2

Przy okazji walki z magnetofonem od darczi1, powstał pomysł aby tak zmodyfikować podstawowy software dla Turbo 2000F, tak aby było możliwe korzystanie z tego software gdy w magnetofonie mamy inne rodzaje interfejsów turbo. Okazało się, iż taka przeróbka nie będzie skomplikowana i nie trzeba włożyć w to jakichś dużych nakładów pracy.

Jednak przed zaprezentowaniem kolejnej wersji tak zmodyfikowanego oprogramowania należałoby wyjaśnić że w przypadku magnetofonu wyposażonego w system Turbo 2000F/2001, przełączenie z trybu pracy NORMAL do trybu pracy TURBO następuje za pomocą przełącznika znajdującego się na obudowie magnetofonu. W tym wypadku to użytkownik decyduje czy będzie chciał aby jego magnetofon pracował w trybie standardowym czy też w trybie "Turbo".

Należy przypomnieć iż system Turbo 2000F/2001 jest jedną z najprostszych modyfikacji sprzętowych, i składa się dosłownie z kilku elementów pasywnych (rezystor, kondensator, przełącznik). System ten używa formatu danych identycznego z tym który wykorzystywany jest przez KSO Turbo 2000

No więc w czym problem? Problemu nie ma... ale pojawił się pomysł polegający na tym że w sumie inne systemy turbo takie jak AST, ATT, UM oraz wszystkie bazujące na czeskim Turbo 2000 (Hard Turbo, Auto Turbo, Wrocławskie Turbo 2000), właściwie mogły odczytywać dane zapisane w formacie Turbo 2000F, jednak brakuje odpowiedniego oprogramowania.

W przypadku powyższych systemów przełączenia interfejsu znajdującego się w magnetofonie w tryb pracy turbo dokonuje się za pomocą linii COMMAND (która w normalnych warunkach jest wykorzystywana do komunikacji ze stacją dysków) ... więc gdyby tylko oprogramowanie przeznaczone dla Turbo 2000F/2001 było świadome tego że może sobie przełączyć magnetofon/interface w tryb turbo zmieniając stan linii COMMAND na niski, powinno być możliwe wczytanie danych za pomocą takiego typu interfejsu.

Po zajrzeniu w kod (pisałem już to chyba kilka razy? nieprawdaż? :P ) szybko okazało że wprowadzenie poprawek do kodu które dodatkowo będą sterować linią COMMAND, nie będzie skomplikowanym zadaniem (czy aby na pewno o tym nie wspominałem? ;] ). Tak właśnie powstała pierwsza "spaczowana" wersja oprogramowania nazwana roboczo "2000F+CMD" i właściwie historia mogłaby się zakończyć szczęśliwie i wersja 1.0 mogła by pozostać wersję finalną... jednak na scenie pojawił się magnetofon od "darczi1", i owa tajemnicza kaseta zawierająca masę programów w BASIC-u...

Po doprowadzeniu magnetofonu do porządku okazało się iż część programów nie chce się wczytać poprawnie (błąd 140 - zła długość impulsu zapisanego na taśmie) ... a czasami jest nawet problem z odczytem samej nazwy programu... po dalszych testach okazało się (a właściwie to przypomniało mi się), że procedury odczytu w przypadku Turbo 2000F są wrażliwe na fazę sygnału, co ciekawe im starsza kaseta lub nagrana z niższym poziomem zapisu, tym problemy z fazą są mniej dokuczliwe ;D

Skracając tą już nieco przydługą opowieść... niektóre z interfejsów odwracają fazę sygnału o 180°, a jak wspomniałem powyżej procedury odczytu Turbo 2000F/KSO są wrażliwe na fazę sygnału, więc szybko powstał pomysł aby dać użytkownikowi możliwość wyboru czy chce odczytany przez interface sygnał odwrócić w fazie o owe 180° czy też nie.

Dalsze testy pokazały również że niektóre z magnetofonów (nie firmowych) odwracają fazę sygnału a to przy odczycie, a to przy zapisie... tutaj panuje pełna dowolność, w zależności od producenta magnetofonu... np. magnetofony Technicsa odwracają fazę, a stary wysłużony Unitra MK-450 nie czyni tego... więc np. przy generowaniu plików WAV z poziomu Turgena gdy używamy formatu Turbo 2000 KSO i do kompletu gdy mamy deck Technicsa należy zaznaczyć w opcjach programu "invert polarity of the pulses" w konfiguracji pluginu dla turbo KSO.

Wystarczy chyba tego ględzenia, nowa wersja programu z możliwością wyboru fazy odczytywanego sygnału do pobrania tutaj: Turbo 2000F CMD & phase patch v.1.2.

W archiwum wersja XEX, CAS i WAV, z tym że wersję CAS i WAV zawierają 1-blokowy Code3 Loader, który to ładuje dalszą część programu  który to ładuje dalszą część programu.

Program po załadowaniu pyta czy faza sygnału podczas odczytu ma zostać odwrócona (domyślnym wyborem jest "NO"), ale gdyby wasz interface w magnetofonie wymagał odwrócenia fazy, wystarczy po prostu wybrać tę opcję po załadowaniu programu wciskając Y (jak YES).

Aby później użytkownik miał świadomość czy pracuje z wersją odwracającą fazę czy też nie, winieta programu jest modyfikowana tak, że w przypadku wyboru odwrócenia fazy, literka "F" jest prezentowana w odwróconych kolorach (tzw. inverse video). Widać to na zrzucie ekranu poniżej.

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2000F_CMD_patch/v.1.2/t2kf_cmd_patch_a.png   http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2000F_CMD_patch/v.1.2/t2kf_cmd_patch_b.png

Ostatnio edytowany przez seban (2022-05-10 10:23:28)

722

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

najs :)

723

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Aby nagrodzić wysiłki sebana związane z taśmami, wydałem TURGEN 9.0.1.

Ten może tworzyć taśmy znane jako „dual track”. Możesz wybrać muzykę, która będzie odtwarzana podczas ładowania.
Oczywiście ma to sens tylko w przypadku normalnych nagrań (nie turbo).

https://sourceforge.net/p/turgen/blog/2 … ual-track/

724

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@baktraaa: super ;)

Sikor umarł...

725

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dobry Wieczór!

Dawno się nic  wątku nie działo, więc na osłodę coś niewielkiego... czyli jedna z kaset z magicznej skrzyni uicr0Bee-iego... tym razem jest to kaseta zawierająca zestaw programów dla "KSO Turbo 2000", kaseta się prezentuje następująco:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_07/KSO_Turbo2000_Zestaw_7_kaseta.jpg

a tak w pudełku z wkładką:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/tapes/KSO_Turbo_2000/Zestaw_07/KSO_Turbo2000_Zestaw_7_wkladka.jpg

szczegółowy spis programów na kasecie:

Strona A:

01) Sqoid (+L1).wav
02) DivesTed Bell.wav
03) BS's Quest for Tires.wav
04) Rally Speedway.wav
05) Submarine Commander {damaged tape}.wav
06) River Raid.wav
07) Moonpatrol.wav
08) Sea Dragon.wav
09) Computer Adventure {damaged tape}.wav
10) Death Zone.wav
11) Hero.wav
12) Sky Blazer {damaged tape}.wav
13) Aztec (+L1).wav
14) Crystal Castles.wav
15) Desmond's Dungeon.wav
16) Quasimodo.wav
17) Ghost Chaser.wav
18) File Copy 1.45.wav
19) Universal Copy.wav
20) Long Turbo Copy - wersja 1.1 (Wojciech Zabołotny, Piastów 1987).wav
21) Super Copy Programm.wav
22) Loader_1.wav
23) Loader_2.wav
24) Kopiarka DYSK-TURBOTAPE.wav
25) Loader LL1.wav

Strona B:

01) Mouse Trap (L1).wav
02) Bilbo.wav
03) Astro Droid (L1).wav
04) Koala Microillustrator.wav
05) Live Wire.wav
06) Popeye.wav
07) Star Base (+L1).wav
08) Scooter { damaged tape }.wav
09) Saratoga.wav
10) Dreadnaught Factor (reset after load).wav
11) Archon.wav
12) Pole Position 2 (damaged tape).wav
13) Cavers of Mars (damaged tape).wav
14) Jumbo Jet Pilot.wav

Aby nie przedłużać, kasetę przeznaczono dla użytku z KSO Turbo 2000, loadery dołączone do niektórych programów (+L1 w nazwie oznacza że dany program poprzedzono Loaderem L1, który to loader oczekuje sygnału na drugim porcie joysticka).

Oczywiście te programy można wczytać używając np. magnetofonu wyposażonego w Turbo 2000F/2001, jednak należy mieć na uwadze że należy zastosować inną wersję loadera L1 (przeznaczoną dla systemu Turbo 2000F/2001), ew. można pominąć loader jeżeli system turbo pozwala na ładowanie programów z niskim MEMLO. L1 właśnie jest przeznaczony do tego celu, tzn. dla programów które ładują się dość nisko w pamięci. W tym celu L1 umieszcza 3kB bufor rekordu pod OS-ROM systemu operacyjnego.

Taśma w kilku miejscach była dość zniszczona, więc nie wszystkie programy dało się przekonwertować do formatu CAS. Niektóre pewnie da się odzyskać ręcznie (dlatego dodaję też materiały źródlowe w formacie WAV i FLAC), ale niektóre nagrania są kompletnie zniszczone (kompletny brak sygnału). Te które dało się odzyskać w miarę niewielkim nakładem pracy przekonwertowałem do formatu CAS.

Dla zainteresowanych linki: !!! UWAGA !!! Poprawiłem archiwa (2022.05.19), brakowało w nich stron B. Jeżeli ktoś pobrał je wcześniej, teraz może pobrać już poprawne wersje.

Pliki zawierające uszkodzenia oznaczono komentarzem "damaged tape" w nazwie pliku, tych plików brakuje w archiwum zawierających wersje CAS, z powodu niemożności poprawnej konwersji. Pliki w formacie CAS są "oczyszczone" i pozbawione większości "śmiecia". Można je wczytać używając albo emulatora albo realnego sprzętu generując sobie audio chociażby za pomocą Turgen.

Gdy tylko zakończę sprawę z wypożyczonym interfejsem Turbo 2600, kolejne materiały będę się pojawiały w nieco szybszym tempie.

Ostatnio edytowany przez seban (2022-06-16 15:51:59)