1

Temat: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Hej.

Mam takiego trupka XC-12 z urwanym kablem. Już nie pamiętam skąd się wziął. Ale pomyślałem, że może warto go ożywić.

W środku obudowy jest jakaś płytka z TURBO, ale ma spiłowane nadruki na układach. Czy ktoś z obecnych jest w stanie oczami rozpoznać jakie to turbo i czy trzeba do niego dociągać dodatkowy sygnał z portu joysticka?

Jest przesłanka za tym, że to jest TURBO 2000 bo przy przełączniku ktoś napisał pisakiem "2000". Ale która wersja? Śląska? Czeska?

Każda pomoc mile widziana. Zdjęcia poniżej.

Post's attachments

turbo1.jpg 440.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo2.jpg 301.98 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo3.jpg 414.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Hej!

Tak na szybko... (Klepie z telefonu, czego nie cierpię). To wygląda na klon czeskiego turbo 2000 plus coś nietypowego, bo idzie drugi kabel w ekranie do tej płytki i jeszcze jest ta pr-ka i parę dodatkowych elementów. Niektóre wersje czeskiego turbo 2000 nie wymagały dodatkowego kabla do linii command i wykorzystywały linie audio_in plus drobną modyfikacja we wtyczce sio.

Jest to coś czego jeszcze nie widziałem i nie ma nic takiego w mega wątku o systemach turbo na tym forum (http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=12348)

Ostatnio edytowany przez seban (2022-11-29 17:25:43)

3

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

To ciekawe co piszesz, @seban. Może to jakiś unikat na skalę światową? ;)

Siądę wieczorem i spróbuję dojść gdzie powyrywane kable były kiedyś przylutowane. Porobię jakieś lepsze zdjęcia przy okazji.

A ponieważ mam dawcę z kabelkiem z innego trupka, to zabiorę się do montażu tego kabla tak, żeby odtworzyć magnetofon do stanu, powiedzmy: do dalszej diagnozy.

4

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Myślę że warto ten magnetofon uruchomić ponownie. Na płytce zapewne będą 7400, lub 7401 i uA741. Co robi pr-ka i dodatkowy kabel? Nie wiem. Może jakaś wariacja czeskiego turbo lub op-amp  z regulacją napięcia niezrównoważenia, ew. Być może dopasowanie poziomu sygnału wejściowego do jakiegoś wymaganego poziomu.

5

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Teraz jak próbuję sobie poskładać wszystko w głowie, to wydaje mi się, że ten magnetofon przyszedł w jakimś zestawie i tam mogły być jeszcze kasety. Różne kasety z takich combo-zestawów na pewno mam w szafce i raczej nic na nich nie nagrałem. Może to komplet. Sprawdzę.

6

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Mały update.
Udało mi się uruchomić magnetofon, na razie w trybie normal.

Wygląda na to, że sprawca dewastacji, który wyrwał kabel, zrobił to "od zewnątrz" i kable zostały oderwane bezpośrednio z płyty głównej, a wszystkie połączenia do płytki z turbo są nienaruszone. Nie wygląda też na to, żeby był doprowadzony do magnetofonu inny przewód, np. z joysticka, lub zmodyfikowanego portu SIO. Standardowo mamy 6 przewodów, jak w zwykłym XC-12.

Druga ciekawostka jest taka, że przełącznik turbo/normal przykręcony do obudowy miał już wcześniej odlutowane przewody. Miejsca po lutowaniu są ładne, gładkie i nie mają śladów "rwania". Sugerowałoby to, że w tej obudowie mogło wcześniej mieszkać inne turbo, które wymagało przełącznika, a dopiero potem zostało zastąpione tym które jest teraz.

Większość czasu wczoraj straciłem na ożywienie mechanizmu, który był mocno zapieczony. Smarowanie i czyszczenie rolek, wymiana głównego paska napędowego. Jest na tyle dobrze, że coś tam się udało wczytać z kasety.

Na dzisiaj planuję usiąść z adapterem kasety podłączonym do laptopa i powysyłać różne WAVy z Turgen'a żeby sprawdzić które turbo "pyknie".

7

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

No to super wieści! Jak będziesz miał chwilę to może zobacz co jest na tych kasetach, jak możesz i chcesz to wrzuć tutaj jakiś zgrany kawałek z tych taśm to może uda się sprawdzić w jakim systemie masz nagrane te kasety.

8

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Dzisiaj całe popołudnie walczyłem tym cholerstwem i na razie bez sukcesów. Spróbowałem wszystkich formatów jakie zawiera Turgen i wszystkich loaderów jakie udało mi się znaleźć. Nie udało mi się w żadnej kombinacji - loader nawet nie wyświetla nazwy pliku.

Przy okazji okazało się, że mam jeszcze jeden magnetofon z Turbo, tym razem taki wyglądający na "zdrowy". Na pudełku które było w komplecie jest napisane "turbo" i jakiś krakowski adres, więc możliwe że ten patent wywodzi się z tych rejonów Polski. Tak czy siak - to turbo też mi nie działa. :)

Coś robię źle, ale jeszcze nie wiem co. Muszę sobie zrobić przerwę, może coś wymyślę.

Seban, czy rozpoznajesz patent z tego drugiego magnetofonu? Gdybym wiedział z czym walczę byłoby mi łatwiej zbudować sobie środowisko do testów do tego tajemniczego turbo z pierwszego posta.

Kasetami zajmę się później, o ile faktycznie są to kasety do Atari. Na niektórych na pewno jest soft do ZX Spectrum, bo znalazłem na okładce spis gier i między innymi tytuł "Hoppit", napisany dziecięcą ręką. Już byłem gotowy zadrwić sobie z nieznajomości tolkienowskiego świata, ale okazało się, że to jakiś klon Froggera...

Post's attachments

turbo2_1.jpg 751.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo2_2.jpg 733.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo2_3.jpg 995.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo2_4.jpg 725.19 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

turbo2_5.jpg 756.67 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

9

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

To jest na 100% Blizzard turbo, a dokładniej wersja na UL1121, którą już opisywałem tutaj: Blizzard Turbo - UL1121 version.

10

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Dzięki, Seban.

Jest częściowy sukces. Ten magnetofon z Blizzardem udało się ożywić. Wymieniłem kabel audio z płytki z blizzardem na ekranowany, tak jak pisałeś w swoim opisie i poszło.

Przy okazji okazało się, że mam cartridge z Blizzardem o dumnie brzmiącej nazwie "Exscellent" (pisownia oryginalna). Jest na nim kilka loaderów.

Ostatnio edytowany przez Yolk (2022-11-30 20:17:37)

11

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

a ten Twój cart to coś podobnego do tego --> http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 25#p246825

12

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Tak, to ten sam cart. Nawet papierek mam czerwony jak na twoich zdjęciach. Ma taką fajną ciężką obudowę, w dotyku trochę jak ebonit albo winyl. Możliwe że to przyszło do mnie w tym samym pakiecie co magnetofon, ale głowy nie dam. Ale jako zestaw: działa.

Jak mi starczy sił to spróbuję wieczorem zrobić inwentaryzację tych kaset co mam, a przynajmniej oddzielić te, które "brzmią" jak coś do Atari.

13

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

A masz możlwiość wykonania "zrzutu" zawartości ERPOM-u tego carta? Pytam ponieważ egzemplarz którym dysponowałem już "umierał" (jeżeli chodzi o zawartość pamięci EPROM) i nie mam pewności czy zrzut jest prawidłowy (mimo ręcznych poprawek). Gdyby była możliwość porównania tego zrzutu z innym źródłem byłaby pewność co do poprawności zawartości obecnego "zrzutu".

14

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Pogadam ze Strykerem (który pewnie to czyta). Może razem coś uradzimy.

Ostatnio edytowany przez Yolk (2022-12-01 16:10:48)

15

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Dzięki! :D

ew. jak będzie problem, to dopiszę do Simple Cart Dumper-a opcję zgrywania cartów 16kB.

16

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Przepraszam za kilka dni zwłoki z odpowiedzią.

Rozebrałem cartridge "Exscellent". Boję się odlutowywać EPROM, bo ścieżki wyglądają bardzo mizernie i nie jestem pewien czy mam odpowiednio wysokie umiejętności, żeby ich nie uszkodzić.

Seban, jeżeli dałbyś radę dopisać wsparcie dla takich EPROMów w swoim narzędziu to byłoby chyba najlepiej.

Taka uwaga: w mojej wersji pierwsze menu wydaje się 100% sprawne (to ze zdjęcia blizcart-menu1), natomiast to drugie (zdjęcie blizcart-menu5) działa tak sobie. Pierwsza opcja wychodzi do DOSu. Druga wyświetla komunikat o "RAM DASK"-u (WTF), ale nic się nie dzieje. Trzecia też wychodzi do DOSu, a czwarta wydaje się działać. Nie wiem czy to sypiący się EPROM, ale to chyba powinno się zachowywać inaczej. Czy u ciebie działało to tak samo?

Załączam kilka zdjęć.

Post's attachments

blizcart-menu1.jpg 824.09 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart-menu2.jpg 529.92 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart-menu3.jpg 500.31 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart-menu4.jpg 892.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart-menu5.jpg 769.51 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart-menu6.jpg 579.54 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart1.jpg 846.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart2.jpg 955.56 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart3.jpg 877.84 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

blizcart4.jpg 833.11 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Jeszcze info na temat kaset.

Przejrzałem wszystko co mi zostało. Większość to kasety z nagraniami do C64 w Turbo i bez. Jest jedna kaseta z materiałami do ZX Spectrum. I jedna, fatalnie nagrana, z czymś do Atari w normalu. Nie udało mi się wczytać więcej niż dwa bloki, ale po czterech/pięciu blokach zaczynają się takie długie, co brzmi bardzo jak customowy loader od Fort Apocalypse. Nagranie jest przesterowane więc pewnie było robione na jamniku z maksymalnie podbitym record level. Co jest dalej na kasecie - nie sprawdzałem.

Znalazłem też jedną kasetę która kiedyś była kasetą do Atari. W DH Sezam w Gdańsku można było takie kupić na stoisku u "pirata" w latach 80/90. Niestety, na kasecie są teraz nagrania dziewcząt śpiewających do akompaniamentu gitary. Nawet to dosyć urocze, ale nie słuchałem za długo bo czułem się tam nie na miejscu.

Znalazłem też kasetę z oryginalną grą "Miecze Valdgira" z ciekawymi blokami i systemem weryfikacji legalności wyświetlającym się w trakcie wczytywania gry. Mam oryginalną instrukcję zabezpieczoną przed kserowaniem, i gra się ładnie wczytała. Widzę na Pigwie http://cas-archive.pigwa.net/cas3.htm że jest już ta wersja zdigitalizowana, ale piszę dla porządku, gdyby kaseta była potrzebna do re-digitalizacji.

Ostatnio edytowany przez Yolk (2022-12-05 14:21:19)

Post's attachments

cas1.jpg 895.69 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

cas2.jpg 870.83 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

cas3.jpg 829.06 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

cas4.jpg 865.96 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

18

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Hej!

W mojej wersji też był "RAMDASK", więc pewnie tak było "firmowo" chociaż też podejrzewałem "sypiący" się EPROM. Jeżeli chodzi o drugą część carta to:

ad 1) Microloader 2.7 ---> wychodzi do BASIC-a jeżeli uruchomi się komputer bez trzymania OPTION, z BASIC-a do loadera można przejść pisząc DOS (tyle że BASIC będzie włączony)
ad 2) Jeżeli będziesz miał ext ram to się najpierw zapyta "Install RAMDASK in" ... "additional banks", jak nie to "RAM under OS", a jak masz włączony BASIC to zobaczysz też "RAM under BASIC". Odpowiadasz klawiszami Y lub N.
ad 3) jeżeli włączyłeś komp bez OPTION to przejdzie do BASIC, wtedy do loadera wchodzisz pisząc DOS z linii komend BASIC-a. Jeżeli włączysz komp z OPTION to od razu przechodzi do loadera (SHORT KOS 1.0 by KNS CORP.)
ad 4) to program którzy znajduje i wypisuje nazwy zbiorów zapisanych na kasecie, wypisuje na starcie "I'm Looking !", a potem po wciśnięciu dowolnego klawisza przechodzi do poszukiwania nazw zbiorów na kasecie.

Co do narzędzie to oczywiście dopiszę odpowiedni kod aby dało się zrzucać również 16kB carty, więc daj spokój z wypruwaniem EPROM, szkoda ryzykować, będziesz go pruł jak się okaże że zawartość EPROM jest przekłamana i będzie trzeba go wypalić na nowo. Mam nadzieję że mając drugą kopię (od Ciebie) uda się złożyć całość lub zweryfikować poprawność danych.

Za opóźnienie nie ma co przepraszać, fajnie że znalazłeś czas i chęci aby tym pogrzebać! Dzięki! :D

19

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Seban a jak już jesteśmy w temacie cartów dla Turbo była by szansa żebyś dodał jakieś od siebie po przerobieniu dla "Sportu" :) aby działały na SIC!'u ?
Kilka już jest od Trub'a:
http://sic.mam.gratis/turbo/
Zapewne sporo osób by się ucieszyło.

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

No jasne, myślę że to dobry pomysł... skoro jest popularny "nośnik" (tzn. SIC! Cart) to myślę że większego problemu nie będzie aby popełnić jakąś większą składankę.

21

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Seban, a co powiesz na to, żebym Ci wysłał ten magnetofon z tajemniczym Turbo?

Ja nie potrafię go zmusić do działania (poza normalem). Brakuje mi odpowiednich umiejętności i urządzeń typu oscyloskop, żeby prawidłowo zdiagnozować co jest problemem i dobrać odpowiedni loader i format. A na tym etapie bardziej intryguje mnie co w środku siedzi niż sama potrzeba uruchomienia tego ustrojstwa.

Jedyne do czego doszedłem, to że w Tape Doctor'ze od Blizzarda jak się zapoda sygnał blizzardowy na kasecie, to przy odrobinie wysiłku i kręcenia głowicą można ustawić względnie czytelne "kreski" od sygnału pilota, zer i jedynek, ale nadal są one zaszumione i czasami pomiędzy zerem i jedynką pojawia się jeszcze coś na kształt fantomowego dodatkowego stanu. Domyślam się, że to wykazuje małą prędkość układów logicznych więc może całe to turbo powinno chodzić na mniej wyżyłowanym/wolniejszym sygnale wejściowym. Sugerowałeś turbo 2000 i okolice, ale tutaj nie miałem szczęścia w doborze loadera: nie udało mi się nawet wczytać nazwy pliku. Obawiam się, że wiele więcej samemu już nie wskóram. A dodatkowo nie mam pewności, czy całość jest poprawnie zmontowana, i np. nie brakuje jakiegoś małego układu na kablu SIO, który mógł zostać wyrwany z kablem.

Tak czy siak, daj znać co myślisz, żeby zrobić z tym magnetofonem celem rozwiązania zagadki.

22

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Jako środek desperacki polecam wypróbowanie TURGENa i jego „Omicron Turbo”. Omicron to uniwersalny system, który współpracuje z wieloma modyfikacjami sprzętowymi turbo. Każdy plik omicron jest poprzedzony programem ładującym w trybie normalnym.

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2022-12-05 17:59:33)

23

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

Yolk napisał/a:

Seban, a co powiesz na to, żebym Ci wysłał ten magnetofon z tajemniczym Turbo?

Oczywiście przyjrzę się temu magnetofonowi. Jest to jakaś inna/nietypowa/nieznana mi wersja, więc warto ją zachować/zarchiwizować.
Wysłałem e-mail via forum ze szczegółami dotyczącymi przesyłki.

24

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

To z rozpędu powrót do magnetofonów w innym wątku? ;-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

25

Odp: Prośba o identyfikację TURBO w magnetofonie

No nie ma łatwo, ale tak... i magnetów i pozostałych cartów z Twojej kolekcji.