Temat: Okładka na kasetę do wydruku
nagrałem sobie kasetkę z grami w tubo blizard i zapragnąłem rasowej okładki Atari.
Czy ktoś posiada i chciałby się podzielić jakimś fajnym szablonem okładki na kasetę ? :)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Czwarta edycja ATASCII Compo! Dziś, 1 października 2024, oficjalnie rozpoczął się okres nadsyłania prac!
Silly Venture 2024 SE - stuff Dostępny jest już stuff z zeszłomiesięcznego party Silly Venture 2024
FujiCup FujiCup ma na celu wspieranie sceny gier retro, dając uczestnikom szansę na pokazanie swojego talentu
Echa Silly Venture 2024 SE Są już dostępne wyniki Silly Venture 2024 SE
Uaktualnienie firmware do The400 Poprawki do "fizycznego" emulatora ośmiobitowych komputerów i konsol Atari.
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
nagrałem sobie kasetkę z grami w tubo blizard i zapragnąłem rasowej okładki Atari.
Czy ktoś posiada i chciałby się podzielić jakimś fajnym szablonem okładki na kasetę ? :)
Mam na alledrogo - looknij, czy się nada, podzielę się, jeśli pasuje :)
idealna była by hybryda turbo i normal z tabelkami A i B na zewnętrznej i wewnętrznej stronie okładki i to formie edytowalnej, żeby opisy i liczniki nadrukować :)
looknij na wersję normal - jak coś takiego pasuje, może w weekend się przyłożę i zrobię drugą wersję. Unikałem tego w turbo, bo... Miałem od kilku dłuższych do kilkunastu gier na stronie kasety.
normal jest spoko, tylko tak ze 30 tytułów na stronę :)
30 pewnie nie wejdzie. Zobaczę w weekend.
Tu jest okładka z kasety Turbo K.S.O. - trzeba wyczyścić wpisy: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 14#p262714 - jak dla mnie było za mało miejsc (25/stronę) i na odwrocie jednej takiej wkładki dokleiłem fragmenty wycięte z drugiej.
Tu inna okładka wyczyszczona / zaprojektowana przez Piguła/Shpoon: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 99#p261999 (17/stronę).
Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-03 21:58:21)
Posiadam szablon do taśm Maxell UR90. LibreOffice Draw (.odg)
https://drive.google.com/file/d/1T9kd4P … sp=sharing
Drukuję je na papierze - 160g / m2
U Piguły wszystko po angielsku poza słowami "ZESTAW" i "Lp." :)
fajna ta okładka , tylko szkoda że nie normal
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 99#p261999
Na alle... jest kasetka z taką okładką dla normalu - pozwoliłem sobie wyedytować zdjęcie:
Jak widać "Lp" jest oryginalnie, a "ZESTAW" prawdopodobnie było wpisane na maszynie do pisania :)
Ciekawe jak wygląda reszta okładki? I czy kaseta ma jakieś naklejki? Być może mam ksero takiej okładki przy którejś kasecie...
Póki co z "mojej" wkładki wyciąłem wpisy: http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/ … mplate.png (3MB)
I pobawiłem się automatyczną zamianą (https://www.autotracer.org/) na svg: http://qtz.cwaboard.co.uk/atari/covers/ … mplate.svg (1MB)
Przydałoby się jeszcze poprawić linijki uszkodzone przez usunięty tekst...
OK, przy XC jest puste pole, ale w sumie to co tam wpisać? "12/A12"?
Ja bym jeszcze czcionkę spróbował zmienić.
Już pewnie Ci się okładka ode mnie nie przyda, ale postaram się ją dokończyć.
Jak dużo pisałem i nagrywałem na kasety to sobie robiłem harmonijkowe okładki - na wierzchu widać część, ale obu stron, a wygodnie się rozwija (pasuje tylko do tradycyjnych opakowań).
Na szybko zaczęty prototyp (napis atari odwrócony, bo widoczną stronę traktuję jako wierzch, a nie tak jak jest oryginalnie):
@QTZ: FONT, na miłość... FONT, nie czcionka! To nie zecernia, wersja elektroniczna!
Ku informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czcionka
U Piguły wszystko po angielsku poza słowami "ZESTAW" i "Lp." :)
i poza 'name of game' ;)
Niestety na poprawienie wkładki nie mam czasu...
(...) FONT, nie czcionka! To nie zecernia, wersja elektroniczna! (...) ->link<-
@Sikor Ciekawe - jak napisałem o czcionce, to mi się przypomniało, że gdzieś pisałeś o czcionce i foncie... No właśnie to nie zecernia, więc użycie słowa czcionka nie jest błędem, nawet w podlinkowanym haśle jest to wskazane:
W języku niefachowym, w kontekście komputerowym, określenia „czcionka” używa się jako metonimii terminu „font”, odnosząc je do zestawu czcionek, zbioru zakodowanych postaci znaków.
Generalnie "font" jest słowem angielskim, a "czcionka" polskim. "Font" jest tłumaczony na "czcionka" i odwrotnie "czcionka" na "font". Trzeba by się zastanowić czy angielskie pojęcie jest szersze od polskiego i czy istnieje inne angielskie słowo na pojedynczą czcionkę znaku. W mowie potocznej "font" jest stosowany zamiennie z "czcionką", choć zgodzę się, że w Polsce mówiąc "czcionka" możemy mieć na myśli dowolną ""czcionkę"", a "font" odnosimy raczej do znaków na komputerze.
Pisząc po polsku aby być poprawnym użyłbym raczej "krój pisma", jednak jak widzę w różnych miejscach w sieci w kontekście drukarni rozróżniają "czcionkę", "font" i "krój pisma", więc już nie mam pewności czy użycie "krój pisma" jest poprawne. Ten podział wydaje mi się jednak niepoprawny w języku polskim, i to wprowadzenie słowa "font" wygląda na niepoprawne. Chyba trzeba by się było profesora poradzić ;)
W poniższym filmie czcionki są określone jako pieczątki liter
W większości programów komputerowych w języku polskim wybieramy czcionkę, nie czcionki (może być wybór czcionki) i nie font... i raczej już tego nie zmienimy...
Można też powiedzieć "zestaw znaków" i to chyba byłoby najpoprawniejsze.
Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-16 08:33:18)
Czcionka - pojedynczy znak drukarski, w formie - ogólnie rzecz ujmując - klocka do wykonania odbitni drukarskiej metodą tradycyjną (typografia i pośrednie).
Font - zestaw znaków (słowo klucz - zestaw) w formie elektronicznej do odwzorowania na ekranie lub wykonania odpowiedniej formy drukarskiej (głównie offset, sito i flexo, ale nie tylko). Font zawiera znaki o określonej strukturze, na przykład pismo jednoelementowe , wieloelementowe, szeryfowe, bezszeryfowe. Można go uznać za elektroniczną wersję kroju pisma
Krój pisma - zestaw znaków o określonej strukturze... (patrz powyżej). Może występować zarówno w wersji tradycyjnej - jako pełen (lub nie) zestaw czcionek lub jako jego odwzorowanie cyfrowe - czyli tak zwany font, zarówno w odmianach prostych, jak i złożonych (na przykąłd pochylenie, pogrubienie, itp).
Co do angielskich odpowiedników, skoro nie znalazłeś (podane za: http://www.printernet.pl/pg/pl/slownik_ … ny/a.html):
Czcionka – (ang. letter/type; niem. Buchstabe/Type/Letter) rodzaj materiału zecerskiego, w kształcie prostopadłościanu, składający się ze słupka I główki czcionki, która ma górna część tak uformowaną, że daje na odbitce obraz znaku graficznego.
Font – (ang. font) cyfrowy zapis pisma określonego kroju, odmiany i stopnia, stosowany w komputerowych systemach wydawniczych, np. zestaw znaków 10-punktowego kroju Helvetica odmiany Ligot Condensed.
Ale cóż, wielu z Was tłumaczyć jak krowie na rowie (co w sumie z dely-m robię od lat), a Wy i tak swoje wiecie i się wymądrzacie. Przykre to jest. A, i jeszcze jedno - w druku większość pojęć pochodzi z j. niemieckiego, a nie z angielskiego.
https://sjp.pl/font ;) (pod hasłem dyskusja)
Dlaczego masz żal do "nas" skoro w tym znaczeniu to słowo jest powszechnie używane? (do tego ze mną na ten temat rozmawiasz pierwszy raz). Np. używam Open Office gdzie jest pole "nazwa czcionki" (i nie ja to pole tak nazwałem).
Kiedyś pisałem o czcionkach na Atari https://atarionline.pl/1266276172 i co prawda się przyczepiłeś ale do czegoś innego, a co do tekstu napisałeś, że "artyku w porządku ;)"
Tak jak ktoś napisał jedno słowo określa dwie różne rzeczy (fachowo / potocznie). Sam przyznałeś, że nie jesteśmy w zecerni i dałeś linka z którego cytat wstawiłem powyżej.
Zastanawiam się czy wg tej terminologii po wydrukowaniu "font" staje się wyłącznie "krojem pisma"?
Nawet definicje na stronie PWN nie są jednoznaczne i trudno właściwie zrozumieć co te pojęcia oznaczają i czy "font" jest oficjalnie polskim słowem (jeżeli, to od jak dawna?) czy nie.
Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-08-17 10:56:28)
Powtarzam: czcionka to pojedynczy znak, font to zestaw znaków w formie elektronicznej. Jak jakiś humanista (przez małe "h" stanowczo) robi tłumaczenie rzeczy technicznych to powstają różne kwiatki, czasem niestety na lata. To jak składanie broszur do druku w RGB, a potem ja to muszę w młodzieży wypleniać (ale pani od plastyki w podstawówce wie lepiej, jak wie również to, że najlepszy program do tego to WORD/WRITER lub inny odpowiednik i jest w dodatku profesjonalny). Dlatego staram się od lat wypleniać to w ludziach, ale niestety bezskutecznie (choć jakieś tam wyniki są, bo zdarzyło mi się już w tekstach widzieć czcionka (font w/g sikora)).
Humanista przez duże CH :)
Dobra płaczki - proszę poprawiona dla maniaków prędkości standardowej oraz turbo.
Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-01-29 13:46:33)
Dorzucę jeszcze dwie wlepki na kasetę - są to czyste skany do obróbki na wektory....
Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2022-02-14 13:09:37)
Podbije troche temat sprzed paru lat:).
Zrobiłem sobie kreator okładek na kasety według wzorów jakie tu znalazłem, ostatnio mnie wzięło na zabawę pdf'ami.
Może się komuś przyda:
https://www.t2e.pl/cascover/edytuj
Reg.
Faust@t2e
@faust
Mój plik miał tytuł pdf.1254844 (czy jakoś tak - bez rozszerzenia), czy mógłbym złożyć prośbę żeby .pdf było na końcu zamiast na początku :)
Plik testowy wygenerowałem na pierwszej wersji Atari.
Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź
[ Wygenerowano w 0.241 sekund, wykonano 12 zapytań ]