1

Temat: Portfolio - taśma wyświetlacza

Na PofoWiki znalazłem dwa teksty mówiące o tym, że to najbardziej newralgiczny element komputerka i często dochodzi do jego uszkodzenia, a wtedy kaplica. Ponoć rozwiązanie problemu zajmuje 20 minut i nie wymaga specjalnych zdolności (chodzi o nacięcie fragmentu klapki), ale boję się, że mogę w ten sposób coś popsuć. Pofo mam od niedawna i zaczynam wpadać w paranoję - boję się go za często otwierać ;)
Czy spotkaliście się z problemem uszkodzonej taśmy? A może robiliście opisaną na PofoWiki przeróbkę? W ogóle co sądzicie o problemie: bzdura czy faktycznie coś w tym jest?

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

2

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Ja mam w swoim Portfolio przyciętą taśmę IDE. Sprawdza się doskonale od 11 lat.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

O tym też czytałem, ale niemieckie rozwiązanie jest dużo prostsze i mniej inwazyjne. Zastanawiam się tylko, czy gra jest warta świeczki - bo jeżeli faktycznie ryzyko uszkodzenia taśmy jest duże, to jutro rozkręcam Pofo i przycinam tą klapkę ;)

Tak z innej beczki, to niedawno w Scenialu był rzucony rozsądny pomysł: skoro coraz więcej ludzi kupuje retrokomputery, a sprzęt niestety nie młodnieje, to dlaczego by nie stworzyć serwisu zajmującego się tylko "oldsmobilami"? Sam mam kilka palmtopów, do których narządy dostać trudniej niż do Atarynki, i czułbym się dużo spokojniej, gdybym miał chociaż niewielką szansę ich naprawy w razie czego...

==PS.==
Wziąłem się i zrobiłem :) Przeróbka naprawdę nie jest taka straszna, a jedyny minus to niewielkie oszpecenie komputerka, zresztą w mało reprezentacyjnym miejscu.

Ostatnio edytowany przez Cosi (2011-06-20 23:22:41)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

4

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Jest gdzies foto poradnik jak przelutowac te tasme?
Tzn. jak sie do niej dostac bez uszkodzenia obudowy.

Jako ze sie nie znam czy pofo przy dluzszym nieuzywaniu odpali sie z samego zasilacza bez bateri?

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Sobie odpowiem sam,  pofo sie odpalilo ale tresc widac tylko przy lekko uchylonej klapce ... jak przechyle wiecej nic nie ma.

Trzeba zrobic moda z ta tasmą...

"wszystko się kiedyś kończy......."

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

stryker: mam podobny problem z jednym pofo. Dopomożesz?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

7

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Jak dostane od kogos wskazowki jak to zrobić - to tak :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Do taśmy wyświetlacza można się bez problemu dostać bez uszkodzenia obudowy. Na moim blogu jest instrukcja, jak otworzyć dolną część Portfolio (klawiaturę), a żeby otworzyć górną część (ekran), wystarczy delikatnie zdjąć folię (czyli ten plastik zakrywający ekranik, razem z ramką, nie wiem, jak to nazwać) i odkręcić wkręty, które są pod spodem.
Przeróbka, o której mówił Dely, jest opisana na PofoWiki.

PS. A samej taśmy nie trzeba wylutowywać, jest wczepiona w takie otwierane zameczki (co widać na zdjęciach w instrukcji otwierania Pofo).

Ostatnio edytowany przez Cosi (2014-08-28 15:54:19)

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

9

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Gdzie znajdę instrukcję zamiany oryginalnej taśmy wyświetlacza na np taśmę IDE?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

10

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

To tylko techniczna operacja, instrukcja niepotrzebna. Otworzyć, rozebrać, odlutować, przylutować, złożyć - i tyle. Trzeba tylko przymierzyć, czy taśma ATA40 wystarczy, czy trzeba 80-kę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

ok, czy dobrze rozumiem że musiałbym wylutować gniazdko na płycie głównej i przylutować taśmę?

Ewentualnie widzę taśmę FFC o takiej samej ilości ścieżek i szerokości:
https://allegro.pl/oferta/tasma-fpc-ffc … 2372195474

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Nie jestem pewien, czy tam w ogóle jest gniazdo. Mam wrażenie, że wszystko jest lutowane na krótko. Ale jeśli jest to wylutować. Miałem wczoraj rozebrać jedno PoFo ale mi wyleciało z głowy. Też mam jeden egzemplarz, taśmą do wymiany, muszę tylko po niego podjechać bo jest chwilowo poza zasięgiem. Jak już to najpierw poszukaj instrukcji rozebrania wyświetlacza bo nie jest to tak oczywiste i dobrze wiedzieć, gdzie są śrubki.

A ta taśma z aukcji niewiele pomoże bo... Od strony ekranu taśma się rozchodzi i miejsce lutowania jest szerszy. Musiałbyś ją porozcinać na poszczególne ścieżki a i tak taka płaska nie będzie się chciała układać. Może jakby podgrzać... Ale wątpię.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-07-30 09:08:56)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

na płycie głównej jest gniazdo FFC, mogę je wylutowaćc, ale szukam jak najmniej inwazyjnego sposobu naprawy.
Zamówiłem tą tasiemkę FFC i będę próbował ją wlutować w ekran oraz wcisnąć ją w gniazdo na płycie głównej.

Tutaj można zobaczyć demontaż ekranu Portfolio:

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2022-08-01 12:15:02)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

14

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Myślę, że taśmę IDC da się wlutować w ekran ale nie bezpośrednio tylko przez kynarowy mostek. Przykleić ją do PCB ekranu ciut odsuniętą a potem pieczołowicie polutować - to ma szansę się udać. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba zaprojektowanie i wykonanie z cienkiego PCB takiego łącznika, to by miało największy sens.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-08-01 13:15:47)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

widzałem gdzieś w sprzedaży takie mostki do PoFo ale zrobić łączenie właśnie kynarem

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

16

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

Niedawno wymieniałem tę taśmę na taśmę od dysków 2,5" . W ekranie taśma oryginalna była wlutowana, w płycie głównej wpinana w złącze. Złącze wylutowałem, nową taśmę przyciąłem nieco dłuższą, przylutowałem i do ekranu i do płyty głównej. Trzeba było jeszcze pilnikiem pogłębić wycięcie w wałku dzielonym i zaokrąglić jego krawędzie.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

17

Odp: Portfolio - taśma wyświetlacza

ok, szczelinę w wałku mam pogrubioną.

Na razie spróbuję z nową tasiemką FFC, bo chciałbym jak najmniej lutować:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9505

Wyzwaniem jest zdjęcie plastiku chroniącego ekran, gdzieś widziałem podgrzewanie go suszarką do włosów. Pytanie czy po takiej operacji nie ma problemów z powtórnym przyklejeniem go.

Post's attachments

20220802_155326.jpg 93.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org