Temat: Uszkodzenie Atari 1040STF

Czy jest jakiś manual do używania carta diagnostycznego? W szczególności, czy te paski mówią coś o ewentualnych uszkodzeniach (walnięta pamięć np.)? Próbuję uratować płytę STF ze złomu.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9791

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-08 16:53:12)

Post's attachments

20221007_204216.jpg 338.11 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

2

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Ups. to jest jakaś poważniejsza usterka. Jaki model Ataryny? Ekran z cartem czy bez?

Ostatnio edytowany przez agahes (2022-10-07 20:36:30)

3

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

agahes napisał/a:

Ups. to jest jakaś poważniejsza usterka. Jaki model Ataryny? Ekran z cartem czy bez?

To jest z cartem. Bez carta mam biały ekran. Generalni na początku płyta nie wstawała wcale, nie miałem nawet sygnału video. Wyczyściłem co się dało (w podstawkach było MMU i GLUE uwalane jakby leżało w mule na dnie jeziora oraz shifter) i trochę wstało - znaczy, komputer pokazał biały jednolity ekran. Obrazek powyżej jest po włożeniu w takim momencie carta diagnostycznego. Jestem przyzwyczajony, że takie rzeczy zwykle oznaczają jakiś raport błędów z pamięcią (diagrom do Amig coś takiego pokazuje, cart diagnostyczny DeadTest dla C64 pobłyskuje ekranem raportując walnięte kości). Ale tutaj nie mam żadnej dokumentacji dlatego pytam, czy takowa jest.

Generalnie - pacjent sprawia wrażenie bycia idealnym kandydatem na użycie tego carta ;-)

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-07 20:50:46)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

4

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

@perinoid, dużo tutaj nie ma, ale obczaj to: file:///C:/Users/admin/Downloads/atari_520st_service_manual.pdf - sekcja 3.
Aha, jeszcze jedno - w Twojej sytuacji pomocny jest port RS, z tego, co się doczytałem. Ale to już looknij na spokojnie.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-10-08 06:54:45)

Sikor umarł...

5

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

@Sikor, podejrzewam, że jak by @perinoid, miał na dysku C to by nie pytał ;)

https://www.retromaniek.pl/wp-content/u … T-MEGA.pdf

Podłącz się po serialu, będizesz mógł sprawdzić wszystko z terminala, o ile ROM wstaje, a u ciebie wstaje.

Ostatnio edytowany przez lopez (2022-10-08 08:14:52)

6

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

@lopez: czyli zasadniczo podałeś to samo co ja, jak widzę :)

Sikor umarł...

7

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Terminal przydaje się, gdy nie ma obrazu na wyjściu ST, to zasadniczo te same informacje :)
diag1
diag2

Było miło :) Do widzenia.

8

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Jakie parametry połączenia ustawić? Kabel mam rozłożony na stałe więc to nie problem. Tylko muszę minicoma ustawić. Po południu spróbuję.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Standardowo: 9600 8N1

10

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

No niestety, nie ma objawów życia na szeregówce (inny STF z cartem ładnie się łączy i działa).

Dla testu przełożyłem kości MMU i GLUE do innego STF i wygląda na to, że są sprawne bo ten drugi komputer nie miał problemu z wystartowaniem. Wcześniej sprawdziłem też Shifter i DMA bo te są w podstawkach. Muszę szukać dalej - szkoda, że się na tym lepiej nie znam ;-)

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-08 16:51:16)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Czerwone tło to ponoć pamięć, z tym że pamięć to temat rzeka :) Najlepiej wyłączyć pamięć wylutowując dławik i włożyć inne rozszerzenie. Nie mam w tej chwili zmontowanego, może w tygodniu jedno złożę, to mogę pożyczyć do testów.

Było miło :) Do widzenia.

12

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Mam wrażenie, że to ROM. Jakiego typu kości są użyte w przypadku TOS-u na 6-ciu kościach? 27256? Na kościach jest, że 23256 ale to chyba to samo będzie (tylko nieprogramowalne).

[edit]
Wyczyściłem piny kości ROM i sytuacja zmieniła się na taką. Chyba muszę wymienić jeszcze podstawki. To już jutro.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9792

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-08 23:51:14)

Post's attachments

20221009_004640.jpg 537.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

ROM na pewno nie jest winien.

Brak ROM lub jak jest uszkodzony to najczęściej biały ekran w białej ramce, albo czarny ekran w białej ramce.

14

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Biały ekran w białej ramce mam właśnie. Ale wychodzi na to, że RAM jest swoją drogą walnięty. Na razie zmieniłem 7 kości i szukam jeszcze jednej, zdaje się (diagrom wyświetla już tylko jeden czerwony pasek). Niestety, ni wiem która to bo oscyloskop pokazuje sensowne zachowania dla wszystkich kości.

[edit]
19 wylutowanych kości później ostatecznie wywaliłem 7 wadliwych kości z dolnego banku i 1 z górnego a potem skończył mi się luźny sprawny RAM. Muszę kupić więcej kości i wtedy przymierzę si do pozostałych 15-tu. Na razie płyta dalej nie wstaje chociaż diagrom czasami wypycha jakieś krótkie teksty na wyjście. Ale nic konkretngo i do menu nie wchodzi. Wiem już, że te paski podczas startu można częściowo przetłumaczyć na to, które bity/kości są uszkodzone. Problem w tym, że to ni jest "po kolei" oraz najwyraźniej uwalone kosci z drugiego banku powodują dziwne zachowania niewykrywane przez diagom - on "wie", że coś jest nie w porządku ale co to już nie umie stwierdzić.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2022-10-09 20:38:57)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Wylutowałem całą pamięć. Wszystkie 32 kości. Połowa okazała się uszkodzona - ale nie według schematu, po prostu popadały. Zasadziłem podstawki, dobre kości włożyłem w piedwszy, dolny bank w nadziei, że komputer wstanie jako 520-ka ale nie wstał. Doszedłem tylko do tego, że mam obraz taki jak ponizej:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9801
Dodatkowo, jak włożę diagrom to mam taki obraz:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=9802
Ten pasek odpowiada bitowi 8 (jak wyciągam inne kostki to pojawiają się nowe paski ale jak wyjmuję tą jedną to nic takiego się nie dzieje). Ale ta kość pamięci na pewno jest sprawna. Nie mam pojęcia co z tym dalej robić. Płyta na razie idzie na półkę i pewnie będzie na części bo nie mam już do niej siły. Chyba, że jest coś jeszcze co mógłbym sprawdzić.

Post's attachments

20221010_152158.jpg 345.32 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

20221010_155027.jpg 258.52 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

16

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Hmm, dławik przy pamięci? Przedzwoniłeś linię?

Sikor umarł...

17

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Sikor napisał/a:

Hmm, dławik przy pamięci? Przedzwoniłeś linię?

Który dławik? Sprawdziłem przejścia do shiftera, bo tam idzie sygnał "na czysto" oraz do buforów 74LS373/74LS244 i jest OK.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

18

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Raczej dalej coś z RAMem. Czym sprawdzałeś te stare kości?

19

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Jak idzie czysto - to trzeba szukać dalej. A te 74xx próbowałeś wymieniać na inne egzemplarze/typy? W innym wątku u Mayoneza chyba coś było z dyskiem przez to, może tutaj tkwi przyczyna (nie wiem, szybkość, zasilanie...?)
==================================================
u @lopeza z obrazem: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18749 - może to to? Próbowałeś po ST High podłączyć, czy tylko LOW/MED?

Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-10-11 09:22:13)

Sikor umarł...

20

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

Moim zdaniem jak robi takie paski jak w poście 15 to dalej coś z pamięcią.
Ale może DiagROM odezwie się po RS-ie?
Układ F247 nie występuje w ST a tylko w STe z tego co kojarzę :)

21

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

A może dałbyś w dobrej jakości zdjęcie płyty głównej, co tam rozlutowałeś lub co polutowałeś. Bo może się okazać że było 512kb a ktoś zrobił 1024Kb i brak rezystorów. Dławik (cewkę) przy pamięciach też trzeba sprawdzić.

Wiec tak jak mówi x_angel skup się na pamięciach i połączeniach przy nich.

22

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

F/S257 jest tylko w STE, w ST jest podłączone bezpośrednio do 69801, ale tutaj to IMHO ewidentnie z pamięcią/MMU. Tylko dziwne, bo diagrom po serialu powinien wyświetlić/wskazać błędy pamięci. A czy TOS podmieniłeś na inny?

23

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

To jest płyta STF C070523-001 REV.D

x_angel napisał/a:

Raczej dalej coś z RAMem. Czym sprawdzałeś te stare kości?

Mam taki tester dla kości 4164/41256 na Arduino. Zwykle się sprawdza. Dla pewności zamieniałem też kolejność kości ale błąd jest ciągle ten sam.

x_angel napisał/a:

Moim zdaniem jak robi takie paski jak w poście 15 to dalej coś z pamięcią.
Ale może DiagROM odezwie się po RS-ie?

Niestety, diagrom po RS-ie teraz zupełnie nic nie nadaje. Sprawdzałem wielokrotnie. Wcześniej jeszcze z tymi walniętymi kośćmi dostawałem czasami jakieś błędy ale bez ładu i składu (na zasadzie po łowy komunikatu przesłanej a potem krzaki) i szedł w maliny.

dragmar napisał/a:

A może dałbyś w dobrej jakości zdjęcie płyty głównej, co tam rozlutowałeś lub co polutowałeś. Bo może się okazać że było 512kb a ktoś zrobił 1024Kb i brak rezystorów. Dławik (cewkę) przy pamięciach też trzeba sprawdzić.

Tu nie ma żadnych dławików czy cewek. Wyjście z pamięci idzie na krótko do Shiftera i buforów 373/244 i to wszystko. Nic więcej.
Fotka płyty jest tu:
http://yen.ipipan.waw.pl/~ed/foto/1040stf.jpg
Raczej wszystko jest. Po (roz)lutowaniu posprawdzałem połączenia i wszystko jest jak należy.

lopez napisał/a:

F/S257 jest tylko w STE, w ST jest podłączone bezpośrednio do 69801, ale tutaj to IMHO ewidentnie z pamięcią/MMU. Tylko dziwne, bo diagrom po serialu powinien wyświetlić/wskazać błędy pamięci. A czy TOS podmieniłeś na inny?

69801 jest za buforami. Do tego czyta tylko bity 0-7 a tu problem jest jakby z 8-mym. MMU wkładałem do drugiego komputera (inna rewizja płyty ale to raczej nie problem) i działał. Glue - tak samo. TOS-a nie podmieniałem bo nie mam takiego na 6 kości (w drugim STFM jest na dwóch a tu nie widzę zworek przestawiających konfigurację).

Jest opcja, że płyta jest zgniła bo na prawdę, za dobrze nie wyglądała.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

24

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

perinoid napisał/a:

Tu nie ma żadnych dławików czy cewek.

A cóż to masz od C77 do bodajże C104 pomiędzy pamięciami? Właśnie tam masz dławiki. Przedzwoń między U42 a U43, bo tam wygląda na najbardziej skorodowane.

Sikor umarł...

25

Odp: Uszkodzenie Atari 1040STF

To, że samo MMU jest ok nie znaczy, że podstawka jest, bo też może nie kontaktować niestety.